المیادین: اقدامات آل‌سعود باعث شده میشل عون لحن خود را در برابر عربستان تندتر کند

عنوان

رئیس‌جمهور لبنان لحن خود را در برابر مقامات سعودی تندتر کرده و خواستار توضیح عربستان در زمینه عدم بازگشت سعد حریری به کشورش شد.

به گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان به نقل از شبکه تلویزیونی المیادین، امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه در تماس تلفنی با میشل عون همتای لبنانی خود خواستار احترام به حاکمیت لبنان و فعالیتهای مسئولان لبنانی شد. از سوی دیگر میشل عون از عربستان سعودی خواست دلایلی را که باعث شده است سعد حریری، نخست وزیر مستعفی لبنان هنوز به کشورش بازنگردد، مشخص کند.

گزارشگر شبکه تلویزیونی المیادین در گزارشی گفت: یک هفته از به گروگان گرفته شدن سعد حریری می گذرد، هفته ای که فضای پیچیده ای داشت. نه تنها استعفای سعد حریری پذیرفته نشد بلکه مشورت های نمایندگان در این زمینه نیز صورت نگرفت و هیچ دولت دیگری تشکیل نشد و تشکیل نخواهد شد.

خبرنگار المیادین افزود: اولویت ملی لبنان امروز بازگشت نخست وزیر این کشور است. میشل عون، رئیس جمهور لبنان از زمان استعفای اجباری سعد حریری مواضع خود را بصورت پلکانی افزایش داد. وی ابتدا با اعلام اینکه هنوز منتظر بازگشت سعد حریری برای بیان کردن دلایل استعفاست از تشنج سیاسی لبنان جلوگیری و صدمه سیاسی در کشورش را مهار کرد. وی سپس به مشورتهای سیاسی و اقتصادی و امنیتی در روزهای بعد از گروگان گرفته شدن حریری روی آورد. پس از آن نیز مسئولان لبنان همه بطور یکصدا بازگشت سعد حریری را خواستار شدند. آنها گفتند نخست وزیر لبنان باید برگردد سپس هر آنچه بخواهد انجام دهد.

اما پاسخ ندادن مقامات سعودی به همه تلاشهای لبنانی و بین المللی برای آزادی سعد حریری باعث شد رئیس جمهور لبنان لحن خود را تندتر کند و از عربستان سعودی بخواهد دلایلی را که باعث شده است از بازگشت سعد حریری ممانعت به عمل آورد توضیح بدهد. وی مسئولیت مستقیم ممانعت از بازگشت حریری به لبنان را به عهده مقامات سعودی دانست.

میشل عون همچنین تاکید کرد: پیچیدگی های شرایط کنونی سعد حریری از زمان اعلام استعفایش به بعد، خود دلیل روشنی بر این مطلب است که این استعفا و حوادث پس از آن بیانگر حقیقت و واقعیت نیست. اینها همه ناشی از اوضاع پیچیده و نامشخصی است که در عربستان سعودی وجود دارد از اینرو نمی توان به این شرایط اعتماد کرد.

در مقابل، ولید البخاری کاردار سفارت عربستان سعودی در لبنان گفت: بازگشت سعد حریری به خود شخص او مربوط می شود و شاید هم به دلایل امنیتی نمی خواهد به لبنان بازگردد و از ترور شدنش در لبنان نگران است!.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

اگر چند متخصص با حقوق ناچیز بهت بِدن، چیکار میکنی؟

داستان ۳۰۰ هزار سال از عمر جوون‌ ایرانی!

مسئله تلگرام برای گیج کردن مردم نیست!؟

این قسمت از مجموعه ویدئوهای "آوانت" - شهرآرا؛ قرار بود با موضوع فیلترینگ تلگرام ضبط شود اما تغییر مسیر داد.

مزاحمت شیخ‌دُبی‌نشین برای دخترایرانی!

پیشنهاد نوروزی مجموعه "کبریت"، فیلم سینمایی "لاتاری" است و به همین مناسبت اقدام به ساخت دوربین مخفی با موضوع آخرین ساخته محمدحسین مهدویان کرده است. در این مجموعه واکنش شهروندان نسبت به مزاحمت شیخ دبی‌نشین و دستیارش برای دختر ایرانی به تصویر کشیده شده است.

نظرات جالب مردم پس از مشاهده فیلم به وقت شام

فیلم به وقت شام آخرین ساخته ابراهیم حاتمی کیا در اکران نوروزی به سر می برد و با استقبال خوبی روبرو شده است. "کلاکت" پس از تماشای فیلم به سراغ مردم رفته و نظرشان را درباره این فیلم جویا شده است.

مهم‌ترین مطالب سرویس

دی میستورا در گفتگو با روزنامه الشرق الاوسط:
تجزیه بخشی از آینده سوریه نخواهد بود
با انتشار بیانیه‌ای
ترامپ آزادی موصل را تبریک گفت
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین