دست مدیران سازمان سرمایه گذاری خارجی در اعلام غلط آمار سرمایه گذاری خارجی رو شد

۲ میلیارد و ۸۰۰ میلیون یورو از آمار سرمایه‌گذاری خارجی آب رفت!/انصراف شرکت اسپانیایی از سرمایه‌گذاری در پالایشگاه کالیمانی!

خزاعی

قرار معلوم مجوز سرمایه گذاری خارجی پالایشگاه نفت کالیمانی مانه و سملقان که آذر ماه سال گذشته صادر شده بود، باطل شد.

گروه اقتصادی «نسیم آنلاین»: مسئولان سازمان سرمایه گذاری خارجی سال گذشته اعلام کرده بودند که بعد از برجام برای 12 میلیارد دلار سرمایه گذاری خارجی در کشور مجوز صادر شده و این آمار در طول تاریخ بی نظیر است. همچنین محمد خزاعی و مدیرانش در این سازمان با زیرکی خاصی این آمار سرمایه گذاری مصوب را به عنوان آمار سرمایه گذاری جذب شده جا می زدند و همین مسئله را به عنوان گزارش در اختیار مقامات رده بالای دولت تدبیر و امید قرار می‌دادند. اما دیروز مدیرکل دفتر سرمایه گذاری خارجی سازمان سرمایه گذاری فاش کرد که از 12 میلیارد دلار مجوز صادر شده برای سرمایه گذاری (که مسئولان سازمان آن را به عنوان آمار سرمایه گذاری جذب شده در اقتصاد ایران جا می‌زدند) رقمی در حدود 2 میلیارد و 800 میلیون یورو آن منتفی شده است! از قرار معلوم مجوز سرمایه گذاری خارجی پالایشگاه نفت کالیمانی مانه و سملقان که آذر ماه سال گذشته صادر شده بود، باطل شد. مدیرکل دفتر سرمایه گذاری خارجی سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران روز گذشته با اعلام این گفت: ابطال مجوز این شرکت سرمایه گذاری اسپانیایی علل متفاوتی داشت.احمد جمالی افزود: این شرکت طبق قانون 6 ماه فرصت داشت تا بخشی از سرمایه را وارد کشور کند که این کار را انجام نداد و در نتیجه این موضوع و دیگر موارد، مجوز وی باطل شد.چنانچه این شرکت دوباره بخواهد برای سرمایه گذاری در کالیمانی مانه و سملقان اظهار تمایل کند، قطعا هیئت سرمایه گذاری خارجی موضوع را با حساسیت بیشتری بررسی می کند و این مرتبه موارد دیگری مانند بررسی چرایی اجرا نشدن مجوز قبلی را نیز در دستور کار خود قرار می دهد.وی اظهارداشت: در حال حاضر پروژه پالایشگاه نفت کالیمانی خراسان شمالی هیچ سرمایه گذاری ندارد و چنانچه سرمایه گذاری مایل به فعالیت در این پروژه باشد، باید مراحل قانونی اخذ مجوز را طی کند.وزیر امور اقتصادی و دارایی مجوز سرمایه گذاری خارجی پالایشگاه نفت خراسان شمالی را 24 آبان ماه سال گذشته از سوی سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران صادر کرد.شرکت اسپانیایی سولار اند سیلیکون جی ان بی اچ به عنوان شریک، سرمایه گذاری خارجی این طرح را پذیرفته و قرار بود 99.9 درصد سرمایه گذاری توسط این سرمایه گذار خارجی انجام شود. حجم سرمایه گذاری خارجی این طرح 2 میلیارد و 842 میلیون و 767 هزار یورو اعلام شده بود.  بنابراین مسئولان سرمایه گذاری باید در قبال اعلام غلط آمار سرمایه گذاری خارجی پاسخگو باشند.

ارسال نظر

حضرت آیت الله خامنه‌ای در دیدار نخبگان علمی کشور:

در این جنگ پیروزیم

بازهم تحریم!

در ادامه سیاست‌های خصمانه علیه ایران، دولت آمریکا اعلام کرده که حداقل ۲۰ بانک و شرکت ایرانی را تحریم کرده است.

پاشنه آشیل عرضه نفت در بورس

نگرانی زیادی درباره امکان اجرایی بودن تسویه ارزی 80 درصد مبلغ نفت خام فروخته شده در بورس و تبعات آن وجود دارد و در نتیجه، ضرورت دارد وزارت نفت هر چه سریعتر امکان تسویه 100 درصد ریالی این مبلغ را نیز فراهم کند.

در منطق آمریکایی واژه توافق بی معناست / خروج امریکا از برجام برای امتیازگیری بیشتر است

کارشناس مسائل سیاسی گفت:طبیعی است که درهر توافق یکسری امتیازات به طرف مقابل داده و یک سری امتیازات هم گرفته شود، اما در منطق آمریکایی توافق مفهومی ندارد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

وزارت خزانه داری آمریکا لیست جدید تحریم‌ها را اعلام کرد
بازهم تحریم!
مشکل تسویه ارزی نفت خام فروخته شده در بورس چیست؟
پاشنه آشیل عرضه نفت در بورس
دبیر هیات امنای صندوق ذخیره ارزی در دولت اصلاحات:
تیم اقتصادی دولت ضعیف، ناتوان و بی‌انگیزه است
محمدجواد آذری جهرمی در گفت وگو با رادیو تهران؛  
درباره فیلتر شدن اینستاگرام دستور و ابلاغی صادر نشده است
در نشست کارشناسی صادرات نفت مطرح شد
ضرورت انعطاف وزارت نفت در قبال سازوکار تسویه در بورس
عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس در گفتگو با نسیم آنلاین
تضمینی برای خروج از لیست سیاه FATF وجود ندارد
عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس در گفتگو با نسیم آنلاین:
FATF  ابزاری سیاسی در دست آمریکا است
حجت‌الاسلام پناهیان در سوگواره هنر و حماسه:
نیازمند گروه‌های جهادی که مردم را پولدار کنند، هستیم
نقوی حسینی:‌ آمریکایی ها به دنبال تحریم نقطه ای ایران هستند
سه تهدید پیوستن ایران به «FATF»
حیف و میل بیت المال در صندوق بازنشستگی صنعت نفت!
در صندوق بازنشستگی صنعت نفت چه خبر است؟
مصوبه مهم شورای هماهنگی اقتصادی همچنان روی زمین!
عرضه نفت در بورس، اثبات قانون‌گرایی
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین