پایان مهمترین اقدامات مطالعاتی و حفاظتی یک محوطه باستانی

عنوان

مدیر داخلی پایگاه تاریخی بیشاپور از مهمترین اقدامات حفاظتی و مطالعاتی در سایت تاریخی بیشاپور در استان فارس خبر داد.

به گزارش  ایسنا، به نقل از روابط عمومی معاونت میراث فرهنگی؛ مجموعه طبیعی ـ تاریخی بیشاپور با وسعتی بیش از 200 هکتار از شهرهای اوایل دوره ساسانیان است که معماری آن بر اساس طرح «هیپاداموس» به صورت مستطیل شکل که بوسیله عوارض طبیعی کوه و رودخانه از دو طرف محصور  شده و باتوجه به متن کتیبه موجود روی یکی از ستون‌های یادبود این شهر به دستور شاپور اول ساسانی توسط شخصی بنام اپسای دبیر از  مردم «حران سوریه» ساخته شده است.

درحال حاضر این شهر تاریخی دارای آثار ارزشمندی چون ستون‌های یادبود، معبد آناهیتا، تالار تشریفات، ایوان موزائیک، مسجد اسلامی، قلعه دختر، حمام‌های اسلامی، نقوش برجسته است که بسیار مورد توجه گردشگران داخلی و خارجی است، به همین دلیل این شهر در قالب منظر باستان شناسی ساسانی فارس به همراه فیروز آباد و سروستان مورد ارزیابی هیات عالی رتبه سازمان یونسکو به عنوان بازوی فرهنگی سازمان ملل قرار گرفت که قرار است در اجلاس سالانه این سازمان در سال 2018 در فهرست آثار جهانی اعلام شود.

محمدرضا معینی، سرپرست اداره میراث فرهنگی شهرستان کازرون و مدیر داخلی پایگاه تاریخی بیشاپور در رابطه با اقدامات مطالعاتی و حفاظتی که اخیرا در محوطه تاریخی بیشاپور انجام شده گفت: پایگاه پژوهشی بیشاپور به منظور حفاظت هر چه بهتر از این محوطه باستانی نسبت به اجرای طرح‌های مطالعاتی، بررسی،آسیب‌نگاری و آسیب شناسی، تهیه نقشه، جمع‌آوری اطلاعات، مستندنگاری، عکسبرداری فعالیت‌های گسترده‌ای انجام داده است.

وی گفت: درحال حاضر با تکیه بر نیروهای علمی پایگاه بیشاپور و همکاری هیات‌های باستان‌شناسی خارجی، دانشگاه‌ها و دانشجویان رشته‌های مرتبط در حوزه‌های حفاظت و مرمت، باستان شناسی،گردشگری در راستای معرفی و آموزش اقدامات مناسبی را انجام داده است به طوری که دومین فصل حفاظت و مرمت تزئینات گچبری‌های وابسته به معماری ارگ حکومتی شهر تاریخی بیشاپور، مرمت بناهای اضطراری، مستند نگاری، آسیب سنجی سراب طبیعی تاریخی دخترون از جمله این فعالیت‌ها است.

معینی همچنین در بخش دیگر صحبت‌هایش به تجهیز غار شاپور، ساماندهی و هرس پوشش گیاهی شهر تاریخی بیشاپور، ساماندهی نقاط مخاطره آمیز مسیر گردشگری مجموعه طبیعی تاریخی بیشاپور، ساماندهی و ایمن سازی مسیر گردشگری غار شاپور، تکمیل فضای خدمات گردشگری فاز سوم اشاره کرد.

به گفته‌ی مدیر داخلی محوطه تاریخی بیشاپور، در حال حاضر کارگاه استانداردسازی فنس‌های حفاظتی، طراحی، ساخت و نصب تابلو های معرفی آثار در مجموعه طبیعی تاریخی بیشاپور و تنگ چوگان، برگزاری دوره‌های کارآموزی دانشجویان دوره‌های باستان شناسی و مرمت آثار بنا، عکس‌برداری هوایی، مطالعه و بررسی انجام پروژه نصب و استفاده از صفحه خورشیدی جهت تولید انرژی در مکان‌های تاریخی، نمونه برداری و مستند نگاری از نقوش برجسته ساسانی تنگ چوگان شهر بیشاپور توسط تیم مطالعاتی دانشگاه آرتین اتریش و  ایجاد مسیر گردشگری در مجموعه طبیعی تاریخی بیشاپور از اقداماتی است که اخیرا توسط این پایگاه تاریخی صورت گرفته است.

منبع: ایسنا

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

شیران عضو کمیسیون اجتماعی مجلس در گفتگو با نسیم

اجرای کامل برنامه اقدام FATF نفعی برای ایران ندارد

۱۵ شهید و ۲۱ مجروح در حادثه تروریستی اهواز

خنگوی ارشد نیروهای مسلح گفت: تاکنون بر اثر این حمله تروریستی  15 نفر به شهادت رسیده‌اند.

ایران با پذیرش شرایط FATF بازهم از لیست سیاه خارج نمی‌شود

در حالیکه مهدی پازوکی کارشناس اقتصادی، پیوستن به گروه ویژه اقدام مالی(FATF)را به نفع اقتصاد ایران می داند،اما مجید شاکری معتقد است:مشکل کشورها برای مبادله اقتصادی با ایرانFATF نیست.

مخاطرات اقتصادی نداشتن سفیر در هند و چین

 آمریکا در هفته‌های اخیر همه توان خود را برای رایزنی با مشتریان نفتی ما به کار گرفته است تا آنها را از خرید نفت ایران منصرف کند. اما دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی در انفعال کامل است به طوریکه در چین و هند که خریدار بیش از 50 درصد نفت ایران هستند حتی سفیر هم نداریم.

مهم‌ترین مطالب سرویس

نگاهی به آخرین فیلم حمید نعمت‌الله
«شعله ور»؛ حقارت، حسادت، جنایت
واکنش روزنامه جام جم به اقدام بازیگر سریال پدر
در حاشیه حاشیه‌سازی‌های اینستاگرامی یک نوبازیگر
مؤدب در نشست ناشران دربارۀ مسئله فلسطین و رژیم صهیونیستی:
باید از مسائل داخلی به موضوعات بین‌المللی برسیم     
نگاهی به فیلم ابوقریب
«ابوقریب»؛ یک اکشن واقعی ایرانی!
مروری بر کارنامه «حسن رحیم پور ازغدی»؛
فرزندِ حوزه که پیشگام نقد مشفقانه حوزه شد
اقناع افکار عمومی پیش نیاز سیاست‌های منطقه‌ای
راهکارهای ایران دربرابر معامله قرن
وسایل دیجیتال ما را گرفتار بدترین نوعِ تربیت فرزند کرده‌اند
آن گوشی لعنتی‌ را بنداز کنار!
درباره‌ی اعتراضِ استاد رحیم‌پور ازغدی به سکولاریسمِ حوزوی:
تولّدِ سکولاریسم از حوزه‌ی غیرِ انقلابی
به بهانه روز عرفه و کاهش ۵۰درصدی زائران ایرانی عتبات
تاثیر سقوط ارزش ریال بر اقتصاد عراق
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین