موگرینی: اتحادیه اروپا قصد دارد کنفرانس دوم بروکسل درباره سوریه را بهار آینده برگزار کند

عنوان

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا ضمن تاکید بر لزوم پیگیری راهکار سیاسی برای حل بحران سوریه اعلام کرد که این اتحادیه قصد دارد تا کنفرانسی دیگری برای حل بحران در این کشور برگزار کند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، «فدریکا موگرینی» مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در حاشیه نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد درباره تحولات سوریه موضع گیری کرد.

وی گفت: «جنگ سوریه پایان نیافته است و مردم این کشور همچنان آسیب می بینند و هر روز بخش اجتماعی و اقتصادی سوریه آسیب جدیدی متحمل می شوند و همانطور که جنگ ادامه می یابد به همان نسبت هم بهبود اوضاع هم آهسته تر پیش می رود و مصالحه هم دشوار و دردناک تر می شود. میلیونها تن از پناهجویان تمایل دارند به کشور خود باز گردند و زندگی عادی خود را از سر بگیرند. به خاطر این افراد و حسن نیتی که کشورهای همسایه در میزبانی از آنها داشته اند، سوریه باید راهی برای برون رفت از جنگ بیابد و از میان خاکستر برخیزد و آغازی دوباره داشته باشد.»

موگرینی افزود: «در کنفرانس بروکسل آوریل گذشته ما حدود 10 میلیارد دلار در جریان 2 سال جمع آوری کردیم که به دنبال اتحاد و همبستگی جامعه جهانی رخ داد. این پول برای اتباع سوریه متشکل از زن، مرد و کودک درون این کشور و خارج از آن بود.ما باید این پول را به این افراد تحویل دهیم و در اتحادیه اروپا در حال اینکار هستیم. کمیسیونرها در این مورد می توانند اطلاعات بیشتری در اختیار بگذارند.» وی بر لزوم نظارت بر این اقدام تاکید کرد.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین گفت که این اتحادیه قصد دارد تا کنفرانس دوم بروکسل را بهار آینده برگزار کند و از جامعه جهانی خواست تا همانطور که آوریل گذشته متحد شدند، اینبار هم متحد شوند و تمایل خود برای همکاری مالی و سیاسی را نشان دهند.

وی در این مورد گفت: «از آخرین نشست ما در بروکسل شرایط بهتر شده است و داعش از بسیاری از مناطق خارج شده است که این وضعیت مدیون کسانی است که (به این منظور) جان باخته اند. مذاکرات آستانه به اینکه خشونت ها کم شوند و تنش ها کاهش یابند کمک کرد و این برای بسیاری از سوری ها به معنی تفاوت میان مرگ و زندگی بود. اما همه این موارد فقط در صورتی می تواند به تحقق شرایط با ثبات منتهی شود که  مسایل به وسیله راهکاری سیاسی حل شوند. به همین دلیل است که کنفرانس امسال فقط به کمک های بشردوستانه اختصاص ندارد بلکه به حمایت از روند سیاسی در ژنو هم می پردازد.»

موگرینی گفت که بدون دستیابی به توافقی خاص که در ژنو درباره آن مذاکره شد و حمایت «استفان دی میستورا» فرستاده ویژه سازمان ملل و نظارت این سازمان در امور سوریه، صلح پایدار و شکست مداوم تروریست ها محقق نخواهد شد. تاریخ اخیر از جمله در منطقه نشان می دهد که توافق هایی برای صلح در منطقه عوامل کلیدی برای حل هر بحرانی هستند اما (این صلح) بدون توافق های سیاسی گسترده پایدار نخواهد بود.

وی افزود: «درباره سوریه توافقی که تضمین دهد که این کشور متحد باقی می ماند و کشوری است که همه اتباع سوری با وجود تفاوت ها در آن حس راحتی و احترام می کنند، نیاز است. تقسیم سوریه به ناامنی منتهی خواهد شد و این چیزی نیست که مردم سوریه خواستار آن باشند و منطقه هم از این وضعیت استقبال نمی کند. با توجه به پیشرفت هایی که در آستانه به دست آمده، اکنون زمان آن است که طرف ها کار جدی را در ژنو آغاز کنند و همه ما در این مورد می توانیم تحت رهبری هوشمندانه دی میستورا نقش بسیار مهمی ایفا کنیم.»

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا همچنین بر تداوم حمایت های بشردوستانه این اتحادیه و کمک به تنش زدایی و آزادی مناطق در سوریه تاکید کرد.

منبع: فارس

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

موشن گرافیک/ از تعهد بیشتر به خانواده تا روی آوردن به حیوانات

مقایسه صفحات مجازی سلبریتی‌های ایرانی و خارجی

هر کی با این طرح مخالفه ایرانی نیست!

در آستانه رای‌گیری درباره طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان در مجلس، «نسیم آنلاین» نظرات مردمی درباره این طرح را منتشر میکند. منبع: آرمان تی وی

پرونده قلعه گنج

بررسی بازسازی و نماکاری ساختمان های مرکزی بنیاد مستضعفان در پی هزینه ۱۲۰میلیاردی برای نماکاری و دکوراسیون ساختمان های بنیاد مستضعفان، "آوانت" تصاویر اختصاصی از ساختمان ها و مصاحبه با مسئولین آن را منتشر می کند.

ولخرجی عمامه‌های انگلیسی!

به بهانه تحرکات اخیر شیعه انگلیسی و تعرض برخی اعضای این گروه به ساختمان سفارت ایران در لندن، اظهارات آیت الله اراکی دبیر مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی درباره پشت پرده های این گروه، در «نسیم آنلاین» بازنشر یافته است.

مهم‌ترین مطالب سرویس

دی میستورا در گفتگو با روزنامه الشرق الاوسط:
تجزیه بخشی از آینده سوریه نخواهد بود
با انتشار بیانیه‌ای
ترامپ آزادی موصل را تبریک گفت
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین