معاون پیش‌بینی و پیشگیری سازمان مدیریت بحران کشور:

۹۷ درصد پهنه سرزمینی ایران در معرض خطر زلزله قرار دارد

عنوان

معاون پیش‌بینی و پیشگیری سازمان مدیریت بحران کشور گفت: ۹۷ درصد از پهنه سرزمینی ایران، در معرض خطر زلزله با قدرت متوسط و بالا قرار دارند و مابقی مناطقی خالی از سکنه و جمعیت هستند.

به گزارش خبرگزاری فارس، بهنام سعیدی در کارگاه تخصصی آموزشی پیشگیری و مدیریت حریق اظهار کرد: اگر بخواهیم در حوزه مخاطرات طبیعی، 10 کشور جهان را از نظر بیشترین تعداد بلایای طبیعی نام ببریم، ایران بین این ده کشور، رتبه چهارم را با حوادث مختلفی نظیر سیل، زلزله، خشکسالی، و ... دارد. 

وی تصریح کرد: بیش از 90 درصد از پهنه سرزمینی ایران، در معرض خطر زلزله و قدرت متوسط و بالا هستند و حتی می توان گفت که حدود 97 درصد از پهنه سرزمینی ما چنین وضعیتی دارند. حدود سه یا چهار درصد مابقی که احتمال عدم وقوع زلزله را دادیم، مناطقی خالی از سکنه و جمعیت هستند. 

معاون پیش بینی و پیشگیری سازمان مدیریت بحران کشور ادامه داد: حدود 75 درصد از مراکز جمعیتی کشور ایران در معرض خطر سیل و حدود 80 درصد از سرزمین ما نیز در منطقه خشک و گرم قرار دارد و این وضعیت کشور ما در حوزه مخاطرات طبیعی است. 

سعیدی در ادامه به تعریف علم مدیریت بحران پرداخت و بیان کرد: برای این علم کاربردی دو هدف عنوان شده که هدف اول پیش بینی و پیشگیری حوادث است. اما آیا تمام حوادث قابل پیش بینی و پیشگیری هستند؟. با توجه به این که تنها بخشی از حوادث نظیر سیل، آتش سوزی و ریزگردها، قابل پیش بینی و پیشگیری هستند، هدف دوم این علم، این است که اگر نمی توانیم برخی حوادث را پیش بینی و پیشگیری کنیم با انجام اقداماتی اثرات سوء و مخرب اینگونه حوادث را به حداقل برسانیم. 

وی ادامه داد: تاکنون علم نتوانسته قابل پیش بینی و پیشگیری بودن وقوع زلزله را به اثبات برساند اما برای زلزله می توان با اقداماتی، اثرات مخرب ناشی از آن را به حداقل رساند. زلزله دارای دو موج است که بین این دو موج، 3 تا 30 ثانیه فاصله زمانی است که موج دوم، موج مخرب آن است و برخی کشورها توانستند در همین چند ثانیه فاصله زمانی بین این دو موج، اقداماتی را جهت کاهش آثار مخرب ناشی از آن انجام دهند. 

معاون پیش بینی و پیشگیری سازمان مدیریت بحران کشور ضمن اشاره به غیرقابل جبران بودن آثار روحی و روانی برخی حوادث برای جامعه به زلزله بم اشاره و خاطرنشان کرد: در این زلزله، بیش از 27 هزار نفر جان باختند. بیش از 20 هزار نفر مجروح، 9 هزار زن بی سرپرست و پنج هزار کودک محروم از پدر و مادر و بیش از 6000 نفر تا پایان عمر خود ناتوان و 59 هزار واحد مسکونی و تجاری تخریب شد. 

سعیدی ادامه داد: زلزله بم تنها 12.5 ثانیه طول کشید و چنین آثاری داشت. با گذشت چندین سال از وقوع زلزله بم، شهر بم به زیبایی بازسازی شد اما آیا آثار روحی و روانی این حادثه بر روح مردم جبران شده است؟ 
  وی اظهار کرد: باید مسئولان نسبت به حضور خود در چنین کارگاه هایی، نگاه اعتقادی داشته باشند. اگر این قضیه اعتقادی، دینی و مذهبی شد، آنگاه برگزاری چنین کارگاه هایی تأثیرگذار خواهد بود. همه حوادث نیز مهم هستند اما تنها بخشی از حوادث را می توان پیش بینی و پیشگیری کرد. در بحث حوادث آتش سوزی، اگر این حوادث به خوبی کنترل نشوند، آثار و تبعات آن گاهی غیرقابل جبران خواهد بود؛ حوادث آتش سوزی به سرعت قابل گسترش و گاهی نیز قابل کنترل و حتی مهار هستند. 

معاون پیش بینی و پیشگیری سازمان مدیریت بحران کشور افزود: در بحث آتش سوزی ها نباید تمرکز را بر عرصه های مراتع، جنگلی و بیابانی محدود کرد، بلکه باید آموزش تک تک افراد را در استان در دستور کار قرار داد و آموزش را از سطوح پایین آغاز کنیم. اعتقاد دارم هر عضو خانواده می تواند امدادگر باشد. بنابراین آموزش مردم را در دستور کار خود قرار دهید. 
  سعیدی با تأکید بر ضرورت آموزش مردم استان خوزستان در رابطه با حوادث و مخاطرات طبیعی به ویژه حوادث آتش سوزی، بیان کرد: مدیران در موارد زیادی آموزش می بینند اما هنر این است که آموزش ها در سطح جامعه و مردم پیاده شود و در این صورت است که می بینید عملیات امداد و نجات در خصوص اینگونه حوادث تسهیل خواهد شد. گاهی برخی حوادث به علت عدم آگاهی مردم از میزان خطر آن، تلفاتی در پی دارد. برای مثال در سیل اخیر، اگر خیلی از عزیزانی که جانشان را از دست دادند، نسبت به خطرات آن آگاه بودند، از این تلفات جانی جلوگیری می شد. 

وی ادامه داد: کافی است به مردم آموزش دهیم. در صورت جاری شدن سیل، نیازی نیست به دنبال خودروی خود بروند، بلکه در وهله اول، جان خود را نجات دهند. مردم ما فرهیخته و باشعور هستند و گاهی در برخی موارد، ما این آموزش ها را به مردم نمی دهیم. 

معاون پیش بینی و پیشگیری سازمان مدیریت بحران کشور با اشاره به نقش نیروهای عملیاتی و همچنین مردم بومی در امدادرسانی در حوادث مختلف و همچنین اطفاء حریق در عرصه ها و مراتع طبیعی گفت: گاهی نیز اهالی بومی منطقه از مسیرهایی که به کانون حریق نزدیک تر است، خیلی بیشتر از ما آشنایی دارند و حتی می توانند اقداماتی انجام دهند که سریع تر از ما، حریق را اطفاء کنند. بنابراین باید این نیروهای عملیاتی و بومی را شناسایی کنیم. 

سعیدی ادامه داد: مدیران کل بحران باید نسبت به شناسایی نیروهای عملیاتی خود اقدام کند و چابک و قاطع باشد و در عین حال احساس دلسوزی نسبت به مجموعه زیردست خود داشته باشند.
انتهای پیام/

منبع: فارس

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

اگر چند متخصص با حقوق ناچیز بهت بِدن، چیکار میکنی؟

داستان ۳۰۰ هزار سال از عمر جوون‌ ایرانی!

مسئله تلگرام برای گیج کردن مردم نیست!؟

این قسمت از مجموعه ویدئوهای "آوانت" - شهرآرا؛ قرار بود با موضوع فیلترینگ تلگرام ضبط شود اما تغییر مسیر داد.

مزاحمت شیخ‌دُبی‌نشین برای دخترایرانی!

پیشنهاد نوروزی مجموعه "کبریت"، فیلم سینمایی "لاتاری" است و به همین مناسبت اقدام به ساخت دوربین مخفی با موضوع آخرین ساخته محمدحسین مهدویان کرده است. در این مجموعه واکنش شهروندان نسبت به مزاحمت شیخ دبی‌نشین و دستیارش برای دختر ایرانی به تصویر کشیده شده است.

نظرات جالب مردم پس از مشاهده فیلم به وقت شام

فیلم به وقت شام آخرین ساخته ابراهیم حاتمی کیا در اکران نوروزی به سر می برد و با استقبال خوبی روبرو شده است. "کلاکت" پس از تماشای فیلم به سراغ مردم رفته و نظرشان را درباره این فیلم جویا شده است.

مهم‌ترین مطالب سرویس

سردار اشتری در حاشیه بازدید از پاسگاه مرزی خسروی؛
تحرکات گروهک های تروریستی در آن سوی مرزها خنثی می‌شود
معاون فنی و درآمد سازمان تأمین اجتماعی:
کارگران فاقد بیمه برای بیمه شدن اقدام کنند
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین