درخواست غرامت از آلمان، مساله‌ای "حیثیتی" برای لهستان

عنوان

رهبر حزب حاکم قانون و عدالت لهستان گفت، درخواست غرامت از آلمان به خاطر اقدامات این کشور طی جنگ جهانی دوم در لهستان، مساله‌ای حیثیتی برای ورشو است.

به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری رویترز، مساله غرامت که پس از چند دهه توسعه روابط با آلمان، توسط حزب منتقد اروپا  "قانون و عدالت" ((PiS لهستان احیا شده است، می‌تواند تنش‌ها را میان این دو عضو اتحادیه اروپا تشدید کند.

در ماه سپتامبر، کارشناسان حقوقی پارلمان لهستان، حکمی صادر کردند که طبق آن ورشو حق دارد از آلمان درخواست غرامت کند. با این حال، وزیر امور خارجه لهستان اظهار کرد که هیچ اقامه دعوی شتابزده‌ای صورت نخواهد گرفت.

یاروسواف کاچینسکی، رهبر PiS اظهار کرد: فرانسوی‌ها، یهودیان و بسیاری ملت‌های دیگر به خاطر خسارت‌هایی که طی جنگ جهانی دوم متحمل شدند، غرامت دریافت کرده‌اند. اما لهستانی‌ها نه! مساله تنها سرمایه‌های مادی نیست. مساله شان و حیثیت ما است و این نمایش نیست. این خواسته ماست؛ خواسته‌ کاملا جدی ما!

دولت حزب PiS عمیقا نسبت به آلمان بی‌اعتماد است و در ماه‌های اخیر درخواست‌هایی را برای جبران خسارت‌های جنگ جهانی دوم مطرح کرده است، اما ویتولد واشچیکوفسکی، وزیر امور خارجه لهستان گفته، پیش از ارائه دعوی، انجام بررسی‌های بیشتر لازم است.

شش میلیون لهستانی، از جمله سه میلیون یهودی طی جنگ جهانی دوم کشته شده‌اند. پس از قیام ورشو در سال 1944 که با شکست مواجه شد، این شهر در آتش سوخت و ویران شد و طی آن 200 هزار غیرنظامی کشته شدند.

منبع: ایسنا

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

مشکل تسویه ارزی نفت خام فروخته شده در بورس چیست؟

پاشنه آشیل عرضه نفت در بورس

برجام هیچ کمکی به باز شدن راه‌های بانکی و سوئیفت نکرد

ورود ارز به کشور دلیل عمده کاهش قیمت ارز بود و باعث شد تا بین عرضه و تقاضا تعادل برقرار شود و هر چه این تعادل بیشتر شود قیمت دلار هم متعادل تر خواهد شد.

پذیرش FATF خلاف انسانیت و اسلامیت و استقلال ایران است

 یکی از روش‌های آمریکا برای اداره جهان جعل قواعدی است که به جهان‌داری او کمک کند و دولت‌های آزادی‌خواه و استقلال‌طلب را تحت شعاع قرار دهد. FATF یکی از آنهاست که ملزم می‌کند کشورهای عضو اطلاعات شفاف را مبادله کنند

هیچ تضمینی برای خروج ایران از فهرست سیاه وجود ندارد

دیوید لوئیس، دبیر اجرایی گروه ویژه اقدام مالی، در مصاحبه با بی‌بی‌سی گفت هیچ تضمینی وجود ندارد که ایران با اجرای خواسته‌های FATF از لیست سیاه آن خارج شود.

مهم‌ترین مطالب سرویس

نماینده سازمان ملل متحد در یمن
قحطی جان ۱۳ میلیون یمنی را تهدید می‌کند
به امید حضور دوباره در سنگر مبارزه برای مجاهدی از جنس مقاومت و تفکر
رمضان عبدالله شلح؛ از قاهره تا فلوریدا: مقاومت توام با وحدت
ایزدی در تحلیل سفر روحانی به نیویورک مطرح کرد:
مذاکره، ابزار عملیات روانیِ آمریکا است
نگاهی به سپتامبر پر حادثه تاریخ فلسطین
چرا هزینه سازش بیشتر از مقاومت است؟
اولین مصاحبه بشار اسد با یک رسانه عربی پس از جنگ
سوریه بزودی نقش محوری عربی خود را بازخواهد یافت
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین