دست مدیران سازمان سرمایه گذاری خارجی در اعلام غلط آمار سرمایه گذاری خارجی رو شد

۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون یورو از آمار سرمایه‌گذاری خارجی آب رفت!/انصراف شرکت اسپانیایی از سرمایه‌گذاری در پالایشگاه کالیمانی!

خزاعی

قرار معلوم مجوز سرمایه گذاری خارجی پالایشگاه نفت کالیمانی مانه و سملقان که آذر ماه سال گذشته صادر شده بود، باطل شد.

گروه اقتصادی «نسیم آنلاین»: مسئولان سازمان سرمایه گذاری خارجی سال گذشته اعلام کرده بودند که بعد از برجام برای 12 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی در کشور مجوز صادر شده و این آمار در طول تاریخ بی نظیر است. همچنین محمد خزاعی و مدیرانش در این سازمان با زیرکی خاصی این آمار سرمایه گذاری مصوب را به عنوان آمار سرمایه گذاری جذب شده جا می زدند و همین مسئله را به عنوان گزارش در اختیار مقامات رده بالای دولت تدبیر و امید قرار می‌دادند. اما دیروز مدیرکل دفتر سرمایه گذاری خارجی سازمان سرمایه گذاری فاش کرد که از 12 میلیارد دلار مجوز صادر شده برای سرمایه گذاری (که مسئولان سازمان آن را به عنوان آمار سرمایه گذاری جذب شده در اقتصاد ایران جا می‌زدند) رقمی در حدود 2 میلیارد و 800 میلیون یورو آن منتفی شده است! از قرار معلوم مجوز سرمایه گذاری خارجی پالایشگاه نفت کالیمانی مانه و سملقان که آذر ماه سال گذشته صادر شده بود، باطل شد. مدیرکل دفتر سرمایه گذاری خارجی سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران روز گذشته با اعلام این گفت: ابطال مجوز این شرکت سرمایه گذاری اسپانیایی علل متفاوتی داشت.احمد جمالی افزود: این شرکت طبق قانون 6 ماه فرصت داشت تا بخشی از سرمایه را وارد کشور کند که این کار را انجام نداد و در نتیجه این موضوع و دیگر موارد، مجوز وی باطل شد.چنانچه این شرکت دوباره بخواهد برای سرمایه گذاری در کالیمانی مانه و سملقان اظهار تمایل کند، قطعا هیئت سرمایه گذاری خارجی موضوع را با حساسیت بیشتری بررسی می کند و این مرتبه موارد دیگری مانند بررسی چرایی اجرا نشدن مجوز قبلی را نیز در دستور کار خود قرار می دهد.وی اظهارداشت: در حال حاضر پروژه پالایشگاه نفت کالیمانی خراسان شمالی هیچ سرمایه گذاری ندارد و چنانچه سرمایه گذاری مایل به فعالیت در این پروژه باشد، باید مراحل قانونی اخذ مجوز را طی کند.وزیر امور اقتصادی و دارایی مجوز سرمایه گذاری خارجی پالایشگاه نفت خراسان شمالی را 24 آبان ماه سال گذشته از سوی سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران صادر کرد.شرکت اسپانیایی سولار اند سیلیکون جی ان بی اچ به عنوان شریک، سرمایه گذاری خارجی این طرح را پذیرفته و قرار بود 99.9 درصد سرمایه گذاری توسط این سرمایه گذار خارجی انجام شود. حجم سرمایه گذاری خارجی این طرح 2 میلیارد و 842 میلیون و 767 هزار یورو اعلام شده بود.  بنابراین مسئولان سرمایه گذاری باید در قبال اعلام غلط آمار سرمایه گذاری خارجی پاسخگو باشند.

ارسال نظر

نسیم آنلاین بررسی می‌کند

دوئل بانک‌های فراقانونی با بانک مرکزی

SPV به جایی نمی‌رسد چون یقین دارند ایران به تعهدات برجام پایبند می‌ماند

یک کارشناس مسائل بین الملل گفت: آینده SPV چندان خوشایند نیست و این موضوع بیشتر جنبه نمادین نسبت به انجام تعهدات اروپا در قبال برجام دارد که برای ما هم مفید نخواهد بود.

در کشور با کمبود وکیل روبرو هستیم

یحیی کمالی پور پیرامون کمبود وکیل در کشور گفت: ما در کشور با کمبود وکیل روبرو هستم و این تعداد از وکیل بنابر نیازهای جامعه نیست.

تحلیلی بر وضعیت جامعه در ماجرای حمله سگ‌ها به یک کودک در لواسان

ما در وضعیتی بدونِ «کنشگریِ هدفمند» تنها مشغولِ «واکنش» به اتفاقاتیم! واکنش هایی که حتی زمینه سازِ شکل گیریِ عمل و جریاناتِ عملی نیز نشده و یا اگر می شوند محدود و معدود است. این میزان از «واکنش» در شرایطِ بی عملی، زمینه سازِ شکل گیریِ «توهمِ عملِ موثر» است

مهم‌ترین مطالب سرویس

نسیم آنلاین بررسی می‌کند
دوئل بانک‌های فراقانونی با بانک مرکزی
معاون موسسه نیاوران
تورم به ۵۰ درصد خواهد رسید
ضرورت تداوم عرضه نفت در بورس برای بی‌اثرکردن تحریم‌های آمریکا
مانور بی‌بی‌سی فارسی برای جلوگیری از عرضه نفت در بورس
نایب رئیس کنفدراسیون صادرات ایران
تحریم دلیل کاهش صادرات نیست
گوشت برزیلی در دست دلالان
گوشت قرمز به ۹۵هزارتومان می‌رسد
علی کاردر، مدیرعامل سابق شرکت ملی نفت:
شرکت نفت زیان‌ده است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین