سفیر انگلیس: هیچ بانک‌ بزرگی در اروپا با ایران همکاری نمی‌کند

عنوان

سفیر انگلیس در تهران در مصاحبه‌ای با بیان اینکه هیچ بانک بزرگی در اروپا با ایران همکاری نمی‌کند گفت که لندن نمی‌تواند بانک‌ها را مجبور به اتخاذ تصمیم خاصی بکند.

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری تسنیم، «نیکلاس هاپتون» سفیر انگلیس در تهران در مصاحبه ای تأکید کرد که آژانس بین المللی انرژی اتمی، «خیلی واضح» پایبندی ایران به مفاد توافق هسته ای را تأیید کرده است. 

وی در مصاحبه با «بی بی سی» مدعی شد که انگلیس تلاش های خودش را برای متقاعد کردن دولت آمریکا به ریاست «دونالد ترامپ» برای حفظ توافق هسته ای ایران انجام خواهد داد. ترامپ توافق هسته ای را «مایه شرمساری برای آمریکا» خوانده و تهدید کرده که از آن خارج خواهد شد. 

هاپتون گفت: «موضع بریتانیا درباره منافع برجام برای همه طرفین معلوم است و همین طور موضع ما درباره خروج از [این توافق] هم مشخص است. در حال حاضر قضاوت ما این است که منفعت پایبندی به برجام زیاد است و برای همین هم امیدواریم رئیس جمهور ترامپ، وقتی زمان آن برسد در برجام باقی بماند.»

سفیر انگلیس در تهران با بیان اینکه «مبنای قضاوت ما درباره برجام بر اساس تحلیل و بررسی آژانس بین المللی انرژی اتمی است» اضافه کرد: «نظام نظارت آژانس خیلی دقیق و سخت گیرانه است و تا حالا آژانس خیلی واضح گفته ایران به برجام پایبند بوده است.»

هاپتون خاطرنشان کرد تا زمانی که این وضعیت ادامه داشته باشد، انگلیس تمامی طرف ها را به پایبندی به مفاد توافق هسته ای با ایران ترغیب خواهد کرد. 

آژانس بین المللی انرژی اتمی به عنوان مسئول نظارت بر حسن اجرای برجام، در هشت گزارش از زمان اجرایی شدن این توافق پایبندی کامل ایران به تمامی تعهداتش ذیل آن را تأیید کرده است. 

این در حالی است که دولت ترامپ با متهم کردن ایران به عدم پایبندی به «روح توافق»، تحرکاتی را برای تصمیم گیری مجدد درباره آن آغاز کرده است. رسانه های آمریکایی گزارش داده اند ترامپ در یک سخنرانی روز پنجشنبه عدم پایبندی ایران به برجام را اعلام خواهد کرد.

در صورتی که ترامپ پایبندی ایران به برجام را اعلام نکند، کنگره آمریکا طبق قوانین داخلی این کشور از مهلتی 60 روزه برای تصمیم گیری درباره بازگرداندن یا بازنکرداندن تحریم ها علیه ایران برخوردار است. رأی به بازگشت تحریم ها به معنی خروج آمریکا از توافق هسته ای خواهد بود.  

«هاپتون» در پاسخ به سوالی درباره واکنش انگلیس به اقدام احتمالی ترامپ برای عدم صدور تأییدیه برجام گفت: «اگر رئیس جمهور ترامپ به شکلی پایبندی ایران را تأیید نکند، برتانیا به تلاش خودش برای نگاه داشتن توافق ادامه خواهد داد. اینکه تمرکز فعالیت ها [ی ما] روی کنگره باشد یا نه، بسته به اقدام بعدی آمریکایی ها خواهد بود.»

سفیر انگلیس در تهران، در بخش دیگری از مصاحبه با «بی بی سی» به موضوع عدم تمایل بانک های بین المللی برای همکاری با ایران علی رغم حصول برجام پرداخت و ادعا کرد لندن تلاش هایی را برای ترغیب این بانک ها جهت همکاری با ایران انجام داده است. 

او علی رغم این، در پاسخ به این سوال که آیا با توجه به سهام دار بودن دولت انگلیس در برخی از بانک ها، دولت نمی تواند سفارشی درباره همکاری با ایران انجام دهد گفت: «دولت ها نمی توانند بانک ها و بخش خصوصی را مجبور کنند که تصمیم خاصی بگیرند.»

دیپلمات انگلیسی در ادامه خاطرنشان کرد: «می توان اعتمادسازی کرد و درباره مسائل با جزئیات توضیح داد، ما تمامی این اقدامات را انجام می دهیم، ولی تصمیم با خود بانک ها است. درست است که دولت بریتانیا در برخی بانک ها سهام دارد ولی این برای ایجاب هیئت مدیره این بانک ها برای کار با ایران کافی نیست.»

وی اضافه کرد: «این مسئله مختص بریتانیا نیست، در سطح اروپا هیچ بانک بزرگی با ایران کار نمی کند، ولی بانک های کوچک و متوسط بیشتری در حال همکاری با ایران هستند. مسیر تحولات مثبت است.»

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

آیا طرح اعاده اموال نامشروع مسئولین گره گشا خواهد بود؟

۴ نکته درحاشیه ماجرای ویلای لواسان +فیلم

مطالبات ایران از آمریکا

بی اعتنایی به قوانین و مقررات بین‌المللی و تلاش برای تخریب هرگونه قانونمندی در نظام بین‌المللی یکی دیگر از وجوه بارز سیاست خارجی دولت کنونی آمریکا است. تا آنجا که حتی مطابق گزارشهای خبری، نمایندگان آمریکا در جریان مذاکره بر سر بیانیه نشست گروه 7 در کانادا، با ذکر عبارتی مبنی بر لزوم اعتلای "نظم بین‌المللی مبتنی بر قانون"  مخالفت کرده بودند. دولت ترامپ این رویه مخرب خود را با نفی اصل بنیادی "وفا به عهد" آغاز کرد.

۱۲ توصیه مهم رهبر انقلاب به مجلس

مجلس نباید نماد تردید و خودکم‌بینی، یأس و ناامیدی، و بی‌اعتنایی و بی‌مبالاتی به مسائل کشور باشد و نباید با دید مأیوسانه به ظرفیت‌ها و توانایی‌های ملی نگاه کند

اجاره‌نشین‌ها!

در این گزارش از مجموعه ویدئوهای "آوانت"، تلاش شده تا گوشه ای از مشکلات مستاجران پس از گرانی های اخیر مسکن زیر ذره بین قرار گیرد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

دی میستورا در گفتگو با روزنامه الشرق الاوسط:
تجزیه بخشی از آینده سوریه نخواهد بود
با انتشار بیانیه‌ای
ترامپ آزادی موصل را تبریک گفت
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین