سنگ قبرها با نماد‌های ایرانی طراحی می‌شوند

عنوان

سنگ مزاری با هدف اثبات ارتباط میان هنر اسلامی و هنر ایرانی طراحی شده است.

عباس سپهری فر، ایده پرداز سنگ مزاری که بر مبنای نماد های ایرانی طراحی شده، در خصوص انگیزه طراحی این سنگ مزار به خبرنگار حوزه میراث و گردشگری گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ گفت: سنگ نگاره ها قدیمی ترین و کهن ترین آثار تاریخی بشر هستند. این سنگ نگاره ها به اندازه ای اهمیت دارند که اگرچه در گذشته غاری با عنوان غار لاسکو در فرانسه کشف شده، اما مسئولان حفاظت از میراث تاریخی و فرهنگی این کشور تصمیم گرفتند برای جلوگیری از تخریب انسانی سنگ نگاره های موجود در این غار، این مکان را در فاصله ۲۰۰ متری شبیه سازی کنند و این کار را انجام داده اند.

وی افزود: ما در ایران قدیمی ترین سنگ نگاره های جهان را داریم و بز کوهی نمادی است که در ۹۰ درصد سنگ نگاره های کشف شده، دیده می شود و رد پای آن در شاهنامه نیز مشهود است.

این ایده پرداز اظهار داشت: اگرچه کشور ما تلاش زیادی برای ثبت جهانی نماد بز کوهی کرده، اما نتوانست این کار را انجام بدهد و قزاقستان موفق به این کار شد.

سپهری فر ادامه داد: همای سعادت نماد دیگری است که در سنگ نوشته های حک شده دیده می شود. من تلاش کردم این دو نماد را بر روی سنگ مزار مادرم بیاورم. استفاده این دو نماد در کنار هم، به معنای «از سعادت من نگهداری نما یا عاقبت بخیری» است.

وی گفت: من بر روی این سنگ قبر علاوه بر استفاده از هنر های ایرانی، نمونه هایی از هنر اسلامی را نیز حک کرده ام؛ به عنوان مثال دعای «عاقبت بخیر باد» به خط ثلث و عبارت «الملک لله» به خط کوفی بر روی این سنگ مزار ذکر شده اند.

ایده پرداز سنگ مزاری که بر مبنای نماد های ایرانی طراحی شده، تصریح کرد: ما با طراحی این سنگ مزار می خواهیم بگوییم که هنر های اسلامی و ایرانی به یکدیگر متصل هستند.

سپهری فر افزود: سنگ مزار طراحی شده قدیمی به نظر می رسد. این سنگ مزار از سنگ خارا تولید شده و روی آن را به اصطلاح آتشی کرده ایم. هم اکنون به دنبال صحبت هایی که با کارشناسان انجام شده، با استقبال چشمگیر صاحب نظران مواجه شدیم.

وی گفت: فکر می کنم با تبلیغ مناسب سنگ مزار هایی که بر مبنای نماد های ایرانی طراحی شده اند، می توانیم ذائقه افرادی را که در عرصه تولید سنگ مزار فعالیت می کنند، تغییر دهیم. این سنگ مزار ها گویای تاریخ کشورمان خواهند بود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

کبریت مدیا بین کودکان رفت؛

قهرمان کودکان ایرانی کیست!؟

جاسوسی با ساعت مچی!

جلسه در پشت درهای بسته ادامه دارد. اعضای تیم هسته‌ای کلافه و خسته به نظر می‌رسند. مطابق قرار تلفن‌های همراه بیرون اتاق نگه داشته شده تا محتوای بحث‌ها بیرون نرود ولی هیچ‌کس حواسش به ساعت مچی یکی از اعضای تیم نیست...

گوشی قاچاق را چگونه بشناسیم!؟

چگونه باید گوشی‌های قانونی را فعال کرد؟

ما سوار اسنپ می‌شویم یا اسنپ سوار ما!

در این ویدئو توضیحات یک هکر را خواهید شنید درباره دسترسی‌های غیرضروری که این نرم‌افزار به اطلاعات گوشی ما پیدا می کند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

به مناسبت چهلمین روز از حادثه تروریستی در تهران؛
پخش تله تئاتر "بلندی های زیرپا" از شبکه چهار سیما
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین