قیمت پنج گروه کالایی در بازار بالا کشید

مواد خوراکی

براساس این بررسی لبنیات ۰.۲ درصد، تخم مرغ ۶.۱ درصد، گوشت مرغ ۰.۳ درصد، روغن نباتی ۰.۱ درصد و چای ۰.۲ درصد افزایش قیمت داشتند.

گزارش بانک مرکزی از قیمت خرده فروشی برخی مواد خوراکی در تهران از افزایش هفتگی قیمت ها درپنج گروه کالایی در هفته پایانی تیرماه و کاهش در چهار گروه دیگر حکایت دارد.

براساس گزارش هفتگی متوسط قیمت خرده فروشی 11 گروه کالای خوراکی در شهر تهران در هفته منتهی به 30 تیر ماه دو گروه شامل برنج، قند و شکر تغییر قیمتی نداشتند.

براساس این بررسی لبنیات 0.2 درصد، تخم مرغ 6.1 درصد، گوشت مرغ 0.3 درصد، روغن نباتی 0.1 درصد و چای 0.2 درصد افزایش قیمت داشتند.

درمقابل حبوب 0.1 درصد، میوه های تازه 2.2 درصد، سبزی های تازه 1.5 درصد، گوشت قرمز 0.4 درصد افت قیمت را در هفته یاد شده ثبت کردند.

لبنیات و تخم مرغ

همچنین در هفته مورد گزارش در گروه لبنیات بهای پنیر غیرپاستوریزه نسبت به هفته قبل به میزان 3.4 درصد افزایش داشت و بهای سایر اقلام این گروه نسبت به هفته قبل بدون تغییر بود؛ قیمت تخم مرغ هم 6.1 درصد افزایش یافت و به شانه ای 98 هزار تا 117 هزار ریال فروخته شد.

برنج و حبوب

علاوه براین در هفته مورد بررسی، در گروه برنج، قیمت نوع داخله درجه دو به میزان 1.2 درصد کاهش داشت و قیمت سایر اقلام این گروه ثابت بود.

گروه حبوب هم بهای لوبیای چیتی و لوبیا سفید بدون تغییر بود و قیمت سایر اقلام این گروه (به جز عدس که معادل 0.2 درصد افزایش یافت) بین 0.2 درصد تا 0.5 درصد کاهش داشت.

میوه ها و سبزی های تازه

براساس این گزارش در هفته مورد بررسی در میادین زیر نظر شهرداری گلابی عرضه نشد و پیاز عرضه کمی داشت. سایر اقلام میوه و سبزی تازه که تعدادی از آنها از نظر کیفی در مقایسه با سایر میوه فروشی ها متفاوت بودند به نرخ مصوب سازمان میادین میوه و تره بار عرضه شدند.

میوه فروشی های سطح شهر اقلام میوه و سبزی تازه را عرضه کردند که در گروه میوه های تازه بهای خربزه 3.7 درصد افزایش یافت، ولی قیمت سایر اقلام این گروه بین 0.8 تا 14.8 درصد کاهش یافت.

در گروه سبزی های تازه بهای خیارمعادل 2.3 درصد ، کدو سبز 5.2 درصد و پیاز 6.1 درصد افزایش ولی قیمت سایر اقلام این گروه بین 0.6 درصد تا 6.3 درصد کاهش داشت.

گوشت قرمز و گوشت مرغ

همچنین در هفته مورد گزارش قیمت گوشت گوسفند به میزان 0.3 درصد کاهش، قیمت گوشت تازه گاو و گوساله بالغ بر 0.5 درصد کاهش یافت، ولی قیمت گوشت مرغ 0.3درصد افزایش یافت.

قند، شکر، چای و روغن نباتی

براساس گزارش بانک مرکزی در هفته مورد بررسی، بهای چای خارجی و روغن نباتی جامد هر یک معادل 0.2 درصد افزایش داشت؛ قیمت قند، شکر و روغن نباتی مایع ثابت بود.

تغییرات سالانه قیمت ها

نگاهی به تغییر قیمت خوراکی های یاد شده در یکسال منتهی به سی ام تیرماه نشان می دهد که قیمت لبنیات 7.7 درصد، تخم مرغ 31.5 درصد، برنج 6.6 درصد، حبوب 20.7 درصد، میوه های تازه 7.4 درصد، سبزی های تازه 40.8 درصد، گوشت قرمز 21.2 درصد، گوشت مرغ 5.9درصد، چای 23.5 درصد و روغن نباتی 8.7 درصد رشد قیمت داشته اما قیمت قند و شکر 2.2 درصد افت را نشان می دهد.

ارسال نظر

به بهانه روز عرفه و کاهش ۵۰درصدی زائران ایرانی عتبات

تاثیر سقوط ارزش ریال بر اقتصاد عراق

ستاد تنظیم بازار عملا تعطیل است

ستاد تنظیم بازار که در دولت دوازهم و با وزیر صنعت شدن محمد شریعتمداری به او سپرده شده بود، در سخت ترین روزهای سال 97 به خواب عجیب زمستانی فرو رفته و عملا نظاره گر گرانی فروشی بی ضابطه بازار کالاهای اساسی مردم است و نشانی از تدبیر و تصمیمات مهم در این ستاد وجود ندارد.

سیاست آمریکا جنگ‌افروزی و کشتار مسلمانان بدست یکدیگر است

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پیامی به حجاج بیت‌الله الحرام با اشاره به سیاست جنگ‌افروزانه آمریکا در میان مسلمانان، تأکید کردند: باید با هوشیاری این سیاست شیطانی را خنثی کرد.

واردات برخی کالاهای کره‌ای به کشور ممنوع شده است

د: بخشی از واردات ما از کره جنوبی شامل کالاهای مصرفی وارداتی بوده است که اینها در دو ماه گذشته مشمول محدودیتهایی شده است. کالاهای کره‌ای که اکنون از گمرک ترخیص می‌شود مربوط به مجوزهایی بوده که از قبل برای واردات آنها صادر شده است.

مهم‌ترین مطالب سرویس

انتقاد ۷عضو کمیسیون کشاورزی به گرانی‌
ستاد تنظیم بازار عملا تعطیل است
پاسخ رسمی دولت به عدم خرید نفت ایران توسط کره جنوبی
واردات برخی کالاهای کره‌ای به کشور ممنوع شده است
پیگیری‌ سرمایه‌گذاری خارجی ۱۰۰ میلیون دلاری
سرمایه گذاری IIIC در دیجی کالا انجام نخواهد شد حتی یک سنت
مدیرعامل اسبق شرکت پشتیبانی امور دام:
۶ دلیل گرانی گوشت و مرغ
گزارش نسیم آنلاین از یک راهکار مقابله با تحریم نفت
انحصار طلبی وزارت نفت، مانع اصلی فروش نفت در بورس
هدف آمریکا «کنترل افکار عمومی» است
پنج گزاره درباره تحریم‌های جدید آمریکا
گزارش کارشناسی شبکه کانون های تفکر ایران منتشر شد
فروش ریالی نفت در بورس، راهکار بی اثر کردن تحریم فروش نفت ایران
موسی الرضا ثروتی، نماینده سابق مجلس:
سیف بانک مرکزی را بی‌برنامه اداره کرد
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین