دست مدیران سازمان سرمایه گذاری خارجی در اعلام غلط آمار سرمایه گذاری خارجی رو شد

۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون یورو از آمار سرمایه‌گذاری خارجی آب رفت!/انصراف شرکت اسپانیایی از سرمایه‌گذاری در پالایشگاه کالیمانی!

خزاعی

قرار معلوم مجوز سرمایه گذاری خارجی پالایشگاه نفت کالیمانی مانه و سملقان که آذر ماه سال گذشته صادر شده بود، باطل شد.

گروه اقتصادی «نسیم آنلاین»: مسئولان سازمان سرمایه گذاری خارجی سال گذشته اعلام کرده بودند که بعد از برجام برای 12 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی در کشور مجوز صادر شده و این آمار در طول تاریخ بی نظیر است. همچنین محمد خزاعی و مدیرانش در این سازمان با زیرکی خاصی این آمار سرمایه گذاری مصوب را به عنوان آمار سرمایه گذاری جذب شده جا می زدند و همین مسئله را به عنوان گزارش در اختیار مقامات رده بالای دولت تدبیر و امید قرار می‌دادند. اما دیروز مدیرکل دفتر سرمایه گذاری خارجی سازمان سرمایه گذاری فاش کرد که از 12 میلیارد دلار مجوز صادر شده برای سرمایه گذاری (که مسئولان سازمان آن را به عنوان آمار سرمایه گذاری جذب شده در اقتصاد ایران جا می‌زدند) رقمی در حدود 2 میلیارد و 800 میلیون یورو آن منتفی شده است! از قرار معلوم مجوز سرمایه گذاری خارجی پالایشگاه نفت کالیمانی مانه و سملقان که آذر ماه سال گذشته صادر شده بود، باطل شد. مدیرکل دفتر سرمایه گذاری خارجی سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران روز گذشته با اعلام این گفت: ابطال مجوز این شرکت سرمایه گذاری اسپانیایی علل متفاوتی داشت.احمد جمالی افزود: این شرکت طبق قانون 6 ماه فرصت داشت تا بخشی از سرمایه را وارد کشور کند که این کار را انجام نداد و در نتیجه این موضوع و دیگر موارد، مجوز وی باطل شد.چنانچه این شرکت دوباره بخواهد برای سرمایه گذاری در کالیمانی مانه و سملقان اظهار تمایل کند، قطعا هیئت سرمایه گذاری خارجی موضوع را با حساسیت بیشتری بررسی می کند و این مرتبه موارد دیگری مانند بررسی چرایی اجرا نشدن مجوز قبلی را نیز در دستور کار خود قرار می دهد.وی اظهارداشت: در حال حاضر پروژه پالایشگاه نفت کالیمانی خراسان شمالی هیچ سرمایه گذاری ندارد و چنانچه سرمایه گذاری مایل به فعالیت در این پروژه باشد، باید مراحل قانونی اخذ مجوز را طی کند.وزیر امور اقتصادی و دارایی مجوز سرمایه گذاری خارجی پالایشگاه نفت خراسان شمالی را 24 آبان ماه سال گذشته از سوی سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران صادر کرد.شرکت اسپانیایی سولار اند سیلیکون جی ان بی اچ به عنوان شریک، سرمایه گذاری خارجی این طرح را پذیرفته و قرار بود 99.9 درصد سرمایه گذاری توسط این سرمایه گذار خارجی انجام شود. حجم سرمایه گذاری خارجی این طرح 2 میلیارد و 842 میلیون و 767 هزار یورو اعلام شده بود.  بنابراین مسئولان سرمایه گذاری باید در قبال اعلام غلط آمار سرمایه گذاری خارجی پاسخگو باشند.

ارسال نظر

به بهانه روز عرفه و کاهش ۵۰درصدی زائران ایرانی عتبات

تاثیر سقوط ارزش ریال بر اقتصاد عراق

ستاد تنظیم بازار عملا تعطیل است

ستاد تنظیم بازار که در دولت دوازهم و با وزیر صنعت شدن محمد شریعتمداری به او سپرده شده بود، در سخت ترین روزهای سال 97 به خواب عجیب زمستانی فرو رفته و عملا نظاره گر گرانی فروشی بی ضابطه بازار کالاهای اساسی مردم است و نشانی از تدبیر و تصمیمات مهم در این ستاد وجود ندارد.

سیاست آمریکا جنگ‌افروزی و کشتار مسلمانان بدست یکدیگر است

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پیامی به حجاج بیت‌الله الحرام با اشاره به سیاست جنگ‌افروزانه آمریکا در میان مسلمانان، تأکید کردند: باید با هوشیاری این سیاست شیطانی را خنثی کرد.

واردات برخی کالاهای کره‌ای به کشور ممنوع شده است

د: بخشی از واردات ما از کره جنوبی شامل کالاهای مصرفی وارداتی بوده است که اینها در دو ماه گذشته مشمول محدودیتهایی شده است. کالاهای کره‌ای که اکنون از گمرک ترخیص می‌شود مربوط به مجوزهایی بوده که از قبل برای واردات آنها صادر شده است.

مهم‌ترین مطالب سرویس

انتقاد ۷عضو کمیسیون کشاورزی به گرانی‌
ستاد تنظیم بازار عملا تعطیل است
پاسخ رسمی دولت به عدم خرید نفت ایران توسط کره جنوبی
واردات برخی کالاهای کره‌ای به کشور ممنوع شده است
پیگیری‌ سرمایه‌گذاری خارجی ۱۰۰ میلیون دلاری
سرمایه گذاری IIIC در دیجی کالا انجام نخواهد شد حتی یک سنت
مدیرعامل اسبق شرکت پشتیبانی امور دام:
۶ دلیل گرانی گوشت و مرغ
گزارش نسیم آنلاین از یک راهکار مقابله با تحریم نفت
انحصار طلبی وزارت نفت، مانع اصلی فروش نفت در بورس
هدف آمریکا «کنترل افکار عمومی» است
پنج گزاره درباره تحریم‌های جدید آمریکا
گزارش کارشناسی شبکه کانون های تفکر ایران منتشر شد
فروش ریالی نفت در بورس، راهکار بی اثر کردن تحریم فروش نفت ایران
موسی الرضا ثروتی، نماینده سابق مجلس:
سیف بانک مرکزی را بی‌برنامه اداره کرد
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین