نشست‌های «عصرانه مطبوعات» با نقد و بررسی «شهرنامه» آغاز شد

عنوان

نخستین برنامه «عصرانه مطبوعات» با نقد و بررسی نشریه «شهرنامه» در فرهنگسرای رسانه و فناوری اطلاعات سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر، در این نشست، فرهاد سپه رام، روزنامه نگار پیشکسوت در سخنانی با عنوان «شهر، شهروند، شهرنامه» گفت: نشریه به مفهوم سنتی یا مدرن، هنگامی که وارد عرصه شهر می‌شود، می‌تواند به همه زوایای انسان به مفهوم شهروند بپردازد؛ زیرا امروزه در دنیایی که مدرن نام گرفته، همه زوایای زندگی شهروند از فردی‌ترین حوزه همچون روانشناسی تا اجتماعی‌ترین عرصه‌ها مانند فرهنگ، محیط زیست و سیاست، حیطه کار و مسئولیت رسانه می‌شود.

وی افزود: در زمانه ای که به طنز، روزنامه را دیروزنامه می‌خوانند (که کنایه از عقب ماندن یا عقب نگه داشته شدن رسانه‌ها است)، نشریه «شهرنامه» و اندک رسانه‌هایی مانند آن، به مرزهایی نزدیک شدند که انسانیت و برتری قلم بر هرچه هست را اثبات کنند.

محسن کوهی نصرآبادی استاد دانشگاه تهران نیز در این نشست گفت: وقتی صحبت از شهر مدرن می‌کنیم، صرفاً کالبد فیزیکی شهر مدنظر نیست، بلکه توسعه روح و جان شهر یعنی شهروندان و ساکنان مورد توجه است؛ به گونه‌ای که تربیت شهروند مدرن از توسعه کالبد فیزیکی مهمتر است و از این منظر، نقش نخبگان سیاسی در آموزش و تربیت شهروند مدرن، نقش یگانه ای است.

وی «شهرنامه» را در عرصه مطبوعات ایران، یک اتفاق تازه و یک جسارت رسانه‌ای دانست و گفت: مدیران و تحریریه این نشریه، مکتب جدیدی در ادبیات رسانه ای کشور پایه گذاری کرده‌اند که در کنار پایبندی به قوانین و اصول، در جلب توجه مخاطب موثر بوده‌اند.

پریسا افتخار دکترای مدیریت فرهنگی و عضو هیات امنای انجمن باور و پژوهشگر حوزه رسانه و معلولیت نیز پیرو اظهارات سخنرانان مراسم، به اهمیت و نقش برجسته فرد در جامعه اشاره و تاکید کرد: شهر خارج از معنای تمدنی و مدرن آن، چیزی نیست جز تک تک ساکنان و شهروندان آن که خون ساری و جاری در رگ‌ها و روح حاکم بر آن هستند و شهر صرفاً بستری است که هم می‌تواند رشد و تبلور باورها و عواطف و احساسات و در نتیجه خواسته‌ها و منش‌های نیکو در آن شکل پذیرد و از سویی دیگر می‌تواند ظرف و محیطی باشد برای ایجاد و تکثیر انواع آسیب‌ها.

وی با تاکید بر اصالت فرهنگ و تقدم آن بر حوزه‌های دیگر، صرفاً پرسشی را مطرح کرد در قالب اینکه بیایید بیاندیشیم، رسانه ای که نامش شهرنامه است، چگونه می‌تواند در راستای  ارتقای آگاهی و بهبود عملکرد آنها به عنوانِ عاملین اصلی تغییر و رشد، تسهیل‌گر ایجاد باورها و نگرش‌های صادق، موجه، مساعد و مثبت در اذهان شهروندانش باشد؟

مهدی جابری مدیرمسئول «شهرنامه» هم در این نشست با اعلام خبر انتشار منظم این نشریه از اواخر مهرماه گفت: شخصیت‌های اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و مدیران ارشد شهری از ما تقدیر کرده‌اند اما قرار نیست «شهرنامه» وابسته به شخص یا جریان خاصی باشد و ما استقلال حرفه‌ای خود را به نفع شهروندان حفظ می‌کنیم اما ظرفیت بزرگ رسانه‌ای که در «شهرنامه» موجود است می‌تواند در اختیار دلسوزان حوزه شهری قرار گیرد و ما از همکاری مستقل و حرفه‌ای با کارشناسان، مدیران و دلسوزان واقعی شهروندان استقبال می‌کنیم.

وی در بخشی از سخنان خود به فعالیت‌های موثر و خلاقانه فرهنگسرای رسانه در دو سال گذشته اشاره کرد و افزود: برگزاری «عصرانه‌های شاد» در این فرهنگسرا از جمله اقدامات و برنامه‌های خلاقانه است که با رعایت حرمت‌ها و قوانین، مخاطبان زیادی را در سطح این منطقه  به خود جذب کرده است.

در بخش پایانی مراسم، بهزاد تیمورپور رییس فرهنگسرای رسانه از سبک فعالیت نشریه شهرنامه در حوزهای شهری و اجتماعی تقدیر و تجلیل کرد و صداقت و جسارت را از جمله ویژگی‌های شهرنامه برشمرد.  

در این مراسم، با اهدای لوح‌های تقدیر و هدایایی به مدیرمسئول و شورای سردبیری «شهرنامه» از آنها تجلیل شد.

منبع: مهر

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

رهبر انقلاب در دیدار مدال‌آوران بازی‌های آسیایی:

گوشمالی سختی به عوامل بزدل حادثه تلخ اهواز خواهیم داد

سازمان قضایی نیروهای مسلح حادثه تروریستی در اهواز را بررسی کند

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه امنیت مردم به هیچ عنوان قابل مجامله و تسامح نیست، به سازمان قضایی نیروهای مسلح دستور داد که علل وقوع حادثه تروریستی در اهواز را به دقت بررسی کند و در عین حال تاکید کرد که این عملیات به لحاظ نظامی هیچ گونه ارزشی نداشته است.

حمایت سازمان ملل از عاملان حمله تروریستی اهواز

حادثه جنایتکارانه روز ۳۱ شهریور امسال در اهواز، در تاریخ جمهوری اسلامی ایران، اتفاق جدیدی نیست. ملت ما در طول ۴۰ سال گذشته تنها توسط مزدوران منافق و سایر گروهک‌های تروریستی، قریب به ۲۰ هزار شهید را تقدیم کرده است. این حادثه اخیر، بخشی از زنجیره عملیات تروریستی علیه نظام ماست که با رهبری آمریکا و موتور تحریکی صهیونیست‌ها و امکانات مالی مزدوران آمریکا و صهیونیسم در منطقه و با بکارگیری عناصر مردود و مطرودی که در جامعه وجود دارند، شکل گرفت.

رپرتاژ رسانه‌های حامی دولت برای اتفاقی که زنگنه در آن هیچ نقشی نداشت!

دهمین نشست کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق کاهش عرضه نفت اوپک و غیراوپک در شرایطی دیروز با مخالفت عربستان و روسیه با افزایش تولید نفت پایان یافت که برخی از رسانه‌های حامی دولت دلیل این اتفاق را غیبت زنگنه در این نشست دانستند

مهم‌ترین مطالب سرویس

در گفتگو با مهدی سیار مطرح شد
دمِ پایانی‌ مانیفست ‌هیأت است
نگاهی به آخرین فیلم حمید نعمت‌الله
«شعله ور»؛ حقارت، حسادت، جنایت
واکنش روزنامه جام جم به اقدام بازیگر سریال پدر
در حاشیه حاشیه‌سازی‌های اینستاگرامی یک نوبازیگر
مؤدب در نشست ناشران دربارۀ مسئله فلسطین و رژیم صهیونیستی:
باید از مسائل داخلی به موضوعات بین‌المللی برسیم     
نگاهی به فیلم ابوقریب
«ابوقریب»؛ یک اکشن واقعی ایرانی!
مروری بر کارنامه «حسن رحیم پور ازغدی»؛
فرزندِ حوزه که پیشگام نقد مشفقانه حوزه شد
اقناع افکار عمومی پیش نیاز سیاست‌های منطقه‌ای
راهکارهای ایران دربرابر معامله قرن
وسایل دیجیتال ما را گرفتار بدترین نوعِ تربیت فرزند کرده‌اند
آن گوشی لعنتی‌ را بنداز کنار!
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین