انتفاد یک نماینده مجلس از سیاستهای وزارت نفت

حاجی دلیگانی: بازار عراق پذیرای کالای ایرانی است اما مسئولان کاری نمی‌کنند/ وزیر نفت نمی‌خواهد از ظرفیت داخلی استفاده کند

حسینعلی حاجی دلیگانی، نماینده مردم شاهین‌شهر در نشست بررسی طرح استانی شدن انتخابات مجلس شورای اسلامی

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی گفت: زنگنه نخواست و نمی خواهد از ظرفیت های داخلی استفاده کند. به دنبال همین رویه ، اسرار و اطلاعات محرمانه میادین نفتی ما را در اختیار شرکت های خارجی ازجمله توتال فرانسه قرار دادند.

به گزارش «نسیم آنلاین» حسینعلی حاجی دلیگانی عضو کمیسیون برنامه وبودجه مجلس شورای اسلامی،درباره دیپلماسی اقتصادی با کشورهای همسایه و افزایش صادرات نفت خام که مغایر با قانون جلوگیری از خام فروشی است ،اظهار داشت: در دولت یازدهم صادرات و همکاری های تجاری با کشورهای همسایه بسیار کاهش یافته و به وارداتی از دو سه کشور دنیا منحصر شده است ،بطورمثال نخست وزیر عراق بارها از دولتمردان ما  گله کرده  که علی رغم آماده بودن  بازار عراق برای پذیرش کالاهای ایرانی دولت ایران اقدامی در این جهت انجام نداده است.
 
وی ادامه داد:علی رغم تلاش وافر ایران در حفظ استقلال و یکپارچگی عراق ،ترکیه بازار مصرف این کشور را در دست گرفته است،همچنین حضور ما در دیگر کشورهای همسایه و غیر همسایه نیز به همین منوال است.

نماینده مردم شاهین شهر تصریح کرد:از طرفی امروز بازار داخلی را در اختیار کالای خارجی مشابه تولید داخل قرار داده اند به نحوی که واردات کالاهای ساخته شده مثل پوشاک و در و پنجره  از کشور ترکیه 225 درصد افزایش پیدا کرده است ،در این راستا دولت به جای اینکه از واردات بی رویه کالاهای مشابه تولید شده در داخل جلوگیری کند و از قاچاقی که سالیانه حدود 700 هزار شغل را از بین می برد ممانعت بورزد و بر صادرات توجه کند؛ به طور کلی این سه مهم را فراموش کرده و بر تولید نفت خام بیشتر و فروش آن تلاش موفق گمارده است.

حاجی دلیگانی ادامه داد:همچنین برای فروش نفت خام از ظرفیت های داخلی  بهره نجسته است .

عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی بااینکه در سالهای 84 تا 88 میزان تولید نفت خام  تا 4 میلیون بشکه در روز بوده است ،افزود:ولی زنگنه وزیرنفت اعلام کرد که برای یک میلیون اضافه تولیدی باید قرارداد های شیرینی را با کشورها و شرکت های خارجی ببندیم بطوریکه  در حق آنها ارفاق قائل شده و آنها را جذب کنیم تا آنها بیایند و با ایران قراداد امضاء کرده و تکنولوژی،نیروی انسانی و سرمایه خود را وارد کشور کنند  در حالیکه ما هر سه مورد فوق را در داریم .

حاجی دلیگانی بیان داشت:زنگنه نخواست و نمی خواهد از ظرفیت های داخلی استفاده کند  به دنبال همین رویه ، اسرار و اطلاعات محرمانه میادین نفتی ما را متاسفانه در اختیار شرکت های خارجی ازجمله توتال فرانسه قرار دادند و آنها هم این اطلاعات را به کشورهای رقیب تحویل دادند.

وی تاکید کرد: صادرات و واردات در دولت یازدهم بسیار ضربه خورده است چرا که از یک طرف واردات بی رویه و قاچاق و ازسوی دیگر نبود مشوق های صادراتی ، ایجاد مانع و در نظر نگرفتن تسهیل و آسان سازی مقررات در امر صادرات گویای صادق این ادعاست.

نماینده مردم شاهین شهر درباره ناکامی دولت یازدهم در مقابله با خام فروشی گفت:در چندین سال اخیر چند پالایشگاه به ظرفیت کشور اضافه شده است؟؟ اگر مابه تفاوت برخی از این کالاهای قاچاق را که در عرصه نفت اتفاق می افتاد جلوگیری می کردند با آن می شد در این چهار سال چندین پالایشگاه در کشور ساخت ولی چنین اتفاقی نیفتاد و بیشتر همتشان را برصادرات نفت خام گذاشتند. 

حاجی دلیگانی در پایان گفت:جالب اینجاست که کشورهای متقاضی نفت خام ما بعد از خرید و تبدیل آن به فرآوری ،فرآوره های نفتی را به چندین  برابر قیمت به ما بر می گردانند.

ارسال نظر

استاد اقتصاد دانشگاه تهران در گفتگو با «نسیم آنلاین»:

دولت یازدهم توجیه کننده مفاسد اقتصادی بود با آمارهای دروغ مردم را سرکار می‌گذارند

بازار گوشت قرمز در دست یک عده خاص!

بیابانی گفت: تا حدی کمبود گوشت قرمز وجود دارد اما واقعیت این است که این کمبود در حدی نبوده که این چنین موجب گرانی این کالا شود، هر چند که عرضه این محصول تا حدی کم شده اما موضوع این است که پیش بینی‌های صورت گرفته هم درست از آب درنیامده است.

آخوندی برای فرار از عملکرد خود به قالیباف حمله کرد!/ آقای آخوندی بفرمایید در 1460 روز اخیر چند عدد مسکن اجتماعی ساختید؟

او باید پاسخ دهد چرا نتوانسته حتی یک مسکن اجتماعی برای ملت ایران بسازد؟ باید بگوید چرا رشد ساخت بزرگراه ها و راه‌های روستایی در دوران وزارت او در مقایسه با دوران علی نیکزاد به شدت کاهش یافته است و باید بگوید چرا ساخت و ساز در دوران وی منفی 16 است؟

بستنی 14 درصد گران شد/ بستنی‌فروش‌ها حق فروش حلیم و آش را ندارند

اسکندر آزموده گفت: با آمدن ماه رمضان واحدهای اتحادیه موظف هستند که فروش خود را به شب موکول کنند و اجازه فروش حلیم و آش در واحد خود را ندارند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

عضو هیئت مدیره انجمن ملی خرما در گفتگو با «نسیم آنلاین»:
مردم هر جعبه خرمای مضافتی را گران تر از ۸ هزار تومان نخرند
رئیس اتحادیه فروشندگان مرغ و ماهی در گفتگو با «نسیم آنلاین»:
مرغ ۱۰ هزار تومانی دروغ است/ فروش مرغ بالاتر از ۷۹۵۰ تخلف محرز است
معاون عباس آخوندی در گفتگو با «نسیم آنلاین»:
شهردار شدنم در تهران شایعه است
مدیرعامل شرکت بیمه سینا در گفتگو با «نسیم آنلاین»:
بیمه سینا سال ۹۵ را با زیان انباشته به پایان می‌برد
رئیس هیات مدیره انجمن صنفی کارفرمایی کارگزاران رسمی بیمه در گفتگو با «نسیم آنلاین»:
بیمه مرکزی تخلفات کارگزاران را منعکس نمی‌کند/ صنعت بیمه دچار هرج و مرج در نرخ‌دهی شده است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین