برلین: اعلام استقلال یکجانبه از طرف کاتالونیا غیرمسئولانه است

عنوان

وزیر امور خارجه آلمان به رهبران کاتالونیا درباره جدایی از اسپانیا هشدار داده و اعلام یکجانبه استقلال این منطقه را غیر مسئولانه دانست.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم به نقل از روزنامه "فرانکفورتر آلگماینه سایتونگ"، "زیگمار گابریل"، وزیر امور خارجه آلمان با اشاره به تاریخچه اروپا از کاتالان ها درخواست کرد از اتحاد اسپانیا دفاع کنند.

وی به رهبری کاتالونیا درباره جدایی از اسپانیا هشدار داده و تاکید کرد که اعلام یکجانبه استقلال کاتالونیا غیر مسئولانه است.

وزیر امور خارجه آلمان در بخش دیگری از سخنانش اظهار داشت که تجربه اروپایی مشترک ما نشان می دهد که قدرت اروپا در وحدت و صلحی است که آن را اتحاد اروپایی به ارمغان آورده است. تظاهرات روزهای گذشته نشان داد که همچنین مردم کاتالونیا هم در مسئله استقلال دچار جدایی هستند.

وی افزود: یک راه حل می تواند تنها از طریق گفت و گو بر مبنای حاکمیت قانون و در چارچوب قانون اساسی اسپانیا شکل گیرد. در نهایت تنها راه حلی پایدار و همیشگی خواهد بود که اکثریت اسپانیایی ها و کاتالان ها از آن حمایت کنند.

امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه نیز در سخنانی تاکید کرد: اتحادیه اروپا نباید در بحران کاتالونیا و اسپانیا میانجیگری کند چرا که مادرید قادر به مدیریت اوضاع خواهد بود.

ماکرون در ادامه تصریح کرد: چرا اروپا، فرانسه و آلمان در مساله کاتالونیا دخالت نمی کنند؟ زیرا اروپا از کشورهای مستقلی تشکیل شده است. اگر در مساله کاتالونیا دخالت کنم، این به معنای دخالت در امور داخلی اسپانیا خواهد بود.

در همین ارتباط "المار بروک"، رئیس کمیسیون سیاست خارجی پارلمان اروپا هم برای حل این بحران پیشنهاد انتخابات مجدد در اسپانیا را داده است. وی این را راهکار مناسبی برای خروج از این بحران می بیند.

المار بروک همچنین یک میانجی گری اتحادیه اروپا بین کاتالونیا و اسپانیا را رد کرده و گفت: تا زمانی که رئیس منطقه کاتالونیا بر طرح استقلال پایبند است هیچ کس از اتحادیه اروپا و هیچ نماینده رسمی یک کشور عضو و یا بروکسل آماده نیست چنین میانجی گری را بر عهده گیرد.

وی همچنین ابراز اطمینان کرد که دولت مرکزی اسپانیا در مادرید درباره استقلال کاتالونیا مذاکره نخواهد کرد. اما اگر کاتالونیا جدا از استقلال برای بهبود این منطقه خودختار بخواهد مذاکره کند این امر امکان پذیر است.

از زمان برگزاری همه پرسی استقلال کاتالونیا در اول اکتبر که در آن بیش از 90 درصد انتخاب کنندگان برای استقلال رای دادند، مادرید هر گونه گفتگو درباره این مسئله را رد کرده است. رئیس دولت منطقه کاتالونیای اسپانیا چندین بار خواستار پذیرش گفتگوها در این باره از طرف مادرید شده است.

اسپانیا چهارمین اقتصاد بزرگ منطقه یورو را دارد و تحولات کاتالونیا می تواند تاثیر زیادی بر اوضاع اقتصادی این کشور و سایر کشورهای عضو یورو داشته باشد. کاتالونیا بخش مهمی از درآمدهای مالیاتی اسپانیا را تشکیل می دهد و شرکت های بزرگ داروسازی و خودروسازی در این منطقه فعالیت دارند.

هزاران نفر عصر روز سه شنبه در اطراف پارلمان کاتالونیا تجمع کردند و با اهتزاز پرچم های کاتالونیا آرزو داشتند تا یک شب تاریخی را مشاهده کنند. ولی رهبران سیاسی کاتالونیا تصمیم گرفتند تا فعلا از اعلام استقلال این منطقه خودداری کنند و آمادگی خود را برای مذاکره با اسپانیا اعلام کرده اند. پویگدمونت و متحدان سیاسی اش پیش از این اعلامیه استقلال را امضا کرده بودند.

رهبر کاتالونیا در سخنرانی  اخیر خود استقلال این منطقه خود مختار را مد نظر قرار داده اما این جدایی را برای چند هفته به حال تعلیق درآورده به این امید که بتواند مادرید را به میز مذاکره بکشاند.

رسانه های اسپانیایی با استناد به محافل دولتی این طور گزارش دادند که دولت مرکزی اسپانیا سخنان رهبر کاتالونیا را به عنوان نوعی اعلام استقلال ارزیابی کرده و می خواهد به آن واکنش نشان دهد.

معاون نخست وزیر اسپانیا در این باره اظهار داشته است که رهبرکاتالونیا آشکارا نمی داند کجا قرار دارد، به کجا می رود و با چه کسی می خواهد برود.

حزب حاکم محافظه کار اسپانیا نیز در پیامی توئیتری این انتقاد را به کارلس پویگدمونت وارد کرد که وی به فهم سالم انسان ها توهین کرده است.

بهر حال این طور انتظار می رود که نخست وزیر اسپانیا تلاش خواهد کرد تا این منطقه را از مسیر استقلال خارج کند.

مقام های کاتالونیا اعلام کرده اند که 90 درصد رای دهندگان در همه پرسی اخیر از استقلال حمایت کرده اند.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

آیا طرح اعاده اموال نامشروع مسئولین گره گشا خواهد بود؟

۴ نکته درحاشیه ماجرای ویلای لواسان +فیلم

مطالبات ایران از آمریکا

بی اعتنایی به قوانین و مقررات بین‌المللی و تلاش برای تخریب هرگونه قانونمندی در نظام بین‌المللی یکی دیگر از وجوه بارز سیاست خارجی دولت کنونی آمریکا است. تا آنجا که حتی مطابق گزارشهای خبری، نمایندگان آمریکا در جریان مذاکره بر سر بیانیه نشست گروه 7 در کانادا، با ذکر عبارتی مبنی بر لزوم اعتلای "نظم بین‌المللی مبتنی بر قانون"  مخالفت کرده بودند. دولت ترامپ این رویه مخرب خود را با نفی اصل بنیادی "وفا به عهد" آغاز کرد.

۱۲ توصیه مهم رهبر انقلاب به مجلس

مجلس نباید نماد تردید و خودکم‌بینی، یأس و ناامیدی، و بی‌اعتنایی و بی‌مبالاتی به مسائل کشور باشد و نباید با دید مأیوسانه به ظرفیت‌ها و توانایی‌های ملی نگاه کند

اجاره‌نشین‌ها!

در این گزارش از مجموعه ویدئوهای "آوانت"، تلاش شده تا گوشه ای از مشکلات مستاجران پس از گرانی های اخیر مسکن زیر ذره بین قرار گیرد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

دی میستورا در گفتگو با روزنامه الشرق الاوسط:
تجزیه بخشی از آینده سوریه نخواهد بود
با انتشار بیانیه‌ای
ترامپ آزادی موصل را تبریک گفت
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین