باید به الگوی ثابتی برای برگزاری جشنواره فیلم فجر برسیم

عنوان

کارگردان سینما به تحلیل و بررسی برخی از اتفاقات و کلا چارچوب برگزاری جشنواره فیلم فجر پرداخت.

مسعود مددی کارگردان فیلم های سینمایی، درخصوص تفکیک و یا ادغام فیلم اولی ها با بخش مسابقه اصلی جشنواره فیلم فجر به خبرنگار حوزه سینما گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ گفت: با توجه به تجربه های شخصى ام از دوره های مختلف جشنواره، تفکیک فیلم های سینمایی در جشنواره فجر در دیده شدن فیلم ها در جشنواره، پخش و اکران آن تاثیر می گذارد؛ فرصت بیشتری برای دیده شدن فیلم اولی ها به وجود خواهد آمد و نگرانى جدى فیلمسازان اول تا حدودى رفع می شود.

وی بیان کرد: پس از سی و پنج دوره تاسف آورترین نکته عدم دستیابی به یک الگو و ساختار ثابت و منسجم برای برگزاری جشنواره است. نبودن انسجام و ثبات در برگزاری جشنواره، باعث می شود هر تصمیمی اخذ شود، بی ثبات باشد و تضمینی برای ماندگاری اش نباشد.

مددی ادامه داد: با توجه به شرایط سینمای ایران، به نظر می رسد دو راه بیشتر نداریم، اول اینکه جشنواره را کم اهمیت تر کنیم و با وجود وضعیت آشفته و بى ثبات فعلى، آن را مهم تر جلوه بدهیم.

این کارگردان اظهار کرد: برای کم اهمیت کردن جشنواره، شاید بشود پیشنهاد حذف جوایز را داد تا در برنامه ریزی جدید فرصت بیشتری برای دیده شدن فیلم ها رقم بخورد.

مددی افزود: البته شاید با حذف کامل جوایز، برخی فیلم ها اصلا تمایل به حضور در جشنواره نداشته باشند و یا از طرفی ممکن است با برنامه ریزى متفاوت فرصت دیده شدن بیشتری برای برخى آثار دیگر در فضایى آرام و بى حاشیه رخ دهد، اما به هر صورت در این شکل از اهمیت چیزی به عنوان جشنواره رقابتی، با این توصیف ها دیگر وجود نخواهد داشت و یا از آن کاسته می شود.

این کارگردان ادامه داد: نکته دوم مهم تر نشان دادن جشنواره است که با یک ساز و کار بسیار جدى و کارشناسى شده و با الگو قرار دادن جشنواره های جهانی و تجربه هاى معتبر می توان جشنواره ای موفق و با ثبات در چارچوب فضاى ایرانى برگزار کرد، که البته این در صورتى است که اراده جدى براى داشتن چنین فضاى معتبرى وجود داشته باشد. 

مددی در پایان خاطرنشان کرد: درست یا غلط هر ساله در زمان برگزاری جشنواره فجر، چند فیلم سینمایی بیرون از جشنواره در انتظار اکران می مانند، چراکه این امکان بطور طبیعى بهترین فرصت برای دیده شدن و اکران فیلم های خود می دانند، اساسا چون جشنواره نتوانسته به عنوان الگویی دائم برای خودش را تثبیت کند، موفق نشده مانع انتظارهای بوجود آمده شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

اگر چند متخصص با حقوق ناچیز بهت بِدن، چیکار میکنی؟

داستان ۳۰۰ هزار سال از عمر جوون‌ ایرانی!

مسئله تلگرام برای گیج کردن مردم نیست!؟

این قسمت از مجموعه ویدئوهای "آوانت" - شهرآرا؛ قرار بود با موضوع فیلترینگ تلگرام ضبط شود اما تغییر مسیر داد.

مزاحمت شیخ‌دُبی‌نشین برای دخترایرانی!

پیشنهاد نوروزی مجموعه "کبریت"، فیلم سینمایی "لاتاری" است و به همین مناسبت اقدام به ساخت دوربین مخفی با موضوع آخرین ساخته محمدحسین مهدویان کرده است. در این مجموعه واکنش شهروندان نسبت به مزاحمت شیخ دبی‌نشین و دستیارش برای دختر ایرانی به تصویر کشیده شده است.

نظرات جالب مردم پس از مشاهده فیلم به وقت شام

فیلم به وقت شام آخرین ساخته ابراهیم حاتمی کیا در اکران نوروزی به سر می برد و با استقبال خوبی روبرو شده است. "کلاکت" پس از تماشای فیلم به سراغ مردم رفته و نظرشان را درباره این فیلم جویا شده است.

مهم‌ترین مطالب سرویس

به مناسبت چهلمین روز از حادثه تروریستی در تهران؛
پخش تله تئاتر "بلندی های زیرپا" از شبکه چهار سیما
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین