دست مدیران سازمان سرمایه گذاری خارجی در اعلام غلط آمار سرمایه گذاری خارجی رو شد

۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون یورو از آمار سرمایه‌گذاری خارجی آب رفت!/انصراف شرکت اسپانیایی از سرمایه‌گذاری در پالایشگاه کالیمانی!

خزاعی

قرار معلوم مجوز سرمایه گذاری خارجی پالایشگاه نفت کالیمانی مانه و سملقان که آذر ماه سال گذشته صادر شده بود، باطل شد.

گروه اقتصادی «نسیم آنلاین»: مسئولان سازمان سرمایه گذاری خارجی سال گذشته اعلام کرده بودند که بعد از برجام برای 12 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی در کشور مجوز صادر شده و این آمار در طول تاریخ بی نظیر است. همچنین محمد خزاعی و مدیرانش در این سازمان با زیرکی خاصی این آمار سرمایه گذاری مصوب را به عنوان آمار سرمایه گذاری جذب شده جا می زدند و همین مسئله را به عنوان گزارش در اختیار مقامات رده بالای دولت تدبیر و امید قرار می‌دادند. اما دیروز مدیرکل دفتر سرمایه گذاری خارجی سازمان سرمایه گذاری فاش کرد که از 12 میلیارد دلار مجوز صادر شده برای سرمایه گذاری (که مسئولان سازمان آن را به عنوان آمار سرمایه گذاری جذب شده در اقتصاد ایران جا می‌زدند) رقمی در حدود 2 میلیارد و 800 میلیون یورو آن منتفی شده است! از قرار معلوم مجوز سرمایه گذاری خارجی پالایشگاه نفت کالیمانی مانه و سملقان که آذر ماه سال گذشته صادر شده بود، باطل شد. مدیرکل دفتر سرمایه گذاری خارجی سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران روز گذشته با اعلام این گفت: ابطال مجوز این شرکت سرمایه گذاری اسپانیایی علل متفاوتی داشت.احمد جمالی افزود: این شرکت طبق قانون 6 ماه فرصت داشت تا بخشی از سرمایه را وارد کشور کند که این کار را انجام نداد و در نتیجه این موضوع و دیگر موارد، مجوز وی باطل شد.چنانچه این شرکت دوباره بخواهد برای سرمایه گذاری در کالیمانی مانه و سملقان اظهار تمایل کند، قطعا هیئت سرمایه گذاری خارجی موضوع را با حساسیت بیشتری بررسی می کند و این مرتبه موارد دیگری مانند بررسی چرایی اجرا نشدن مجوز قبلی را نیز در دستور کار خود قرار می دهد.وی اظهارداشت: در حال حاضر پروژه پالایشگاه نفت کالیمانی خراسان شمالی هیچ سرمایه گذاری ندارد و چنانچه سرمایه گذاری مایل به فعالیت در این پروژه باشد، باید مراحل قانونی اخذ مجوز را طی کند.وزیر امور اقتصادی و دارایی مجوز سرمایه گذاری خارجی پالایشگاه نفت خراسان شمالی را 24 آبان ماه سال گذشته از سوی سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران صادر کرد.شرکت اسپانیایی سولار اند سیلیکون جی ان بی اچ به عنوان شریک، سرمایه گذاری خارجی این طرح را پذیرفته و قرار بود 99.9 درصد سرمایه گذاری توسط این سرمایه گذار خارجی انجام شود. حجم سرمایه گذاری خارجی این طرح 2 میلیارد و 842 میلیون و 767 هزار یورو اعلام شده بود.  بنابراین مسئولان سرمایه گذاری باید در قبال اعلام غلط آمار سرمایه گذاری خارجی پاسخگو باشند.

ارسال نظر

با گرانی خانه‌ها، چه بلایی سر مستاجرین آمده است!؟

اجاره‌نشین‌ها!

جدال روحانی با وعده‌هایش ادامه دارد...

در این کلیپ برخی وعده ها و شعارهای انتخاباتی روحانی که در پیروزی سهم بسزایی داشتند، مورد بررسی قرار گرفته تا مشخص شود چه مقدار از این وعده ها محقق شده است.

موشن گرافیک "توتال"

در این موشن گرافیک سوابق همکاری شرکت ملی نفت و گاز ایران با شرکت فرانسوی توتال مورد بررسی قرار گرفته و خلف وعده های توتال به تصویر کشیده شده است.

اروپایی ها اگر جای مردم ایران بودند با امثال شرکت های فرانسوی چه می کردند؟!

پس از رفتن دوباره ی شرکت های پژو و توتال از ایران، دیدن این گزارش و واکنش مردم اروپا خالی از لطف نیست

مهم‌ترین مطالب سرویس

همکاری یک شرکت ایرانی با آلمانی‌ها و فرانسوی‌ها
دانش فنی تولید قطعات کلیدی قوای محرکه خودرو به کشور منتقل می‌شود
معاون سابق سازمان تامین اجتماعی مطرح کرد؛
آمار واقعی بیکاران ۷ میلیون نفر است نه ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار!
یک اقتصاددان: دولت، مخاطب اصلی در حرمت شرعی برای واردات کالاهای مشابه به کشور است
چینی ها از قاچاق کالا به ایران خوشحالند!/ مطمئن باشید دشمن در سازمان دهی تیم‌های قاچاق در کشور نقش جدی دارد
دولت حسن روحانی یک رکورد جدید برای خود به جای گذاشت
بانک مرکزی: ۲۷ درصد از خانوارهای ایرانی فاقد حتی یک فردِ شاغل هستند!
مشاور وزیر صنعت: ما به آنچه می‌خواستیم مثل خرید هواپیما و شراکت با توتال رسیده‌ایم
دلیلِ کند شدن ورود سرمایه خارجی به ایران بعد از برجام، متصل نبودن سوئیفت است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین