نماینده بزرگترین حزب دیوبندی پاکستان در گفت‌وگو با تسنیم:

قدرت‌های جهانی مانع توسعه روابط ایران و پاکستان می‌شوند/ مذاکره راهکار حل مشکلات دنیای اسلام است

عنوان

مسئول حزب جمعیت علمای اسلام شاخه فضل الرحمن در ایالت بلوچستان پاکستان اعلام کرد: ما در تلاشیم تا روابطمان با ایران همیشه در مسیر پیشرفت باشد.

به گزارش دفتر منطقه ای خبرگزاری تسنیم  «مولانا عبدالواسع» مسئول حزب سیاسی مذهبی جمعیت علمای اسلام شاخه فضل الرحمن در ایالت بلوچستان است که در روزهای قبل همراه با هیئتی عالی رتبه به ایران سفر کرده است.

با وجود اینکه جمعیت علمای اسلام اینک بزرگترین حزب متعلق به تفکر دیوبندی است و گمان می رود که ارتباطشان با ایران خوب نباشد ولی مصاحبه تسنیم با وی نشان داد که آنها هم تمایل فراوانی به ارتباط خوب با انقلاب اسلامی ایران دارند. مشروح مصاحبه در زیر تقدیم می شود:

تسنیم: سفر هفت روزه خود و هیئت عالی رتبه ایالت بلوچستان به ایران را چگونه ارزیابی می کنید؟

مولانا عبدالواسع: من تصور می کنم سفر ما به ایران و گفتگوی ما با مسئولین استان های « تهران، شیراز، اصفهان و خراسان رضوی» دارای اهمیت بسیار زیادی بود زیرا درباره موضوعات مهمی گفتگو داشتیم و امید می رود که با ورود دولت های دو کشور به این موضوعات در آینده ای نزدیک شاهد حل بسیاری از مشکلات موجود باشیم. من به این سخن خود اعتقاد دارم که روابط ایران و پاکستان هر روز بهتر خواهد شد.

تسنیم: با وجود اینکه اقدامات فراوانی در خصوص توسعه روابط اقتصادی و به خصوص تکمیل خط انتقال گاز صلح از ایران به پاکستان صورت گرفته، چه مشکلی را مانع آن می بینید؟

مولانا عبدالواسع: متاسفانه در شرایط فعلی، قدرت های جهانی مانع توسعه روابط ایران و پاکستان می شود و این نخستین مشکلی است که تاثیر جدی بر تکمیل این پروژه ها گذاشته است، البته حکام ایرانی و پاکستانی می توانند با رایزنی و گفتگو خود را از دیگران بی نیاز کرده و اگر مشکلی وجود دارد آن را با سرعت حل کنند. مذاکره باعث حل مشکلات موجود در تمامکشورهای اسلامی نیز خواهد شد زیرا در حال حاضر می بینیم که تلاش گسترده ای برای دور کردن جوامع اسلامی از یکدیگر صورت می گیرد.

تسنیم: در خصوص مسئله کشمیر ایران و پاکستان چه موضع مشترکی می توانند داشته باشند؟

مولانا عبدالواسع: می دانید که داستان پر غصه کشمیر سال هاست قلب جامعه اسلامی را به درد آورده است در سال های اولیه ، سازمان ملل نیز در پی حل مشکلات مسلمانان مظلوم کشمیر بود ولی رفته رفته و برای به دست آوردن منافع خود در قبال این مشکل بزرگ سکوت اختیار کرد.

موضع پاکستان را تمام دنیا می دانند و آن هم این است که ما از حقوق مسلمان کشمیری در تمام سطوح دفاع خواهیم کرد و خوشبختانه جمهوری اسلامی ایران نیز در این راه کاملا با ما همقدم است.

تسنیم: در خصوص چالش های اخیر بین پاکستان و افغانستان چه نظری دارید؟

مولانا عبدالواسع: ما چون گذشته تمایل به دوستی و ارتباط مستحکم بین تمام کشورهای اسلامی و به خصوص با همسایگان خود داریم، ولی متاسفانه گاهی کشورهای همسایه ما اقداماتی انجام می دهند و تکیه به عناصری می کنند که کشور ما را با تهدید روبرو می کند، وهمین باعث می شود که شاهد اختلافاتی جزئی بین حکام دو کشور باشیم، من معتقدم افغانستان بدون کمک گرفتن از پاکستان نمی تواند امنیت کشور خود را تامین کند، و همینطور پاکستان نمی تواند بدون کمک افغانستان در کشورش امنیت کامل را برقرار کند، پس بهترین راه تعامل دوستانه دو کشور است و امیدواریم که سران دو کشور مشکلات را با گفتگو حل و فصل کنند.

انتهای خبر/.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

دبیر کانون صرافان:

برجام هیچ کمکی به باز شدن راه‌های بانکی و سوئیفت نکرد

پذیرش FATF خلاف انسانیت و اسلامیت و استقلال ایران است

 یکی از روش‌های آمریکا برای اداره جهان جعل قواعدی است که به جهان‌داری او کمک کند و دولت‌های آزادی‌خواه و استقلال‌طلب را تحت شعاع قرار دهد. FATF یکی از آنهاست که ملزم می‌کند کشورهای عضو اطلاعات شفاف را مبادله کنند

هیچ تضمینی برای خروج ایران از فهرست سیاه وجود ندارد

دیوید لوئیس، دبیر اجرایی گروه ویژه اقدام مالی، در مصاحبه با بی‌بی‌سی گفت هیچ تضمینی وجود ندارد که ایران با اجرای خواسته‌های FATF از لیست سیاه آن خارج شود.

کدخدایی: اصلاح فوری قانون انتخابات ضروری است

سخنگوی شورای نگهبان تاکید کرد: اصلاح قانون انتخابات ضرورتی انکارناپذیر است.

مهم‌ترین مطالب سرویس

نماینده سازمان ملل متحد در یمن
قحطی جان ۱۳ میلیون یمنی را تهدید می‌کند
به امید حضور دوباره در سنگر مبارزه برای مجاهدی از جنس مقاومت و تفکر
رمضان عبدالله شلح؛ از قاهره تا فلوریدا: مقاومت توام با وحدت
ایزدی در تحلیل سفر روحانی به نیویورک مطرح کرد:
مذاکره، ابزار عملیات روانیِ آمریکا است
نگاهی به سپتامبر پر حادثه تاریخ فلسطین
چرا هزینه سازش بیشتر از مقاومت است؟
اولین مصاحبه بشار اسد با یک رسانه عربی پس از جنگ
سوریه بزودی نقش محوری عربی خود را بازخواهد یافت
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین