تسنیم گزارش می‌دهد/

شناسنامه‌های الکترونیکی؛ تلاش مجدد دولت افغانستان برای جلب اعتماد احزاب سیاسی

عنوان

در حالی که توزیع شناسنامه‌های الکترونیکی از پیش شرط‌های برگزاری انتخابات شفاف در افغانستان محسوب می‌شود، رئیس اداره شناسنامه‌های الکترونیکی این کشور بار دیگر از آغاز رسمی روند توزیع این شناسنامه‌ها تا ماه آینده خبر داد.

به گزارش دفتر منطقه ای خبرگزاری تسنیم، در حالیکه توزیع شناسنامه های الکترونیک به عنوان پیشرط های برگزاری انتخابات شفاف در افغانستان مطرح بوده اما در چند سال گذشته این روند بنا به دلایل نامشخصی هر بار به تعویق افتاده است.

در پی ابراز نگرانی جریان های سیاسی و نمایندگان افغان از تلاش دولت افغانستان برای مهندسی انتخابات آینده پارلمانی در این کشور، «همایون محتاط» رئیس اداره توزیع شناسنامه های الکترونیک بار دیگر اعلام کرد که روند توزیع این شناسنامه ها از ماه آینده آغاز خواهد شد.

وی تصریح کرد که حدود 600 نفر از کارمندان این اداره استخدام شده اند و چهار مرکز توزیع شناسنامه های الکترونیک در سطح این کشور آماده شده است همچنین تلاش ها برای ایجاد مرکز پنجم نیز جریان دارند.

محتاط گفت: این اداره با همکاری وزارت مخابرات افغانستان رسما روند توزیع شناسنامه های الکترونیک را در این کشور آغاز خواهد کرد.

وی خاطرنشان کرد: این اداره هنوز منتظر است تا موضوع نام های اقوام که در کنار چهارده قوم در قانون اساسی به عبارت «سایر اقوام» ذکر شده مشخص شود.

مهم ترین نگرانی بسیاری از احزاب و نمایندگان افغان از انتخابات آینده در این کشور توزیع نشدن شناسنامه های الکترونیکی است زیرا با توزیع این شناسنامه ها انتخابات می تواند سریع ساده و عاری از تقلب برگزار شود.

اخیرا شورای تفاهم جریان های سیاسی افغانستان با ابراز نگرانی جدی از تلاش برای مهندسی و تقلب گسترده در انتخابات آینده این کشور خواستار منحل شدن کمیسیون انتخابات افغانستان شد که واکنش این کمیسیون را نیز در پی داشت.

برخی از نمایندگان افغان نیز تاکید دارند که برای شفافیت و ممانعت از تقلب در انتخابات آینده روند توزیع شناسنامه های الکترونیک باید آغاز شود.

این در حالی است که کمیسیون انتخابات افغانستان نیز در نشست خبری امروز اعلام کرد: مردم باید از برگزاری انتخابات شفاف و عادلانه در این کشور مطمئن باشند و به کمیسیون انتخابات اطمینان کنند زیرا این کمیسیون برای برگزاری انتخاباتی شفاف تلاش می کند.

از سوی دیگر عبدالله رئیس اجرایی دولت افغانستان نیز که قبل از این بر لزوم الکترونیکی شدن انتخابات تاکید داشت اخیرا در شورای وزیران اعلام کرد که تکرار اشتباهات گذشته در انتخابات آتی قابل قبول نیست.

برخی از کارشناسان معتقدند که حکومت وحدت ملی تلاش دارد تا با توزیع شناسنامه های الکترونیک قبل از انتخابات آینده پارلمانی در افغانستان به نگرانی های مردم و احزاب سیاسی از شفافیت انتخابات آتی نقطه پایان بگذارد.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

کبریت مدیا بین کودکان رفت؛

قهرمان کودکان ایرانی کیست!؟

جاسوسی با ساعت مچی!

جلسه در پشت درهای بسته ادامه دارد. اعضای تیم هسته‌ای کلافه و خسته به نظر می‌رسند. مطابق قرار تلفن‌های همراه بیرون اتاق نگه داشته شده تا محتوای بحث‌ها بیرون نرود ولی هیچ‌کس حواسش به ساعت مچی یکی از اعضای تیم نیست...

گوشی قاچاق را چگونه بشناسیم!؟

چگونه باید گوشی‌های قانونی را فعال کرد؟

ما سوار اسنپ می‌شویم یا اسنپ سوار ما!

در این ویدئو توضیحات یک هکر را خواهید شنید درباره دسترسی‌های غیرضروری که این نرم‌افزار به اطلاعات گوشی ما پیدا می کند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

دی میستورا در گفتگو با روزنامه الشرق الاوسط:
تجزیه بخشی از آینده سوریه نخواهد بود
با انتشار بیانیه‌ای
ترامپ آزادی موصل را تبریک گفت
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین