کریمی فرشی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان خبر داد

تجهیز مراکز مشاوره دولتی سازمان بهزیستی به اتاق بازی درمانی

عنوان

سرپرست مرکز جامع خدمات مشاوره سازمان بهزیستی کشور از تجهیز مراکز مشاوره دولتی سازمان بهزیستی کشور به اتاق بازی درمانی تا پایان سال خبر داد.

لیلا کریمی فرشی در گفتگو با خبرنگار حوزه رفاه و تعاون گروه اجتماعی باشگاه خبرنگاران جوان؛ در خصوص راه اندازی و تجهیز نخستین اتاق بازی درمانی کودکان در یکی از مراکز مشاوره دولتی سازمان بهزیستی کشور اظهار کرد: بازی درمانی یکی از مهم ترین رویکردهای درمانی و تشخیص اختلالات رفتاری کودکان است و بازی به عنوان زبان کودک و اسباب بازی به عنوان نماد کلمات به شمار می رود.

وی افزود: پیش از این اتاق بازی درمانی در مراکز تخصصی غیردولتی کودکان و نوجوانان که تحت نظارت سازمان بهزیستی کشور قرار دارند، به صورت پراکنده از شیوه بازی درمانی استفاده می کردند.

سرپرست مرکز جامع خدمات مشاوره سازمان بهزیستی کشور تاکید کرد: در حال حاضر مرکز مشاوره دولتی سازمان بهزیستی در استان تهران که به اتاق بازی درمانی تجهیز شده است، از حضور ۲ درمانگر بهره مند است و روزانه به طور متوسط ۶ کودک، تحت مشاوره و بازی درمانی قرار می گیرند.

کریمی فرشی ادامه داد: درمانگران در شیوه بازی درمانی مرکز مشاوره سازمان بهزیستی علاوه بر اینکه از مددکاران، مشاوران و روان شناسان خبره و متخصص کودک هستند، دوره های بازی درمانی را به طور حرفه ای پشت سر گذاشته اند.

خدمات بازی درمانی برای کودکان آزار دیده رایگان است

وی استفاده کودکان از اتاق های بازی درمانی را رایگان خواند و تصریح کرد: همه کودکان جامعه هدف سازمان بهزیستی کشور شامل کودکان خانواده های بی بضاعت و همچنین کودکان سایر مددجویان این سازمان که به تشخیص مشاوران و مددکاران بهزیستی به بازی درمانی نیاز داشته باشند، خدمات مشاوره ای بازی درمانی را به طور رایگان دریافت می کنند.

سرپرست مرکز جامع خدمات مشاوره سازمان بهزیستی گفت: استفاده سایر خانواده ها از اتاق بازی درمانی سازمان بهزیستی برای کودکانشان که دچار اختلالات رفتاری گوناگون هستند، طبق تعرفه های تعیین شده انجام می شود و متقاضیان برای کسب اطلاعات بیشتر می توانند با سامانه تلفنی ۱۴۸۰ تماس بگیرند.

کریمی فرشی خاطر نشان کرد: در استفاده از روش بازی درمانی، توجه به ایجاد یک فضای ایمن که همان اتاق بازی است و همچنین بهره مندی از اسباب بازی هایی که با اهداف مشخص، توسط درمانگر انتخاب می شوند امری لازم و ضروری است.

وی ادامه داد: اسباب بازی های مورد انتخاب درمانگران بازی درمانی در اتاق بازی شامل عروسک هایی در قالب اعضای خانواده، خانه عروسکی، شن، رنگ و ابزار نقاشی بوده و درمانگران برای برقراری ارتباط با کودکان از طبیعی ترین وسایل ارتباطی برای درمان اختلالات رفتاری آن ها استفاده می کنند.

سرپرست مرکز جامع خدمات مشاوره سازمان بهزیستی کشور افزود: استفاده از روش بازی درمانی در ایران، به تازگی رونق گرفته است و امیدواریم با راه اندازی اتاق های ویژه، این روش درمانی در مراکز دولتی سازمان بهزیستی بیشتر مورد توجه قرار گیرد.

کریمی فرشی از افزایش تجهیز مراکز مشاوره دولتی سازمان بهزیستی به اتاق بازی درمانی خبر داد و گفت: سازمان بهزیستی در صدد است تا مراکز مشاوره دولتی سازمان بهزیستی در سایر استان های کشور را به اتاق بازی درمانی مجهز کند و درمانگران اختلالات رفتاری کودک، از این روش مطلوب برای درمان کودکان بهره مند شوند.

وی بازی درمانی را روشی مطلوب و موثر برای درمان اختلالات رفتاری، هیجانی، اضطرابی و عاطفی سایر کودکان خواند و تاکید کرد: بازی درمانی یکی از بهترین روش های درمانی برای کودکانی است که مورد سوء استفاده های جنسی و سایر بحران های کودک آزاری قرار گرفته اند و در کاهش اضطراب و تنش حاکم بر روح و روان آن ها بسیار مفید است.

سرپرست مرکز جامع خدمات مشاوره سازمان بهزیستی کشور فراگیری اصول کار با کودکان و نحوه برقراری ارتباط با آن ها را برای درمانگران کودک امری ضروری برشمرد و ادامه داد: پس از آن که دوره بازی درمانی توسط درمانگر به پایان رسید، طی دوره ای به والدین کودک آموزش های لازم داده می شود، در همین راستا استمرار درمان توسط پدر و مادر می تواند به ثبات رفتار بهبود یافته کودک کمک کند.

کریمی فرشی یادآور شد: سازمان بهزیستی کشور آمادگی لازم برای برگزاری دوره های ویژه برای درمانگران کودک در رابطه با دوره های تخصصی بازی درمانی را دارد و مراکز مشاوره تخصصی کودک و نوجوان به عنوان بازوهای کمکی اجرای این شیوه به شمار می روند.

وی تصریح کرد: دوره های بازی درمانی، دوره های پویایی هستند و در یک بازه زمانی مشخص خلاصه نمی شوند و فرد درمانگر باید به صورت سلسله مراتب، دوره های تخصصی را به طور مستمر سپری کند.

سرپرست مرکز جامع خدمات مشاوره سازمان بهزیستی از تعامل خوب این مجموعه با سامانه خدماتی ۱۲۳ بهزیستی خبر داد و افزود: کودکانی که از طریق سامانه فوق به مراکز مشاوره دولتی مجهز به اتاق بازی درمانی معرفی می شوند، در اولویت دریافت خدمات مشاوره ای درمانگران بازی درمانی قرار دارند و جامعه هدف اصلی را تشکیل می دهند.

 انتهای پیام/ 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

جزئیات حادثه سقوط هواپیمای تهران-یاسوج

۶۶ مسافر و خدمه هواپیما جان باختند

ناگفته های بازشماری آرا در انتخابات 88

علی آقامحمدی درباره مجوز رهبر معظم انقلاب برای بازشماری تمام آراء پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ و نپذیرفتن نامزد شکست خورده انتخابات صحبت کرد.

شعار علیه حضور ایران در سوریه، مزخرف بود!

بهروز افخمی با حضور در برنامه "ققنوس" اظهارات جالبی را درباره داوری های جشنواره فجر و علت حذف لاتاری و همچنین تحلیل آخرین ساخته ابراهیم حاتمی کیا بیان کرد.

شخصی که بخاطر کوپن به راهپیمایی رفت!

در این دوربین مخفی، بازیگر به میان راهپیمایان 22 بهمن اصفهان رفته و طوری وانمود میکند که برای دریافت کوپن خود پا به راهپیمایی گذاشته است. منبع:آدرنالین

مهم‌ترین مطالب سرویس

سردار اشتری در حاشیه بازدید از پاسگاه مرزی خسروی؛
تحرکات گروهک های تروریستی در آن سوی مرزها خنثی می‌شود
معاون فنی و درآمد سازمان تأمین اجتماعی:
کارگران فاقد بیمه برای بیمه شدن اقدام کنند
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین