جشن شکوفه‌ها ۲۹ شهریور برگزار می‌شود/جزییات برنامه‌های جشن بازگشایی مدارس

عنوان

شیوه‌نامه بازگشایی مدارس در مهر ۹۶ از سوی آموزش‌وپرورش شهر تهران ابلاغ شد و براین اساس وظایف شورای بازگشایی مدارس تعیین شده است.

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری تسنیم، شیوه نامه بازگشایی مدارس در مهر 96 از سوی آموز ش وپرورش شهر تهران ابلاغ شده است.

براساس این دستورالعمل؛ پروژه مهر به منظور ارتقای کمی و کیفی فعالیت های آموزش و پرورش در آستانه بازگشایی مدارس و توفیق هرچه بیشتر در امر تعلیم وتربیت طراحی شده است چرا که شناخت عینی مشکلات و تگناهای موجود واحدهای آموزشی ضمن کاربرد به موقع تشویق با هدف بهینه سازی عملکرد نیروی انسانی و هدایت برنامه ها در شروع سال تحصیلی تنها از طریق حضور فعال مدیران کل، معاونان و کارشناسان ستاد و صف وزارت آموزش و پرورش با همدلی و همزبانی سایر مسئولان و سایر دستگاه ها قابل حصول است.

* اهداف پروژه مهر

برنامه محور شدن فعالیت ها و تمهید سازوکارهای لازم جهت بازگشایی هرچه باشکوهتر مدارس و ارتقای کیفیت خدمات تربیتی مدارس. بنابراین لازم است مدیران مناطق و مدارس اقدامات موثری را به منظور اجرای جشن ملی بازگشایی مدارس طراحی و اجرا کنند تا نقش و خاطره این روز به یادماندنی در اذهان دانش آموزان باقی بماند.

* سیاست های اجرایی

توجه برنامه ها به اسناد بالادستی و ضوابط و مقررات، اتخاذ سیاست کاهش تمرکز و تفویض اختیار.

استفاده از ظرفیت های موجود، توان علمی و عملی و مشارکت تمام عوامل سهیم و موثر در برنامه ریزی برای اجرای مطلوب و بهتر آیین ملی بازگشایی مدارس. استفاده بهینه از ظرفیت ها، تبلیغ و تبیین اهمیت جشن و روز ملی بازگشایی مدارس.زمینه سازی جلب مشارکت فعال دستگاهها و نهادهای خارجی آموزش و پرورش و مردم.

بهره گیری از مشارکت تمام معلمان، دانش آموزان و اولیا در تحقق این هدف.افزایش انگیزه مدیران و معلمان با ساماندهی مناسب و نظارت ارزیابی مستمر فرآیندهای اجرایی.

شورای جشن ملی بازگشایی مدارس (پروژه مهر 96) به منظور برنامه ریزی و هماهنگی تمام فعالیت ها وتمهید مقدمات بازگشایی مدارس براساس 5 محور سازماندهی، تعمیر و تجهیز، توجیه و تبلیغ و اطلاع رسانی، تأیید صلاحیت و نظارت و ارزیابی تشکیل می شود.

وظایف شورای استانی جشن ملی بازگشایی مدارس عبارت است از:

برنامه ریزی و تعیین فعالیت های اداره کل آموزش و پرورش در جهت اجرای جشن ملی بازگشایی مدارس در قالب پروژه مهر 96.

توجیه تبلیغ و اطلاع رسانی به ذی نفعان.نظارت بر اجرای بهینه فعالیت های استانی، ادارات تابعه و مدارس دولتی و غیردولتی در اجرای جشن ملی بازگشایی.

براین اساس کارگروه سازماندهی به منظور حسن اجرای فعالیت های این حوزه تشکیل می شود و وظایف آن عبارتند از:

رعایت مفاد شیوه نامه ساماندهی ثبت نام دانش آموزان و نوآموزان سال تحصیلی 96-97.اجرای شیوه نامه نقل و انتقالات.انجام موارد تفاهم نامه توسعه سنواتی.

ساماندهی و توزیع نیروی انسانی به ویژه در رشته های تخصصی و پایه و در حد امکان عدم استفاده از نیروها در رشته های غیرمرتبط.ساماندهی نیروی انسانی، فضا و تجهیزات با توجه به هدایت تحصیلی دانش آموزان پایه نهم.ساماندهی انتصاب مدیران.

برنامه ریزی و اجرای دوره های آموزشی ضمن خدمت.مطابقت پستهای متعلق به هر آموزشگاه یا آمار دانش آموزان ثبت نام شده در سامانه سناد.تعیین تراکم دانش آموزی و ابلاغ آن به مناطق.

ساماندهی عملکرد منطقه یا شهرستان در فرآیند شناسایی کودکان لازم التعلیم و تکمیل پوشش تحصیلی و پوشش حداکثری دوره پیش دبستانی.ساماندهی سنجش آمادگی تحصیلی و سلامت کودکان بدو ورود به دبستان.اولویت چینش مدارس در نوبت صبح.آموزش و آمادگی همیاران پلیس مدرسه برای بازگشایی مدارس.

کارگروه تعمیر و تجهیز جهت آماده سازی مدارس دولتی وغیردولتی برای سال تحصیلی جدید تشکیل می شود. همچنین ستاد پروژه مهر انتظار دارد که در سال جاری توجه به تعمیر و تجهیز مناطق روستایی، کلاسهای چند پایه، کلاس های ضمیمه پیش دبستانی و کلاس های استثنایی در اولویت قرار داده شود.

برخی از وظایف این کارگروه عبارتند از:

آماده سازی و رعایت اصول ایمنی و استاندارد فضای فیزیکی و کاربردی مدارس( آب سالم، سرویس های بهداشتی، جدا بودن سرویس های بهداشتی از آب خوری و تجهیزات و وسایل مناسب و استاندارد) و تأمین فضای لازم جهت استقرار کلاس و ایمن سازی فضا و تجهیزات مربوط به درس تربیت بدنی، اتاق بهداشت، کارگاه ها، آزمایشگاه.

تعمیر و تجهیز آزمایشگاه ها به تفکیک موضوعی کارگاه ها، کتابخانه ها و وسایل ورزشی.

تهیه و تجهیز فضا و ابزار مناسب جهت کانون هنجار یابی قامتی و حرکات اصلاحی.

توزیع به موقع بسته های آموزشی با هماهنگی سازمان پژوهش.تهیه تجهیزات و وسایل آموزشی.

تمهید مقدمات جهت انجام تعمیرات جزئی در مدارس.

کارگروه توجیه، تبلیغ و اطلاع رسانی تمام فعالیت های فرهنگ سازی که آمادگی های لازم را برای بازگشایی مطلوب مدارس ایجاد می کند برعهده دارد.

برخی از وظایف این کارگروه عبارتند از:

پوشش خبری مناسب با هدف آشنا کردن دانش آموزان و اولیا از نحوه ثبت نام.

دعوت از خانواده شهدا، جانبازان، آزادگان، مسئولان شهری و همکاران و مدیران بازنشسته جهت حضور در مراسم بازگشایی مدارس.

دعوت از ورزشکاران، قهرمانان و مدال آوران ورزشی که دارای منش و روحیه جوان مردی و پهلوانی هستند در مراسم بازگشایی مدارس.

کارگروه تعیین صلاحیت نیز با هدف تأیید صلاحیت این افراد تشکیل می شود:

تأیید صلاحیت نیروهای جدیدالانتصاب. تأیید صلاحیت و ساماندهی سرایداران.تأیید صلاحیت افراد مشمول تقدیرنامه و ارسال صورت جلسه ها به دبیر شورای پروژه مهر استان.

کارگروه نظارت و ارزیابی نیز نظارت بر روند کلی اجرای پروژه مهر را برعهده دارد و وظایف آن عبارتند از:

نظارت بر ثبت نام نوآموزان و دانش آموزان به ویژه پایه دهم.نظارت بر چگونگی هدایت تحصیلی دانش آموزان در پایه نهم.نظارت بر نقل و انتقالات معلمان. نظارت بر آیین نامه انتصاب افراد به خصوص مدیران مدارس و معاونین آن. نظارت بر صدور ابلاغ برای تمام کارکنان.تهیه و تدوین برنامه بازدید از مراسم جشن ملی بازگشایی مدارس.

روز شکوفه ها و روز جوانه ها روز چهارشنبه 29 شهریور و جشن ملی بازگشایی مدارس روز شنبه اول مهر 96 برگزار می شود.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

استاد جغرافیای سیاسی دانشگاه تهران در گفتگو با نسیم آنلاین:

وزارت خارجه درباره ابهامات سند رژیم حقوقی خزر روشنگری کند

۲ گزاره رژیم صهیونیستی برای مقابله با راهکارهای ابتکاری مقاومت

حماس و مقاومت فلسطین از روزهای ابتدایی فروردین امسال با ابتکار «راهپیمایی بازگشت» و «بادبادک‌های آتشین» به منظور کاهش محاصره، معادلات نوارغزه را برای اسرائیل کاملاً دگرگون کردند. تداوم و گسترده شدن استفاده فلسطینیان از بادبادک‌های آتشین کاملاً امنیت شهرک‌های اطراف نوارغزه را با چالش روبرو کرد.

۹۰ درصد مشکلات افتصادی ناشی از تصمیمات غلط دولت است

در شرایط کنونی مردم و فعالان اقتصادی نسبت به نحوه مدیریت اقتصادی بسیاری از مدیران رده بالای اقتصادی کشور اعتراض دارند، اگر اعتراض آنها شنیده نشود و با این ادبیات اخیر معاون وزیر صنعت پاسخ داده شود، به نفع کشور نخواهد بود.

خطای بزرگ؛ زمینه‌ساز کاهش ارزش پول ملی

رهبر معظم انقلاب اسلامی، کاهش ارزش پول ملی را از مشکلات کنونی اقتصاد کشور دانستند و گفتند: در قضیه ارز و سکه بر اثر برخی بی تدبیری و بی توجهی ارز کشور دست سوءاستفاده کنندگان رفت.

مهم‌ترین مطالب سرویس

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت مطرح کرد؛
ابتلای ۸۷ نفر به ایدز در روستای درگز صحت ندارد/ بهزیستی به وظایفش عمل کند
مدیرعامل صندوق بیمه روستائیان و عشایر؛
هزینه بیمه روستائیان و عشایر روزی یک عدد تخم مرغ است
معاون خدمات شهری شهرداری تهران مطرح کرد؛
احداث زباله‌سوز ۳۲۰۰ تنی در آینده‌ای نزدیک در تهران
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین