شجاعی خبر داد:

کاهش ۳ درصدی پرونده‌های نزاع در سال ۹۵/ ثبت اطلاعات ۱۰ هزار مجرم در بانک ژنتیک

احمد شجاعی/رئیس سازمان پزشکی قانونی

شجاعی تصریح کرد: در سال ۹۵ از مجموع پرونده‌های بررسی شده به تعداد یک میلیون و ۷۶۰ هزار و ۸۵۳ مورد، مراجعات نزاع با ۵۴۷ هزار و ۲۸ مورد در راس مراجعات پزشکی قانونی قرار دارد و با کاهش ۳ درصدی نسبت به سال ۹۴ مواجه بودیم.

به گزارش «نسیم آنلاین»، احمد شجاعی رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور در نشست خبری که امروز(سه‌شنبه) برگزار شد، اظهار داشت: در سال 95 از مجموع پرونده های بررسی شده به تعداد یک میلیون و 760 هزار و 853 مورد، مراجعات نزاع با ۵۴۷ هزار و 28 مورد در راس مراجعات پزشکی قانونی قرار دارد و با کاهش 3 درصدی نسبت به سال 94 مواجه بودیم.

رشد 6.4 درصدی پرونده تصادفات در پزشکی قانونی

وی افزود: پس از نزاع، تصادفات بیشترین تعداد پرونده‌های موجود در پزشکی قانونی را با آمار 333 هزار و 71 پرونده به خود اختصاص داده است و این آمار با رشد 6.4 درصدی مواجه است.

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور خاطرنشان کرد: پرونده‌های معاینه اجساد، در سال 95 شامل 58 هزار و 181 مورد بود که در این راستا با رشد 1 درصدی نسبت به سال گذشته مواجه بودیم.

شجاعی ادامه داد: در بخش تشریح در سال گذشته، حوادث رانندگی ترافیکی با 15 هزار و 932 نفر با رشد 3.9 درصدی روبرو بوده است؛ پس از آن بیماری های قلبی و عروقی با 8 هزار و 57 مورد پرونده در مرتبه بعدی قرار دارد.

وی گفت: مرگ ناشی از مصرف موادمخدر و روان گردان ها با 3 هزار و 190 مورد پرونده بود و این مسأله با رشد 6.2 درصدی همراه است. شایان ذکر است بیش از ۷۰ درصد موارد فوت شده بر اثر اوردوز (مصرف بیش از حد و یا مصرف چند ماده مخدر یا محرک به طور همزمان) در منزل بوده است.

ثبت اطلاعات ۱۰ هزار مجرم در بانک ژنتیک

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور، افزود: از سال قبل حدود 10 هزار پروفایل ژنتیکی متهمان و مجرمان استخراج و اطلاعات‌شان در بانک اطلاعات ژنتیک ثبت شده است و امسال نیز در صورت تامین اعتبارات اطلاعات 30 هزار مجرم را وارد این بانک خواهیم کرد.

شجاعی تأکید کرد: مشاغل پرخطری همچون، خلبانی، خدمه پروازی، آتش‌نشانی، خبرنگاری و غیره جزء گروهی هستند که نمونه برداری ژنتیکی از آنان در اولویت است.  

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور تصریح کرد: در کمیسیون های قصور پزشکی در سال ۹۵ از مجموع 7 هزار و 214 پرونده، 4 هزار و 88 مورد آن تبرئه و 3 هزار و 126 مورد محکوم شدند و آمار فوق از رشد 29.6 درصدی در تبرئه و همچنین 24.2 درصدی خبر می دهد.

شجاعی اضافه کرد: در حوزه جراحی زنان و زایمان و نازایی، در مجموع یک هزار و 157 پرونده تشکیل شد که ۷۰۴ مورد تبرئه و ۴۵۳ مورد محکومیت را به دنبال داشت.

 وی افزود: در شکایات پرونده های پزشکی قانونی در حوزه جراحی عمومی 976 پرونده ثبت شد و 500 مورد تبرئه و همچنین476 مورد از این پرونده ها به محکومیت پزشکان منتهی شد.

رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور اظهار داشت: پرونده های دندانپزشکی که در سال ۹۵ در این سازمان ثبت شد به میزان 686 مورد بوده است که 254 مورد تبرئه و 432 مورد با محکومیت مواجه شد و این قبیل پرونده ها با رشد 20.6 درصدی روبرو بوده است.

ارسال نظر

نسیم آنلاین بررسی می‌کند

دوئل بانک‌های فراقانونی با بانک مرکزی

SPV به جایی نمی‌رسد چون یقین دارند ایران به تعهدات برجام پایبند می‌ماند

یک کارشناس مسائل بین الملل گفت: آینده SPV چندان خوشایند نیست و این موضوع بیشتر جنبه نمادین نسبت به انجام تعهدات اروپا در قبال برجام دارد که برای ما هم مفید نخواهد بود.

در کشور با کمبود وکیل روبرو هستیم

یحیی کمالی پور پیرامون کمبود وکیل در کشور گفت: ما در کشور با کمبود وکیل روبرو هستم و این تعداد از وکیل بنابر نیازهای جامعه نیست.

تحلیلی بر وضعیت جامعه در ماجرای حمله سگ‌ها به یک کودک در لواسان

ما در وضعیتی بدونِ «کنشگریِ هدفمند» تنها مشغولِ «واکنش» به اتفاقاتیم! واکنش هایی که حتی زمینه سازِ شکل گیریِ عمل و جریاناتِ عملی نیز نشده و یا اگر می شوند محدود و معدود است. این میزان از «واکنش» در شرایطِ بی عملی، زمینه سازِ شکل گیریِ «توهمِ عملِ موثر» است

مهم‌ترین مطالب سرویس

نایب رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس:
در کشور با کمبود وکیل روبرو هستیم
همه چیز درباره‌ ساخت و ساز فاطمه حسینی، داماد شمخانی و داماد صفدرحسینی
دوربین مخفی در لواسان، بهشت آقازاده‌ها
نسیم آنلاین بررسی می‌کند
نان کانون وکلا در روغن آزمون وکالت
وقتی «عصرِ کلمه» کارکرد «کلمه» را می‌بلعد (۱)
استرسِ «فانِ» ما ایرانی‌ها
فارس گزارش می دهد
در جست و جوی مقصر بوی تهران!
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس مطرح کرد:
مانع ریخت و پاش های طرح تحول سلامت در بودجه می‌شویم
ایرنا گزارش می دهد
آبلیموهای تقلبی در بازار
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین