گزارش «نسیم آنلاین» از بی‌توجهی دولت یازدهم به مهم‌ترین طرح پژوهشی کشور در بهینه‌سازی مصرف سوخت

کم‌کاری دولت روحانی در اجرایی‌سازی طرح جامع انرژی/ مهم‌ترین طرح پژوهشی بهینه‌سازی مصرف سوخت هوا شد!

سوخت

در حالی در قانون برنامه پنجم توسعه کشور آمده است که تدوین سند راهبردی انرژی کشور برای یک دوره ۲۵ ساله توسط دولت ظرف حداکثر شش ماه پس از تصویب قانون برنامه پنجم توسعه اجرایی شود که تاکنون در تدوین و اجرایی سازی طرح جامع انرژی اقدامی صورت نگرفته است.

گروه اقتصادی «نسیم آنلاین»: در حالی در قانون برنامه پنجم توسعه کشور آمده است که تدوین سند راهبردی انرژی کشور برای یک دوره ۲۵ ساله توسط دولت ظرف حداکثر شش ماه پس از تصویب قانون برنامه پنجم توسعه اجرایی شود که تاکنون در تدوین و اجرایی سازی طرح جامع انرژی اقدامی صورت نگرفته است.

طرح جامع انرژی کشور بزرگترین و مهمترین طرح پژوهشی کشوراست که بر بهینه سازی مصرف انرژی بویژه نفت و گاز تاکید دارد. طرح جامع انرژی مجموعه ای از برنامه ها و اقداماتی است که در زمینه‌های مربوط به انواع منابع تولید انرژی، گسترش و راه اندازی منابع جدید تولید انرژی، سامان دهی و بهینه سازی مصرف انرژی، تعیین بازارهای هدف خارجی و داخلی و سرمایه گذاری بر روی آنها، سرمایه گذاری های بلندمدت و کوتاه مدت در فناوری های پیشرفته و کم مصرف و خط مشی کشورها را شفاف می سازد.

هدف اصلی طرح جامع انرژی، تهیه ابزار تحلیلی مناسب برای تدوین راه‌بردهای میان مدت و درازمدت در توسعه بخش انرژی و سیاست‌گذاری مناسب در راستای حداکثرکردن منافع اجتماعی، اقتصادی و زیست‌محیطی به منظور دستیابی به توسعه پایدار است. در این راستا با اجرای طرح جامع انرژی کشور به اهدافی چون تبیین و بررسی وضعیت موجود در بخش های عرضه و تقاضای انرژی کشور، طراحی وضعیت مطلوب بخش انرژی کشور، ایجاد پایگاه جامع داده های کلان انرژی کشور، ارائه راه‌کارهای سیاستی- مدیریتی کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت و تصمیم سازی بر اساس معیارهای مورد توافق متخصصان و مسؤولان دست خواهد یافت.

در بند «ب» ماده (۱۲۵) قانون برنامه پنجم توسعه کشور، دولت به تدوین سند راهبردی انرژی کشور برای یک دوره ۲۵ ساله ظرف حداکثر شش ماه پس از تصویب قانون برنامه پنجم توسعه مکلف شد و این قانون، در ۲۳ فروردین ماه ۱۳۹۵ به تصویب رسید. اما تاکنون در تدوین و اجرایی سازی طرح جامع انرژی اقدامی صورت نگرفته است.

در همین رابطه 11 دیماه سال 95 مجلس شورای اسلامی با تصویب ماده‌ای از از لایحه برنامه ششم توسعه وزارتخانه های نفت و نیرو را موظف کرد با همکاری سایر دستگاههای اجرایی ذیربط، برنامه اجرایی «طرح جامع انرژی کشور» را تا پایان سال اول برنامه تدوین کند. این برنامه در چارچوب قوانین مربوطه در راستای اهداف سند ملی راهبرد انرژی کشور مصوب شورای عالی انرژی کشور، تهیه و به تصویب هیات وزیران می‌رسد.

با این وجود همچنان کشور شاهد اقدامی جدی برای اجرایی سازی طرح جامع انرژی نیست. این نیاز زمانی بیشتر احساس می‌شود که در برخی از امور تداخل وظائف وزارتخانه‌های نفت و نیرو مانع از هم‌افزایی مطلوب در مدیریت انرژی کشور شده است.

بنابر این با توجه به نیاز طرحی جامع در پیشبرد اهدافی مانند افزایش بهره‌وری و استفاده از منابع انرژی، لازم است که هر چه سریعتر مقدمات اجرایی شدن این طرح در کشور فراهم شود تا علاوه بر هم‌افزایی در اجرای طرح‌های بهینه‌سازی در کشور، زمینه کاهش شدت انرژی در کشور فراهم شود.

ارسال نظر

استاد اقتصاد دانشگاه تهران در گفتگو با «نسیم آنلاین»:

دولت یازدهم توجیه کننده مفاسد اقتصادی بود با آمارهای دروغ مردم را سرکار می‌گذارند

بازار گوشت قرمز در دست یک عده خاص!

بیابانی گفت: تا حدی کمبود گوشت قرمز وجود دارد اما واقعیت این است که این کمبود در حدی نبوده که این چنین موجب گرانی این کالا شود، هر چند که عرضه این محصول تا حدی کم شده اما موضوع این است که پیش بینی‌های صورت گرفته هم درست از آب درنیامده است.

آخوندی برای فرار از عملکرد خود به قالیباف حمله کرد!/ آقای آخوندی بفرمایید در 1460 روز اخیر چند عدد مسکن اجتماعی ساختید؟

او باید پاسخ دهد چرا نتوانسته حتی یک مسکن اجتماعی برای ملت ایران بسازد؟ باید بگوید چرا رشد ساخت بزرگراه ها و راه‌های روستایی در دوران وزارت او در مقایسه با دوران علی نیکزاد به شدت کاهش یافته است و باید بگوید چرا ساخت و ساز در دوران وی منفی 16 است؟

بستنی 14 درصد گران شد/ بستنی‌فروش‌ها حق فروش حلیم و آش را ندارند

اسکندر آزموده گفت: با آمدن ماه رمضان واحدهای اتحادیه موظف هستند که فروش خود را به شب موکول کنند و اجازه فروش حلیم و آش در واحد خود را ندارند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

عضو هیئت مدیره انجمن ملی خرما در گفتگو با «نسیم آنلاین»:
مردم هر جعبه خرمای مضافتی را گران تر از ۸ هزار تومان نخرند
رئیس اتحادیه فروشندگان مرغ و ماهی در گفتگو با «نسیم آنلاین»:
مرغ ۱۰ هزار تومانی دروغ است/ فروش مرغ بالاتر از ۷۹۵۰ تخلف محرز است
معاون عباس آخوندی در گفتگو با «نسیم آنلاین»:
شهردار شدنم در تهران شایعه است
مدیرعامل شرکت بیمه سینا در گفتگو با «نسیم آنلاین»:
بیمه سینا سال ۹۵ را با زیان انباشته به پایان می‌برد
رئیس هیات مدیره انجمن صنفی کارفرمایی کارگزاران رسمی بیمه در گفتگو با «نسیم آنلاین»:
بیمه مرکزی تخلفات کارگزاران را منعکس نمی‌کند/ صنعت بیمه دچار هرج و مرج در نرخ‌دهی شده است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین