در گفتگو با مهر عنوان شد؛

مراجعه کمتر از ۲۵درصدخودروهای پلاک تهران به مراکز معاینه فنی

عنوان

مدیرعامل ستاد معاینه فنی شهرداری تهران گفت: در پایتخت بیش از ۳.۸ میلیون خودرو با پلاک تهران داریم که از این تعداد در سال گذشته ۱.۲ میلیون خودرو به مراکز معاینه فنی مراجعه کرد

سید نواب حسینی منش در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اهمیت فرهنگسازی درخصوص اجرای معاینه فنی، افزود: موضوعی که جدا از بحث های ایجابی و اجباری در بحث گرفتن معاینه فنی وجود دارد، مساله فرهنگسازی خانواده در راستای اجرای مسئولیت اجتماعی است که این وظیفه برعهده رسانه ها قرار دارد.

وی با بیان اینکه شهروندان نسبت به معاینه فنی بی توجه  هستند، گفت: متاسفانه شهروندان تا زمانی که اجبار وجود نداشت، اخذ معاینه فنی خودرو را ضرورت نمی دانستند. البته خانواده هایی هستند که معاینه فنی را الزام می دانند به طوری که در حال حاضر بیش از چهارصد هزار پلاک یونیک در تهران وجود دارد که هر ساله معاینه فنی خود را می گیرند و افراد منضبطی هستند که قانون را رعایت می کنند اما در مقابل اکثر افراد به مراکز معاینه فنی مراجعه نمی کنند.

وی افزود: در پایتخت بیش از ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار خودرو با پلاک تهران داریم که از این تعداد در سال گذشته یک میلیون و ۲۰۰ هزار خودرو به مراکز معاینه فنی مراجعه کرده اند اما سایر خودروهایی که مشمول هستند اصلا مراجعه نکرده اند.

حسینی منش در ادامه با بیان اینکه خودرو عامل اصلی آلودگی هوای شهر تهران است، گفت: فرقی نمی کند خودروی سبک یا سنگین باشد. خودرو عامل اصلی آلودگی هواست و شهرداری تهران به جد نسبت به موضوع معاینه فنی حساس است و در دوره مدیریت جدید دستور داده شده تا خودروهای شهرداری از سلامت برخوردار باشد.

وی با اشاره به اینکه میزان خودروهای مردودی از جمله تاکسی ها و اتوبوس ها از نُرم مراکز معاینه فنی افزایش یافته است، گفت: برای حل آلودگی هوا مصوبه قانونی کشور را داریم که بابت خودروهای تولید داخل که بیشتر از ۸ لیتر بنزین مصرف می کنند، یک خودروی فرسوده از رده خارج شود اما چرا این موضوع توسط برخی افراد وتو می شود. از طرفی قانون فیلتر دوده را برای خودروهای سنگین داشتیم اما چرا اجرا نشد. قانون ها وجود دارد اما دستگاه ها اجرا نمی کنند.

مدیرعامل ستاد معاینه فنی شهرداری تهران در ادامه  با اشاره به ضرورت معاینه فنی موتورسیکلت های شهر تهران اظهارداشت: موتورسیکلت ها از لحاظ معاینه فنی و همچنین آلودگی صوتی دچار مشکلاتی هستند که نسبت به حل این مشکل بی توجهی می شود.

حسینی منش با بیان اینکه موتورسیکلت ها به هیچ نوع قانونی پایبند نیستند، گفت: موتورسیکلت ها هیچ قانونی اعم از ترافیک و قوانین راهنمایی رانندگی را رعایت نمی کنند و تا کنون برخورد مناسبی نیز با آن ها نشده است.

وی با بیان اینکه در حوزه معاینه فنی شهرداری تهران ۱۰ خط مکانیزه ویژه موتورسیکلت را در مراکز معاینه فنی ایجاد کرده است، افزود:  در سال گذشته از حدود ۴ میلیون موتورسیکلتی که در شهر تهران وجود دارد، فقط ۲۰۰ دستگاه موتورسیکلت به مراکز معاینه فنی شهر تهران مراجعه کردند.

حسینی منش تصریح کرد: عدم مراجعه موتورسیکلت ها به مراکز معاینه فنی نشان دهنده این است که اهمیتی برای موضوع سلامت موتور و معاینه فنی قائل نمی شوند. از طرفی در وزارت کشور تا به امروز دستورالعملی برای چگونگی اجرای معاینه فنی موتورسیکلت تهیه نشده است.

وی خاطرنشان کرد: البته شهرداری تهران دستورالعملی را طبق استانداردهای موجود در دنیا تهیه کرده که بر اساس آن موتورسیکلت هایی که نیاز به معاینه فنی دارند، نیازشان در مراکز برطرف شود.

حسینی منش در رابطه با طرح ترافیک موتورسیکلت ها نیز گفت: با توجه به اینکه قرار بود طرح ترافیک موتورسیکلت ها اجرا شود و الزام معاینه فنی برای این طرح بیش از هزار دستگاه موتورسیکلت به مراکز معاینه فنی مراجعه کردند. در مجموع باید گفت کار معاینه فنی در مراکز انجام می شود اما نه در سیمفا ثبت می شود و نه دستورالعملی در وزارت کشور برای آن وجود دارد.

منبع: مهر

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

موشن گرافیک/ از تعهد بیشتر به خانواده تا روی آوردن به حیوانات

مقایسه صفحات مجازی سلبریتی‌های ایرانی و خارجی

هر کی با این طرح مخالفه ایرانی نیست!

در آستانه رای‌گیری درباره طرح اعاده اموال نامشروع مسئولان در مجلس، «نسیم آنلاین» نظرات مردمی درباره این طرح را منتشر میکند. منبع: آرمان تی وی

پرونده قلعه گنج

بررسی بازسازی و نماکاری ساختمان های مرکزی بنیاد مستضعفان در پی هزینه ۱۲۰میلیاردی برای نماکاری و دکوراسیون ساختمان های بنیاد مستضعفان، "آوانت" تصاویر اختصاصی از ساختمان ها و مصاحبه با مسئولین آن را منتشر می کند.

ولخرجی عمامه‌های انگلیسی!

به بهانه تحرکات اخیر شیعه انگلیسی و تعرض برخی اعضای این گروه به ساختمان سفارت ایران در لندن، اظهارات آیت الله اراکی دبیر مجمع جهانی تقریب مذاهب اسلامی درباره پشت پرده های این گروه، در «نسیم آنلاین» بازنشر یافته است.

مهم‌ترین مطالب سرویس

سردار اشتری در حاشیه بازدید از پاسگاه مرزی خسروی؛
تحرکات گروهک های تروریستی در آن سوی مرزها خنثی می‌شود
معاون فنی و درآمد سازمان تأمین اجتماعی:
کارگران فاقد بیمه برای بیمه شدن اقدام کنند
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین