المانیتور گزارش داد

افزایش خصومت عربستان سعودی با حماس پس از اجلاس ریاض

عنوان

وبگاه آمریکایی نوشت: اتخاذ مواضع دشوارتر ریاض علیه حماس باعث می‌شود این گروه به سوی ایران، متحد قدیمی خود گرایش داشته باشد.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، وبگاه آمریکایی «المانیتور» که به تحلیل امور خاورمیانه می پردازد، در گزارشی نوشت: روابط بین عربستان سعودی و حماس با توجه به موضع گیری های اخیر مقام های عربستان و رسانه های آن کشور علیه جنبش مقاومت فلسطین در آستانه فروپاشی کامل است.

بر این اساس، روزنامه «الریاض» چاپ عربستان پس از آنکه هیاتی از حماس در مراسم تحلیف «حسن روحانی» رئیس جمهور ایران حضور پیدا کرد، این گروه را «تروریست» خواند.

با اینکه وبگاه الریاض این تحلیل را از خروجی خود به سرعت حذف کرد، اما حماس این مقاله را در 6 اوت طی بیانیه ای محکوم کرد.

به نوشته المانیتور، این اولین حمله عربستان سعودی به حماس نبود به طوری که «سامی صالح» سفیر سعودی در الجزایر در یک مصاحبه تلویزیونی در 11 ژوئیه حماس را گروهی تروریستی توصیف کرد.

روزنامه «الشرق الاوسط» وابسته به دولت سعودی  نیز در 17  جولای  تاکید کرد که حماس در جستجوی مکانی برای مقام های خود در الجزایر است. حماس به طور رسمی خواسته که یک دفتر نمایندگی را در الجزایر تاسیس کند اما پاسخی دریافت نکرده است.

«دونالد ترامپ» رئیس جمهور آمریکا نیز در جریان نشست سران عرب در ریاض در 21 مه حماس را گروه تروریستی نامید و گفت که این همان وحشیگری است که داعش آن را اعمال می کند. عربستان سعودی نیز ظاهرا این سخنان را به عنوان یک چراغ سبز دید تا حمله خود را به حماس آغاز کند.

«عبدالحمید حکیم» مدیر موسسه مطالعات خاورمیانه مستقر در عربستان سعودی در مصاحبه ای با شبکه دوم  اسرائیل در 5 ژوئن گفت که عربستان سعودی علیه حماس و جنبش جهاد اسلامی فلسطین مبارزه خواهد کرد.

یکی از مقام های حماس که مایل به افشای هویت خود نبود، به المانیتور گفت: «سخنرانی ترامپ در عربستان سعودی بخشی از رسانه های عربستان و گروه های دیپلماتیک را ترغیب کرد تا به حماس که رهبر مقاومت فلسطین است، حمله کنند.»

«احمد الحاج» یکی از سران حماس نیز به انتقاد از  موضع عربستان نسبت به حماس پرداخت و به المانیتور گفت: «هرکسی که به مقاومت حمله کرده و حماس را متهم به تروریسم می کند، جاهل است.»

وی افزود: «وقتی که جنبشی از زمین خود دفاع می کند به آن برچسب گروه تروریستی می زنند؟ اگر عربستان سعودی اشغال می شد و سعودی ها مقاومت می کردند، آیا آن ها نیز تروریست خطاب می شدند؟»

وی ادامه داد: «برچسب زدن به حماس به عنوان یک گروه تروریستی نشانه ای از تفکر نامناسب است. هرکسی چنین ادعاهایی را می کند به یقین با اسرائیل است. ما امیدواریم که اظهارات درج شده در روزنامه الریاض به نمایندگی از رژیم عربستان یا مردم این کشور نباشد.»

«مصطفی السواف»، نویسنده و تحلیلگر سیاسی نزدیک به حماس نیز به المانیتور گفت: «این واقعیت که روزنامه عربستان سعودی حماس را به عنوان یک گروه تروریستی توصیف می کند، غیرقانونی است و البته مواضع رژیم سعودی را نشان نمی دهد. هیچ رژیم عربی جرات ندارد جنبش فلسطین را یک گروه تروریستی بنامد، گرچه بعضی از این رژیم ها از جمله عربستان سعودی مخفیانه با حماس مبارزه می کنند.»
المانیتور سپس نوشت: خصومت عربستان سعودی با حماس ناشی از روابط  این جنبش با قطر، اتحاد قدیمی با ایران، وابستگی آن به اخوان المسلمین و مهمتر از آن مواضعش در مورد حق خود در مقاومت است. حماس پیشتر راه حل پیشنهادی عربستان در رفع اختلاف با اسرائیل را که در نشست کشورهای عربی در بیروت در سال 2002 ارائه شد، رد کرد.

«داوود شهاب» سخنگوی جهاد اسلامی، به المانیتور گفت: «برخی در عربستان با سخنان خود علیه حماس برای ترامپ خودشیرینی می کنند که این نشان دهنده ترس پادشاهی سعودی از فروپاشی است.

شهاب در ادامه گفت که مواضع عربستان سعودی در مورد جناح های مقاومت هیچ ارتباطی با روابط آن ها با ایران ندارد.

وی گفت: «عربستان سعودی هرگز از جناح های مقاومت حمایت نمی کند و آ ن ها را تروریست توصیف می کند. عربستان بدین خاطر برابر گروه های مقاومت خصومت می کند زیرا آن ها حاضر به شرکت در هرگونه توافق با اسرائیل نیستند.»

«کید الغوله» یکی از اعضای جبهه ملی آزادی فلسطین نیز به المانیتور گفت: «موضع عربستان سعودی در مورد گروه های مقاومت نادرست و خطرناک است. با خطاب کردن حماس به عنوان تروریست، عربستان سعودی می خواهد با ترامپ کنار بیاید و با دیدگاه دولت آمریکا در مورد این موضوع هماهنگ شود.»

وی افزود: «سخنان عربستان نشان دهنده آمادگی برای عادی شدن روابط با اسرائیل است.  با توجه به نشست های اعلام شده و نشده بین اسرائیلی ها و سعودی ها که با هدف آماده سازی عرصه داخلی عربستان و منطقه برای اعلام روابط بین دو طرف در آینده است، این امر اتفاق می افتد. عربستان سعودی نیز در حال تلاش برای حفظ وجهه اسرائیل و ایجاد اتحاد با آن ها برابر دشمن خطرناک در ذهنش یعنی ایران است.»

در خاتمه این گزارش آمده است: از زمان برگزاری نشست ریاض به این سو، عربستان سعودی به طور فزاینده ای با حماس مخالف کرده و بر اساس طرح ترامپ که به دنبال عادی سازی روابط اعراب با اسرائیل است، فعالیت می کند. این امر عربستان سعودی را وادار به فشار به کشورهای به اصطلاح میانه روی عربی برای موضع گیری مشابه برابر حماس خواهد کرد. هر چند که نیازی به ذکر روابط حسنه حماس با حزب الله لبنان نیست و در عین حال این گروه چشم انتظار تحول در سوریه است، اما اتخاذ مواضع دشوارتر علیه جنبش مقاومت فلسطین از سوی ریاض به طور محتمل باعث می شود این گروه به سوی ایران رفته و متحد قدیمی خود را برگزیند که به تازگی نیز تحرکاتی در این مسیر دیده شده است.

 

منبع: فارس

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

۱۲ توصیه مهم رهبر انقلاب به مجلس

مجلس نباید نماد تردید و خودکم‌بینی، یأس و ناامیدی، و بی‌اعتنایی و بی‌مبالاتی به مسائل کشور باشد

معاهدات مشکل‌دار را تصویب نکنید!

شما عصاره‌ی فضائل این ملتید. پس بدانید که چه‌کار باید بکنید. ️مجلس نباید نماد «تردید»، «خودکم‌بینی»، «یأس»، «ناامیدی» و «عدم توجه به مسائل کشور» باشد. مجلس نباید نگاهش به توانایی‌ها و ظرفیت‌های ملی مأیوسانه باشد.

اجاره‌نشین‌ها!

در این گزارش از مجموعه ویدئوهای "آوانت"، تلاش شده تا گوشه ای از مشکلات مستاجران پس از گرانی های اخیر مسکن زیر ذره بین قرار گیرد.

جدال روحانی با وعده‌هایش ادامه دارد...

در این کلیپ برخی وعده ها و شعارهای انتخاباتی روحانی که در پیروزی سهم بسزایی داشتند، مورد بررسی قرار گرفته تا مشخص شود چه مقدار از این وعده ها محقق شده است.

مهم‌ترین مطالب سرویس

دی میستورا در گفتگو با روزنامه الشرق الاوسط:
تجزیه بخشی از آینده سوریه نخواهد بود
با انتشار بیانیه‌ای
ترامپ آزادی موصل را تبریک گفت
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین