پایان مهمترین اقدامات مطالعاتی و حفاظتی یک محوطه باستانی

عنوان

مدیر داخلی پایگاه تاریخی بیشاپور از مهمترین اقدامات حفاظتی و مطالعاتی در سایت تاریخی بیشاپور در استان فارس خبر داد.

به گزارش  ایسنا، به نقل از روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی؛ مجموعه طبیعی ـ تاریخی بیشاپور با وسعتی بیش از 200 هکتار از شهرهای اوایل دوره ساسانیان است که معماری آن بر اساس طرح «هیپاداموس» به صورت مستطیل شکل که بوسیله عوارض طبیعی کوه و رودخانه از دو طرف محصور  شده و باتوجه به متن کتیبه موجود روی یکی از ستون‌های یادبود این شهر به دستور شاپور اول ساسانی توسط شخصی بنام اپسای دبیر از  مردم «حران سوریه» ساخته شده است.

درحال حاضر این شهر تاریخی دارای آثار ارزشمندی چون ستون‌های یادبود، معبد آناهیتا، تالار تشریفات، ایوان موزائیک، مسجد اسلامی، قلعه دختر، حمام‌های اسلامی، نقوش برجسته است که بسیار مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی است، به همین دلیل این شهر در قالب منظر باستان شناسی ساسانی فارس به همراه فیروز آباد و سروستان مورد ارزیابی هیات عالی رتبه سازمان یونسکو به عنوان بازوی فرهنگی سازمان ملل قرار گرفت که قرار است در اجلاس سالانه این سازمان در سال 2018 در فهرست آثار جهانی اعلام شود.

محمدرضا معینی، سرپرست اداره میراث فرهنگی شهرستان کازرون و مدیر داخلی پایگاه تاریخی بیشاپور در رابطه با اقدامات مطالعاتی و حفاظتی که اخیرا در محوطه تاریخی بیشاپور انجام شده گفت: پایگاه پژوهشی بیشاپور به منظور حفاظت هر چه بهتر از این محوطه باستانی نسبت به اجرای طرح‌های مطالعاتی، بررسی،آسیب‌نگاری و آسیب شناسی، تهیه نقشه، جمع‌آوری اطلاعات، مستندنگاری، عکسبرداری فعالیت‌های گسترده‌ای انجام داده است.

وی گفت: درحال حاضر با تکیه بر نیروهای علمی پایگاه بیشاپور و همکاری هیات‌های باستان‌شناسی خارجی، دانشگاه‌ها و دانشجویان رشته‌های مرتبط در حوزه‌های حفاظت و مرمت، باستان شناسی،گردشگری در راستای معرفی و آموزش اقدامات مناسبی را انجام داده است به طوری که دومین فصل حفاظت و مرمت تزئینات گچبری‌های وابسته به معماری ارگ حکومتی شهر تاریخی بیشاپور، مرمت بناهای اضطراری، مستند نگاری، آسیب سنجی سراب طبیعی تاریخی دخترون از جمله این فعالیت‌ها است.

معینی همچنین در بخش دیگر صحبت‌هایش به تجهیز غار شاپور، ساماندهی و هرس پوشش گیاهی شهر تاریخی بیشاپور، ساماندهی نقاط مخاطره آمیز مسیر گردشگری مجموعه طبیعی تاریخی بیشاپور، ساماندهی و ایمن سازی مسیر گردشگری غار شاپور، تکمیل فضای خدمات گردشگری فاز سوم اشاره کرد.

به گفته‌ی مدیر داخلی محوطه تاریخی بیشاپور، در حال حاضر کارگاه استانداردسازی فنس‌های حفاظتی، طراحی، ساخت و نصب تابلو های معرفی آثار در مجموعه طبیعی تاریخی بیشاپور و تنگ چوگان، برگزاری دوره‌های کارآموزی دانشجویان دوره‌های باستان شناسی و مرمت آثار بنا، عکس‌برداری هوایی، مطالعه و بررسی انجام پروژه نصب و استفاده از صفحه خورشیدی جهت تولید انرژی در مکان‌های تاریخی، نمونه برداری و مستند نگاری از نقوش برجسته ساسانی تنگ چوگان شهر بیشاپور توسط تیم مطالعاتی دانشگاه آرتین اتریش و  ایجاد مسیر گردشگری در مجموعه طبیعی تاریخی بیشاپور از اقداماتی است که اخیرا توسط این پایگاه تاریخی صورت گرفته است.

منبع: ایسنا

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

جزئیات حادثه سقوط هواپیمای تهران-یاسوج

۶۶ مسافر و خدمه هواپیما جان باختند

ناگفته های بازشماری آرا در انتخابات 88

علی آقامحمدی درباره مجوز رهبر معظم انقلاب برای بازشماری تمام آراء پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ و نپذیرفتن نامزد شکست خورده انتخابات صحبت کرد.

شعار علیه حضور ایران در سوریه، مزخرف بود!

بهروز افخمی با حضور در برنامه "ققنوس" اظهارات جالبی را درباره داوری های جشنواره فجر و علت حذف لاتاری و همچنین تحلیل آخرین ساخته ابراهیم حاتمی کیا بیان کرد.

شخصی که بخاطر کوپن به راهپیمایی رفت!

در این دوربین مخفی، بازیگر به میان راهپیمایان 22 بهمن اصفهان رفته و طوری وانمود میکند که برای دریافت کوپن خود پا به راهپیمایی گذاشته است. منبع:آدرنالین

مهم‌ترین مطالب سرویس

به مناسبت چهلمین روز از حادثه تروریستی در تهران؛
پخش تله تئاتر "بلندی های زیرپا" از شبکه چهار سیما
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین