قنبری در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان:

عربستان برای جبران شکست‌هایش درپی بحران‌آفرینی در لبنان است

عنوان

عضو حزب مردم‌سالاری گفت: استعفای سعد حریری با آل‌سعود در ارتباط است و هدف عربستان جبران شکست‌هایش در منطقه است.

داریوش قنبری در گفت وگو با خبرنگار احزاب و تشکل های گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، با بیان اینکه عربستان یکی از عقب مانده ترین سیستم های اجتماعی را به لحاظ بسته بودن در جهان دارد، گفت: در این نوع حاکمیت آزادی های سیاسی و اجتماعی برای مردم در نظر گرفته نشده است.

عضو حزب مردم سالاری با اشاره به برخی اصلاحات اخیر در عربستان نظیر اجازه رانندگی به زنان، اظهار کرد: این موارد همان انسداد فضای سیاسی و تغییر و تحولات اجتماعی است که هدف پادشاه عربستان از آنها این است که یک ژست دموکراتیک از خود به نمایش گذارد.

وی تصریح کرد: هدف دیگر ملک سلمان این است که در برابر فشارهایی که از جهان غرب به این کشور برای باز کردن فضا وارد می شود، وانمود کند که با این تغییر و تحولات، کشور را به سمت تغییرات دموکراتیک برده، در صورتی که به لحاظ سیاسی اتفاق خاصی رخ نداده است.

قنبری با اشاره به بازداشت چند نفر از شاهزادگان سعودی، بیان کرد: آنطور که معلوم است، این شاهزادگان پسران ملک سلمان برای پادشاهی آینده هستند و از طرف دیگر با تغییراتی که داده شده یک سری آزادی های نمایشی به زنان داده تا در راستای ارائه یک چهره به ظاهر اصلاح گر از ملک سلمان، بتوانند در آینده قدرت را به راحتی به پسران او منتقل کنند.

قنبری با اشاره به نحوه انتقال قدرت در عربستان که به صورت سنتی در خاندان آل سعود به برادران می رسد، اظهار کرد: انتقال قدرت به پسران با این سنت در تضاد است و ملک سلمان هم این سنت را تغییر داده تا پسرش را روی کار آورد و با ارائه یکسری اصلاحات می خواهد فضا را در داخل عربستان برای آن قشرهایی که خواهان مدرنیسم هستند رضایت بخش کند.

وی ادامه داد: ملک سلمان به دنبال این است که برای خود و پسرش پایگاه اجتماعی در میان قشرهای طرفدار مدرنیسم ایجاد کند و از طرفی دیگر هم این پیام را به غرب بدهد که طرفدار اصلاح جامعه عقب مانده عربستان است.

عضو حزب مردم سالاری با بیان اینکه در سال های گذشته  سرزنش های فراوانی از ناحیه کشورهای غربی به عربستان وارد می شد که این کشور هنوز فوق العاده عقب افتاده است که حتی به زنان هم اجازه رانندگی نمی دهد، گفت: پادشاه عربستان با اقداماتی این چنینی به دنبال کسب پرستیژ در جهان خارج است تا آن چهره ای که از سعودی به عنوان یک کشور فوق العاده عقب مانده ترسیم شده، به شکل یک کشوری رو به تحول تغییر یابد.

قنبری با بیان اینکه خاندان سلطنتی تلاش می کند با این اقدامات نام ملک سلمان را در تاریخ عربستان به عنوان چهره ای که به دنبال اصلاحات بوده ثبت کند، اظهار کرد: در مجموع این اقدامات در راستای ثبت نام ملک سلمان و تسهیل انتقال قدرت در آینده به پسر او انجام خواهد شد.

** تلاش عربستان برای بحران آفرینی در لبنان جهت جبران شکست هایش

وی در ادامه به نقش مخرب عربستان در لبنان اشاره کرد و گفت: این کشور با پول دادن به بخشی از اهل سنت در لبنان تلاش می کند تا در میان آنها قدرت نمایی کند و در نهایت اهل سنت را در لبنان مقابل شیعیان قرار دهد و به نوعی وحدت لبنان را متزلزل کند.

 عضو حزب مردم سالاری با تأکید بر اینکه عربستان همواره این نقش منفی را داشته و این کار را هم از سر حسادت نسبت به  ارتباط ایران و لبنان انجام می داده است، اظهار کرد: عربستان از اینکه می بیند ایران در میان لبنانی ها اعم از اهل سنت، شیعه و مسیحیان دارای جایگاه است، همواره نگران بوده و تلاش می کند به عنوان رقیبی برای ایران در لبنان ظاهر شود.

قنبری با بیان اینکه عربستان در بسیاری از مقاطع تلاش کرده تا بی ثباتی را در لبنان حاکم کند، گفت: تا حدودی هم در این ناآرامی ها موفق بوده و با خرج دلارهای نفتی، بی ثباتی در لبنان را دنبال کرده است. عربستان الان به دنبال این است که با به هم ریختن اوضاع لبنان و به چالش کشیدن وحدت این کشور شکست های خود در منطقه را جبران کند.

** استعفای سعدالحریری بی شک مرتبط با آل سعود است

وی  با تأکید بر اینکه هیچ تردیدی نیست که استعفای سعد حریری با آل سعود در ارتباط است، گفت: این استعفا یکی از استثنایی ترین استعفاهایی بود که احتمال داشت در تاریخ سیاسی یک کشور رخ دهد. اینکه یک مقام سیاسی در یک کشور دیگر استعفا دهد، نشانگر آن است که تحت تأثیر نفوذ و فشار آن کشور بوده و چنین اقدامی انجام داده است.

قنبری هدف عربستان از تحمیل استعفا به سعد حریری را ناشی از شکست های پی در پی آنها در منطقه برشمرد و تأکید کرد: عربستان با این اقدامات درصدد جبران شکست های خود در منطقه است و می خواهد با فشار بر سعد حریری و بی ثبات کردن لبنان به نوعی، بخشی از این شکست ها را جبران کند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

آیا طرح اعاده اموال نامشروع مسئولین گره گشا خواهد بود؟

۴ نکته درحاشیه ماجرای ویلای لواسان +فیلم

مطالبات ایران از آمریکا

بی اعتنایی به قوانین و مقررات بین‌المللی و تلاش برای تخریب هرگونه قانونمندی در نظام بین‌المللی یکی دیگر از وجوه بارز سیاست خارجی دولت کنونی آمریکا است. تا آنجا که حتی مطابق گزارشهای خبری، نمایندگان آمریکا در جریان مذاکره بر سر بیانیه نشست گروه 7 در کانادا، با ذکر عبارتی مبنی بر لزوم اعتلای "نظم بین‌المللی مبتنی بر قانون"  مخالفت کرده بودند. دولت ترامپ این رویه مخرب خود را با نفی اصل بنیادی "وفا به عهد" آغاز کرد.

۱۲ توصیه مهم رهبر انقلاب به مجلس

مجلس نباید نماد تردید و خودکم‌بینی، یأس و ناامیدی، و بی‌اعتنایی و بی‌مبالاتی به مسائل کشور باشد و نباید با دید مأیوسانه به ظرفیت‌ها و توانایی‌های ملی نگاه کند

اجاره‌نشین‌ها!

در این گزارش از مجموعه ویدئوهای "آوانت"، تلاش شده تا گوشه ای از مشکلات مستاجران پس از گرانی های اخیر مسکن زیر ذره بین قرار گیرد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

به منظور مذاکره درباره تحولات مربوط به خلیج فارس و قطر
وزیر خارجه عمان وارد تهران شد + برنامه سفر
قاسمی در واکنش به اظهارات وزیر دفاع آمریکا:
نظام آمریکا و "متیس" خود مظهر تروریسم و نقض حقوق بشر هستند
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین