امینی در نشست «تحلیل راهبردهای رسانه‌ای انتخابات»:

میزان رأی به رئیسی در انتخابات نشان‌دهنده پایگاه اعتراضی قوی به روحانی است

عنوان

یک تحلیلگر مسائل سیاسی معتقد است که میزان آرای رئیسی در انتخابات نشان‌دهنده پایگاه اعتراضی قوی به عملکرد روحانی است.

به گزارش خبرنگار سیاسی خبرگزاری تسنیم، پرویز امینی تحلیلگر مسائل سیاسی عصر امروز(دوشنبه 27 شهریور) در نشست «تحلیل راهبردهای رسانه ای جریان های سیاسی در انتخابات» که در دانشکده صداوسیما برگزار شد، با بیان اینکه انتخابات 96 از پیامدهای انتخابات 92 بود، گفت: اتفاق سال 92  شکل دهنده انتخابات 96 بود؛ انتخابات 92 به شکلی بود که امکان پیروزی رقبای روحانی بیشتر بود اما در سال 96 برعکس اتفاق افتاد.

وی افزود: خطاهای سیاست پیامدهای بلندمدت و میان مدتی دارد. جریان مقابل روحانی مشکل فهم سیاست ورزی و عدم امکان کُنش های سیاسی مناسب را دارد.

تحلیلگر مسائل سیاسی با بیان اینکه از یک سال قبل جمع بندی من این بود که روحانی رئیس جمهور است اما زمینه های شکست برایش فراهم است، گفت: کُنش گری لازم برای بهره وری از شکست وجود نداشت و به نظرم مسیری که جبهه مردمی انتخابات کرد، چندان با عقل سیاسی سازگار نبود.

به گفته امینی، این حرف آقای حداد که رأی  رئیسی محصول جمناست را قبول ندارم، جمنا مورد مشورت کاندیداها نبود. برای رئیسی که یک تجربه سیاسی بعد از انقلاب نداشت و حتی یک مناظره نداشته، رأی 16 میلیونی اش محصول کُنش سیاسی وی نبود، بلکه پایگاه اعتراض به روحانی قوی و گسترده است و استعداد شکست روحانی را نشان می دهد.

وی با اشاره به اینکه من سه روز قبل از انتخابات درباره نتایج آن اظهارنظر کردم و گفتم که روحانی پیروز است؛ زیرا کاندیداهای ما توان و ظرفیت لازم برای شکست او را نداشتند، اظهار داشت: جریان سیاسی اصولگرا نیاز به بازتعریف برای نحوه سیاست ورزی دارد، آنچه در انتخابات اتفاق افتاد، قابل پیش بینی بود و پیروزی روحانی بیشتر ناشی از ضعف طرف مقابل بود نه قوت روحانی؛ انتخابات نتیجه مناسبات ساختاری و کارگزاری است.

این تحلیلگر مسائل سیاسی با اشاره به شرایط ساختاری برای شکل دادن رأی در جامعه ایران، گفت: یکی از این عناصر، تغییر زیست جهان جامعه ماست که مناسباتی در حال شکل گیری است، طبقه متوسط ارزش ها و گرایش هایش شکل می گیرد، همچنین جامعه سیاسی ایران حول مفهوم اعتراض شکل می گیرد و اگر امر دایر باشد، بین اعتراض یا رضایت، اعتراض غلبه پیدا می کند.

امینی افزود: ما از دوگانه اصولگرا و اصلاح طلب فاصله گرفته ایم و جامعه ما اجتماعی تر شده و صورت بندی نزاع های سیاسی گفتمانی است و افرادی می توانند نقش ایفا کنند که با اجتماع در تماس اند.

وی با بیان اینکه عنصر چهارم، عنصر کارگزاری یا سیاست ورزی است که بتواند محدودیت های ساختاری را تضعیف و امتیازات آن را به نفع خود ساماندهی کند، درباره نقش سلبریتی ها در پیروزی خاطرنشان کزد: اینها محصول تغییرات در ساختارهاست و درون این تغییرات، محدودیت هایی شکل می گیرد، اما معتقدم که نمی توان پیروزی یک جریان را به حمایت سلبریتی ها محدود کرد، برای مثال در دو انتخابات، احمدی نژاد مورد حمایت هیچ سلبریتی ای نبود، اما پیروز شد.

این تحلیلگر مسائل سیاسی درباره نقش رسانه ها در انتخابات، گفت: رسانه ها تغییراتی کردند و فضای رسانه ای نیز تغییر کرده است و هر یک نفر چندرسانه است، این معنایش این است که مرجعیت زدایی از رسانه های بزرگ شکل گرفته، اما باز به معنای تأثیر رسانه های خُرد نیست، بلکه باید ببینیم حرفی برای گفتن دارند یا خیر. اگر رسانه ها حرفی برای گفتن نداشته باشند، اینکه آنها در پیروزی نقش دارند، واقعیت ندارد.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

تقدیم به شهدای نفتکش ایرانی سانچی و خانواده‌های داغدار این حادثه

نماهنگ "آب و آتش"

معلوم است حوزه درست درس نخوانده‌اید!

آیت‌الله شب‌زنده‌دار پیش از آغاز درس خارج‌شان نسبت به اظهارات یک مقام دولتی درباره "انتقاد از معصومین" واکنش نشان دادند.

مگه مملکت رئیس‌جمهور نداره برای مشکل مردم گریه کنه!؟

نادر قاضی‌پور نماینده مجلس در گفتگو با برنامه آپاراتی "کاکتوس"، این اظهارات را بیان کرد.

مسئولان باید بعد 7 روز به فکر می‌افتادند!؟

پرویز پرستویی صبح امروز روی خط تلفنی برنامه "حالا خورشید"، نکاتی را درباره تعلل مسئولین در ورود به ماجرای نفتکش سانچی مطرح کرد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

به منظور مذاکره درباره تحولات مربوط به خلیج فارس و قطر
وزیر خارجه عمان وارد تهران شد + برنامه سفر
قاسمی در واکنش به اظهارات وزیر دفاع آمریکا:
نظام آمریکا و "متیس" خود مظهر تروریسم و نقض حقوق بشر هستند
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین