المیادین: اقدامات آل‌سعود باعث شده میشل عون لحن خود را در برابر عربستان تندتر کند

عنوان

رئیس‌جمهور لبنان لحن خود را در برابر مقامات سعودی تندتر کرده و خواستار توضیح عربستان در زمینه عدم بازگشت سعد حریری به کشورش شد.

به گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از شبکه تلویزیونی المیادین، امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه در تماس تلفنی با میشل عون همتای لبنانی خود خواستار احترام به حاکمیت لبنان و فعالیتهای مسئولان لبنانی شد. از سوی دیگر میشل عون از عربستان سعودی خواست دلایلی را که باعث شده است سعد حریری، نخست وزیر مستعفی لبنان هنوز به کشورش بازنگردد، مشخص کند.

گزارشگر شبکه تلویزیونی المیادین در گزارشی گفت: یک هفته از به گروگان گرفته شدن سعد حریری می گذرد، هفته ای که فضای پیچیده ای داشت. نه تنها استعفای سعد حریری پذیرفته نشد بلکه مشورت های نمایندگان در این زمینه نیز صورت نگرفت و هیچ دولت دیگری تشکیل نشد و تشکیل نخواهد شد.

خبرنگار المیادین افزود: اولویت ملی لبنان امروز بازگشت نخست وزیر این کشور است. میشل عون، رئیس جمهور لبنان از زمان استعفای اجباری سعد حریری مواضع خود را بصورت پلکانی افزایش داد. وی ابتدا با اعلام اینکه هنوز منتظر بازگشت سعد حریری برای بیان کردن دلایل استعفاست از تشنج سیاسی لبنان جلوگیری و صدمه سیاسی در کشورش را مهار کرد. وی سپس به مشورتهای سیاسی و اقتصادی و امنیتی در روزهای بعد از گروگان گرفته شدن حریری روی آورد. پس از آن نیز مسئولان لبنان همه بطور یکصدا بازگشت سعد حریری را خواستار شدند. آنها گفتند نخست وزیر لبنان باید برگردد سپس هر آنچه بخواهد انجام دهد.

اما پاسخ ندادن مقامات سعودی به همه تلاشهای لبنانی و بین المللی برای آزادی سعد حریری باعث شد رئیس جمهور لبنان لحن خود را تندتر کند و از عربستان سعودی بخواهد دلایلی را که باعث شده است از بازگشت سعد حریری ممانعت به عمل آورد توضیح بدهد. وی مسئولیت مستقیم ممانعت از بازگشت حریری به لبنان را به عهده مقامات سعودی دانست.

میشل عون همچنین تاکید کرد: پیچیدگی های شرایط کنونی سعد حریری از زمان اعلام استعفایش به بعد، خود دلیل روشنی بر این مطلب است که این استعفا و حوادث پس از آن بیانگر حقیقت و واقعیت نیست. اینها همه ناشی از اوضاع پیچیده و نامشخصی است که در عربستان سعودی وجود دارد از اینرو نمی توان به این شرایط اعتماد کرد.

در مقابل، ولید البخاری کاردار سفارت عربستان سعودی در لبنان گفت: بازگشت سعد حریری به خود شخص او مربوط می شود و شاید هم به دلایل امنیتی نمی خواهد به لبنان بازگردد و از ترور شدنش در لبنان نگران است!.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

مشکل تسویه ارزی نفت خام فروخته شده در بورس چیست؟

پاشنه آشیل عرضه نفت در بورس

برجام هیچ کمکی به باز شدن راه‌های بانکی و سوئیفت نکرد

ورود ارز به کشور دلیل عمده کاهش قیمت ارز بود و باعث شد تا بین عرضه و تقاضا تعادل برقرار شود و هر چه این تعادل بیشتر شود قیمت دلار هم متعادل تر خواهد شد.

پذیرش FATF خلاف انسانیت و اسلامیت و استقلال ایران است

 یکی از روش‌های آمریکا برای اداره جهان جعل قواعدی است که به جهان‌داری او کمک کند و دولت‌های آزادی‌خواه و استقلال‌طلب را تحت شعاع قرار دهد. FATF یکی از آنهاست که ملزم می‌کند کشورهای عضو اطلاعات شفاف را مبادله کنند

هیچ تضمینی برای خروج ایران از فهرست سیاه وجود ندارد

دیوید لوئیس، دبیر اجرایی گروه ویژه اقدام مالی، در مصاحبه با بی‌بی‌سی گفت هیچ تضمینی وجود ندارد که ایران با اجرای خواسته‌های FATF از لیست سیاه آن خارج شود.

مهم‌ترین مطالب سرویس

نماینده سازمان ملل متحد در یمن
قحطی جان ۱۳ میلیون یمنی را تهدید می‌کند
به امید حضور دوباره در سنگر مبارزه برای مجاهدی از جنس مقاومت و تفکر
رمضان عبدالله شلح؛ از قاهره تا فلوریدا: مقاومت توام با وحدت
ایزدی در تحلیل سفر روحانی به نیویورک مطرح کرد:
مذاکره، ابزار عملیات روانیِ آمریکا است
نگاهی به سپتامبر پر حادثه تاریخ فلسطین
چرا هزینه سازش بیشتر از مقاومت است؟
اولین مصاحبه بشار اسد با یک رسانه عربی پس از جنگ
سوریه بزودی نقش محوری عربی خود را بازخواهد یافت
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین