دست برتر اسد در جنگ سوریه؛ تل آویو به دنبال راه‌هایی برای عرض اندام

عنوان

درشرایطی که بشار اسد به دست برتر در جنگ سوریه تبدیل شده و توازن قدرت به نفع ایران و حزب الله در حرکت است، اسرائیل با اقدامات نظامی در پی عرض اندام است.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از پایگاه خبری «لبنان -24»، تکاپوی نظامی اخیر اسرائیل در لبنان و سوریه از جمله هدف قرار دادن یک هواپیمای بدون سرنشین بر فراز جولان، حاکی از این است که اسرائیل در پی انتقاد بی حاصل از آتش بس در سوریه و بالارفتن کفه توازن قدرت به نفع ایران و حزب الله به دنبال راههای برای عرض اندام و قدرت نمایی است.

روزنامه واشنگتن پست در گزراشی تحت عنوان «لحن تند و بمباران؛ اسرائیل در صدد ارسال پیام به حزب الله و آمریکاست»، به عرض اندام نظامی اخیر اسرائیل برای رویارویی با توازن قدرت به نفع ایران و حزب الله در منطقه پرداخت.

احتمال شعله ور شدن جنگ بین اسرائیل و حزب الله

این روزنامه به نقل از کارشناسان و مسئولان نظامی بلندپایه سابق اسرائیل نوشت: اسرائیل اینگونه وانمود می کند که با قدرت از منافع خود حمایت خواهد کرد و بدون توسل به جنگ در مقابل حزب الله می ایستند اما این روند ثابت نیست و چه بسا هرگامی موجب شعله ور شدن جنگ شود.

انتقاد اسرائیل از توافق آتش بس در جنوب سوریه

واشنگتن پست در توضیح این مطلب افزود: با دستیابی بشار اسد به دست برتر در جنگ تحت حمایت ایران و حزب الله، اسرائیل به سرعت در تلاش برای مهار این وضعیت است حال آنکه کابینه اسرائیل از تمرکز یافتن دولت دونالد ترامپ برمبارزه با داعش بدون جلوگیری از روند پیشروی ایران و حزب الله ابراز ناامیدی کرد.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل نیز آشکارا از توافق روسیه و آمریکا برای  اعلام آتش بس در جنوب سوریه که سدی در راه نفوذ ایران به وجود نیاورد، انتقاد کرد.

تلاش اسرائیل برای عرض اندام و قدرت نمایی

در این شرایط اسرائیل در صدد برآمد کاری کند که صدایش شنیده شود در نتیجه هفته گذشته هواپیماهای آن در ارتفاعی پایین در جنوب لبنان به پرواز در آمدند و یک تاسیسات نظامی در سوریه را که گفته می شد محل ساخت موشک های حزب الله است، بمباران کردند و علاوه بر این برای سرنگونی یک هواپیمای بدون سرنشین که به حریم هوایی جولان اشغالی نزدیک شده بود، از موشک های پاتریوت استفاده کرد.

هشدار ایران به اسرائیل در ارتباط با ارتکاب هر اقدام حماقت آمیز

سرلشکر عبدالرحیم موسوی فرمانده کل ارتش ایران نیز در واکنش به تهدیدهای اسرائیل به آن در مورد ارتکاب هرگونه اقدام حماقت آمیز هشدار داد و یادآور شد، نتیجه این حماقت با خاک یکسان شدن حیفا و تل آویو خواهد بود.

به عقیده روزنامه واشنگتن پست ، فرمانده ارتش ایران به این دلیل از این دو شهر نام برد که بُرد موشک های اسرائیل به آنجا می رسد.

هشدار مجدد نصراالله  به اسرائیل

سید حسن نصرالله دبیر کل حزب الله لبنان نیز بار دیگر به اسرائیل در مورد هرگونه اقدام علیه لبنان هشدار داد.

شواشنگتن پست نوشت: اسرائیل بر این باور است که حزب الله یک هزار موشک در اختیار دارد و ترس آن از این است که ایران به حزب الله در توسعه موشک هایی با قابلیت اصابت دقیق کمک کند و این حزب در سوریه حضور نظامی دائمی داشته باشد زیرا معتقد است  به همین دلیل است که حزب الله اکنون بر جنوب سوریه متمرکز شده است.

این در حالی است که در چند ماه گذشته، نتانیاهو ایران را به ایجاد کارخانه های ساخت موشک دوربُرد در لبنان و سوریه متهم و یک عکس ماهوراه ای ارائه کرد که به ادعای آن متعلق به یکی از همین کارخانه های تولید موشک بود که در نزدیکی بندر بانیاس قرار دارد.

در این میان نیتزان نوریال افسر سابق ارتش اسرائیل که معاون فرمانده جبهه لبنان در جنگ تابستان 2006 بود، گفت: باید حزب الله آنچه در این جنگ رخ داد، به یاد داشته باشد.

در مقابل یک مسئول نظامی ائتلاف حزب الله- ایران- سوریه نیز در گفت وگو با واشنگتن پست گفت: اگر اسرائیلی ها گمان می کنند، می توانند به لبنان حمله کنند، اشتباه بزرگی مرتکب می شوند، ما در سوریه حمله را آموختیم.

این در حالی است که مهارتی که حزب الله در جنگ در سوریه به دست آورده است، موجب ترس اسرائیل شده است تا جایی که بیم دارد حزب الله با کاهش روند جنگ در سوریه به یکی از محورهای مرزی حمله کند و بر همین اساس یک مسئول اسرائیلی گفت: درهرگونه جنگ آینده،  نقاط مرزی را تقویت می کنیم زیرا چه بسا حزب الله از مرزها عبور کند.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

موشن گرافیک/ از تعهد بیشتر به خانواده تا روی آوردن به حیوانات

مقایسه صفحات مجازی سلبریتی‌های ایرانی و خارجی

هر کی با این طرح مخالفه ایرانی نیست!

در آستانه رای‌گیری درباره طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان در مجلس، «نسیم آنلاین» نظرات مردمی درباره این طرح را منتشر میکند. منبع: آرمان تی وی

پرونده قلعه گنج

بررسی بازسازی و نماکاری ساختمان های مرکزی بنیاد مستضعفان در پی هزینه ۱۲۰میلیاردی برای نماکاری و دکوراسیون ساختمان های بنیاد مستضعفان، "آوانت" تصاویر اختصاصی از ساختمان ها و مصاحبه با مسئولین آن را منتشر می کند.

ولخرجی عمامه‌های انگلیسی!

به بهانه تحرکات اخیر شیعه انگلیسی و تعرض برخی اعضای این گروه به ساختمان سفارت ایران در لندن، اظهارات آیت الله اراکی دبیر مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی درباره پشت پرده های این گروه، در «نسیم آنلاین» بازنشر یافته است.

مهم‌ترین مطالب سرویس

دی میستورا در گفتگو با روزنامه الشرق الاوسط:
تجزیه بخشی از آینده سوریه نخواهد بود
با انتشار بیانیه‌ای
ترامپ آزادی موصل را تبریک گفت
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین