نشست‌های «عصرانه مطبوعات» با نقد و بررسی «شهرنامه» آغاز شد

عنوان

نخستین برنامه «عصرانه مطبوعات» با نقد و بررسی نشریه «شهرنامه» در فرهنگسرای رسانه و فناوری اطلاعات سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران برگزار شد.

به گزارش خبرنگار مهر، در این نشست، فرهاد سپه رام، روزنامه نگار پیشکسوت در سخنانی با عنوان «شهر، شهروند، شهرنامه» گفت: نشریه به مفهوم سنتی یا مدرن، هنگامی که وارد عرصه شهر می‌شود، می‌تواند به همه زوایای انسان به مفهوم شهروند بپردازد؛ زیرا امروزه در دنیایی که مدرن نام گرفته، همه زوایای زندگی شهروند از فردی‌ترین حوزه همچون روانشناسی تا اجتماعی‌ترین عرصه‌ها مانند فرهنگ، محیط زیست و سیاست، حیطه کار و مسئولیت رسانه می‌شود.

وی افزود: در زمانه ای که به طنز، روزنامه را دیروزنامه می‌خوانند (که کنایه از عقب ماندن یا عقب نگه داشته شدن رسانه‌ها است)، نشریه «شهرنامه» و اندک رسانه‌هایی مانند آن، به مرزهایی نزدیک شدند که انسانیت و برتری قلم بر هرچه هست را اثبات کنند.

محسن کوهی نصرآبادی استاد دانشگاه تهران نیز در این نشست گفت: وقتی صحبت از شهر مدرن می‌کنیم، صرفاً کالبد فیزیکی شهر مدنظر نیست، بلکه توسعه روح و جان شهر یعنی شهروندان و ساکنان مورد توجه است؛ به گونه‌ای که تربیت شهروند مدرن از توسعه کالبد فیزیکی مهمتر است و از این منظر، نقش نخبگان سیاسی در آموزش و تربیت شهروند مدرن، نقش یگانه ای است.

وی «شهرنامه» را در عرصه مطبوعات ایران، یک اتفاق تازه و یک جسارت رسانه‌ای دانست و گفت: مدیران و تحریریه این نشریه، مکتب جدیدی در ادبیات رسانه ای کشور پایه گذاری کرده‌اند که در کنار پایبندی به قوانین و اصول، در جلب توجه مخاطب موثر بوده‌اند.

پریسا افتخار دکترای مدیریت فرهنگی و عضو هیات امنای انجمن باور و پژوهشگر حوزه رسانه و معلولیت نیز پیرو اظهارات سخنرانان مراسم، به اهمیت و نقش برجسته فرد در جامعه اشاره و تاکید کرد: شهر خارج از معنای تمدنی و مدرن آن، چیزی نیست جز تک تک ساکنان و شهروندان آن که خون ساری و جاری در رگ‌ها و روح حاکم بر آن هستند و شهر صرفاً بستری است که هم می‌تواند رشد و تبلور باورها و عواطف و احساسات و در نتیجه خواسته‌ها و منش‌های نیکو در آن شکل پذیرد و از سویی دیگر می‌تواند ظرف و محیطی باشد برای ایجاد و تکثیر انواع آسیب‌ها.

وی با تاکید بر اصالت فرهنگ و تقدم آن بر حوزه‌های دیگر، صرفاً پرسشی را مطرح کرد در قالب اینکه بیایید بیاندیشیم، رسانه ای که نامش شهرنامه است، چگونه می‌تواند در راستای  ارتقای آگاهی و بهبود عملکرد آنها به عنوانِ عاملین اصلی تغییر و رشد، تسهیل‌گر ایجاد باورها و نگرش‌های صادق، موجه، مساعد و مثبت در اذهان شهروندانش باشد؟

مهدی جابری مدیرمسئول «شهرنامه» هم در این نشست با اعلام خبر انتشار منظم این نشریه از اواخر مهرماه گفت: شخصیت‌های اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و مدیران ارشد شهری از ما تقدیر کرده‌اند اما قرار نیست «شهرنامه» وابسته به شخص یا جریان خاصی باشد و ما استقلال حرفه‌ای خود را به نفع شهروندان حفظ می‌کنیم اما ظرفیت بزرگ رسانه‌ای که در «شهرنامه» موجود است می‌تواند در اختیار دلسوزان حوزه شهری قرار گیرد و ما از همکاری مستقل و حرفه‌ای با کارشناسان، مدیران و دلسوزان واقعی شهروندان استقبال می‌کنیم.

وی در بخشی از سخنان خود به فعالیت‌های موثر و خلاقانه فرهنگسرای رسانه در دو سال گذشته اشاره کرد و افزود: برگزاری «عصرانه‌های شاد» در این فرهنگسرا از جمله اقدامات و برنامه‌های خلاقانه است که با رعایت حرمت‌ها و قوانین، مخاطبان زیادی را در سطح این منطقه  به خود جذب کرده است.

در بخش پایانی مراسم، بهزاد تیمورپور رییس فرهنگسرای رسانه از سبک فعالیت نشریه شهرنامه در حوزهای شهری و اجتماعی تقدیر و تجلیل کرد و صداقت و جسارت را از جمله ویژگی‌های شهرنامه برشمرد.  

در این مراسم، با اهدای لوح‌های تقدیر و هدایایی به مدیرمسئول و شورای سردبیری «شهرنامه» از آنها تجلیل شد.

منبع: مهر

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

لحظه اعلام خبر شهادت شهید "علیرضا بابایی" به دختر کوچکش

وقتی خبر شهادت را به دختر شهید می‌دهند

فعلا جواب کارهایت را بده؛ بعداً رفراندوم هم می‌کنیم!

رحیم‌پور ازغدی: برخی طوری دوپهلو حرف می‌زنند و وسط مبل می‌نشینند که معلوم نشود طرف امامند یا آمریکا.

ناگفته های بازشماری آرا در انتخابات 88

علی آقامحمدی درباره مجوز رهبر معظم انقلاب برای بازشماری تمام آراء پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ و نپذیرفتن نامزد شکست خورده انتخابات صحبت کرد.

66 مسافر و خدمه هواپیما جان باختند

ساعت 8 صبح امروز یک فروند هواپیمای مسیر تهران ـ یاسوج متعلق به شرکت هواپیمایی آسمان پس از پرواز از مهرآباد به سمت یاسوج از رادار خارج شده است. سرپرست اورژانس کشور با اشاره به اینکه هواپیمای آسمان که دچار سانحه شده حدود 60 مسافر داشته است، گفت: این هواپیما در محدوده سمیرم سقوط کرده است.

مهم‌ترین مطالب سرویس

به مناسبت چهلمین روز از حادثه تروریستی در تهران؛
پخش تله تئاتر "بلندی های زیرپا" از شبکه چهار سیما
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین