پژوهشگر موسیقی در گفتگو با مهر:

«فرهنگ تعزیه در جامعه ایرانی» آماده شد/ تولید چند کار موسیقایی

عنوان

کیوان پهلوان پژوهشگر و مورخ موسیقی در تشریح تازه ترین فعالیت‌های خود ضمن تشریح جزییات مجموعه «فرهنگ تعزیه در جامعه ایرانی» از تولید چند اثر پژوهشی و موسیقایی دیگر خبر داد.

کیوان پهلوان مولف، مورخ و پژوهشگر موسیقی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به تازه ترین فعالیت های خود در عرصه موسیقی بیان کرد: تمامی کارهای مربوط به تدوین مجموعه بیست جلدی «فرهنگ تعزیه در جامعه ایرانی» به پایان رسیده و طبق تازه ترین اطلاعاتی که دریافت کردم دو جلد اول این اثر طی یکی دو ماه آینده در دسترس علاقه مندان قرار خواهد گرفت. در این کتاب که همراه با آثار نوشتاری اش بسته صوتی نیز منتشر خواهد شد، تمامی عناصر و اجزای مربوط به مجالس شبیه خوانی در تمامی مناطق کشور با ذکر نمونه های مختلف چه در حوزه نمایشی و چه در حوزه موسیقایی برای پژوهشگران و علاقه مندان ارایه شده است.

وی ادامه داد: تالیف این مجموعه بیست جلدی نتیجه بیش از دو هزار ساعت تصویربرداری و فایل صوتی من و متین رضوانی پور از هنرمندان و تعزیه خوانانی است که در تمام مناطق کشور مشغول به فعالیت هستند. ما در این فضا تمام تلاش خود را انجام دادیم که فضا به گونه ای برای مخاطب ارایه شود که علاوه بر گونه های مختلف نمایشی تعزیه به تفکیک هنرمندان همه استان ها به موضوع نقش موسیقی ردیف دستگاهی ایران در این هنر ارزشمند نیز توجه شود و فکر می کنم با توجه به مطالب عنوان شده و نمونه های صوتی می تواند منبع خوبی در جهت مطالعه و تحقیقات در حوزه مجالس شبیه خوانی باشد.

این مدرس دانشگاه افزود: کتاب دیگری که برای انتشار آماده است، مجموعه چند جلدی «دانشنامه هویت شناسی سرزمین نوروز» است که بر اساس تحقیقات میدانی و کتابخانه ای من پیرامون آیین های مختلف نوروزی و البته فعالیت های اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی جوامع مختلف از شمال آفریقا تا هند و چین شکل گرفته که تلاش کردم در این چارچوب فضایی را ترسیم کنم که براساس آن این منطقه می تواند با توجه به تنوع فراوان فرهنگی و زیستی تبدیل به یک قطب مهم در جهت جهانی شدن باشد. من در حوزه تحقیقات میدانی این مجموعه ضمن سفر به کشورهایی چون آذربایجان، تاجیکستان و ازبکستان و البته تحقیقات کتابخانه ای تقریبا همه منابع تحقیقاتی و پژوهشی را مورد مطالعه قرار دادم تا چیزی از قلم نیفتد و امیدوارم بتواند مجموعه قابل تاملی در این عرصه باشد.

پهلوان که طی سال های اخیر در جشنواره های مختلف مرتبط با موسیقی اقوام ایران به عنوان داور حضور داشته در پایان صحبت های خود بیان کرد: تولید و ضبط مجموعه آثاری در حوزه موسیقی خانقاهی، شادمانه های موسیقی شش مقام تاجیکستانی و موسیقی کشور هندوستان در حوزه سازهای کوبه ای، سی تار و دایره از جمله کارهایی است که تصمیم دارم آنها را در فضای مجازی منتشر کنم اما چون هنوز تاریخ انتشار آنها مشخص نیست، فعلا نمی توانم درباره جزئیات آنها به نکات بیشتری اشاره کنم.

منبع: مهر

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

زاهدی‌فر در امارات است یا گرجستان؟

پشت‌پرده کلاه‌برداری خانوادگی سکه ثامن

الحاق به کنوانسیون­‌های FATF هیچ اثر مثبتی برای ایران ندارد

خدادادی، رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس با تاکید بر اینکه اجرای بخش اعظم برنامه اقدام FATF هیچ تاثیری مثبتی بر نرخ ارز و روابط بانکی نداشته است و همچنان نشانه­ای دال بر همکاری اروپا به نفع ایران به چشم نمی­خورد، گفت: من اعتقاد دارم اگر این برنامه اقدام را به صورت کامل انجام دهیم هم باز تحریم­ها درباره ایران، شکسته نخواهد شد و این زمینه را در مجلس نمی بینم که سراغ تصویب لوایح مرتبط با FATF برود.

خروج اروپایی‌ها از ایران به‌دلیل بازگشت تحریم‌های آمریکا بود یا FATF؟

در حالی مقامات اروپایی و برخی نهادهای حامی دولت از اهمیت بالای تصویب لوایح مرتبط با FATF برای بقای برجام صحبت می‌کنند که از زمان خروج آمریکا از برجام و بازگشت مجدد تحریم‌ها، بسیاری از شرکت‌ها و بانک‌های اروپایی ایران را ترک کرده‌اند.

دیگر از نه گفتن به «کاپیتولاسیون» کوتاه نخواهیم آمد!

این‌ها اگر دل‌شان برای قربانیان تروریسم سوخته بود و جهدشان علیه تروریست‌ها و آدم‌کش‌ها بود، جلوی عربستان و امارات و حتا دولت‌های خودشان را می‌گرفتند. هزینه‌ی ترور و تروریسم را ما می‌دهیم، بعد باید سرمان منت بگذارند و اتهام حمایت از تروریسم و تحت نظر قرار گرفتن را هم به جان بخریم؟! این یک‌جور کاپیتولاسیون نوین نیست؟ به نظرتانحق توحش از ما نمی‌گیرند؟!

مهم‌ترین مطالب سرویس

در گفتگو با مهدی سیار مطرح شد
دمِ پایانی‌ مانیفست ‌هیأت است
نگاهی به آخرین فیلم حمید نعمت‌الله
«شعله ور»؛ حقارت، حسادت، جنایت
واکنش روزنامه جام جم به اقدام بازیگر سریال پدر
در حاشیه حاشیه‌سازی‌های اینستاگرامی یک نوبازیگر
مؤدب در نشست ناشران دربارۀ مسئله فلسطین و رژیم صهیونیستی:
باید از مسائل داخلی به موضوعات بین‌المللی برسیم     
نگاهی به فیلم ابوقریب
«ابوقریب»؛ یک اکشن واقعی ایرانی!
مروری بر کارنامه «حسن رحیم پور ازغدی»؛
فرزندِ حوزه که پیشگام نقد مشفقانه حوزه شد
اقناع افکار عمومی پیش نیاز سیاست‌های منطقه‌ای
راهکارهای ایران دربرابر معامله قرن
وسایل دیجیتال ما را گرفتار بدترین نوعِ تربیت فرزند کرده‌اند
آن گوشی لعنتی‌ را بنداز کنار!
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین