بررسی نظام آموزشی در ۹ کشور/ مدارسی که از شهریورماه دایر می‌شوند+جدول آموزشی کشورها

عنوان

سال تحصیلی در اکثر کشورها بین ۱۰ تا ۱۵ شهریور آغازشده و کلاس‌های درس نیز معمولاً از ساعت ۸ صبح برگزار می‌شود و حداکثر تا ۱۵:۳۰ به طول می‌انجامد.

خبرگزاری فارس- شهین مردانی: امروز اولین روز مهر است و مدارس ایران بازگشایی می شود.

اکنون دانش آموزان بعد از حدود 3 ماه تعطیلی اول مهر باز سر درس و مشق می نشینند؛ اما این اتفاق فقط راجع به ایران صدق نمی کند و در واقع بسیاری از کشورها یا به تازگی سال تحصیلی شان آغاز شده یا مانند ایران در آستانه سال تحصیلی و آموزشی هستند.

در زیر به بررسی سال تحصیلی کشوهای آمریکا، کانادا، آلمان، سوئد، ایتالیا و انگلیس، امارات، ترکیه و ژاپن می پردازیم.

1. آمریکا

* شروع آموزش کودکان از قبل 6 تا پایان 17 سالگی 

کودکان در کشور آمریکا معمولاً مدرسه را از قبل سن 6 سالگی آغاز می کنند؛ آموزش و پرورش رسمی در آمریکا به طور کلی از سن 5، 6 سال تا 16 سالگی الزامی است که البته در برخی ایالت ها این سنین می تواند کمی متفاوت باشد. تحصیل در مدارس به چند سطح تقسیم شده است. 

* طول دوره آموزش ابتدایی تا دیپلم 

در آمریکا تحصیلات مدرسه در سطح ابتدایی (سطح 5 -کودکستان) آغاز می شود، سپس با مدرسه راهنمایی (کلاس ششم تا هشتم ) ادامه یافته و در سالِ پایانیِ دبیرستان (کلاس نهم تا دوازدهم) به پایان می رسد.

دانش آموزان آمریکایی بعد از آموزش در دوره ابتدایی و دبیرستان فارغ التحصیل می شوند و مدرک دیپلم دریافت می کنند.

* شروع سال تحصیلی 

سال تحصیلی در ایالات متحده معمولا کوتاه تر از سال تحصیلی در کشورهای اروپایی است؛ بیشتر مدارس سال تحصیلی خود را با سیستم ترمیک سازماندهی می کنند؛ هر سال تحصیلی شامل دو ترم است.

شروع ماه سپتامبر برابر با آغاز سال تحصیلی در کشور آمریکا است و 26 ژوئن سال 2018 برابر با آخرین روز تقویم آموزشی مدارس است که برابر با 10 شهریور تا 5 تیرماه است. 

* ساعت شروع کلاس ها

کلاس دانش آموزان ابتدایی از 8:30 صبح شروع می شود و تا ساعت 15 و گاهاً 15:30 ادامه دارد؛ دانش آموزان دبیرستانی نیز از ساعت 7:30 صبح سر کلاس درس حاضر هستند و تا ساعت 14 یا 14:30 هیچ دانش آموزی حق ترک کلاس را ندارد.

در هر 45 دقیقه، دانش آموزان 5 دقیقه می توانند استراحت کنند و نیم ساعت هم برای ناهار آنها در نظر گرفته شده است؛ در زمان استراحت شیر به عنوان میان وعده به دانش آموزان داده می شود. 

2. کانادا

* شروع آموزش کودکان از سن 6 تا پایان 17 سالگی 

بر اساس قانون آموزش و پرورش در کانادا، کودکان از سن 6 تا پایان 18 سالگی باید به مدرسه بروند؛ کودکانی که مایل باشند می توانند آموزش مهد کودک را از سن 4 سالگی آغاز کنند تا با آمادگی کامل وارد مدرسه شوند. 

دوره آموزشی در کانادا نیز به دو دوره ابتدایی و متوسطه تقسیم می شود؛ دانش آموزان کانادایی دوره ابتدایی را در سن 6 سالگی آغاز می کنند و در 13 سالگی از این دوره فارغ التحصیل می شوند؛ آنها دبیرستان را در سن 14 سالگی آغاز می کنند و در ابتدای 18 سالگی نیز از این دوره فارغ التحصیل می شوند.

* ساعت شروع کلاس های درس 

کلاس ها در این کشور معمولاً 8 تا 9 صبح آغاز می شود و 14:30 یا 15:30 پایان می یابد؛ برنامه های ورزشی و فعالیت های فوق العاده برای بعد از ساعت آموزشی تدوین شده است ضمن اینکه لباس فرم در مدارس دولتی این کشور معنا نمی دهد و تنها در مدارس خصوصی دانش آموزان لباس فرم بر تن می کنند.

* برنامه تغذیه سالم برای حل معضل چاقی دانش آموزان 

تا مدتی قبل مدارس کانادا برنامه ای برای ناهار دانش آموزان نداشتند و روال اینگونه بود که اکثر دانش آموزان ناهار را همراه خود می آوردند و یا در نهایت از بوفه مدرسه تهیه می کردند؛ اما الان چندین استان کانادا مانند نیوفاندلند و لابرادور برنامه های ناهار سالم را در مدارس اجرا کرده اند تا بتوانند با تشویق کودکان به خوردن غذاهای سالم برای مشکل چاقی قدم بردارند.

* شروع سال تحصیلی 

سال تحصیلی از اوایل سپتامبر آغاز می شود و تا نیمه یا اواخر ژوئن ادامه دارد که برابر با 10 شهریور تا اوایل تیرماه است.

* برنامه ریزی برای تعطیلات تابستانی دانش آموزان 

کودکان با اینکه در تعطیلات تابستانی به مدرسه نمی روند اما اردوگاه های زیادی برای آنها تدارک دیده شده است؛ دانش آموزان می توانند در این اردوگاه ها انواع فعالیت های ورزشی را داشته باشند تا مانع خانه نشینی آنها و سرگرم شدنشان با وسایل الکترونیکی شود.

* آموزش اجباری 

تحصیلات تا سن 16 سالگی در تمام استان های کانادا اجباری است؛ در انتاریو تحصیلات اجباری تا پایان دوره متوسطه است. 

3. آلمان

* شروع آموزش مدرسه از سن 6 سالگی تا پایان 17 سالگی 

تمام دانش آموزان 6 تا 17 ساله آلمانی از صبح دوشنبه تا پایان وقت جمعه سر کلاس درس هستند و در تقویم آموزشی همه مدارس این کشور شنبه و یکشنبه روز تعطیل است. 

* شروع سال تحصیلی 

سال تحصیلی از اوایل سپتامبر آغاز می شود و تا نیمه یا اواخر ژوئن ادامه دارد که برابر با 10 شهریور تا اوایل تیرماه است.

* ساعت شروع کلاس در مدارس 

دانش آموزان به طور معمول رأس ساعت 8 صبح درس را آغاز می کنند و تا ساعت 13:30 در مدرسه هستند؛ برای هر 45 دقیقه آموزش 5 دقیقه وقت استراحت در نظر گرفته شده است. 

* مدارس دولتی انتخاب اول خانواده ها

اکثریت دانش آموزان آلمان در مدارس دولتی حضور دارند و کل نظام آموزشی این کشور برای همه نوع قشر کودکی حتی کودکان بی سرپرست و بی خانمان در دسترس است. 

4. سوئد

* شروع سن آموزشی کودکان از سن 7 تا 16 سالگی 

سن تحصیلی برای کودکان سوئدی از 7 سالگی شروع می شود و تا پایان 16 سالگی ادامه دارد؛ در واقع کودکان معمولا تحصیل در مدرسه ابتدایی را در پاییز سالی که ٧ ساله می شوند، شروع می کنند؛ دوره ابتدایی ٩ ساله است و آموزش سطح ابتدایی اجباری است. کودکان معمولا تحصیل در مدرسه ابتدایی را در پاییز سالی که ٧ ساله می شوند، شروع می کنند. 

* یک سالگی سن شروع پیش دبستانی 

کودکان زیر 7 سال، از سن یک سالگی می توانند پیش دبستانی را آغاز کنند؛ پیش دبستانی ها محیطی را فراهم می کنند که رشد و یادگیری دانش آموزان را تحریک می کند. تمام کودکان قبل از وارد شدن به دوره اجباری تحصیلی باید پیش دبستانی را پشت سر بگذارند.

دوره دبیرستان برای رشته های سراسری سه ساله است و تحصیل در دبیرستان اختیاری است.

* حق تحصیل برای پناه جویانی که به سوئد پناه برده اند

در سوئد حضور در مدرسه برای تمام دانش آموزان دوره ابتدایی اجباری است؛ حتی دانش آموزان دیگر کشورها حق تحصیل در مدارس سوئد را دارند، صرفنظر از اینکه آنها قصد اقامت دارند یا می خواهند به کشور خودشان باز گردند.

پناه جویان نیز همانند سایر کودکان حق تحصیل در مدارس این کشور را دارند با این تفاوت که قانون حضور اجباری در مدارس برای آنها اعمال نمی شود. 

* ساعت شروع کلاس در مدارس 

دانش آموزان به طور معمول رأس ساعت 8:15 صبح درس را آغاز می کنند و تا ساعت 15:30 در مدرسه هستند؛ ضمن اینکه هر 45 دقیقه دانش آموزان 7 دقیقه استراحت می کنند.

* تاریخ آغاز سال تحصیلی 

شروع سال تحصیلی در کشور سوئد از آگوست استارت می‎خورد و تا پایان ژوئن ادامه می یابد که برابر با 11 مرداد تا 10 تیرماه است.

5. ایتالیا

* شروع سن آموزشی از 6 تا پایان 18 سالگی 

کودکان از ابتدای 6 سالگی در ایتالیا به مدرسه می روند و تا پایان 18 سالگی تحصیلات مدرسه را به پایان می رسانند تا برای ورود به دانشگاه آماده باشند؛ دانش آموزان ایتالیایی هنگام ورود به دانشگاه 19 ساله هستند و این در حالیست که سن رایج ورود به دانشگاه 18 سالگی است. 

* تحصیلات اجباری 

تا پایان 14 سالگی تحصیلات برای همه کودکان ایتالیایی اجباری است و همه کودکان این کشور باید تا آغاز 15 سالگی به تحصیلی بپردازند؛ دولت ها برای کاهش آمار بی سوادی تحصیلات را اجباری می کنند. 

* ساعت شروع کلاس های مدرسه 

دانش آموزان در ساعت 8 صبح در کلاس درس حضور دارند و تا قبل از ساعت 14 هیچ دانش آموزی حق ترک کلاس درس را ندارد. 

* تاریخ آغاز سال تحصیلی 

شروع سال تحصیلی در کشور ایتالیا بین 5 تا 15 سپتامبر است و نهایتاً 15 سپتامبر همه ایالت های ایتالیا کار خود را آغاز کرده اند؛ بین 7 تا 16 ژوئن نیز کلاس های آموزشی تمام مدارس به پایان رسیده است و بچه ها خود را برای تعطیلات تابستانی آماده می کنند. در واقع مدارس ایتالیا از 15 شهریور لغایت 25 شهریور آغاز می شوند و 17 خرداد تا نهایتا 27 خرداد تمام می شوند.

* فعالیت های آموزشی بعد از ساعت مدرسه 

دانش آموزان باید حداقل 30 ساعت درس رسمی را طی یک هفته آموزش ببینند؛ مدارس برای دانش آموزانی که مایل به فعالیت های غیردرسی هستند بعدازظهرها کلاس آموزشی کامپیوتر، موسیقی و ورزشی را فراهم می کند.

6. انگلیس

* آموزش کودکان از 5 تا پایان 15 سالگی 

تحصیل در کشور انگلیس از 3 سالگی آغاز می شود و به مدت 14 سال ادامه می یابد. دو سال اول دانش آموزان روزی دو و نیم ساعت به تحصیل مشغول می شوند؛ بعد از این دوره، 6 سال تحصیلات ابتدایی و 5 سال تحصیلات دبیرستانی انجام می پذیرد.

* تحصیلات اجباری 

آموزش تا پایان 16 سالگی برای دانش آموزان انگلیسی اجباری است و آنها تا قبل این سن، حق ترک مدرسه و تحصیل را ندارند؛  تقریبا تمام دانش آموزان پس از ترک مدرسه به دانشگاه می روند.

* تاریخ آغاز سال تحصیلی 

تقریبا همه مدارس کشور انگلیس بین یک تا 5 سپتامبر فعالیت آموزشی خود را آغاز می کنند؛ تعطیلات تابستانی نیز از 21 جولای آغاز می شود که آغاز آن برابر با 10 تا 15 شهریور است و پایان آن یک مرداد می شود. 

* ساعت شروع کلاس های مدرسه 

دانش آموزان در ساعت 8 صبح در کلاس درس حضور دارند و تا قبل از ساعت 14 هیچ دانش آموزی حق ترک کلاس درس را ندارد. 

* فعالیت های آموزشی بعد از ساعت مدرسه 

دانش آموزان معمولا 32 ساعت در هفته را صرف آموزش درس های رسمی می کنند؛ دیگر آموزش ها نظیر کلاس های کامپیوتر، موسیقی و ورزشی برای بعد ا ساعت مدرسه و در روزهای تعطیل تدارک دیده شده است.

7. امارات

* آموزش کودکان از 5 سالگی تا 17 سالگی

تحصیل ابتدایی در امارات از سن 6 سالگی آغاز می شود و تا 17 سالگی ادامه می یابد؛ سیستم آموزشی امارات مشتمل بر 4 مقطع آموزشی طی مدت زمان 14 سال است.

کودکان 4 تا 5 ساله به کودکستان ها می روند، 6-11 ساله ها به مدارس ابتدایی، نوجوانان 12-14 ساله به مدارس مقدماتی متوسطه و نوجوانان  15-17 ساله در مدارس تکمیلی متوسطه حضور می یابند.

 ممکن است برخی مدارس برای ثبت نام دانش آموزان، علاوه بر دریافت مدارک مرسوم، اقدام به برگزاری آزمون ورودی نیز کنند.

* تاریخ آغاز سال تحصیلی 

اکثر مدارس امارات سال تحصیلی را در ماه سپتامبر آغاز می شوند و تمام مدارس دبی در ماه های جولای و آگوست تعطیل است؛ آغاز مدارس در این کشور برابر با 10 شهریورماه است. 

* فعالیت های آموزشی بعد از ساعت مدرسه 

مدارس دبی به دو دسته ملی و بین المللی تقسیم می شوند؛ مدارس ملی برای ساکنین اصلی و بومیان کشور امارات و مدارس بین المللی برای اتباع خارجی مانند آمریکایی ها، فرانسوی ها ، هندی ها، ایتالیایی ها و ... آماده شده اند به همین دلیل مدارس دبی دارای امکانات وسیع در زمینه ورزش و هنرهای خلاق هستند که بخش عمده ای از آنها برای بعد از ساعت آموزشی مدارس تدوین شده است. 

* ساعت شروع کلاس های مدرسه 

دانش آموزان در ساعت 8:30 صبح در کلاس درس حضور دارند و تا قبل از ساعت 14 هیچ دانش آموزی حق ترک کلاس درس را ندارد. 

8. ترکیه 

* شروع آموزش کودکان از سن 6 تا 17 سالگی 

 سیستم آموزش ملی ترکیه شامل دو قسمت اساسی به نام آموزش رسمی و آموزش غیر رسمی است؛ آموزش پایه برای دانش آموزان ترکیه ای از سن 6 سال آغاز می شود و در 17 سالگی به پایان می رسد و شامل آموزش پیش دبستانی، راهنمایی و متوسطه می شود. 

* شروع سال تحصیلی 

دانش آموزان ترکیه ای از اواسط ماه سپتامبر مدرسه خود را آغاز می کنند و سال تحصیلی شان تا اواخر ژانویه نیز به طول می انجامد که آغاز مدارس آنها برابر با حدود 25 شهریور ماه در ایران است. 

* دوره 4 ساله متوسطه 

در ترکیه مقطع متوسطه شامل 4 سال تحصیل در دبیرستان ها است؛ بعضی از دبیرستان ها علاوه بر این 4 سال، یک سال را نیز به آموزش زبان های خارجی می پردازند. 

* ساعت شروع کلاس های مدرسه 

دانش آموزان در ساعت 8:30 صبح در کلاس درس حضور دارند و تا قبل از ساعت 13:30 هیچ دانش آموزی حق ترک کلاس درس را ندارد. 

9. ژاپن

* شروع آموزش کودکان از پایان سن 6 تا 17 سالگی

براساس مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش، دوره پیش دبستانی از سن 4 سالگی شروع و تا پایان 5 سالگی به اتمام می رسد؛ دبیر شورای عالی آموزش و پرورش نیز سن آغاز رسمی تحصیل کودکان را 6 سال تمام اعلام کرده است. 

سیستم آموزشی در این کشور 12 ساله است و دانش آموزان تا پایان 17 سالگی مشغول تحصیل در مدرسه هستند. 

* ساعت شروع کلاس های مدرسه 

کلاس آموزشی در ژاپن از 8 صبح تا 15 بعدازظهر طول می کشد اما در روزهای مختلف متفاوت است؛ دانش آموزان ژاپنی معمولاً وقت آزاد و زنگ تفریح های بیشتری نسبت به سایر کشورها دارند. باشگاه های ورزشی حتی برای دانش آموزان ابتدایی گاهی بچه ها را صبح خیلی زود به مدرسه کشانده و باعث می شود تا 6 یا 7 عصر هم آنجا بمانند.

* شروع سال تحصیلی 

سال تحصیلی در ژاپن از اواسط ماه آوریل شروع شده و تا آخر مارس طول می کشد و به سه ترم تقسیم می شود که اولی از آوریل تا جولای، دومی از سپتامبر تا دسامبر و سومی از ژانویه تا مارس می باشد؛ آغاز مدرسه در این کشور برابر با تاریخ 25 فروردین ماه در ایران است. 

* ساعت ناهار در مدارس ژاپن

همه بچه های دبستانی و حدود 10 درصد از دانش آموزان دوره متوسطه در مدرسه غذا می خورند؛ دانش آموزان ژاپنی در کلاس درس غذای خود را صرف می کنند؛ ضمن اینکه هیچ بوفه یا کافه تریایی در مدارس ژاپن وجود ندارد و خود آنها به آماده کردن و سرو غذا کمک می کنند.

* قوانین مدارس ژاپن

بر اساس قوانین این کشور، دانش آموزان ژاپنی باید با فروتنی، خلاقیت، اطاعت، احترام و ادب خود دل معلم خود را شاد کنند.

* کلاس های تمیز در ژاپن

سوجی (پاکسازی مقدس) به زمان  15 دقیقه ای در روز گفته می شود که همه فعالیت های بچه ها متوقف شده و همه به تمیز کردن مدرسه کمک می کنند؛ معمولاً معلمین و مدیران هم کمک کرده و به بچه ها ملحق می شوند.

منبع: فارس

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

رهبر انقلاب در دیدار مدال‌آوران بازی‌های آسیایی:

گوشمالی سختی به عوامل بزدل حادثه تلخ اهواز خواهیم داد

سازمان قضایی نیروهای مسلح حادثه تروریستی در اهواز را بررسی کند

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه امنیت مردم به هیچ عنوان قابل مجامله و تسامح نیست، به سازمان قضایی نیروهای مسلح دستور داد که علل وقوع حادثه تروریستی در اهواز را به دقت بررسی کند و در عین حال تاکید کرد که این عملیات به لحاظ نظامی هیچ گونه ارزشی نداشته است.

حمایت سازمان ملل از عاملان حمله تروریستی اهواز

حادثه جنایتکارانه روز ۳۱ شهریور امسال در اهواز، در تاریخ جمهوری اسلامی ایران، اتفاق جدیدی نیست. ملت ما در طول ۴۰ سال گذشته تنها توسط مزدوران منافق و سایر گروهک‌های تروریستی، قریب به ۲۰ هزار شهید را تقدیم کرده است. این حادثه اخیر، بخشی از زنجیره عملیات تروریستی علیه نظام ماست که با رهبری آمریکا و موتور تحریکی صهیونیست‌ها و امکانات مالی مزدوران آمریکا و صهیونیسم در منطقه و با بکارگیری عناصر مردود و مطرودی که در جامعه وجود دارند، شکل گرفت.

رپرتاژ رسانه‌های حامی دولت برای اتفاقی که زنگنه در آن هیچ نقشی نداشت!

دهمین نشست کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق کاهش عرضه نفت اوپک و غیراوپک در شرایطی دیروز با مخالفت عربستان و روسیه با افزایش تولید نفت پایان یافت که برخی از رسانه‌های حامی دولت دلیل این اتفاق را غیبت زنگنه در این نشست دانستند

مهم‌ترین مطالب سرویس

زاهدی‌فر در امارات است یا گرجستان؟
پشت‌پرده کلاه‌برداری خانوادگی سکه ثامن
رئیس نهاد رهبری در دانشگاهها در گفتگو با نسیم آنلاین:
دستاوردهای انقلاب را در دانشگاه‌ها تبیین می‌کنیم
«چه خواهد شد؟» در گفت و گو با سید مجید امامی
گفتمان امید به خارج و تنش‌زدایی مرده است
در گفت و گو با حجت‌الاسلام پناهیان مطرح شد
حجت الاسلام محمدیان الگوی موفق مدیریت فرهنگی است
اصل برخورد با فساد مسئولین است نه فرزندانشان
انتقادات افروغ به کمپین‌های مبارزه با آقازاده‌ها
فارس از قانون منع به کارگیری بازنشستگان گزارش می دهد
آب پاکی مجلسی‌ها روی دست شهردار تازه کار تهران
رویکرد جدید دستگاه قضا دربرخورد با مفسدین؛
اسامی ۲ قاضی فاسد اعلام شد
ماجرای تبلیغ سایت های شرط بندی در متروی تهران
تبلیغات سایت های شرط بندی با مجوز ارشاد است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین