استاد حقوق بین‌الملل در گفتگو با «نسیم آنلاین»:

بیش از ۹۰ تحریم دیگر در دستور کار کنگره آمریکا است/ تحریم‌های جدید، نقض صریح جسم و روح برجام است

به لحاظ حقوقی تاکید شده که هرگونه تحریم جدید به بهانه‌هایی نظیر حقوق بشر و مسائل تسلیحاتی مورد قبول نیست/ مجلس قید کرده که با نقض برجام شرایط باید به قبل از آن بازگردد

مسعود اخوان فرد

اخوان‌فرد با بیان اینکه بیش از ۹۰ تحریم دیگر در دستور کار کنگره آمریکا به بهانه‌های مختلف است اظهار داشت: نظام حقوقی ایالات متحده آمریکا که شامل سنا، کنگره، دولت و دیگر بخش‌های تصمیم‌گیر آمریکا می‌شود نه تنها خود را متعهد به اجرای برجام نمی‌دانند بلکه به نوعی حرکت پیش‌رونده در موضوع تحریم‌ها دارند.

گروه سیاسی «نسیم آنلاین»:: پنجشنبه شب خبری در رسانه‌ها منتشر شده مبنی‌بر اینکه آمریکایی‌ها در سنای این کشور طرح تحریمی جدیدی با نام "قانون مقابله با فعالیت‌های بی‌ثبات‌ساز ایران۲۰۱۷" را باکد S-722 تصویب کرده‌اند، طرحی که کارشناسان از آن به عنوان "سیاه‌چاله تحریم" تعبیر می‌کنند.

مطرح شده که با تصویب این طرح در کنگره و امضای آن توسط ترامپ، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در لیست سازمان‌های تروریستی قرار می‌گیرد و تحریم‌هایی دقیقا منطبق با تحریم‌های سازمان‌های تروریستی علیه آن وضع می‌شود و همچنین هرگونه همکاری با برنامه موشکی و سلاح‌های متعارف (که کل محصولات تولیدی صنایع وزارت دفاع جزء سلاح‌های متعارف را شامل می‌شوند) هم زیر تحریم مستقیم آمریکا قرار خواهند گرفت.

در شرایطی که پیش از این رئیس‌جمهور و دستگاه سیاست‌خارجی اجرای برجام را به عنوان پایانی بر تحریم‌های جدید آمریکا اعلام کرده بودند به به سراغ مسعود اخوان‌فرد دکترای حقوق بین‌الملل از انگلستان و معاون سابق سازمان انرژی اتمی رفتیم تا در گفتگو با وی ابعاد حقوقی طرح تحریمی آمریکا و نسبت آن با برجام را بررسی کنیم. آنچه در ادامه می‌آید متن گفتگوی خبرنگار «نسیم آنلاین»، با این استاد حقوق دانشگاه در خصوص تحریم‌های جدید آمریکا است.

 

تحریم‌های جدید، نقض صریح جسم و روح برجام است
«نسیم آنلاین»: نسبت تحریم‌های جدید آمریکا با برجام چیست؟

اخوان‌فرد: ظاهرا طرف آمریکایی‌ در موضوع برجام نقطه‌ای پایانی بر بدعهدی خود متصور نیست، در مصوبه S722 به تعبیری می‌توان گفت یکی از جدی‌ترین و گسترده‌ترین ضوابط تحریمی آمریکا پس از اجرای برجام مطرح شده البته این یکی از نود و چند تحریم طرف آمریکایی‌ است، این تحریم در دوازده بخش تشکیل شده و به بهانه‌های مختلفی از جمله مباحث تسلیحاتی، حقوق بشر و موضوعاتی شبیه به این اعمال تحریم‌های جدی، موثر و گسترده‌ای را بر طرف ایرانی بار می‌کند که این موضوع از لحاظ مفاهیمی که ما در برجام داشتیم به طور مشخص نقض صریح و آشکار جسم و روح برجام است و برجام با این مصوبه مواجه با چالش اساسی شده است.

طبعا انتظار بدیهی جامعه بین‌المللی از طرف ایرانی برخورد متناسب با این نقض برجام براساس شروط تعیین شده در هنگام تصویب آن است تا به طور خاص مجلس شورای اسلامی، شورای عالی امنیت ملی و هیات نظارت بر برجام در این قضیه به جای اتلاف وقت تصمیم مشخص خودشان را اعلام کنند و اگر قرار است طرف مقابل گام به گام خود را بی‌نیاز از اجرای تعهدات بین‌المللی بداند طرف ایرانی هم چنین رفتاری را برای خود قابل تصور بداند.

 

به لحاظ حقوقی تاکید شده که هرگونه تحریم جدید به بهانه‌هایی نظیر حقوق بشر و مسائل تسلیحاتی مورد قبول نیست
«نسیم آنلاین»: گفته‌اند چون تحریم سپاه پاسداران و موضوع موشک‌ها از موضوعاتی نبوده قرار بود برجام آن‌ها را لغو می‌کند، اکنون تحریم‌های جدید هم ارتباطی به به برجام پیدا نمی‌کند.

اخوان‌فرد: بحث برجام یک تعهد بین‌المللی دو یا چند جانبه است و صرفا شروط طرف آمریکایی‌ در این رابطه قابل اعتنا نیست بلکه شرایطی که جمهوری اسلامی ایران در هنگام تصویب برجام به عنوان شرایط 28 گانه شامل 9 شرط مقام معظم رهبری، 9 شرط مجلس شورای اسلامی و 10 شرط شورای عالی امنیت ملی بر برجام داشته هم حاکم است و بنابراین هرگونه تخطی از هریک از این شروط به منزله نقض عهد طرف مقابل از مفاهیم برجام به حساب می‌آید، تفسیر مفاد برجام هم به عهده یک طرف نیست که دیدگاه خودشان را در این رابطه مطرح کنند.

در فرمایشات و نوشتار مقام معظم رهبری که به لحاظ حقوقی یک باید حقوقی و الزام به شمار می‌رود صریحا تاکید شده بود که هرگونه تحریم جدید به بهانه‌هایی نظیر حقوق بشر و مسائل تسلیحاتی مورد قبول نمی‌باشد پس بنابراین طرفین بایستی به شروط مطروحه در زمان مذاکره احترام بگذارند و اگر قرار براین باشد که با یک تفسیر به سراغ تبیین برجام برویم به تعبیر مصطلح کسی که یک جانبه به قاضی می‌رود راضی برمی‌گردد.

 

مجلس قید کرده که با نقض برجام شرایط باید به قبل از آن بازگردد
«نسیم آنلاین»: با توجه به برجام و دیگر منابع حقوقی چه اقداماتی را می‌توان در برابر بدعهدی آمریکایی‌ها انجام داد؟

اخوان‌فرد: اگر ما اصرار بر اجرای برجام هم داشته باشیم باید طرف مقابل را ملزم به تمکین از شروط ضمن این توافق‌ بین‌المللی کنیم که در این رابطه بند سوم مصوبه مجلس شورای اسلامی راهکار را مشخص و گام‌هایی را تعریف کرده است و در خصوص چگونگی عملیاتی کردن این مباحث هم زمانی که در مجلس شورای اسلامی مسئولین ذی‌صلاح از وزرات خارجه، سازمان انرژی اتمی و سایر ارگان‌ها بحث می‌کردند شفاف شده است و در مشروح مذاکرات قید شده که شرایط باید به وضعیت سابق بازگردد اما اینکه در چه مقطعی و در چه گامی به چه موضوعی بپردازند از موضوعاتی است که تشخیص آن به مصلحت‌اندیشی مسئولین زیربط در شورای عالی امنیت ملی، مجلس شورای اسلامی و هیات نظارت برجام برمی‌گردد.

 

بیش از 90 تحریم دیگر در دستور کار کنگره آمریکا است
«نسیم آنلاین»: آیا سیستمی که آمریکا‌یی‌ها تحریم‌های خود را وضع کرده‌اند نشان از استراتژی خاصی در خصوص ایران دارد؟

اخوان‌فرد: این توجه وجود دارد که این تحریم‌ها اولین تخطی آمریکا از برجام نبوده و آخرین آن هم نخواهد بود و اگر دوستان محقق فرصت داشته باشند و به سایت کنگره آمریکا مراجعه کنند بیش از 90 تحریم دیگر در دستور کار کنگره آمریکا به بهانه‌های مختلف است و نظام حقوقی ایالات متحده آمریکا که شامل سنا، کنگره، دولت و دیگر بخش‌های تصمیم‌گیر آمریکا می‌شود نه تنها خود را متعهد به اجرای برجام نمی‌دانند بلکه به نوعی حرکت پیش‌رونده در موضوع تحریم‌ها دارند که طبعا در قبال این حرکت به تعبیر شعر مصطلح، اظهار عجز پیش ستمگر زابلهی است، اشک کباب باعث طغیان آتش است.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

رهبر انقلاب در خطبه‌های نماز عید سعید فطر:

ملت وحدت و اتحاد خود را حفظ کنند

نماز عید فطر به امامت رهبر انقلاب اقامه شد + تصاویر

هم‌زمان با اقامه‌ نماز باشکوه عید سعید فطر در سراسر کشور، هزاران نفر از مردم مؤمن تهران، صبح امروز (دوشنبه) نماز عید فطر را به امامت رهبر معظم انقلاب در مصلای امام خمینی (رحمه‌الله) اقامه کردند.

جعل تاریخ معاصر برای مبارزه با نظام است/ کاشانی با یک فتوا نسخه انگلیس را پیچید/ به رمضان‌زاده گفتم اظهارنظر نکن

این استاد تاریخ اظهار داشت:‌ آمریکایی‌ها چون می‌‌خواهند نظام کنونی را بکوبند دارند آیت‌الله کاشانی را می‌زنند تا بگویند روحانیون همه اینگونه بوده‌اند؛ اگر کاشانی برای CIA کار می‌کرد چرا مثل کسانی که برای CIA کار کردند و میلیاردر شدند و همه بچه‌هایشان خوشبخت شدند هیچی چیزی نصیب او نشد؟

بانک مرکزی دولت روحانی برای دومین بار رشد اقتصادی دولت قبل را دستکاری کرد!+ سند

رشد اقتصادی منفی ۶.۸ درصدی در سال ۹۱، یکی از انتقادات همیشگی مسئولان دولت یازدهم درباره عملکرد دولت قبل بوده است. اما بانک مرکزی چگونه آمار را دستکاری کرده است؟

مهم‌ترین مطالب سرویس

رهبر انقلاب در خطبه‌های نماز عید سعید فطر:
ملت وحدت و اتحاد خود را حفظ کنند
با حضور گسترده و باشکوه امت مسلمان
مراسم نماز عید سعید فطر در مصلای امام خمینی آغاز شد
روحانی در پیام‌های جداگانه‌ای به سران کشورهای اسلامی به مناسبت عید سعید فطر:
اطمینان دارم با همیاری یکدیگر می‌توانیم خشونت، افراطی‌گری و تروریسم را از سرزمین‌های اسلامی بزداییم
گزارش «نسیم آنلاین» از حمله صهیونیستی-تکفیری به منطقه قنیطره سوریه؛
چرخش تل‌آویو از همکاری لجستیکی به عملیات مشترک با تکفیری‌ها
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین