در سی‌و‌هفتمین پاتوق فیلم کوتاه

وحید نصیریان؛ هنرمندی که فیلم‌ها و صدای خنده‌هایش را بر جا گذاشت

عنوان

مراسم یادبود شادروان وحید نصیریان، هنرمند برجسته عرصه انیمیشن همزمان با برگزاری سی‌و‌هفتمین برنامه پاتوق فیلم کوتاه برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری فارس، روز گذشته 30 مردادماه در سی و هفتمین جلسه پاتوق فیلم کوتاه و به بهانه اکران انیمیشن کوتاه «ضد نور» ساخته زنده یاد وحید نصیریان، با حضور سیدصادق موسوی، مدیرعامل، آرش رصافی، معاون تولید و پشتیبانی و آرش عباسی مشاور مدیرعامل و مدیر ارتباطات و اطلاع رسانی انجمن، محسن امیریوسفی، امیر مهران و امیر توده روستا، از هنرمندان عرصه فیلم کوتاه و دوستان نزدیک وی و حضور افتخاری سیاوش طهمورث، هنرمند پیش کسوت تأتر، یاد و خاطره این هنرمند فقید گرامی داشته شد.

در این مراسم آرش عباسی با بیان این که طبق برنامه این فصل از پاتوق فیلم کوتاه، امروز می بایست وحید نصیریان در این جلسه حضور می داشت و با هم به تماشای انیمیشن کوتاه وی می نشستیم، یاد او را گرامی داشت.

در ادامه امیر مهران درباره نصیریان گفت: وحید کسی بود که مهم نبود شما یک ساعت با او دوست بودید یا یک عمر؛ بعد ازیک ساعت فکر می کردید یک عمر است که با او رفاقت دارید. هر وقت جشنواره ای می رفتیم لازم نبود با او تماس بگیریم که ببینیم هست یا نه، کافی بودچند دقیقه ای در محل حضور داشته باشیم؛ اگر بود صدای خنده هایش  که همیشه مشخصه ی او بود باعث می شد سریع پیدایش کرد. یادش گرامی و حیف که در زمان زنده بودنش فیلم سینمایی «قلب سیمرغ» اکران نشد و همیشه در تمام لحظه ها یکی از دغدغه ها و آرزوهایش اکران فیلمش بود.

پس از آن امیر توده روستا بیان کرد: احساساتی شدم وقتی این جا به من گفته شد که این برنامه از قبل تعیین شده بود؛ یعنی اگر وحید در بین ما بود، ما الآن با هم بودیم بدون این که از قبل بدانیم . جایش بسیار خالی ست بین ما. خاطرهی آشنایی من با وحید می تواند خصوصیت بارز وحید را نشان بدهد؛ سال 80 جلوی سینما ایران از جشنواره فیلم کوتاه بیرونآمدم و دیدم یک نفر خیلی خوش رویی شروعبه صحبت با من کرد؛ ظرف10دقیقه آنقدر به من انگیزه داد که مرا مجاب کرد فیلم بعدی ام را خیلی سریع بسازم. آخرین جشنواره فیلم کوتاه ما با هم توی همین سالن بودیم و به خاطر شلوغی زیاد همین جا روی زمین نشسته بودیم و اصلا مهم نبود چون برای وحید همیشه مهم بود که به هر شکلی حتا با حضورش از فیلم هایی که دوستان جدید یا قدیم ساخته اند حمایت کند. اگر به کارگاهش می رفتید با دیدن تابلوهایی که می کشید یا مجسمه هایی که می ساخت متوجه می شدین که چه فلسفه عمیقی پشت دیدگاهش داشت. در جشن مستقل فیلم کوتاه امسال یکی از 5 فیلم خارجی که برای اولین بار برای شرکت در این دوره انتخاب شده اند اثر یک کارگردان 56 ساله است که قبلا نامزد اسکار بوده و کَن هم جایزه گرفته. در کشور ما فیلم سازی که 5 -6 فیلم کوتاه کار می کند محکوم به این است که دیگر فقط پیشکسوت باشد و باید به تدریس بپردازد یا فیلم بلند و سریال بسازد یا اصلا این کار را کنار بگذارد و اجازه بدهد جوان ها بیایند!!!.. وحید نصیریان در حالی که 17- 18 سال از این کارگردان جوان تر بود از 10سال پیش پیشکسوت شد! امیدوارم این دیدگاه در بین مسؤولین تغییر کند و هنرمندانی مثل وحید نصیریان به دلیل بی توجهی مجبور به مهاجرت نشوند یا فیلم سازی را کنار بگذارند و برای زنده نگه داشتن حال خوبشان تماشاگر فیلم کوتاه شوند.

محسن امیریوسفی از دیگر دوستان نزدیک وی گفت: متأسفم که در شرایطی این جا هستیم که وحید دیگر در بین ما نیست و دیگر نمی تونیم شاهد دنیای پنهان پر از تخیل او باشیم. باید به فکر وحید نصیریان های دیگری باشیم که در حوزه فیلم کوتاه به ویژه انیمیشن فعال هستند. این بیشتر به حوزه کار مدیران برمی گردد. وحید خوشبختانه همیشه متعلق به آن دنیای صمیمی فیلم کوتاه و انیمیشن بود؛ مثل کاراکترهای فیلم های خودش بود و همیشه بذله گو و شاد و خندان. ای کاش فرصت بیشتری داشت؛ ای کاش کارهای بیشتری از او می دیدیم. آرزویش اکران فیلمش، «قلب سیمرغ» بود. آشنایی من و وحید سال 76 بود. هر دو در جشنواره فیلم کوتاه انجمن سینمای جوان فیلم داشتیم و به طرز غریبی در مورد مرگ و مرده شوری بود. دو سه هفته پیش از این اتفاق ناگوار به شوخی به من گفت: «تو خودت متخصص مرگ هستی و آشناتری و ماجرای مرگ آوری را پشت سر گذاشتی، بگو نفر بعد کیه» و نکته دردناک این بود که نفر بعد وحید بود؛ هم طنز است و هم تلخ؛ تلخی اش برای ما و طنزش گوارای وجود وحید نصیریان. ما نسل ورودی 76 فیلم کوتاه که با آرزوهای بزرگ تر از هم نسل های خودمان آمدیم و با کوهی مواجه شدیم که فقط مدیران و قوانین سینما نبودند، خود سینما هم بود که انگار زیاد پذیرای تغییر نبود. نسل جدیدی که بعد از ما آمدند نسلی پرقدرت تر، پرانرژی تر و پراستعدادتر هستند و باید سعی کنند که این جریان را ادامه بدهند و تحول را به وجود بیاورند. خوشحالم که وحید همیشه شاد بود و شاد زندگی کرد و راهی که پا در آن گذاشت همچنان ادامه دارد و تا ابد ادامه خواهد داشت.

در ادامه مهمانان و علاقه مندان به تماشای «ضد نور» به نویسندگی و کارگردانی وحید نصیریان و سایر فیلم های کوتاه هشتمین جلسه از فصل پنجم پاتوق فیلم کوتاه نشستند.

پاتوق فیلم کوتاه، محفلی برای هنرمندان و دوست داران این عرصه هنری، دوشنبه های هر هفته ساعت 18 در سالن شماره 3 پردیس چارسو برگزار می شود.

منبع: فارس

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

یادداشت دکتر وحید شقاقی شهری به بهانه اظهارات اخیر وزیر بهداشت؛

۸ اشتباه راهبردی تیم اقتصادی دولت

معامله قرن هرگز محقق نخواهد شد

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (دوشنبه) در دیدار دست‌اندرکاران حج امسال، حج را مظهر آمیختگی «معنویت و سیاست» و مهم‌ترین ویژگی آن را اجتماع مسلمانان در زمان و مکان مشخص دانستند و گفتند: حج واقعی حجی است که از یک طرف همراه با برائت از مشرکین باشد و از طرف دیگر زمینه‌ساز وحدت و همدلی و یک‌صدایی مسلمانان شود.

کاربران هاتگرام و تلگرام طلایی چند نفرند؟

انگونه که از صحبت‌های عبدالصمد خرم آبادی و سردار جلالی می‌توان استنباط کرد حدود ۳۰ میلیون نفر این روزها با استفاده از فیلترشکن یا تلگرام‌های جایگزین از این خدمات تلگرام استفاده می‌کنند.

لزوم تهیه نقشه راه اقتصاد باثبات

حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (یکشنبه) در نشستی که با دعوت ایشان از رئیس‌جمهور و اعضای هیئت دولت برگزار شد، با تأکید بر توانایی کشور برای عبور از مشکلات اقتصادی با برخورداری از روحیه انقلابی و مجاهدت، کار و تلاش شبانه‌روزیِ مسئولان و همکاری و همراهی آحاد مردم، شرایط و الزامات استمرار پیشرفت و حرکت پر شتاب به سمت اهداف را بیان کردند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

حجت الاسلام و المسلمین ماندگاری در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان؛
چهار جایگاه نقش‌آفرینی دختر در خانواده چیست؟
حق‌شناس در بازدید از خانه کتاب خبر داد؛
راه‌اندازی پهنه فرهنگی رودکی در تهران
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین