نقد برنامه‌های صداوسیما

«یک برنامه خوب شبکه‌ای را نجات می‌دهد»

عنوان

یک منتقد آثار نمایشی می‌گوید که «بهتر است مدیران به جای فکر کردن به تولید انبوه، به این فکر کنند که چقدر ظرفیت اجرایی و توانایی مالی و نیروی متخصص دارند؛ یک برنامه خوب می‌تواند کار ۲۰ برنامه ضعیف و متوسط را انجام دهد و در عین حال برای تلویزیون بازخورد مناسبی هم داشته باشد. اگر هر یک از شبکه‌ها یک برنامه یا اثر نمایشی خوب داشته باشند، آن شبکه نجات پیدا می‌کند.»

شاهین امین در گفت‌وگو با ایسنا درباره‌ی افزایش کمی سریال‌ها همراه با کاهش کیفی آنها، با بیان اینکه یک برنامه خوب می‌تواند کار ۲۰ برنامه ضعیف و متوسط را انجام دهد، اظهار کرد: در عین حال می‌توان گفت که تولید سریال‌ و برنامه‌های خوب می‌تواند برای تلویزیون نیز بازخورد مناسبی داشته باشد. اگر هر یک از شبکه‌ها یک برنامه یا اثر نمایشی خوب داشته باشند، آن شبکه نجات پیدا می‌کند.

او ادامه داد: البته انتقاد در این زمینه از تحلیل گذشته و دیگر تبدیل به غر شده است؛ چون عملاً کسی به آنها توجهی نشان نمی‌دهد. اصلاً منظورم این نیست هر انتقادی که به تلویزیون می‌شود درست و تحلیلی است، اما وقتی به انتقادهای عینی و مستدل توجهی نمی‌شود، کسی هم مدام آنها را تکرار نمی‌کند تا دیگر تبدیل به غر زدن نشود.

امین با طرح این پرسش که «در بحث انبوه‌سازی آثار نمایشی تلویزیون در ابتدا این پرسش مطرح می‌شود که مگر اساساً تلویزیون ظرفیت این حجم از سریال‌سازی با کیفیت را دارد؟»، گفت: در حال حاضر اغلب مردم از بسیاری از برنامه‌ها و سریال‌های تلویزیونی خبر ندارند، ولی این موضوع اصلاً به این معنی نیست که تلویزیون کلاً مخاطب ندارد؛ چراکه تجربه به خوبی نشان داده که اگر تلویزیون برنامه خوبی تولید و پخش کند، مخاطب زیادی را هم می‌تواند جذب کند؛ کما اینکه مردم برنامه‌های «نود» و «خنداونه» را می‌بینند و حتی برنامه «هزارداستان» هم از همان ابتدا توانست مخاطب خودش را جذب کند. همین چند نمونه به خوبی نشان می‌دهد که تلویزیون بیننده دارد، اما برنامه خوبی ندارد که آنها را جذب کند.

این منتقد با تاکید بر اینکه انبوه‌سازی نیاز به ظرفیت دارد، بیان کرد: در سازمان صداوسیما تعداد زیادی شورا وجود دارد، ولی به شخصه تصور نمی‌کنم معنی این حجم از شوارها کیفیت باشد؛ حداقل تا به حال که اینگونه نبوده است. شوراها حداکثر می‌توانند مقداری از بایدها و نبایدها را لحاظ کنند و نمی‌توانند کیفی‌سازی کنند. کیفیت احتیاج به آدم‌هایی دارد که فکر می‌کنند و جوشش درونی دارند. در این راستا شاید اگر نیروهای جوانی که کمتر شناخته شده‌اند وارد این عرصه شوند و به آنها امکان جسارت کردن داده شود، اتفاق‌های خوبی در تلویزیون رخ دهد. از طرفی هم باید به این نکته توجه کرد که آوردن نیروی جوان جسارت و تشخص می‌خواهد.

امین با بیان اینکه برنامه کیفی آدم کیفی می‌خواهد، اضافه کرد: آقای میرباقری می‌خواهد همچون دوره قبل که معاونت سیما را بر عهده داشت، سیاست‌ انبوه‌سازی را پیش بگیرد و در این میان هم چند سریال خوب هم تهیه و پخش کند. ولی آیا واقعاً اثرهای خوبی که پیش‌تر در دوران معاونت ایشان پخش شد، الان امکان ساخت و پخش دارند؟ آیا الان اجازه می‌دهند که سریالی مثل «میوه ممنوعه» ساخته شود؟ آیا این امکان را می‌دهند که همان فیلمسازهای خوب دوباره سریال‌سازی کنند؟ فیلمساز و نویسنده خوب که به یک باره خلق نمی‌شود. اینگونه نیست که یک باره تصمیم بگیریم سریال یا برنامه باکیفیت تولید کنیم، بلکه باید برای تولید آثار کیفی، آدم‌های خوب و با کیفیت را پیدا کنیم و به آنها اختیار دهیم.

منبع: ایسنا

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

رهبر انقلاب در دیدار مدال‌آوران بازی‌های آسیایی:

گوشمالی سختی به عوامل بزدل حادثه تلخ اهواز خواهیم داد

سازمان قضایی نیروهای مسلح حادثه تروریستی در اهواز را بررسی کند

رئیس قوه قضاییه با بیان اینکه امنیت مردم به هیچ عنوان قابل مجامله و تسامح نیست، به سازمان قضایی نیروهای مسلح دستور داد که علل وقوع حادثه تروریستی در اهواز را به دقت بررسی کند و در عین حال تاکید کرد که این عملیات به لحاظ نظامی هیچ گونه ارزشی نداشته است.

حمایت سازمان ملل از عاملان حمله تروریستی اهواز

حادثه جنایتکارانه روز ۳۱ شهریور امسال در اهواز، در تاریخ جمهوری اسلامی ایران، اتفاق جدیدی نیست. ملت ما در طول ۴۰ سال گذشته تنها توسط مزدوران منافق و سایر گروهک‌های تروریستی، قریب به ۲۰ هزار شهید را تقدیم کرده است. این حادثه اخیر، بخشی از زنجیره عملیات تروریستی علیه نظام ماست که با رهبری آمریکا و موتور تحریکی صهیونیست‌ها و امکانات مالی مزدوران آمریکا و صهیونیسم در منطقه و با بکارگیری عناصر مردود و مطرودی که در جامعه وجود دارند، شکل گرفت.

رپرتاژ رسانه‌های حامی دولت برای اتفاقی که زنگنه در آن هیچ نقشی نداشت!

دهمین نشست کمیته مشترک وزارتی نظارت بر توافق کاهش عرضه نفت اوپک و غیراوپک در شرایطی دیروز با مخالفت عربستان و روسیه با افزایش تولید نفت پایان یافت که برخی از رسانه‌های حامی دولت دلیل این اتفاق را غیبت زنگنه در این نشست دانستند

مهم‌ترین مطالب سرویس

در گفتگو با مهدی سیار مطرح شد
دمِ پایانی‌ مانیفست ‌هیأت است
نگاهی به آخرین فیلم حمید نعمت‌الله
«شعله ور»؛ حقارت، حسادت، جنایت
واکنش روزنامه جام جم به اقدام بازیگر سریال پدر
در حاشیه حاشیه‌سازی‌های اینستاگرامی یک نوبازیگر
مؤدب در نشست ناشران دربارۀ مسئله فلسطین و رژیم صهیونیستی:
باید از مسائل داخلی به موضوعات بین‌المللی برسیم     
نگاهی به فیلم ابوقریب
«ابوقریب»؛ یک اکشن واقعی ایرانی!
مروری بر کارنامه «حسن رحیم پور ازغدی»؛
فرزندِ حوزه که پیشگام نقد مشفقانه حوزه شد
اقناع افکار عمومی پیش نیاز سیاست‌های منطقه‌ای
راهکارهای ایران دربرابر معامله قرن
وسایل دیجیتال ما را گرفتار بدترین نوعِ تربیت فرزند کرده‌اند
آن گوشی لعنتی‌ را بنداز کنار!
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین