نماینده بزرگترین حزب دیوبندی پاکستان در گفت‌وگو با تسنیم:

قدرت‌های جهانی مانع توسعه روابط ایران و پاکستان می‌شوند/ مذاکره راهکار حل مشکلات دنیای اسلام است

عنوان

مسئول حزب جمعیت علمای اسلام شاخه فضل الرحمن در ایالت بلوچستان پاکستان اعلام کرد: ما در تلاشیم تا روابطمان با ایران همیشه در مسیر پیشرفت باشد.

به گزارش دفتر منطقه ای خبرگزاری تسنیم  «مولانا عبدالواسع» مسئول حزب سیاسی مذهبی جمعیت علمای اسلام شاخه فضل الرحمن در ایالت بلوچستان است که در روزهای قبل همراه با هیئتی عالی رتبه به ایران سفر کرده است.

با وجود اینکه جمعیت علمای اسلام اینک بزرگترین حزب متعلق به تفکر دیوبندی است و گمان می رود که ارتباطشان با ایران خوب نباشد ولی مصاحبه تسنیم با وی نشان داد که آنها هم تمایل فراوانی به ارتباط خوب با انقلاب اسلامی ایران دارند. مشروح مصاحبه در زیر تقدیم می شود:

تسنیم: سفر هفت روزه خود و هیئت عالی رتبه ایالت بلوچستان به ایران را چگونه ارزیابی می کنید؟

مولانا عبدالواسع: من تصور می کنم سفر ما به ایران و گفتگوی ما با مسئولین استان های « تهران، شیراز، اصفهان و خراسان رضوی» دارای اهمیت بسیار زیادی بود زیرا درباره موضوعات مهمی گفتگو داشتیم و امید می رود که با ورود دولت های دو کشور به این موضوعات در آینده ای نزدیک شاهد حل بسیاری از مشکلات موجود باشیم. من به این سخن خود اعتقاد دارم که روابط ایران و پاکستان هر روز بهتر خواهد شد.

تسنیم: با وجود اینکه اقدامات فراوانی در خصوص توسعه روابط اقتصادی و به خصوص تکمیل خط انتقال گاز صلح از ایران به پاکستان صورت گرفته، چه مشکلی را مانع آن می بینید؟

مولانا عبدالواسع: متاسفانه در شرایط فعلی، قدرت های جهانی مانع توسعه روابط ایران و پاکستان می شود و این نخستین مشکلی است که تاثیر جدی بر تکمیل این پروژه ها گذاشته است، البته حکام ایرانی و پاکستانی می توانند با رایزنی و گفتگو خود را از دیگران بی نیاز کرده و اگر مشکلی وجود دارد آن را با سرعت حل کنند. مذاکره باعث حل مشکلات موجود در تمامکشورهای اسلامی نیز خواهد شد زیرا در حال حاضر می بینیم که تلاش گسترده ای برای دور کردن جوامع اسلامی از یکدیگر صورت می گیرد.

تسنیم: در خصوص مسئله کشمیر ایران و پاکستان چه موضع مشترکی می توانند داشته باشند؟

مولانا عبدالواسع: می دانید که داستان پر غصه کشمیر سال هاست قلب جامعه اسلامی را به درد آورده است در سال های اولیه ، سازمان ملل نیز در پی حل مشکلات مسلمانان مظلوم کشمیر بود ولی رفته رفته و برای به دست آوردن منافع خود در قبال این مشکل بزرگ سکوت اختیار کرد.

موضع پاکستان را تمام دنیا می دانند و آن هم این است که ما از حقوق مسلمان کشمیری در تمام سطوح دفاع خواهیم کرد و خوشبختانه جمهوری اسلامی ایران نیز در این راه کاملا با ما همقدم است.

تسنیم: در خصوص چالش های اخیر بین پاکستان و افغانستان چه نظری دارید؟

مولانا عبدالواسع: ما چون گذشته تمایل به دوستی و ارتباط مستحکم بین تمام کشورهای اسلامی و به خصوص با همسایگان خود داریم، ولی متاسفانه گاهی کشورهای همسایه ما اقداماتی انجام می دهند و تکیه به عناصری می کنند که کشور ما را با تهدید روبرو می کند، وهمین باعث می شود که شاهد اختلافاتی جزئی بین حکام دو کشور باشیم، من معتقدم افغانستان بدون کمک گرفتن از پاکستان نمی تواند امنیت کشور خود را تامین کند، و همینطور پاکستان نمی تواند بدون کمک افغانستان در کشورش امنیت کامل را برقرار کند، پس بهترین راه تعامل دوستانه دو کشور است و امیدواریم که سران دو کشور مشکلات را با گفتگو حل و فصل کنند.

انتهای خبر/.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

مدیر کل اسبق دفتر وزارتی وزارت نیرودلایل قطعی‌های اخیر برق را تشریح کرد

امید واهی به غرب مانع توسعه نیروگاه‌ها شد

اروپا از کودتای ترکیه با خبر بود؟

 پانزدهم جولای ی دو‌سال پیش بود که ترکیه به سرخط خبر‌های جهان بدل شد. کودتای نافرجام ترکیه که هنوز ابهامات زیادی در آن وجود دارد. چیزی که در سالگرد این کودتا باعث دوباره مطرح شدن آن شده، توئیت خاویر سولانا، دبیرکل اسبق ناتو و مسئول پیشین سیاست خارجی اتحادیه اروپا، مبنی بر اطلاع داشتن اروپا و آمریکا از این کودتا بود.

شیعیان فوعه و کفریا از محاصره خارج می‌شوند

بر اساس این توافق حدود 7000 شهروند محاصره شده این دو شهر شیعه نشین از محاصره تروریست های "النصره، کتیبة التوحید والجهاد و تجمع سرایا داریا" خارج می‌شوند.

۸ اشتباه راهبردی تیم اقتصادی دولت

علیرغم تجربه بحران ارزی سال­های 90 و 91 و نیز ابلاغ سیاست­های کلی اقتصاد مقاومتی در بهمن ماه 1392 در راستای افزایش تاب­ آوری و مقاومت اقتصاد ایران در برابر تکانه­ های داخلی و بیرونی، همچنان طی ماه­ها و سالهای اخیر شاهد خطاهای راهبردی و تصمیمات اشتباه در دولت بودیم که موجبات کاهش 100 درصدی ارزش پول ملی طی هفت ماهه اخیر شد و به نوسانات لحظه ای دلار در بازار دامن زد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

تحرکات مشکوک سوئدی‌ها در حوزه مسایل زنان ایران
آیا پروژه «خنثی‌سازی جنسیتی» در مدارس ایران کلید خورده است؟
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین