باید به الگوی ثابتی برای برگزاری جشنواره فیلم فجر برسیم

عنوان

کارگردان سینما به تحلیل و بررسی برخی از اتفاقات و کلا چارچوب برگزاری جشنواره فیلم فجر پرداخت.

مسعود مددی کارگردان فیلم های سینمایی، درخصوص تفکیک و یا ادغام فیلم اولی ها با بخش مسابقه اصلی جشنواره فیلم فجر به خبرنگار حوزه سینما گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ گفت: با توجه به تجربه های شخصى ام از دوره های مختلف جشنواره، تفکیک فیلم های سینمایی در جشنواره فجر در دیده شدن فیلم ها در جشنواره، پخش و اکران آن تاثیر می گذارد؛ فرصت بیشتری برای دیده شدن فیلم اولی ها به وجود خواهد آمد و نگرانى جدى فیلمسازان اول تا حدودى رفع می شود.

وی بیان کرد: پس از سی و پنج دوره تاسف آورترین نکته عدم دستیابی به یک الگو و ساختار ثابت و منسجم برای برگزاری جشنواره است. نبودن انسجام و ثبات در برگزاری جشنواره، باعث می شود هر تصمیمی اخذ شود، بی ثبات باشد و تضمینی برای ماندگاری اش نباشد.

مددی ادامه داد: با توجه به شرایط سینمای ایران، به نظر می رسد دو راه بیشتر نداریم، اول اینکه جشنواره را کم اهمیت تر کنیم و با وجود وضعیت آشفته و بى ثبات فعلى، آن را مهم تر جلوه بدهیم.

این کارگردان اظهار کرد: برای کم اهمیت کردن جشنواره، شاید بشود پیشنهاد حذف جوایز را داد تا در برنامه ریزی جدید فرصت بیشتری برای دیده شدن فیلم ها رقم بخورد.

مددی افزود: البته شاید با حذف کامل جوایز، برخی فیلم ها اصلا تمایل به حضور در جشنواره نداشته باشند و یا از طرفی ممکن است با برنامه ریزى متفاوت فرصت دیده شدن بیشتری برای برخى آثار دیگر در فضایى آرام و بى حاشیه رخ دهد، اما به هر صورت در این شکل از اهمیت چیزی به عنوان جشنواره رقابتی، با این توصیف ها دیگر وجود نخواهد داشت و یا از آن کاسته می شود.

این کارگردان ادامه داد: نکته دوم مهم تر نشان دادن جشنواره است که با یک ساز و کار بسیار جدى و کارشناسى شده و با الگو قرار دادن جشنواره های جهانی و تجربه هاى معتبر می توان جشنواره ای موفق و با ثبات در چارچوب فضاى ایرانى برگزار کرد، که البته این در صورتى است که اراده جدى براى داشتن چنین فضاى معتبرى وجود داشته باشد. 

مددی در پایان خاطرنشان کرد: درست یا غلط هر ساله در زمان برگزاری جشنواره فجر، چند فیلم سینمایی بیرون از جشنواره در انتظار اکران می مانند، چراکه این امکان بطور طبیعى بهترین فرصت برای دیده شدن و اکران فیلم های خود می دانند، اساسا چون جشنواره نتوانسته به عنوان الگویی دائم برای خودش را تثبیت کند، موفق نشده مانع انتظارهای بوجود آمده شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

استاد جغرافیای سیاسی دانشگاه تهران در گفتگو با نسیم آنلاین:

وزارت خارجه درباره ابهامات سند رژیم حقوقی خزر روشنگری کند

۲ گزاره رژیم صهیونیستی برای مقابله با راهکارهای ابتکاری مقاومت

حماس و مقاومت فلسطین از روزهای ابتدایی فروردین امسال با ابتکار «راهپیمایی بازگشت» و «بادبادک‌های آتشین» به منظور کاهش محاصره، معادلات نوارغزه را برای اسرائیل کاملاً دگرگون کردند. تداوم و گسترده شدن استفاده فلسطینیان از بادبادک‌های آتشین کاملاً امنیت شهرک‌های اطراف نوارغزه را با چالش روبرو کرد.

۹۰ درصد مشکلات افتصادی ناشی از تصمیمات غلط دولت است

در شرایط کنونی مردم و فعالان اقتصادی نسبت به نحوه مدیریت اقتصادی بسیاری از مدیران رده بالای اقتصادی کشور اعتراض دارند، اگر اعتراض آنها شنیده نشود و با این ادبیات اخیر معاون وزیر صنعت پاسخ داده شود، به نفع کشور نخواهد بود.

خطای بزرگ؛ زمینه‌ساز کاهش ارزش پول ملی

رهبر معظم انقلاب اسلامی، کاهش ارزش پول ملی را از مشکلات کنونی اقتصاد کشور دانستند و گفتند: در قضیه ارز و سکه بر اثر برخی بی تدبیری و بی توجهی ارز کشور دست سوءاستفاده کنندگان رفت.

مهم‌ترین مطالب سرویس

گفت‌وگو با خبرنگار پرس تی‌وی در دمشق
در جنگ کودکانی را دیدم که حتی بلد نبودند موز بخورند!
گزارش ایرنا از گیشه سینما؛
هت‌تریک کمدی در صدر پُرفروش‌های هفته
پاسخ‌های کچویان به ادعای فروپاشی جامعه ایرانی
جامعه ایرانی؛ قوی، پویا و بامشکلات فراوان
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین