معاون وزیر اسبق کار:

۷۰ درصد ظرفیت اسمی واحدهای تولیدی خالی است/ دیدگاه دولت عوض نشود امکان ایجاد یک میلیون شغل در سال وجود ندارد

حاجی عبدالوهاب

معاون اشتغال و توسعه کارآفرینی وزیر اسبق کار با اشاره به اینکه ۷۰ درصد ظرفیت اسمی واحدهای تولیدی خالی است گفت: دولت به جای پرداخت تسهیلات حمایتی باید از آن بنگاه هایی حمایت کند که امکان ارزش افزوده دارند.

به گزارش «نسیم آنلاین» حمید حاجی عبدالوهاب، معاون اشتغال و توسعه کارآفرینی وزیر اسبق کار درباره راهکار حل  مشکل اشتغال گفت: در حال حاضر حدود 70 درصد ظرفیت اسمی واحدهای تولیدی خالی است. دولت باید به جای پرداخت تشهیلات یارانه ای و حمایتی برای پیشرفت فیزیکی به دنبال این باشد که آن دسته از واحدهای تولیدی که در صورت تأمین سرمایه در گردش، ارزش افزوده ایجاد می کنند را حمایت کند. همه امکانات این بنگاه ها از جمله تجهیزات و نیروی انسانی مورد نیاز برای تولید وجود دارد،بنابراین با اولویت قرار دادن تامین منابع سرمایه در گردش این واحدها به نحوی که حداقل 30 درصد از ظرفیت خالی بنگاه های اقتصادی فعال شوند، می تواند اقدامی فوری و عاجل در راستای کاهش نرخ بیکاری و ایجاد اشتغال در کوتاه مدت محسوب شود.  

 وی گفت: برای حل معضل اشتغال باید ساختارهای اجرایی دستگاه های خود را در برابر ایجاد اشتغال مسئول بدانند. یعنی در هر وزارتخانه یا اداره ای در سراسر کشور باید کارشناس هایی این موضوع را رصد کنند. به عنوان مثال وزارت آموزش و پرورش باید فارغ التحصیلان خود را رصد کند که این ها بعد از فارغ التحصیلی یا حتی ترک تحصیل به دنبال چه رشته تحصیلی یا شغلی می روند تا به نوعی یک سامانه از اطلاعات افراد در زمینه اشتغال ایجاد شود.

این کارشناس بازار کار ایجاد سالیانه یک میلیون شغل در سال تنها در صورت تغییر دیدگاه ها امکان پذیر است. اینکه تا کنون موفق به حل معضل بیکاری طی سال های اخیر نشده ایم به دلیل این است که به اشتغال به عنوان یک متغیر مستقل نگاه کرده ایم و ایجاد اشتغال را به منابع و تأمین آن محدود کرده ایم که این موضوع باعث شده در موضوع اشتغال یک مسیر وارونه را طی و بیکاران را به بیکاران بدهکار تبدیل کنیم.

وی افزود:  در حال حاضر دولت به پیمانکاران و شرکت های اجرایی بدهی زیادی دارد که بسیاری از این پیمانکاران به دلیل عدم پرداخت بدهی به زندان افتادند. به طوریکه فقط در یک نمونه در حوزه وزارت نیرو بالای3000 میلیارد تومان بدهی داریم که با پرداخت این بدهی ها این افراد به ادامه فعالیت امیدوار می شوند و نیروهای بیکار هم سر کار خود بازمی گردند.

ارسال نظر

درباره انتصاب مدیر جدید شبکه افق سیما و لزوم تغییر در رویکردهای این شبکه

چرا «افق» تبدیل به یک شبکه عام برای مخاطبان نشد؟

جنگ زرگری یاران روحانی بر سر دلار 4200 تومانی

با گذشت 8 ماه از تصمیم دلار 4200 تومانی حالا که ناکارآمدی آن بر همگان عیان شده همه دولتمردان و اعضای تیم اقتصادی از آن برائت می جویند و یا در قبال آن سکوت می کنند.

مدیران فاسد نجومی‌بگیر را شلاق بزنید

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: نماز جمعه قلب تپنده جامعه و مغز بیدار جامعه باید باشد که برای مشکلات مردم دائما راه‌حل ارائه دهد.

قیمت‌ها با پذیرش برجام و FATF چهار برابر شد/ روحانی استاد فرافکنی درتحمیلFATF است

نائب رئیس فراکسیون نمایندگان ولایی با تشریح دو ایراد اساسی لایحه بودجه ۹۸، گفت: لایحه بودجه اصلاح شده سال ۹۸، احتمالا تا پایان هفته جاری یا اوایل هفته بعدی تقدیم مجلس می‌شود.

مهم‌ترین مطالب سرویس

بازی رسانه‌ای کی بود؟ کی بود؟ من نبودم!
جنگ زرگری یاران روحانی بر سر دلار ۴۲۰۰ تومانی
مدیر سابق اتحادیه صادرکنندگان نفت، گاز و پتروشیمی در گفتگو با نسیم آنلاین
تعلل وزارت نفت دلیل توقف عرضه نفت در بورس
رئیس بنیاد توانمندسازی گندم کاران در گفتگو با نسیم آنلاین:
حمایت‌های شکننده دولت از تولید گندم؛ خودکفایی در معرض خطر
افشاگری مشاور ولی‌اله سیف درباره فساد در نظام بانکی؛
ارزش اغلب بانک‌ها منفی است
هشدار توکلی به روسای قوای سه گانه؛
از نارضایتی مردم مستضعف بپرهیزید
۷ نکته درباره اظهارات قائم مقام بانک مرکزی
آمارسازی برای لاپوشانی رکورد زدن نقدینگی
کارشناس بازار سرمایه در گفتگو با نسیم آنلاین:
استمرار عرضه نفت در بورس؛ شرط رونق خرید نفت توسط بخش خصوصی
برای نخستین ماشین اپل؛
دستخط استیو جایز حراج می شود
مهدی محمدی در اینستاگرام به اشتراک گذاشت:
سایه قتل جمال‌خاشقجی برتحولات منطقه‌ای و بین‌المللی
 مدیر گروه اقتصاد اندیشکده­‌ی مطالعات حاکمیت و سیاست­‌گذاری دانشگاه صنعتی شریف:
افول اقتدار اقتصادی آمریکا
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین