عمرانی مطرح کرد؛

آشنایی ۱۵ درصدی پزشکان ایرانی با «پزشکی فرد محور»

عنوان

عضو گروه علوم پایه پزشکی فرهنگستان گفت: میزان آشنایی متخصصان ایرانی با پزشکی فرد محور حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد است.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛  مسلم بهادری رئیس گروه علوم پایه پزشکی فرهنگستان در مراسم تقدیر از دانشجویان رتبه اول امتحانات پیش کارورزی پزشکی و امتحانات جامع علوم پایه پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی شهریور و اسفند ماه 95 که امروز در فرهنگستان علوم پزشکی ایران برگزار شد، اظهار کرد: در فرهنگستان برگزیدگان دانشمندان از دانشگاه های مختلف حضور دارند؛ فرهنگستان علوم پزشکی ایران از سال 69 در چهار شعبه ( علوم پزشکی، زبان و ادبیات فارسی ، علوم و هنر ) فعالیت خود را آغاز کرد.

وی بیان کرد: فرهگستان در حوزه اجرایی فعالیت ندارد و عمده فعالیت آن در دوران قبل از انقلاب به واژه گزینی اختصاص پیدا می کرد البته واژه گزینی پزشکی هم وجود داشت ولی علوم پزشکی کمتر مورد توجه قرار می گرفت.

رئیس گروه علوم پایه پزشکی فرهنگستان افزود: هدف اصلی ما آشنایی هر چه بیشتر دانشجویان با فرهنگستان است ما نباید فقط مصرف کننده باشیم بلکه خودمان نیز باید در تولید علم سهم چشمگیری داشته باشیم .

نقش  پزشکان در هدایت سلامت جامعه

در ادامه این مراسم سیاوش صحت دبیر گروه علوم بالینی ، اظهار کرد: پزشکان علاوه بر اینکه در هدایت سلامت جامعه نقش مؤثری دارند در آینده پزشکی ایران و دنیا هم تأثیرگذار هستند؛ رابطه پزشک با بیمار اهمیت بسزایی دارد .

وی بیان کرد: پزشکان باید به گونه ای رفتار کنند که بیماران به آنها اعتماد داشته باشند و بتوانند بدون ترس مشکل خود را با پزشک در میان بگذارند همچنین پزشکان باید به کار تیمی توجه ویژه ای داشته باشند زیرا امروزه با گسترش علم پزشکی، کار فردی به تنهایی کارآمد نیست.

اثربخشی داروهای ضد فشار خون

همچنین در ادامه  میرداوود عمرانی عضو گروه علوم پایه پزشکی فرهنگستان ، عنوان کرد: در پزشکی مبتنی بر فرد، بیمار محور اصلی است. پزشکان باید در پزشکی مبتنی بر فرد، بیمار را نخست از نظر ساختار بدنی و ژنی مورد بررسی قرار دهند.

وی بیان کرد: اثربخشی داروهای ضد فشار خون تنها حدود 30 درصد و داروهای ضد آسم در حدود 40 تا 70 درصد است. ما می توانیم با بکارگیری پزشکی مبتنی بر فرد این فاصله چشمگیر را که تا رسیدن به بهبودی وجود دارد ، کاهش دهیم .

رئیس گروه علوم پایه پزشکی فرهنگستان ، افزود: اکنون حدود پنج میلیارد دلار برای توسعه یک دارو هزینه می شود در صورتی که  باید برای توسعه دارو به مشخصات و ویژگی های بیمار نیز توجه داشته باشیم. در امریکا حدود 2 سال پیش تنها 30 درصد از پزشکان با پزشکی فرد محور آشنایی داشتند و میزان آشنایی پزشکان و متخصصان ایرانی با پزشکی مبتنی بر فرد نیز حدود 10 تا 15 درصد است که ما امیدواریم در سال های آینده این رقم افزایش چشمگیری پیدا کند.

در حال تکمیل...

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

فیلم و عکس‌های سفر رهبر معظم انقلاب

سفر رهبرانقلاب به مناطق زلزله‌زده کرمانشاه

بالاخره بچه‌دار بشیم یا نه!؟

این قسمت از مجموعه ویدئوهای "کبریت" به موضع بچه دار شدن پرداخته و با دوربین مخفی نظر آنها را درباره آوردن بچه جویا شده است.

«وعده صادق» سردار سلیمانی

با آزادسازی البوکمال، پرونده #داعش در عراق و سوریه در عرصه میدانی بسته شد.

چرا مردم دنیا از بزرگترین اجتماع جهان چیزی نشنیده‌اند!؟

در این کلیپ که مطابق با مقاله شرکت روزنامه‌نگاران آمریکایی هافینگتون‌پست است، به این موضوع پرداخته که چرا پیاده‌روی بزرگ اربعین و اجتماع بزرگ عزاداران حسینی در کربلا، برای مردم دنیا بازتابی داده نمی شود.

مهم‌ترین مطالب سرویس

سردار اشتری در حاشیه بازدید از پاسگاه مرزی خسروی؛
تحرکات گروهک های تروریستی در آن سوی مرزها خنثی می‌شود
معاون فنی و درآمد سازمان تأمین اجتماعی:
کارگران فاقد بیمه برای بیمه شدن اقدام کنند
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین