رئیس سازمان سینمایی در برنامه «چشم شب روشن» مطرح کرد

شاهد ریزش مخاطب خواهیم بود/ سینمای ایران به سرعت باید در گونه‌ها بازسازی شود

عنوان

محمد مهدی حیدریان در برنامه «چشم شب روشن» تاکید کرد:با توجه به ساخت فیلم‌ها در ژانرهای یکسان و قدرت انتخاب مخاطبان، ریزش مخاطب خواهیم داشت.

به گزارش خبرگزاری فارس، مهندس محمد مهدی حیدریان معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی و رئیس سازمان امور سینمایی،سمعی و بصری شامگاه چهارشنبه 19 مهرماه با حضور در برنامه «چشم شب روشن» در گفت وگو با اکبر نبوی منتقد و روزنامه نگار پیشکسوت در خصوص وضعیت حال و آینده سینما، برنامه جامع سینما و لزوم تغییر ماهیت جشنواره فیلم فجر به گفت وگو پرداخت.

اکبر نبوی در ابتدای این برنامه با اشاره به سوابق مدیریتی مهندس حیدریان و نقش او در ریل گذاری سینمای نوین ایران پس از انقلاب اسلامی اظهار داشت: حیدریان از نخستین مدیران وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است که به همراه آقایان انوار و بهشتی ادامه حرکت مدیرانی نظیر آقای کلهر را که در اوایل انقلاب شروع شده بود را ادامه داد و پایه سینمای بعد از انقلاب را خیلی جدی بنا نهادند.

وی سپس خطاب به مهندس حیدریان ادامه داد: نقطه متمایز کار در مدیریت دهه 60 سینما وجود یم برنامه و برنامه ریزی بود که باعث شد سینمای ایران به دوران مطلوبی دست یابد اما وضعیت برنامه ریزی و طراحی سینما در امروز به چه صورت است و آیا قرار است همان مدل دهه 60 پیاده شود؟

تنها نقطه مشترک سینمای امروز با دهه 60 وجود برنامه است

محمدمهدی حیدریان در پاسخ به این سؤال گفت: حتما کسانی که اعتقاد به این موضوع دارند که امروز مانند دهه 60 قراراست رفتار کنیم، شوخی می کنند. تنها نقطه مشترک سینمای دهه 60 با اکنون این است که هر اتفاقی که در حوزه فرهنگ و هنر می افتد به دلیل پیچیدگی، گستردگی و فراوانی عوامل دخیل در آن، به برنامه ریزی احتیاج دارد. فرهنگ بیش از هر حوزه دیگری به برنامه ریزی نیاز دارد و این موضوع را ما چه آن زمان و جه امروز می دانیم و به همین دلیل برای آنکه بتوانیم جهانی شویم باید بتوانیم با برنامه ریزی مناسب در بازار تصویر دنیا حضور موثر پیدا کنیم.

رئیس سازمان امور سینمایی،سمعی و بصری تصریح کرد: در فضای امروز فرهنگی هنری جهان، محدوده جغرافیایی معنا ندارد و کشور ما در این شرایط فرهنگی هنری جهان، در تعامل نا گریز و لاجرم با دنیا است که می توان این اتفاق را به عنوان بزرگ ترین تغییر نسبت به گذشته دانست که روزبه روز شاخصه های این بی مرزی شده و کار ما سخت تر می شود. در دوره اخیر با فرهنگ و هنری مواجه هستیم که بدون آن دیگر بخش های فرهنگی ما نمی تواند صاحب هویت شود.

در تمام سال های اخیر تلاش کرده ایم به دیگر حوزه ها بگوئیم فرهنگ زیربنا است

معاون وزیر فرهنک و ارشاد اسلامی با تاکید دوباره بر اهمیت حوزه فرهنگ و هنر گفت: ما در دوره جدید با فرهنگ و هنری مواجه هستیم که بدون مرز است و دیگر در جغرافیایی ایران معنا پیدا نمی کند، متأسفانه در طول این سال ها تلاش کردیم تا به همه دوستان زحمت کش دیگر حوزه ها بگوییم که واقعاً زیربنا فرهنگ است و اگر انقلاب اسلامی اینقدر عمق دارد به دلیل ماهیت فرهنگی آن است و خاستگاه انقلاب درون فرهنگ مردم بود، با توجه به این موضوع برنامه ریزی ما باید جدی تر باشد و اگر متوجه تغییرات دنیا و اقتضاعات دنیای امروز نشویم موفق نخواهیم بود. بنابراین تلاش ما این بود که به پشتوانه تجربیات مثبت دهه 60 و سال های بعد از آن به سرعت برنامه جدیدی را تدوین کنیم با مختصات این دوره هماهنگ باشد.

زبان تصویر، تنها زبان مشترک دنیا است

مهندس حیدریان خاطرنشان کرد: یکی از دلایل بی مرزی، پیدا کردن و مستقر شدن زبان مشترک است؛ چرا که بیان مشترک امکان تعامل بی واسطه را می دهد و تعامل بی واسطه کمک به مفاهمه را بیشتر می کند و زبان سینما و تصویر امروز تنها زبان مشترک در تمام دنیا است.

وی افزود:در دهه 60 ما به این احتیاج داشتیم برای برنامه ریزی و دستیابی به این اهداف مراحلی مانند استقرار، ارتقا کمی و ارتقا کیفی طراحی کنیم که طبیعتاً از ضعف ها و ناکامی هایی برخوردار بود که در طول سال ها آنها را اصلاح کردیم و در حال حاضر نیز حیاتی ترین عامل برای برنامه ریزی، این است که آن را جامع ببنیم و در غیر این صورت، موفق نخواهد بود و به سرعت و صحت هم پیش نخواهد رفت.

اخذ سهم از بازار تصویری جهان هدف اصلی ما است

رئیس سازمان سینمایی با اشاره به اینکه پس از برنامه ریزی اولویت بعدی دست بایی به سهم از بازار تصویری دنیا است، بیان داشت: حفظ حراست و تبیین ارزش ها و داشته های معنوی هدف معنایی و محتوایی سینما است و باید در برنامه هایمان، مقصدمان به جهت شکلی و قالبی، حضور در فضای تصویری دنیا باشد و هدف اصلی ما این باشد که اخذ سهم از بازار تصویری جهان داشته باشیم.

وی تاکید کرد: برای دستیابی به این سهم باید تکنولوژی آن را بدانیم تا حرف هایی که می خواهیم بزنیم، شنیده شده و مانع کپی برداری این حرف ها شویم و با قدرت تبدیل این حرف ها رتبه، بیان تصویری پیدا کنیم.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: امروز مخاطبان ما بیشتر در معرض محصولات خارجی هستند و نکته تاسف برانگیز این است که مخاطب کودک بیش تر در معرض این تولیدات قرار دارد.نسل میان سال و بزرگ سال نوستالژی دارد اما برای کودکان افراد غیرملی نوستالژی شکل می دهند. ما با نسل میان سال و بزرگ سال دچار مشکل نیستیم چراکه آن ها نوستالژی دارند و پیشینه ذهنی و فرهنگی دارند اما کودک ما این را ندارد و افراد غیر ملی این نوستالژی را برای آن ها شکل می دهد که این واقعیت تلخی است.

مخاطب فعلی سینمای ایران، تنها 10 درصد از افراد جامعه است

حیدریان همچنین با تاکید براینکه سینمای ایران به سرعت باید در گونه ها بازسازی شود گفت: به دلیل فقر در موضوع و ژانر نمی توان به سینمای جهانی برسیم و متأسفانه زیر 10 درصد افراد، مخاطب فیلم های فعلی روی پرده هستند.

وی ادامه داد: با توجه به ساخت فیلم ها در ژانرهای یکسان و قدرت انتخاب مخاطبان، ریزش مخاطب خواهیم داشت چرا که مردم عهد نکردند تا فقط این فیلم ها را ببینند که این مخالف نیاز فرهنگی مردم است و ما باید با بازسازی گونه ها و ژانرهای مختلف سینما، از این اتفاق جلوگیری کنیم.

جشنواره ها در برنامه ریزی جدید، گذرگاه لازم و توقفگاه مهلکی است

در ادامه این برنامه، رئیس سازمان سینمایی در پاسخ اکبر نبوی در خصوص رویکرد مدیریت سینما در خصوص حضوره در جشنواره های خارجی بیان داشت: زمانی نیاز داشتیم مقصد را جشنواره ببینیم، چرا که در آن زمان تنها خبرهای جنگ و نفت از ایران منتشر می شد تا اینکه سینما ورود پیدا کرد و ما باید روی سکو می رفتیم تا دیده می شدیم و جشنواره ها به عنوان اهداف اولیه طراحی شدند.

وی افزود: امروز جشنواره ها در برنامه ریزی جدید، گذرگاه لازم و توقف گاه مهلکی است و اگر مقصد گذاری ما جشنواره باشد، برای ما مشغولیت سازی می شود...

حیدریان عنوان کرد: اگر جشنواره از حالت توقف گاه و مقصد به حالت گذرگاه درنیاید، ما نمی توانیم سهممان را بازار جهانی بگیریم و برای این منظور اول باید مفاهمه داشته باشیم و در مرحله بعدی لوازم حضور متنوع متناسب امروز دنیا را که بیننده جهانی با آن سرکار داشته باشد فراهم کنیم و در نهایت اینکه حضور و سرمایه گذاری در بازارهای جهانی بیش از جشنواره ها باشد.

استانداران، شهرداران و متولیان امنیت ملی باید متقاضی سینما باشند اما نیستند

در بخش بعدی این برنامه، اکبر نبوی کارشناس و مجری بخش سینمایی برنامه «چشم شب روشن» با اشاره به نبود فقر سالن در بسیاری از شهرهای کشور از برنامه ریزی سازمان سینمایی برای گسترش سینما در کشور به عنوان ابزاری برای کمک به امنیت ملی سوال کرد که معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در پاسخ اظهار داشت: سینما یک پدیده و نهاد اجتماعی با خاصیت امنیت ملی است و حقش این است که بیشتر به آن اهمیت دهیم و به عنوان استاندار، شهردار و به عنوان متولیان امنیت ملی باید متقاضی سینما باشیم که متأسفانه در حال حاضر نیستیم و این اتفاق، یک صدمه فرهنگی بزرگی است.

وی با اشاره که به خواست ائمه جمعه برای وجود سینما در شهرها گفت: برخی از ائمه جمعه می گویند ما سینما نداریم، ما می خواهیم خانواده ها بیایند بیرون و در یک مکان فرهنگی با هم باشند.

رئیس سازمان سینمایی ابراز کرد: روش مطلوب برای رسیدن به حرکت به سوی عدد مطلوب در سالن سازی است. در سال های اخیر این حرکت آغاز شده و ما باید شتاب این اتفاق را بیشتر کنیم و دیگر اینکه سینماها را چه در قالب پردیس ها و چه در طرح جدید که مجموعه هایی شامل 2 یا 3 سالنِ در پارک ها گسترده کنیم.

اگر فیلم خارجی مزاحم سینمای داخلی نباشد مخافتی با آن نداریم

حیدریان در رابطه با سینما تک و نمایش فیلم های خارجی گفت: فیلم خارجی از جمله عواملی هستند که اجازه روبرویی و مواجهه بی واسطه بیننده با فیلم و فضایی را که به خاطر آن سینما مؤثر می شود می دهد؛ و همچنین به سایر شیوه های پخش یا ارائه فیلم، برتری پیدا می کند و ما اگر این امکان را در اختیار تهیه کننده نگذاریم مخاطبان را از آشنایی با آخرین تکنولوژی های سینما محروم کردیم.

وی ادامه داد: ما برای هدف خاص بی آنکه مزاحمتی برای فیلم ساز ما باشد، ما می توانیم آثار خارجی را به نمایش بگذاریم.

تعریف مطلوب هنرو تجربه برای ما امکان استفاده از تجربه های متفاوت هنری است

رئیس سازمان سینمایی همچنین در خصوص سینمای هنر و تجربه و اینکه آیا وضعیت فعلی این گروه مطلوب است، تصریح کرد: سینمای هنر تجربه یعنی ایجاد امکانی برای مواجهه مردم با دست اندرکاران سینما و اگر تجربه های هنری در فیلم های هنری استفاده شود، سینمای هنر و تجربه مطلوب ما خواهد بود.

توافق با صداو سیما برای همراهی جدی با سینما

رئیس سازمان سینمایی در بخش دیگر از این برنامه در پاسخ به انتقاد اکبر نبوی مبنی بر نبود یک سازمان سینمایی واقعی در کشور به دلیل عدم هم افزایی نهادهای فرهنگی بیان داشت: در چند ماهی که این مسئولیت را  بر عهده گرفتم و کار را با دوستان سینماگر شروع کردیم، با برنامه ریزی و هم افزایی های صورت گرفته، قرار بر ورود جدی صداوسیما به سینما با ساخت برنامه و تولید فیلم شد و رسیدن به افق موردنظر، بدون رسانه ممکن نیست. همچنین در چندین جلسه با دوستان حوزه هنری و سازمان تبلیغات به توافقات خوبی برای همراهی جدی دست پیدا کرده ایم و به زودی به دیدار موسسات تابعه سپاه هم خواهم رفت چرا که آنها در حوزه سینما بسیار فعال و با امکانات هستند.

جشنواره فجر به سرعت دارای شناسنامه خواهد شد

بخش پایانی این گفت وگوی زنده تلویزیونی به برنامه های سازمان سینمایی برای ارتقا و استاندارسازی جشنواره فجر اختصاص داشت که مهندس حیدریان در پاسخ به این سؤال که جشنواره چه تغییراتی خواهد داشت، توضیح داد: قرارمان با دوستان این است که هیچ کاری نکنیم مگر این که به برنامه عرضه اش کنیم و برنامه بگوئیم که نقش این اقدام در جهت رسیدن به هدف چیست. سپس انجامش دهیم و اگر نبود آن را یا اصلاح یا حذف کنیم.

وی بیان کرد: جشنواره جهانی فجر تجربه بسیار خوبی بود. با تلاش هایی که دوستان، به ویژه آقای میر کریمی کردند و این مسئولیت را قبول کردند، جشنواره برگزار شد. هدفی که برای این جشنواره دنبال خواهیم کرد، این است که جشنواره فجر به سرعت دارای شناسنامه خواهد شد. در کنار جشنواره، ما بازار را پررنگ کردیم که می توانست مقطعی باشد ولی کارکردی نداشت؛ در کنار آن ورک شاپ داریم و سینماگران جدیدی را وارد می کنیم.

جشنواره ملی فیلم فجر باید دارای هویت مشخص شود

وی در بخش پایانی صحبت های خود با تاکید بر نیاز جشنواره ملی فیلم فجر به داشتن هویت مشخص خاطرنشان کرد: جشنواره باید صاحب هویت شود و این بخش در جشنواره ملی باید تقویت شود.جشنواره ای که کارکرد ملی بهتری داشته باشد  و خطوطی را برای آینده سینما ترسیم کند. همچنین بخش جشن آن در حال غالب شدن است و قطعاً یکی از اصلی ترین جشن های انقلابی است و امسال باشکوه تر خواهد شد. یکی از اتفاقاتی که امسال افتاده، این است که امسال 22 فیلم داریم و این جزوی از تغییرات خواهد بود.

منبع: فارس

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

رهبر انقلاب در دیدار مدال‌آوران بازی‌های آسیایی:

گوشمالی سختی به عوامل بزدل حادثه تلخ اهواز خواهیم داد

حمایت سازمان ملل از عاملان حمله تروریستی اهواز

حادثه جنایتکارانه روز ۳۱ شهریور امسال در اهواز، در تاریخ جمهوری اسلامی ایران، اتفاق جدیدی نیست. ملت ما در طول ۴۰ سال گذشته تنها توسط مزدوران منافق و سایر گروهک‌های تروریستی، قریب به ۲۰ هزار شهید را تقدیم کرده است. این حادثه اخیر، بخشی از زنجیره عملیات تروریستی علیه نظام ماست که با رهبری آمریکا و موتور تحریکی صهیونیست‌ها و امکانات مالی مزدوران آمریکا و صهیونیسم در منطقه و با بکارگیری عناصر مردود و مطرودی که در جامعه وجود دارند، شکل گرفت.

پشت‌پرده کلاه‌برداری خانوادگی سکه ثامن

برادر آقای زاهدی‌فر در وزارت صنعت شهرستان مرند یک مسئولیت مهم داشته است، همچنین پدر همسرش هم یکی از مدیران بانک ملت تبریز بوده و با مجوز ایشان تراکنش‌های حساب آقایی زاهدی نامحدود تعریف شده است.

رپرتاژ رسانه‌های حامی دولت برای اتفاقی که زنگنه در آن هیچ نقشی نداشت!

دهمین نشست کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق کاهش عرضه نفت اوپک و غیراوپک در شرایطی دیروز با مخالفت عربستان و روسیه با افزایش تولید نفت پایان یافت که برخی از رسانه‌های حامی دولت دلیل این اتفاق را غیبت زنگنه در این نشست دانستند

مهم‌ترین مطالب سرویس

در گفتگو با مهدی سیار مطرح شد
دمِ پایانی‌ مانیفست ‌هیأت است
نگاهی به آخرین فیلم حمید نعمت‌الله
«شعله ور»؛ حقارت، حسادت، جنایت
واکنش روزنامه جام جم به اقدام بازیگر سریال پدر
در حاشیه حاشیه‌سازی‌های اینستاگرامی یک نوبازیگر
مؤدب در نشست ناشران دربارۀ مسئله فلسطین و رژیم صهیونیستی:
باید از مسائل داخلی به موضوعات بین‌المللی برسیم     
نگاهی به فیلم ابوقریب
«ابوقریب»؛ یک اکشن واقعی ایرانی!
مروری بر کارنامه «حسن رحیم پور ازغدی»؛
فرزندِ حوزه که پیشگام نقد مشفقانه حوزه شد
اقناع افکار عمومی پیش نیاز سیاست‌های منطقه‌ای
راهکارهای ایران دربرابر معامله قرن
وسایل دیجیتال ما را گرفتار بدترین نوعِ تربیت فرزند کرده‌اند
آن گوشی لعنتی‌ را بنداز کنار!
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین