رئیس کمیسیون شکایات پارلمان افغانستان در گفت‌وگو با تسنیم:

رئیس و معاون پارلمان افغانستان باید به دادستانی معرفی شوند/ کمیسیون حقیقت‌یاب حق صدور حکم را ندارد

عنوان

رئیس کمیسیون شکایات در پارلمان افغانستان با اشاره به قضیه فساد و قانون‌شکنی در این مجلس گفت: رئیس و معاون پارلمان باید به دلیل فساد اداری به دادستانی کل معرفی شوند زیرا کمیسیون حقیقت‌یاب حق صدور حکم را ندارد.

«عبیدالله بارکزی» رئیس کمیسیون شکایات پارلمان افغانستان در گفت وگو با خبرنگار دفتر منطقه ای خبرگزاری تسنیم با اشاره به اتهامات اختلاس علیه «عبدالرئوف ابراهیمی» رئیس و قانون شکنی توسط «همایون همایون» معاون پارلمان این کشور اظهار داشت این افراد باید به دادستانی کل معرفی شوند.

اخیرا برای بررسی اتهامات اختلاس علیه رئیس پارلمان افغانستان، کمیسیون حقیقت یاب از سوی هیئت اداری این مجلس تشکیل شد و این کمیسیون پس از تحقیقات از رئیس پارلمان خواست تا مبلغ پنج میلیون افغانی (88 هزار دلار) را به بودجه مجلس بازگرداند.

بارکزی با اشاره به صدور حکم از سوی کمیسیون حقیقت یاب تصریح کرد: این کمیسیون برای بررسی فساد اداری در پارلمان تعیین شده بود تا مدارک و شواهد را جمع آوری کند و در مورد آن گزارش دهد، اما این کمیسیون اختیارات لازم برای صدور حکم را ندارد.

وی افزود: کمیسیون حقیقت یاب نخست باید گزارشی را که تهیه کرده بود به نمایندگان افغان ارائه می کرد تا آنها درباره برکناری یا معرفی رئیس پارلمان افغانستان به دادستانی کل تصمیم بگیرند، زیرا این کمیسیون اختیار صدور حکم را ندارد.

نماینده ولایت ارزگان در پارلمان افغانستان گفت: اگر رئیس پارلمان واقعا مرتکب اختلاس شده باشد، صدور حکم درباره وی خارج از صلاحیت این کمیسیون است زیرا با رسیدگی نمایندگان افغان به این قضیه رئیس پارلمان به دادستانی معرفی می شود و دادگاه باید درباره این پرونده تصمیم بگیرد.

بارکزی تاکید کرد: فساد اداری بدون در نظر داشتن اینکه چه شخصی مرتکب فساد شده است، جرم آشکار است و به نظر می رسد که معاون و رئیس پارلمان هر دو در فساد اداری غرق هستند و در پس پرده توافقاتی نیز انجام داده اند.

رئیس کمیسیون شکایات پارلمان افغانستان، با متهم کردن «همایون» به سرقت از آرشیو نشست های محرمانه مجلس، اظهار داشت معاون پارلمان، مرکز فعالیت های اطلاعاتی در منطقه «کارته سه» شهر کابل ایجاد کرده است و از آنجا نیز تعدادی هلی کم را نیز پرواز می دهد.

وی افزود: این دوربین ها از سوی روسیه در اختیار مرکزی که توسط معاون پارلمان اداره می شود، قرار گرفته است و این مرکز حدود 300 محافظ مسلح دارد همچنین هکرهای آلمانی در آن حضور دارند.

رئیس کمیسیون شکایات پارلمان افغانستان اظهار داشت: این موارد نشان می دهد که رئیس و معاون پارلمان و کمیسیون حقیقت یاب با یکدیگر معامله پنهانی کرده اند اما نمایندگان افغان سکوت اختیار نمی کنند و خواستار رسیدگی شفاف به این موضوعات هستند، زیرا توطئه های این افراد پارلمان را به چالش کشیده است.

بارکزی درباره احتمال مداخله دولت در قضیه اتهامات رئیس پارلمان افغانستان نیز گفت: مصونیت نمایندگان افغان باعث شده تا دولت نتواند در این قضیه مداخله کند.

ماه گذشته «طلوع نیوز» گزارشی را منتشر کرد که بر اساس آن «عبدالرئوف ابراهیمی» رئیس پارلمان افغانستان به اختلاس و هزینه بودجه این مجلس برای مصارف شخصی متهم شد و برای بررسی اتهامات وی کمیسیون حقیقت یاب تعیین شد، اما این کمیسیون به جای ارائه گزارش به نمایندگان افغان رئیس پارلمان را به پرداخت پنج میلیون افغانی متهم کرد.

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

مدیر کل اسبق دفتر وزارتی وزارت نیرودلایل قطعی‌های اخیر برق را تشریح کرد

امید واهی به غرب مانع توسعه نیروگاه‌ها شد

اروپا از کودتای ترکیه با خبر بود؟

 پانزدهم جولای ی دو‌سال پیش بود که ترکیه به سرخط خبر‌های جهان بدل شد. کودتای نافرجام ترکیه که هنوز ابهامات زیادی در آن وجود دارد. چیزی که در سالگرد این کودتا باعث دوباره مطرح شدن آن شده، توئیت خاویر سولانا، دبیرکل اسبق ناتو و مسئول پیشین سیاست خارجی اتحادیه اروپا، مبنی بر اطلاع داشتن اروپا و آمریکا از این کودتا بود.

شیعیان فوعه و کفریا از محاصره خارج می‌شوند

بر اساس این توافق حدود 7000 شهروند محاصره شده این دو شهر شیعه نشین از محاصره تروریست های "النصره، کتیبة التوحید والجهاد و تجمع سرایا داریا" خارج می‌شوند.

۸ اشتباه راهبردی تیم اقتصادی دولت

علیرغم تجربه بحران ارزی سال­های 90 و 91 و نیز ابلاغ سیاست­های کلی اقتصاد مقاومتی در بهمن ماه 1392 در راستای افزایش تاب­ آوری و مقاومت اقتصاد ایران در برابر تکانه­ های داخلی و بیرونی، همچنان طی ماه­ها و سالهای اخیر شاهد خطاهای راهبردی و تصمیمات اشتباه در دولت بودیم که موجبات کاهش 100 درصدی ارزش پول ملی طی هفت ماهه اخیر شد و به نوسانات لحظه ای دلار در بازار دامن زد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

تحرکات مشکوک سوئدی‌ها در حوزه مسایل زنان ایران
آیا پروژه «خنثی‌سازی جنسیتی» در مدارس ایران کلید خورده است؟
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین