گزارش «نسیم آنلاین» از بی‌توجهی دولت یازدهم به مهم‌ترین طرح پژوهشی کشور در بهینه‌سازی مصرف سوخت

کم‌کاری دولت روحانی در اجرایی‌سازی طرح جامع انرژی/ مهم‌ترین طرح پژوهشی بهینه‌سازی مصرف سوخت هوا شد!

سوخت

در حالی در قانون برنامه پنجم توسعه کشور آمده است که تدوین سند راهبردی انرژی کشور برای یک دوره ۲۵ ساله توسط دولت ظرف حداکثر شش ماه پس از تصویب قانون برنامه پنجم توسعه اجرایی شود که تاکنون در تدوین و اجرایی سازی طرح جامع انرژی اقدامی صورت نگرفته است.

گروه اقتصادی «نسیم آنلاین»: در حالی در قانون برنامه پنجم توسعه کشور آمده است که تدوین سند راهبردی انرژی کشور برای یک دوره ۲۵ ساله توسط دولت ظرف حداکثر شش ماه پس از تصویب قانون برنامه پنجم توسعه اجرایی شود که تاکنون در تدوین و اجرایی سازی طرح جامع انرژی اقدامی صورت نگرفته است.

طرح جامع انرژی کشور بزرگترین و مهمترین طرح پژوهشی کشوراست که بر بهینه سازی مصرف انرژی بویژه نفت و گاز تاکید دارد. طرح جامع انرژی مجموعه ای از برنامه ها و اقداماتی است که در زمینه‌های مربوط به انواع منابع تولید انرژی، گسترش و راه اندازی منابع جدید تولید انرژی، سامان دهی و بهینه سازی مصرف انرژی، تعیین بازارهای هدف خارجی و داخلی و سرمایه گذاری بر روی آنها، سرمایه گذاری های بلندمدت و کوتاه مدت در فناوری های پیشرفته و کم مصرف و خط مشی کشورها را شفاف می سازد.

هدف اصلی طرح جامع انرژی، تهیه ابزار تحلیلی مناسب برای تدوین راه‌بردهای میان مدت و درازمدت در توسعه بخش انرژی و سیاست‌گذاری مناسب در راستای حداکثرکردن منافع اجتماعی، اقتصادی و زیست‌محیطی به منظور دستیابی به توسعه پایدار است. در این راستا با اجرای طرح جامع انرژی کشور به اهدافی چون تبیین و بررسی وضعیت موجود در بخش های عرضه و تقاضای انرژی کشور، طراحی وضعیت مطلوب بخش انرژی کشور، ایجاد پایگاه جامع داده های کلان انرژی کشور، ارائه راه‌کارهای سیاستی- مدیریتی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت و تصمیم سازی بر اساس معیارهای مورد توافق متخصصان و مسؤولان دست خواهد یافت.

در بند «ب» ماده (۱۲۵) قانون برنامه پنجم توسعه کشور، دولت به تدوین سند راهبردی انرژی کشور برای یک دوره ۲۵ ساله ظرف حداکثر شش ماه پس از تصویب قانون برنامه پنجم توسعه مکلف شد و این قانون، در ۲۳ فروردین ماه ۱۳۹۵ به تصویب رسید. اما تاکنون در تدوین و اجرایی سازی طرح جامع انرژی اقدامی صورت نگرفته است.

در همین رابطه 11 دیماه سال 95 مجلس شورای اسلامی با تصویب ماده‌ای از از لایحه برنامه ششم توسعه وزارتخانه های نفت و نیرو را موظف کرد با همکاری سایر دستگاههای اجرایی ذیربط، برنامه اجرایی «طرح جامع انرژی کشور» را تا پایان سال اول برنامه تدوین کند. این برنامه در چارچوب قوانین مربوطه در راستای اهداف سند ملی راهبرد انرژی کشور مصوب شورای عالی انرژی کشور، تهیه و به تصویب هیات وزیران می‌رسد.

با این وجود همچنان کشور شاهد اقدامی جدی برای اجرایی سازی طرح جامع انرژی نیست. این نیاز زمانی بیشتر احساس می‌شود که در برخی از امور تداخل وظائف وزارتخانه‌های نفت و نیرو مانع از هم‌افزایی مطلوب در مدیریت انرژی کشور شده است.

بنابر این با توجه به نیاز طرحی جامع در پیشبرد اهدافی مانند افزایش بهره‌وری و استفاده از منابع انرژی، لازم است که هر چه سریعتر مقدمات اجرایی شدن این طرح در کشور فراهم شود تا علاوه بر هم‌افزایی در اجرای طرح‌های بهینه‌سازی در کشور، زمینه کاهش شدت انرژی در کشور فراهم شود.

ارسال نظر

گزارش «نسیم آنلاین»: ملت ایران منتظر عذرخواهی دولت روحانی و شخص زنگنه است!

صادرات گازِ مجانی به ترکیه فراموش شد!

دولت بدون تفنگ تحقیر و سرانجام تسلیم خواهد شد/ ما به اصرار دولت‌ها وارد سازندگی شدیم

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ضمن تاکید بر اینکه یک دولت بدون تفنگ، توسط دشمنان تحقیر و سرانجام تسلیم خواهد شد،گفت: سپاه فعالیت اقتصادی و انتفاعی نمی‌کند، فعالیت‌های ما در عرصه محرومیت زدایی، سازندگی و خنثی سازی راهبردهای دشمن برای فشار اقتصادی به کشور است.

القاعده انتقام شکست را از ساکنان و مناطق غیر نظامی در دمشق می‌گیرد

یک منبع محلی در دمشق در گفتگو با خبرنگار «نسیم آنلاین» با اشاره به عدم موفقیت القاعده در عملیات روز گذشته این تشکیلات در ریف دمشق گفت: تشکیلات تروریستی القاعده بعد از شکست در عملیات مشترک روز گذشته با صهیونیست‌ها با هدف گرفتن انتقام، غیرنظامیان و مناطق مسکونی در دمشق را با عملیات خمپاره‌ای مورد هدف قرار داد که طی آن شماری شهید و مجروح شدند.

اقدامات آمریکا به تصویب تحریم‌های یکجانبه کشورهای مستقل نقض فاحش حقوق بین‌الملل است

رئیس مجلس شورای اسلامی ضمن اعلام آمادگی ایران برای میزبانی اجلاس اوراسیا در تهران گفت: اقدامات آمریکا به تصویب تحریم‌های یکجانبه کشورهای مستقل نقض فاحش حقوق بین‌الملل است.

مهم‌ترین مطالب سرویس

دستاورد اقتصادی دولت حسن روحانی به باد رفت
نرخ تورم دو رقمی شد/ بانک مرکزی: نرخ تورم به ۱۰.۲ درصد رسید
گران‌فروشی عجیب نخستین خودروی پسابرجامی با هماهنگی مدیران ایران خودرو
ایران خودرو پژو ۲۰۰۸ را ۳۰ میلیون بیشتر از قیمت جهانی به مردم می‌فروشد!
انتقاد رئیس هیات مدیره بانک شهر از راه‌اندازی شایعات درباره شبکه بانکی
نهادهای مسئول با عاملان راه اندازی شایعات و اخبار بی اساس در خصوص شبکه بانکی برخورد کنند
رئیس هیات مدیره انجمن کشتیرانی و خدمات وابسته در گفتگو با «نسیم آنلاین»:
برنامه رساندن سهم ایران از کشتیرانی در دریای خزر به ۵۰ درصد محقق نشد!
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین