انتفاد یک نماینده مجلس از سیاستهای وزارت نفت

حاجی دلیگانی: بازار عراق پذیرای کالای ایرانی است اما مسئولان کاری نمی‌کنند/ وزیر نفت نمی‌خواهد از ظرفیت داخلی استفاده کند

حسینعلی حاجی دلیگانی، نماینده مردم شاهین‌شهر در نشست بررسی طرح استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: زنگنه نخواست و نمی خواهد از ظرفیت های داخلی استفاده کند. به دنبال همین رویه ، اسرار و اطلاعات محرمانه میادین نفتی ما را در اختیار شرکت های خارجی ازجمله توتال فرانسه قرار دادند.

به گزارش «نسیم آنلاین» حسینعلی حاجی دلیگانی عضو کمیسیون برنامه وبودجه مجلس شورای اسلامی،درباره دیپلماسی اقتصادی با کشورهای همسایه و افزایش صادرات نفت خام که مغایر با قانون جلوگیری از خام فروشی است ،اظهار داشت: در دولت یازدهم صادرات و همکاری های تجاری با کشورهای همسایه بسیار کاهش یافته و به وارداتی از دو سه کشور دنیا منحصر شده است ،بطورمثال نخست وزیر عراق بارها از دولتمردان ما  گله کرده  که علی رغم آماده بودن  بازار عراق برای پذیرش کالاهای ایرانی دولت ایران اقدامی در این جهت انجام نداده است.
 
وی ادامه داد:علی رغم تلاش وافر ایران در حفظ استقلال و یکپارچگی عراق ،ترکیه بازار مصرف این کشور را در دست گرفته است،همچنین حضور ما در دیگر کشورهای همسایه و غیر همسایه نیز به همین منوال است.

نماینده مردم شاهین شهر تصریح کرد:از طرفی امروز بازار داخلی را در اختیار کالای خارجی مشابه تولید داخل قرار داده اند به نحوی که واردات کالاهای ساخته شده مثل پوشاک و در و پنجره  از کشور ترکیه 225 درصد افزایش پیدا کرده است ،در این راستا دولت به جای اینکه از واردات بی رویه کالاهای مشابه تولید شده در داخل جلوگیری کند و از قاچاقی که سالیانه حدود 700 هزار شغل را از بین می برد ممانعت بورزد و بر صادرات توجه کند؛ به طور کلی این سه مهم را فراموش کرده و بر تولید نفت خام بیشتر و فروش آن تلاش موفق گمارده است.

حاجی دلیگانی ادامه داد:همچنین برای فروش نفت خام از ظرفیت های داخلی  بهره نجسته است .

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی بااینکه در سالهای 84 تا 88 میزان تولید نفت خام  تا 4 میلیون بشکه در روز بوده است ،افزود:ولی زنگنه وزیرنفت اعلام کرد که برای یک میلیون اضافه تولیدی باید قرارداد های شیرینی را با کشورها و شرکت های خارجی ببندیم بطوریکه  در حق آنها ارفاق قائل شده و آنها را جذب کنیم تا آنها بیایند و با ایران قراداد امضاء کرده و تکنولوژی،نیروی انسانی و سرمایه خود را وارد کشور کنند  در حالیکه ما هر سه مورد فوق را در داریم .

حاجی دلیگانی بیان داشت:زنگنه نخواست و نمی خواهد از ظرفیت های داخلی استفاده کند  به دنبال همین رویه ، اسرار و اطلاعات محرمانه میادین نفتی ما را متاسفانه در اختیار شرکت های خارجی ازجمله توتال فرانسه قرار دادند و آنها هم این اطلاعات را به کشورهای رقیب تحویل دادند.

وی تاکید کرد: صادرات و واردات در دولت یازدهم بسیار ضربه خورده است چرا که از یک طرف واردات بی رویه و قاچاق و ازسوی دیگر نبود مشوق های صادراتی ، ایجاد مانع و در نظر نگرفتن تسهیل و آسان سازی مقررات در امر صادرات گویای صادق این ادعاست.

نماینده مردم شاهین شهر درباره ناکامی دولت یازدهم در مقابله با خام فروشی گفت:در چندین سال اخیر چند پالایشگاه به ظرفیت کشور اضافه شده است؟؟ اگر مابه تفاوت برخی از این کالاهای قاچاق را که در عرصه نفت اتفاق می افتاد جلوگیری می کردند با آن می شد در این چهار سال چندین پالایشگاه در کشور ساخت ولی چنین اتفاقی نیفتاد و بیشتر همتشان را برصادرات نفت خام گذاشتند. 

حاجی دلیگانی در پایان گفت:جالب اینجاست که کشورهای متقاضی نفت خام ما بعد از خرید و تبدیل آن به فرآوری ،فرآوره های نفتی را به چندین  برابر قیمت به ما بر می گردانند.

ارسال نظر

پاسخ ظریف به پمپئو

مطالبات ایران از آمریکا

۱۲ توصیه مهم رهبر انقلاب به مجلس

مجلس نباید نماد تردید و خودکم‌بینی، یأس و ناامیدی، و بی‌اعتنایی و بی‌مبالاتی به مسائل کشور باشد و نباید با دید مأیوسانه به ظرفیت‌ها و توانایی‌های ملی نگاه کند

اجاره‌نشین‌ها!

در این گزارش از مجموعه ویدئوهای "آوانت"، تلاش شده تا گوشه ای از مشکلات مستاجران پس از گرانی های اخیر مسکن زیر ذره بین قرار گیرد.

جدال روحانی با وعده‌هایش ادامه دارد...

در این کلیپ برخی وعده ها و شعارهای انتخاباتی روحانی که در پیروزی سهم بسزایی داشتند، مورد بررسی قرار گرفته تا مشخص شود چه مقدار از این وعده ها محقق شده است.

مهم‌ترین مطالب سرویس

همکاری یک شرکت ایرانی با آلمانی‌ها و فرانسوی‌ها
دانش فنی تولید قطعات کلیدی قوای محرکه خودرو به کشور منتقل می‌شود
معاون سابق سازمان تامین اجتماعی مطرح کرد؛
آمار واقعی بیکاران ۷ میلیون نفر است نه ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار!
یک اقتصاددان: دولت، مخاطب اصلی در حرمت شرعی برای واردات کالاهای مشابه به کشور است
چینی ها از قاچاق کالا به ایران خوشحالند!/ مطمئن باشید دشمن در سازمان دهی تیم‌های قاچاق در کشور نقش جدی دارد
دولت حسن روحانی یک رکورد جدید برای خود به جای گذاشت
بانک مرکزی: ۲۷ درصد از خانوارهای ایرانی فاقد حتی یک فردِ شاغل هستند!
مشاور وزیر صنعت: ما به آنچه می‌خواستیم مثل خرید هواپیما و شراکت با توتال رسیده‌ایم
دلیلِ کند شدن ورود سرمایه خارجی به ایران بعد از برجام، متصل نبودن سوئیفت است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین