نقدهای صریح عضو اتاق بازرگانی از برخی مدیران ناتوان دولتی در گفتگو با «نسیم آنلاین»:

چرا روحانی در ۴ سال گذشته با مدیران اقتصادیِ ضعیف برخورد نکرد؟!

چرا رئیس جمهور باید وام دار برخی افراد و احزاب باشد و به اصطلاح سهمیه مدیریتی برای آنها تخصیص دهد؟ با چه حمایتی توقع داریم اقتصاد کشور از رکود خارج شود و به رونق دست یابیم و ایجاد اشتغال نماییم؟

مصاحبه با محمدرضا جهان بیگلری، مشاور سازمان سرمایه گذاری خارجی

جهان بیگلری گفت: عملکرد ضعیف وغیر قابل قبول سازمان سرمایه گذاری با وجود مدیران بی انگیزه وناتوان در چهار سال گذشته بر فعالان این حوزه و بخش خصوصی پوشیده نیست.

محمدرضا جهان بیگلری،اقتصاددان و عضو اتاق بازرگانی در گفتگو با «نسیم آنلاین» در خصوص وضعیت سرمایه گذاری خارجی در کشور اظهار کرد: عملکرد ضعیف و غیرقابل قبول سازمان سرمایه گذاری خارجی با وجود مدیران بی انگیزه و ناتوان در چهار سال گذشته بر فعالان این حوزه و بخش خصوصی پوشیده نیست و تمامی افراد و دستگاههایی که با این سازمان در ارتباط هستند به این مسئله که سازمان سرمایه گذاری به یک سازمان ناتوان تبدیل شده است اذعان دارند.

وی افزود: فلسفه تاسیس سازمان سرمایه گذاری ساماندهی جذب سرمایه گذاری و حمایت از سرمایه گذاران بخش خصوصی بوده و وظیفه اصلی سازمان هم حمایت از سرمایه گذاری برای اهداف تعیین شده است. این سازمان باید میان دستگاههای اجرایی کشور در جایی که بخش خصوصی با مشکل موجه می شود هماهنگی ایجاد کند که این کار در گذشته بخوبی در سازمان اجرا میشد.

جهان بیگلری تصریح کرد: در سال های اخیر شاهد آن هستیم که تمایل مدیران سازمان برای انجام پروژه ها وکارهای دولتی برای شرکتهای وابسته به دولت بیشتر شده و اهمیتی برای بخش خصوصی قائل نیستند، در صورتیکه دستگاههای دولتی هم ردیف بودجه برای تامین مالی خارجی پروژهایشان دارند و هم به امضاء بالاترین مقام دستگاههای اجرایی تضمین برای سرمایه گذاران صادر می‌شود ونیازی به سازمانی همچون سازمان سرمایه گذاری ندارند.

این اقتصاددان بیان کرد: همچنان که رئیس سازمان خود را در مقام یک دیپلمات میپندارد نه مدیری که در جایگاه حمایت از بخش خصوصی منصوب شده است دیگر مدیران میانی هم از این نگاه تبعیت می‌کنند. در صورتیکه این دیدگاه مغایر صریح اصل ۴۴ قانون اساسی کشور و اقتصاد مقاومتی است.

این عضو اتاق بازرگانی با انتقاد از عملکرد سازمان سرمایه گذاری خارجی عنوان کرد: حال که در این شرایط سخت که برخی از بانکهای خارجی برای پروژه های داخل کشور با تلاش و کوشش بخش خصوصی حاضر شدند با شرایط خاص تامین مالی پروژهای کشور را عهده دار شوند، سازمان سرمایه گذاری از اجرای پروژه ها وصدور ضمانت نامه با تایید بانک عامل برای بخش خصوصی امتناع می‌کند. در حال حاضر نه سیستم بانکی داخلی با آنن بهره های بالا حاضرند تامین مالی پروژه‎ها را انجام دهند نه اجازه می‌دهند تسهیلات ارزان قیمت خارجی وارد کشور شود. واقعا حمایت از بخش خصوصی در کشورمان را چه سازمان نهاد وزارت خانه یا مسئولی عهده دار است؟

جهان بیگلری گفت: چرا در دولت‌های نهم و دهم در بدترین شرایط تحریم میزان جذب سرمایه گذاری کشور رونق داشت و در چهار ساله صلح و سازش به بدترین شرایط افت شاخص‌های اقتصادی دست یافتیم؟ تا کی تحمل خواهیم کرد این خود تحریمی را که توسط مدیران میانی برای کشور اجرا می‌شود ؟ چرا حتی شاهد یک مورد برخورد رئیس جمهور و مسئولین را با مدیران ناتوان نیستیم.  

وی خاطرنشان کرد: سئوال اینجاست چه کسی از این مدیران حمایت می‌کند؟چرا رئیس جمهور باید وام دار برخی افراد و احزاب باشد و به اصطلاح سهمیه مدیریتی برای آنها تخصیص دهد؟ با چه حمایتی توقع داریم اقتصاد کشور از رکود خارج شود وبه رونق دست یابیم و ایجاد اشتغال نماییم؟

ارسال نظر

توهم ماندگاری اروپایی‌ها در اقتصاد ایران با FATF

خروج اروپایی‌ها از ایران به‌دلیل بازگشت تحریم‌های آمریکا بود یا FATF؟

دیگر از نه گفتن به «کاپیتولاسیون» کوتاه نخواهیم آمد!

این‌ها اگر دل‌شان برای قربانیان تروریسم سوخته بود و جهدشان علیه تروریست‌ها و آدم‌کش‌ها بود، جلوی عربستان و امارات و حتا دولت‌های خودشان را می‌گرفتند. هزینه‌ی ترور و تروریسم را ما می‌دهیم، بعد باید سرمان منت بگذارند و اتهام حمایت از تروریسم و تحت نظر قرار گرفتن را هم به جان بخریم؟! این یک‌جور کاپیتولاسیون نوین نیست؟ به نظرتانحق توحش از ما نمی‌گیرند؟!

جنایت امروز توطئه دولت‌های دست‌نشانده‌ی آمریکا در منطقه است

در پی حادثه تروریستی امروز در اهواز حضرت آیت‌الله خامنه‌ای پیامی صادر کردند.

اجرای کامل برنامه اقدام FATF نفعی برای ایران ندارد

رضا شیران خراسانی، عضو کمیسیون اجتماعی مجلس با تاکید بر اینکه به جای تمرکز بر تصویب لوایح مرتبط با FATF، بهتر بود سراغ پیمان های پولی دوجانبه می رفتیم، گفت: اجرای کامل برنامه اقدام FATF محدودیتی را برای ما ایجاد خواهد کرد و نفعی برای ما نخواهد داشت.

مهم‌ترین مطالب سرویس

کمیته اقتصاد مقاومتی مجلس با انتشار گزارشی تاکید کرد:
اصلاح تعرفه مشترکین پرمصرف خانگی بهترین راه حل بحران خاموشی های در کشور
در نامه‌ مرکز مطالعات انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه تهران به زنگنه مطرح شد:
خواب سنگین وزارت نفت درباره تحریم های نفتی پایان یابد
نقدی بر یکی از بهانه های وزارت نفت برای بی اعتنایی به فروش نفت در بورس
آیا نفت ایران شناسنامه خاص و یکتا (DNA) دارد؟
نرخ دستور ارزی خلاف سیاست‌های کلان اقتصادی بود
مصباحی مقدم:‌ دلار ۴۲۰۰ تومانی، نسنجیده بود
جمشید پژویان:‌ دلار ۴۲۰۰ تومانی خزانه را خالی کرد
جهانگیری باید استعفا دهد
سیاست گذاری غلط دولت عامل رانت‌ خواری در پتروشیمی‌ها
۹ ماه یارانه نقدی مردم به جیب چند واحد پتروشیمی می‌رود!
راهکار کنترل قیمت مسکن و اجاره بها چیست
حباب قیمت مسکن می‌ترکد
خیانت تیم اقتصادی دولت و جامعه دانشگاهی در ماجرای برجام در گفتگو با حسن عباسی:
به روحانی القا کردند مشکلات اقتصادی با مذاکره حل می‌شود
عضو هیات علمی دانشگاه علامه طباطبایی در گفتگو با «نود اقتصادی»
اسحاق جهانگیری «وزیر صنعتِ» واقعی است
کارشناسان درباره راهکارهای تحریم نفت چه می‌گویند؟
وزارت نفت، سد راه عرضه نفت در بورس
انتقادات عضو شورای مرکزی حزب کارگزاران از روحانی
لیلاز: رئیس‌جمهور مسئول وضع فعلی اقتصادی کشور است
حسین صمصامی اقتصاددان:
بازار ثانویه موجب گرانی دلار است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین