در نشست اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مطرح شد

ذوالنور: در ۸ سال دولت اصلاحات به کدام یک از آرمان‌های امام حمله نشد؟/ وکیلی: نباید عمل افراد را وزن‌کشی کنیم

عنوان

در خلال برنامه نشست اعضای انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل مناظره‌ای از پیش تعیین نشده میان حجت‌الاسلام ذوالنور و محمدعلی وکیلی دو تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی شکل گرفت.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، در خلال برنامه نشست اعضای انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل که عصر امروز (دوشنبه 30 مرداد) در دانشکده زبان های خارجی دانشگاه علامه طباطبایی برگزار شد، مناظره ای از پیش تعیین نشده میان حجت الاسلام ذوالنور و محمدعلی وکیلی دو تن از نمایندگان مجلس شورای اسلامی که از سخنرانان این برنامه بودند شکل گرفت.

در این مناظره ابتدا حجت الاسلام ذوالنور با اشاره به بحث ولایت مطلقه فقیه اظهار داشت: ولایت مطلقه فقیه به عکس گفته آقای وکیلی منحصر به امام معصوم نیست. در این چارچوب ابتدا باید تعریفی از ولایت مطلقه فقیه انجام شود. ولایت فقیه شخصی است که جامعه را از ضرر های مواجه شده نجات می دهد و اختلاف ما با دوستان اصلاح طلب مان در سطح اختیارات ولایت فقیه است.

وکیلی در جواب حجت الاسلام ذوالنور گفت: ولایت مطلقه فقیه به این معنی است که شعاع ولایتش در حدی است که اطاعت از او برای همه لازم است،اما اطاعت از ولایت فقیه مشروط به صلاحیت ولایت فقیه در رهبری جامعه است. بنابراین تفاوت ولایت فقیه با امام معصوم در تولیت نیست اما در اطاعت تفاوت دارند، یعنی این که اطاعت از ولایت فقیه تا زمانی است که شرایط ولایت بر مردم از دید اسلام نقض نشود که بررسی این موضوع با خبرگان رهبری است.

در ادامه مناظره ذوالنور با اشاره به اتفاقات انتخابات سال 88 اظهار داشت: پیش از انتخابات سال 88 قرار بود مناظره ای بین من، آقایان مجید انصاری و تاج زاده برگزار شود که این دو در محل مناظره حاضر نشدند، سوالی که بنده آماده کرده بودم تا از آقای انصاری بپرسم این بود که آرمان های امام را بشمارید و بگویید در دوره 8 ساله دولت اصلاحات به کدام یک از این آرمان ها حمله نشد.

وی ادامه داد: یک نمونه از این حملات هجمه به آیت الله مصباح بود که نظام سیاسی اسلام را تبیین می کرد. بعد که بحث قصاص مطرح شد و پس از سخنرانی آقای مصباح در تریبون نماز جمعه و در تبیین حکم قصاص، آقای خاتمی در همدان و در واکنش به این اظهارات آیت الله مصباح گفت: بعضی خشونت را در تریبون های رسمی ترویج می کنند.

وکیلی در پاسخ به اظهارات ذوالنور گفت: شما از خاتمی دشمنی نابخشودنی ساخته اید ولی من برای شما روایتی از جلسه ماه گذشته فراکسیون امید با ایشان را بیان کردم که با گفته های شما در تضاد است.

وی ادامه داد: شما ملاقات 63 نفر از اعضای فراکسیون امید را خیانت می دانید و می گویید که 4 روز برای جمع آوری امضا برای محکومیت این موضوع وقت صرف کرده اید ولی توجه نمی کنید که بنده در جلسه با آقای خاتمی به چه مسائلی اشاره کردم. از نظر بنده با وجود این که آیت الله مصباح را شخصیتی دانشمند می دانم با این حال تفسیر ایشان را تفسیر امام از گفتمان انقلاب نمی دانم، به اعتقاد من هیچ ترازویی وجود ندارد که بگوییم کدام تفسیر، تفسیر اصلی گفتمان انقلاب است.

در ادامه ذوالنور گفت: شما می گویید که آقای خاتمی در پشت درهای بسته و در محافل خصوصی توبه کرده است، ولی اقدامات و ضربه های ایشان به نظام در پشت درهای بسته انجام نشده است.

وکیلی در پاسخ به اظهارات ذوالنور گفت: چرا نمی گذارید رسانه ها در اختیار امثال آقای خاتمی قرار گیرد تا آنها نقطه نظرات خود را بیان کرده و بگویند که در اتفاقات سال 88 اقداماتی از سوی آن ها انجام شد که نباید صورت می گرفت.

ذوالنور نیز گفت: شما می گویید در رسانه های حاکمیتی اجازه داده نمی شود که آقای خاتمی صحبت کنند و نظرات خود را ارائه دهند ما در جواب به شما می گوییم برای بیان اشتباهات صورت گرفته لزومی به رسانه های حاکمیتی نیست و این بزرگواران می توانند در همان رسانه هایی که بیانیه علیه نظام صادر می کردند پیامی منتشر کرده و از اقدامات خود در سال 88 ابراز پشیمانی کنند و بگویند که قصد جبران آن اقدامات را دارند.

وکیلی در واکنش به این اظهارنظر حجت الاسلام ذوالنور پاسخ داد: صلاح جمهوری اسلامی این است که آقای خاتمی را از قطار حاکمیت پیاده نکند، اگر چه ممکن است در برهه ای اشتباهی صورت گرفته باشد اما خلاف اخلاقیات است که ما عمل افراد را وزن کشی کنیم و بعد بگوییم چه کسی زیر چتر انقلاب باشد و چه کسی نباشد. باید با همان رأفت الهی و اخلاق محمدی رفتار کنیم، چرا که نیاز داریم همه با هم در قایق انقلاب حضور داشته و این قایق را به سرمنزل مقصود برسانیم.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

تقدیم به شهدای نفتکش ایرانی سانچی و خانواده‌های داغدار این حادثه

نماهنگ "آب و آتش"

معلوم است حوزه درست درس نخوانده‌اید!

آیت‌الله شب‌زنده‌دار پیش از آغاز درس خارج‌شان نسبت به اظهارات یک مقام دولتی درباره "انتقاد از معصومین" واکنش نشان دادند.

مگه مملکت رئیس‌جمهور نداره برای مشکل مردم گریه کنه!؟

نادر قاضی‌پور نماینده مجلس در گفتگو با برنامه آپاراتی "کاکتوس"، این اظهارات را بیان کرد.

مسئولان باید بعد 7 روز به فکر می‌افتادند!؟

پرویز پرستویی صبح امروز روی خط تلفنی برنامه "حالا خورشید"، نکاتی را درباره تعلل مسئولین در ورود به ماجرای نفتکش سانچی مطرح کرد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

به منظور مذاکره درباره تحولات مربوط به خلیج فارس و قطر
وزیر خارجه عمان وارد تهران شد + برنامه سفر
قاسمی در واکنش به اظهارات وزیر دفاع آمریکا:
نظام آمریکا و "متیس" خود مظهر تروریسم و نقض حقوق بشر هستند
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین