یادادشت مهمان/

وقتی طرفداری محیط زیست تبدیل به مُد می‌شود

عنوان

یک فعال محیط زیست شکل‌گیری و رشد انواع کمپین‌ها و هشتک‌های محیط زیستی را بیشتر مربوط به پدیده «مُد» دانست و نوشت: رقابت و چشم و هم چشمی های غیرحرفه‌ ای که بیشتر تحت تأثیر سلایق شخصی و انگیزه‌ های فردی است در فضای کلی سمن های محیط زیستی ایجاد شده است.

به گزارش گروه جامعه خبرگزاری فارس، فلور خواجوی فعال محیط زیست با ارسال یادداشتی به خبرگزاری فارس کم اهمیت دانستن معضلات زیست محیطی را علت درد امروز محیط زیست ایران عنوان کرد و نوشت: «کم اهمیت بودن معضلات زیست محیطی علت نه به دلیل وضعیت مشهودی است که ارکانی طبیعی مانند شادگان، خزر، هراز، بختگان، ارومیه، آشوراده، هورالعظیم، زاگرس، کوهرنگ، گاوخونی، خارتوران، میاندشت، جازموریان و موجودیتی تام و تمام به نام «طبیعت ایران» تحمل می­ کنند که، درد اصلی محیط زیست ایران، آن «نگرشی» است که این دردها را به وجود آورده است!

درد ما حتی «کلانتری» هم نیست و شاید «ابتکار» هم نبود! درد اصلی در آن «تفکر» نهادینه شده در تاروپود دولتی و مردمی است که محیط زیست را به موضوعی «پیش پاافتاده» و کم اهمیت تنزل داده و هرگز هیچ «فوریتی» برای آن قائل نمی­ شود.

همان طور که مهم است بدانیم این دردها از داخل سازمان حفاظت محیط زیست به خارج نمود می یابند یا از خارج به داخل آن، یک فعال محیط زیست این دردها را بازگو می کند یا یک کارمند محیط زیست، مهم است که ریشه یابی اصولی از دردها داشته باشیم.

راهکارهایی که سیاستمداران در دوران مختلف تاریخ برای نظم و بقای جامعه به دست می دهند، وابسته به تعریفی است که از انسان و طبیعت دارند.

بر همین اساس است که می بینیم اگر «افلاطون جامعه­ای آرمانی برای ما ترسیم می­ کند، از آن رو است که دریافتی آرمانی از طبیعت و طبیعت انسان دارد. اگر توماس هابز، برای نظم و بقای جامعه، انسان را زیر سلطه «لوایتان» یا فرمانروای دیکتاتور و مقتدر قرار می­ دهد، به این دلیل است که انسان را به حکم ذات و سرشت خودخواه و قدرت طلب می­داند.

به نظر او اگر چنین موجودات خودخواه و قدرت طلبی را به حال خود رها کنیم، یکدیگر را می­ درند و نابود می­ کنند. پس باید قدرتی مطلق بالای سرشان باشد تا به آن ها نظم دهد. اگر جان لاک حکومت دموکراسی را برای حفظ و بقای جامعه پیشنهاد می­ کند، به این دلیل است که او انسان را موجودی عقلانی و ارزشی تصور می ­کند که نه تنها رعایت حال خود بلکه رعایت حال دیگران را نیز می ­کند.» تمدنی که ما وارد آن می­ شویم، چیزی نیست غیر از دریافتی که ما از خودمان داریم.

به این ترتیب، اگر شاهد آن هستیم که بدون هیچ استدلال منطقی و علمی دستور رهاسازی حیوانی در طبیعت صادر می­ شود، اگر با محصولات ترا ریخته موافقت و وجود دست کاری های ژنتیکی «غیرعلمی» و مخالفان تراریخته «تروریسم» خوانده م ی­شوند، اگر در مراسمی لوحی به یادماندنی به فردی که هیچ ارزیابی اصولی از عملکرد ماندگار او وجود ندارد اهدا می­شود، اگر به طور مداوم با پدیده دروغ­گویی در جامعه مواجه هستیم که به بازتولید ساختاری برای «افشاسازی» منجر می ­شود و غیره، باید به دنبال آن تعریفی باشیم که مسئولین دولتی و فعالان غیردولتی از دو مفهوم انسان و طبیعت دارند. این تعریف را می توان پس از روی کار آمدن دانلد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا و هم­زمان با نفی تغییرات اقلیمی و قانونی کردن شکار وسیع خرس­ ها و گرگ ­ها به همراه فرزندان آن ها نیز جست­ وجو کرد.

سازمان­ های مردم نهاد که باوجود تشویق و ترغیب برای افزایش کمّی، هیچ سازوکار نظارتی بر کیفیت عملکرد آن ها وجود ندارد، در صورت وجود فعالیتی خودجوش به منظور جلوگیری از یک فاجعه­، یا با سنگ ­اندازی­ های ادارات کل سازمان محیط زیست روبرو می­ شوند یا به جای تکیه بر ریشه یابی علمی معضلات، بر ارائه راهکارهای موقت و زودگذر متمرکزشده اند.

 ازجمله این فعالیت­ ها می توان به پویش های جمع­ آوری زباله اشاره کرد که بدون هیچ برنامه آموزشی، رویکرد فرهنگ­ سازیِ بلندمدت، به مردم می­ آموزد که شما زباله تولید و در طبیعت رها کنید، چون هستند کسانی که آخر هفته­ ها به جمع ­آوری زباله­ های ریخته شده­  شما مشغول می­ شوند تا بتوانند قرارهایی رنگی از مشارکت­ های مردمی را به نمایش بگذارند!

 حال، پرسش اساسی این است در کشورهایی که مردم آن ها زباله ها را به صورت تفکیک شده در ظروف مجزا می­ ریزند و این را وظیفه ­ای اجتماعی تلقی می­ کنند، سمن­ ها به چه فعالیت­هایی مشغول اند؟!

 یا درجایی که هکتارها جنگل از مفیدترین و مرغوب ترین پوشش­های گیاهی و درختی تخریب و سوزانده می­ شوند و آتش می­ گیرند و گونه ­های متنوع جانوری تبدیل به خاکستر می­ شوند، بهره ­وری کاشت نهال که در خیلی موارد کارشناسی شده نیستند چیست؟

شکل­ گیری و رشد انواع کمپین­ ها و هشتک ­ها با امید به تحقق هدفی خاص از دیگر فعالیت­ های مدنی است که بیشتر به پدیده «مُد» شباهت یافته تا اقدامی که از آن ها باید انتظار داده ­های آماری و ارزیابی عملکرد داشت.

رقابت و چشم و هم ­چشمی­ های غیرحرفه ­ای که بیشتر تحت تأثیر سلایق شخصی و انگیزه ­های فردی است تا تبعیت از رویکرد محیط­ زیستی و معطوف به هدف از دیگر نکات قابل اشاره در فضای فعالیت سازمان­های مردم نهاد و فعالان محیط­ زیست است که در غیراین صورت، شاهد اقداماتی سازنده برای برون­ رفت از وضعیت موجود و چه بسا، اتخاذ اقدامات پیشگیرانه می­ بودیم.

خلاصه کلام این که در زمان­ هایی که از حل مسائل دشوار ناامید و درمانده می شویم، عامل را بیرون از خود جست ­وجو می­ کنیم. شاید این نیز بخشی از طبیعت انسان باشد که هرگاه می­ تواند مسائل را حل کند و موفق است به خود می ­بالد و خود را عامل موفقیت می­ بیند، و هرگاه ناامید و درمانده است، علت را در جای دیگری غیر از خود می ­جوید.

درد محیط­ زیست امروز ما، نبود دندان عقلی است که نمی­ دانیم چه زمان و توسط چه کسی کشیده شده است.

منبع: فارس

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

موشن گرافیک/ از تعهد بیشتر به خانواده تا روی آوردن به حیوانات

مقایسه صفحات مجازی سلبریتی‌های ایرانی و خارجی

هر کی با این طرح مخالفه ایرانی نیست!

در آستانه رای‌گیری درباره طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان در مجلس، «نسیم آنلاین» نظرات مردمی درباره این طرح را منتشر میکند. منبع: آرمان تی وی

پرونده قلعه گنج

بررسی بازسازی و نماکاری ساختمان های مرکزی بنیاد مستضعفان در پی هزینه ۱۲۰میلیاردی برای نماکاری و دکوراسیون ساختمان های بنیاد مستضعفان، "آوانت" تصاویر اختصاصی از ساختمان ها و مصاحبه با مسئولین آن را منتشر می کند.

ولخرجی عمامه‌های انگلیسی!

به بهانه تحرکات اخیر شیعه انگلیسی و تعرض برخی اعضای این گروه به ساختمان سفارت ایران در لندن، اظهارات آیت الله اراکی دبیر مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی درباره پشت پرده های این گروه، در «نسیم آنلاین» بازنشر یافته است.

مهم‌ترین مطالب سرویس

سردار اشتری در حاشیه بازدید از پاسگاه مرزی خسروی؛
تحرکات گروهک های تروریستی در آن سوی مرزها خنثی می‌شود
معاون فنی و درآمد سازمان تأمین اجتماعی:
کارگران فاقد بیمه برای بیمه شدن اقدام کنند
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین