شجاعی خبر داد:

کاهش ۳ درصدی پرونده‌های نزاع در سال ۹۵/ ثبت اطلاعات ۱۰ هزار مجرم در بانک ژنتیک

احمد شجاعی/رئیس سازمان پزشکی قانونی

شجاعی تصریح کرد: در سال ۹۵ از مجموع پرونده‌های بررسی شده به تعداد یک میلیون و ۷۶۰ هزار و ۸۵۳ مورد، مراجعات نزاع با ۵۴۷ هزار و ۲۸ مورد در راس مراجعات پزشکی قانونی قرار دارد و با کاهش ۳ درصدی نسبت به سال ۹۴ مواجه بودیم.

به گزارش «نسیم آنلاین»، احمد شجاعی رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور در نشست خبری که امروز(سه‌شنبه) برگزار شد، اظهار داشت: در سال 95 از مجموع پرونده های بررسی شده به تعداد یک میلیون و 760 هزار و 853 مورد، مراجعات نزاع با ۵۴۷ هزار و 28 مورد در راس مراجعات پزشکی قانونی قرار دارد و با کاهش 3 درصدی نسبت به سال 94 مواجه بودیم.

رشد 6.4 درصدی پرونده تصادفات در پزشکی قانونی

وی افزود: پس از نزاع، تصادفات بیشترین تعداد پرونده‌های موجود در پزشکی قانونی را با آمار 333 هزار و 71 پرونده به خود اختصاص داده است و این آمار با رشد 6.4 درصدی مواجه است.

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور خاطرنشان کرد: پرونده‌های معاینه اجساد، در سال 95 شامل 58 هزار و 181 مورد بود که در این راستا با رشد 1 درصدی نسبت به سال گذشته مواجه بودیم.

شجاعی ادامه داد: در بخش تشریح در سال گذشته، حوادث رانندگی ترافیکی با 15 هزار و 932 نفر با رشد 3.9 درصدی روبرو بوده است؛ پس از آن بیماری های قلبی و عروقی با 8 هزار و 57 مورد پرونده در مرتبه بعدی قرار دارد.

وی گفت: مرگ ناشی از مصرف موادمخدر و روان گردان ها با 3 هزار و 190 مورد پرونده بود و این مسأله با رشد 6.2 درصدی همراه است. شایان ذکر است بیش از ۷۰ درصد موارد فوت شده بر اثر اوردوز (مصرف بیش از حد و یا مصرف چند ماده مخدر یا محرک به طور همزمان) در منزل بوده است.

ثبت اطلاعات ۱۰ هزار مجرم در بانک ژنتیک

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور، افزود: از سال قبل حدود 10 هزار پروفایل ژنتیکی متهمان و مجرمان استخراج و اطلاعات‌شان در بانک اطلاعات ژنتیک ثبت شده است و امسال نیز در صورت تامین اعتبارات اطلاعات 30 هزار مجرم را وارد این بانک خواهیم کرد.

شجاعی تأکید کرد: مشاغل پرخطری همچون، خلبانی، خدمه پروازی، آتش‌نشانی، خبرنگاری و غیره جزء گروهی هستند که نمونه برداری ژنتیکی از آنان در اولویت است.  

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور تصریح کرد: در کمیسیون های قصور پزشکی در سال ۹۵ از مجموع 7 هزار و 214 پرونده، 4 هزار و 88 مورد آن تبرئه و 3 هزار و 126 مورد محکوم شدند و آمار فوق از رشد 29.6 درصدی در تبرئه و همچنین 24.2 درصدی خبر می دهد.

شجاعی اضافه کرد: در حوزه جراحی زنان و زایمان و نازایی، در مجموع یک هزار و 157 پرونده تشکیل شد که ۷۰۴ مورد تبرئه و ۴۵۳ مورد محکومیت را به دنبال داشت.

 وی افزود: در شکایات پرونده های پزشکی قانونی در حوزه جراحی عمومی 976 پرونده ثبت شد و 500 مورد تبرئه و همچنین476 مورد از این پرونده ها به محکومیت پزشکان منتهی شد.

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور اظهار داشت: پرونده های دندانپزشکی که در سال ۹۵ در این سازمان ثبت شد به میزان 686 مورد بوده است که 254 مورد تبرئه و 432 مورد با محکومیت مواجه شد و این قبیل پرونده ها با رشد 20.6 درصدی روبرو بوده است.

ارسال نظر

راهکارهای دولتی برای حمایت از تولید ملی

تنگناهای دولتی تولید ملی

انحصار طلبی وزارت نفت، مانع اصلی فروش نفت در بورس

با توجه به اعلام آمادگی بخش خصوصی برای خرید نفت از طریق سازوکار بورس و توانمندی این بخش برای بی اثر کردن تحریم‌های نفتی، اجرای این راهکار در دوران تحریم از ضرورت خاصی برخوردار است و باید هر چه سریعتر انجام شود.

هیئت سکولار را سفارت انگلیس قمه و قیمه می‌دهد

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی یکی از مهم‌ترین اصول هیئتی و مذهبی بودن را تبعیت از اصول اهل‌بیت(ع) از جمله دستگیری از نیازمندان دانست.

پشت پرده همراهی العبادی با تحریم ایران چیست؟

وضعیت این دو بلوک به ترتیبی است که هیچ‌کدام به‌تنهایی نمی‌توانند فراکسیون اکثریت را در مجلس تشکیل دهند؛ اما در صورت ائتلاف با فهرست انتخاباتی «نصر» به اکثریت در مجلس دست‌یافته و نخست‌وزیر را معرفی می‌کنند. حیدر العبادی نیز سعی می‌کند پست نخست‌وزیری را همچنان حفظ کرده و در صورت قبول این پیش‌شرط توسط هر یک از دو بلوک پیش‌گفته با آنان وارد مذاکره و تعامل شود.

مهم‌ترین مطالب سرویس

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت مطرح کرد؛
ابتلای ۸۷ نفر به ایدز در روستای درگز صحت ندارد/ بهزیستی به وظایفش عمل کند
مدیرعامل صندوق بیمه روستائیان و عشایر؛
هزینه بیمه روستائیان و عشایر روزی یک عدد تخم مرغ است
معاون خدمات شهری شهرداری تهران مطرح کرد؛
احداث زباله‌سوز ۳۲۰۰ تنی در آینده‌ای نزدیک در تهران
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین