جوکار خبر داد

نابودی ۱۹ قلاده یوز ایرانی طی ۱۴ سال گذشته/ جاده‌های ناایمن عامل اصلی کاهش جمعیت یوزپلنگ‌ها

عنوان

مدیر پروژه حفاظت از یوز پلنگ آسیایی گفت: طی ۱۴ گذشته ۱۹ قلاده یوزپلنگ ایرانی بر اثر سوانح جاده‌ای تلف شدند.

هومن جوکار مدیر پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی در گفتگو با خبرنگار حوزه محیط زیست گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛با اشاره به آمار دقیق یوز پلنگ های ایران اظهار داشت: آمار دقیقی از این گونه در دست نیست، اما به طور تخمینی حدود 50 قلاده یوزپلنگ در ایران باقی مانده و این به معنای پهناوری فضای داخلی ایران است.

وی ادامه داد: این تعداد کم یوزپلنگ در ایران به این معنا است که این گونه در معرض انقراض است و ما برای تداوم نسل این حیوان نیازمند توجه و امکانات ویژه ای هستیم.

جوکار درباره خطراتی که یوزپلنگ ها را تهدید می کند، گفت: در حال حاضر جاده ها و وجود گله های دامی به همراه سگ های نگهبانی که کنترل آن ها بسیار مشکل است، مهم ترین خطری است که این گونه ها را تهدید می کند، چرا که اغلب این گله ها برای چرا در مراتع از مسیرهای رفت و آمد یوزپلنگ ها عبور می کنند و ممکن است یوزپلنگ ها و توله هایشان برای یافتن غذا در اطراف این گله ها پرسه زنند و در نهایت از سوی دامداران و سگ های آن ها مورد حمله قرار گیرند.

وی افزود: دامدارن کشور باید برای کنترل سگ های گله همکاری کنند و ما راهکارهای مناسبی را به آن ها ارائه دهیم تا از خسارت های ناشی از حمله یوزپلنگ ها به دام هایشان جلوگیری کنیم.

مدیر پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی با بیان اینکه در طی 14 سال گذشته 19 قلاده یوزپلنگ تلف شدند، گفت: جاده ها یکی از عوامل اصلی کاهش جمعیت یوزپلنگ ها هستند و اینکه نمی توان تمام جاده ها را ایمن سازی کرد امری  طبیعی است، اما باید برای مقابله با این معضل نقاط حادثه خیز و مسیرهای رفت و آمد یوزپلنگ ها را شناسایی و ایمن سازی کنیم.

جوکار با بیان اینکه از میان 10 منطقه حفاظت شده ای که یوزپلنگ ها در آن جا زندگی می کنند،باید 6 میلیون هکتار حفاظت شود، تصریح کرد: در این راستا تلاش می کنیم تا در این مناطق مواردی که امنیت این گونه ها را به خطر می اندازد را کنترل کنیم، در نتیجه سعی می شود تا در این مناطق از چرای بی رویه دام ها و تخریب زیست محیطی از سوی معادن جلوگیری به عمل آید.

 وی با اشاره به اینکه یوزپلنگ ایرانی نماد حیات وحش کشور است، گفت: امروزه یوزپلنگ ایرانی به یک نماد از حیات وحش کشور در عرصه های ملی و بین المللی تبدیل شده است که باید برای حفظ آن کوشید.

 مدیر پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی در رابطه با یوزهای ایرانی گفت: در واقع یوزپلنگ ایرانی همان یوزپلنگ آسیایی است، چراکه در دهه 70 میلادی هیچ یوزپلنگی در خارج از ایران دیده نشده است و ما تنها کسانی هستیم که می توانیم این گونه را حفظ کنیم.

تنها 50 قلاده یوزپلنگ در ایران باقی مانده است

وی با بیان اینکه طی 3 ماه گذشته 19 قلاده یوزپلنگ در ایران شناسایی شده است، گفت: این به معنای آن نیست که جمعیت یوز فقط به این تعداد ختم می شود، چراکه از سال 95 تا 96 تعداد یوزهای شناسایی شده به 26 قلاده رسیده است و بنابراین تعداد یوزپلنگ ها می تواند تغییر کند و چرا که بر اساس گزارش های حاصل از دوربین های مخصوص می توان گفت که تقریبا 50 یوزپلنگ در کشور باقی مانده است.

جوکار با اشاره به کمپین ها و تشکل های مردمی تصریح کرد: هم اکنون رویکرد جدیدی که در کشور شکل گرفته بخشی از مطالبه گری مردمی است و در حفاظت از یوزپلنگ نقش موثری دارد.

وی ادامه داد:تا به حال ما اعتراض داشتیم که چرا دولت در این زمینه ضعیف عمل میکند تشکل های مردمی و حمایت هنرمندان از منابع حیات وحش و محیط زیست وظایف مارا سنگین تر میکند که ما به عنوان یک بخش دولتی باید بیشتر به این مسایل توجه کنیم.

مدیر پروژه حفاظت از یوز پلنگ آسیایی در رابطه با خطرات حذف یوز در ایران اظهار کرد:طی چندسال گذشته 19 قلاده یوزپلنگ را در جاده ها از دست داده ایم که این میزان رقم بزرگی است، اما این تعداد تمام تلفات یوز ما نیست، یعنی خارج از محیط هایی که اصلا حضور نداریم، یوزپلنگ هایی هستند که توسط افراد ناآگاه، شکارچیان غیر مجاز و یا بر اثر تخریب های انجام شده از سوی معادن و غیره نابود و یا بیمار می شوند که ما اطلاعی از آن ها نداریم و یا کسی نیست که این موارد را به ما گزارش کند.

جوکار با تاکید بر تکثیر در اسارت یوزپلنگ آسیایی گفت: با استفاده از روش تکثیر در اسارت یوزپلنگ ایرانی می توانیم در جهت افزایش تعداد و حفظ این گونه در معرض انقراض اقدام کنیم.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

گزارش اختصاصی نسیم آنلاین از آخرین تحولات سیاسی عراق

پشت پرده همراهی العبادی با تحریم ایران چیست؟

هدف از جنگ ۳۳ روزه ریشه‌دار کردن رژیم‌صهیونیستی در منطقه بود

دبیرکل حزب الله لبنان با تاکید بر اینکه هدف از جنگ ۳۳ روزه تحقق اهداف آمریکا در زمان جرج بوش بود، افزود: قصد آمریکا این بود که اسرائیل را در منطقه ریشه‌دارتر کند، اما با پیروزی مقاومت این طرح شکست خورد.

هیچ عاقلی مذاکره برای مذاکره را نمی‌پذیرد

عضو هیأت علمی دانشگاه تهران در رابطه با اظهارات اخیر «دیوید آلبرایت» گفت: این حرفها را قبلا هم افراد دیگری زده بودند و از همان ابتدا دولت اوباما و به خصوص شخص کری هدف‌شان این نبود که محدودیت‌ها بعد از 8 سال برداشته شود.

واردات کالاهای کشورهای تحریم‌کننده نفت را ممنوع کنید

این اولین بار نیست که ایران تحریم نفتی می‌شود. ما قبلا تجربه چنین تحریم‌هایی را در گذشته داشته‌ایم  و باید به جای خام فروشی ماده‌ای با ارزش افزوده تولید و صادر کنیم. با این شیوه، هم ایران تبدیل به یک کشور صنعتی می‌شود و هم کلی شغل ایجاد می‌شود.

مهم‌ترین مطالب سرویس

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت مطرح کرد؛
ابتلای ۸۷ نفر به ایدز در روستای درگز صحت ندارد/ بهزیستی به وظایفش عمل کند
مدیرعامل صندوق بیمه روستائیان و عشایر؛
هزینه بیمه روستائیان و عشایر روزی یک عدد تخم مرغ است
معاون خدمات شهری شهرداری تهران مطرح کرد؛
احداث زباله‌سوز ۳۲۰۰ تنی در آینده‌ای نزدیک در تهران
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین