فخاری مطرح کرد؛

بحران هویتی در هویت شهروندی

عنوان

عضو کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران گفت: نهادهای مسئول در شناسایی هویت شهروندان ضعیف عمل کرده‌اند و به طور جدی هویت شهروندی با بحران مواجه است.

الهام فخاری روان شناس و عضو کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران در گفتگو با خبرنگار حوزه شهری گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ با اشاره به ضعف نهادها و ارگان های مسئول اجتماعی در شناسایی هویت شهروندان اظهار کرد: هویت شهروندی به طور جدی در شرایط بحرانی است.

وی ادامه داد: در بسیاری از مواقع، مهاجرت می تواند به افزایش سرمایه فرهنگی و اجتماعی منجر شود، کما اینکه در دوره هایی تهران نیز آن را تجربه کرده است، اما در حال حاضر افراد به خاستگاه قومیتی خود پناه می برند، چرا که شاید بخش هویتی عمیق ترشان باشد و از طرفی آن خاستگاه قومیتی را با همه بافت شهری همسان نمی دانند.

فخاری افزود: مهاجرت به شهر تهران منجر به تکه تکه شدن پایتخت شده و آن را تشدید کرده است، به گونه ای که هر کسی در این میان می خواهد بگوید(من هم هستم) و من را ببینید. حال در بسیاری از مواقع شیوه های مختلف ابراز وجود و اعلام هویت به یک ضد ارزش تبدیل می شود.

عضو کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران با اشاره به گسست شکل گرفته بین دهه های مختلف عنوان کرد: بسیاری از متولدین دهه های 40 و 50 حال و هوا و حرف متولدین دهه های 70 و 80 را متوجه نمی شوند. تعداد زیادی از جوانان دهه های اخیر احساس می کنند که نسل سوخته هستند و این اصلا خوب نیست، آنها باطن زندگی خود را با ظاهر زندگی دیگران مقایسه می کنند و به این باور می رسند که دیگران از آنها بهتر هستند.

فخاری با بیان اینکه ما مساله هویتی را دست کم گرفته ایم، افزود: با فراهم کردن سازوکارهای صحیح و در چارچوب قانون، امکان دیده شدن را به همه جوان ها خواهیم داد، در نتیجه امکان داشتن هویت در آنها تقویت می شود.

وی با اشاره به اهمیت هویت شخصی مطرح کرد: شخصیت و روان سالم یعنی کسی که شهامت خود بودن را داشته و مهارت با دیگران بودن را هم بلد باشد، بدون اینکه خدشه ای به اصول و هویت خود وارد کند.

عضو کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران تصریح کرد: در حال حاضر چند پارگی هویتی بین جوانان و نوجونان دیده می شود و باید برای آن تدبیری اندیشیده شود.

غفلت جامعه از توجه به مسئله سلامت اجتماعی

وی با اشاره به اینکه پیشگیری بهتر از درمان است، افزود: در جامعه به مسئله سلامت اجتماعی آن طور که باید پرداخته نشده و توجه و تمرکز ارگان ها و نهادهای مسئول تنها بر مسئله  آسیب های اجتماعی معطوف شده است، چراکه رسیدگی و توجه به آسیب های اجتماعی امری پس از وقوع حادثه است و در این میان هیچ گونه توجهی به مسئله پیشگیری از وقوع آسیب ها نشده است.

فخاری بیان داشت: شخصی که برای خودنمایی یک کالای لوکس وارداتی غیر متعارف را با قیمت بالا خریداری می کند، لزوما از نظر مالی ثروتمند نیست، بلکه ثروت درونی(هویت شخصیتی) را ندارد، چرا که می خواهد با نمایش یک واسطه یا برند خود را بشناساند و اعتبار کسب کند.

این روان شناس ادامه داد: اگر فردی که تمکن مالی دارد، اما فاقد مهارت ارتباطی و روابط اجتماعی است، سعی می کند تا با پول برای خود دوست بیابد و اعتبار کسب کند، لذا این شخص محکوم به شکست می شود.

عضو کمیسیون فرهنگی اجتماعی شورای شهر تهران در پایان خاطر نشان کرد: خانواده، مدرسه، طیف دوستان، نهادهای مختلف حاکمیتی، شخصیت های مذهبی، هنری و ورزشی  همه در رابطه با این مسئله موثرند و اگر جوانان در عملکرد آن ها تناقض ببینند، بی شک تاثیر می پذیرند.

انتهای پیام/

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

اگر چند متخصص با حقوق ناچیز بهت بِدن، چیکار میکنی؟

داستان ۳۰۰ هزار سال از عمر جوون‌ ایرانی!

مسئله تلگرام برای گیج کردن مردم نیست!؟

این قسمت از مجموعه ویدئوهای "آوانت" - شهرآرا؛ قرار بود با موضوع فیلترینگ تلگرام ضبط شود اما تغییر مسیر داد.

مزاحمت شیخ‌دُبی‌نشین برای دخترایرانی!

پیشنهاد نوروزی مجموعه "کبریت"، فیلم سینمایی "لاتاری" است و به همین مناسبت اقدام به ساخت دوربین مخفی با موضوع آخرین ساخته محمدحسین مهدویان کرده است. در این مجموعه واکنش شهروندان نسبت به مزاحمت شیخ دبی‌نشین و دستیارش برای دختر ایرانی به تصویر کشیده شده است.

نظرات جالب مردم پس از مشاهده فیلم به وقت شام

فیلم به وقت شام آخرین ساخته ابراهیم حاتمی کیا در اکران نوروزی به سر می برد و با استقبال خوبی روبرو شده است. "کلاکت" پس از تماشای فیلم به سراغ مردم رفته و نظرشان را درباره این فیلم جویا شده است.

مهم‌ترین مطالب سرویس

سردار اشتری در حاشیه بازدید از پاسگاه مرزی خسروی؛
تحرکات گروهک های تروریستی در آن سوی مرزها خنثی می‌شود
معاون فنی و درآمد سازمان تأمین اجتماعی:
کارگران فاقد بیمه برای بیمه شدن اقدام کنند
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین