درخواست غرامت از آلمان، مساله‌ای "حیثیتی" برای لهستان

عنوان

رهبر حزب حاکم قانون و عدالت لهستان گفت، درخواست غرامت از آلمان به خاطر اقدامات این کشور طی جنگ جهانی دوم در لهستان، مساله‌ای حیثیتی برای ورشو است.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، مساله غرامت که پس از چند دهه توسعه روابط با آلمان، توسط حزب منتقد اروپا  "قانون و عدالت" ((PiS لهستان احیا شده است، می‌تواند تنش‌ها را میان این دو عضو اتحادیه اروپا تشدید کند.

در ماه سپتامبر، کارشناسان حقوقی پارلمان لهستان، حکمی صادر کردند که طبق آن ورشو حق دارد از آلمان درخواست غرامت کند. با این حال، وزیر امور خارجه لهستان اظهار کرد که هیچ اقامه دعوی شتابزده‌ای صورت نخواهد گرفت.

یاروسواف کاچینسکی، رهبر PiS اظهار کرد: فرانسوی‌ها، یهودیان و بسیاری ملت‌های دیگر به خاطر خسارت‌هایی که طی جنگ جهانی دوم متحمل شدند، غرامت دریافت کرده‌اند. اما لهستانی‌ها نه! مساله تنها سرمایه‌های مادی نیست. مساله شان و حیثیت ما است و این نمایش نیست. این خواسته ماست؛ خواسته‌ کاملا جدی ما!

دولت حزب PiS عمیقا نسبت به آلمان بی‌اعتماد است و در ماه‌های اخیر درخواست‌هایی را برای جبران خسارت‌های جنگ جهانی دوم مطرح کرده است، اما ویتولد واشچیکوفسکی، وزیر امور خارجه لهستان گفته، پیش از ارائه دعوی، انجام بررسی‌های بیشتر لازم است.

شش میلیون لهستانی، از جمله سه میلیون یهودی طی جنگ جهانی دوم کشته شده‌اند. پس از قیام ورشو در سال 1944 که با شکست مواجه شد، این شهر در آتش سوخت و ویران شد و طی آن 200 هزار غیرنظامی کشته شدند.

منبع: ایسنا

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

فیلم و عکس‌های سفر صبح امروز رهبر معظم انقلاب

سفر رهبرانقلاب به مناطق زلزله‌زده کرمانشاه

«وعده صادق» سردار سلیمانی

با آزادسازی البوکمال، پرونده #داعش در عراق و سوریه در عرصه میدانی بسته شد.

چرا مردم دنیا از بزرگترین اجتماع جهان چیزی نشنیده‌اند!؟

در این کلیپ که مطابق با مقاله شرکت روزنامه‌نگاران آمریکایی هافینگتون‌پست است، به این موضوع پرداخته که چرا پیاده‌روی بزرگ اربعین و اجتماع بزرگ عزاداران حسینی در کربلا، برای مردم دنیا بازتابی داده نمی شود.

گاف سخنگوی وزارت خارجه آمریکا درباره وضع حریری

"هدر ناوئرت" سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در نشست خبری خود درباره وضعیت حریری از واژه "شرایط نگهداری حریری" استفاده می‌کند که این موضوع حساسیت خبرنگاران را برمی‌انگیزد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

دی میستورا در گفتگو با روزنامه الشرق الاوسط:
تجزیه بخشی از آینده سوریه نخواهد بود
با انتشار بیانیه‌ای
ترامپ آزادی موصل را تبریک گفت
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین