در گفتگو با مهر عنوان شد؛

مراجعه کمتر از ۲۵درصدخودروهای پلاک تهران به مراکز معاینه فنی

عنوان

مدیرعامل ستاد معاینه فنی شهرداری تهران گفت: در پایتخت بیش از ۳.۸ میلیون خودرو با پلاک تهران داریم که از این تعداد در سال گذشته ۱.۲ میلیون خودرو به مراکز معاینه فنی مراجعه کرد

سید نواب حسینی منش در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اهمیت فرهنگسازی درخصوص اجرای معاینه فنی، افزود: موضوعی که جدا از بحث های ایجابی و اجباری در بحث گرفتن معاینه فنی وجود دارد، مساله فرهنگسازی خانواده در راستای اجرای مسئولیت اجتماعی است که این وظیفه برعهده رسانه ها قرار دارد.

وی با بیان اینکه شهروندان نسبت به معاینه فنی بی توجه  هستند، گفت: متاسفانه شهروندان تا زمانی که اجبار وجود نداشت، اخذ معاینه فنی خودرو را ضرورت نمی دانستند. البته خانواده هایی هستند که معاینه فنی را الزام می دانند به طوری که در حال حاضر بیش از چهارصد هزار پلاک یونیک در تهران وجود دارد که هر ساله معاینه فنی خود را می گیرند و افراد منضبطی هستند که قانون را رعایت می کنند اما در مقابل اکثر افراد به مراکز معاینه فنی مراجعه نمی کنند.

وی افزود: در پایتخت بیش از ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار خودرو با پلاک تهران داریم که از این تعداد در سال گذشته یک میلیون و ۲۰۰ هزار خودرو به مراکز معاینه فنی مراجعه کرده اند اما سایر خودروهایی که مشمول هستند اصلا مراجعه نکرده اند.

حسینی منش در ادامه با بیان اینکه خودرو عامل اصلی آلودگی هوای شهر تهران است، گفت: فرقی نمی کند خودروی سبک یا سنگین باشد. خودرو عامل اصلی آلودگی هواست و شهرداری تهران به جد نسبت به موضوع معاینه فنی حساس است و در دوره مدیریت جدید دستور داده شده تا خودروهای شهرداری از سلامت برخوردار باشد.

وی با اشاره به اینکه میزان خودروهای مردودی از جمله تاکسی ها و اتوبوس ها از نُرم مراکز معاینه فنی افزایش یافته است، گفت: برای حل آلودگی هوا مصوبه قانونی کشور را داریم که بابت خودروهای تولید داخل که بیشتر از ۸ لیتر بنزین مصرف می کنند، یک خودروی فرسوده از رده خارج شود اما چرا این موضوع توسط برخی افراد وتو می شود. از طرفی قانون فیلتر دوده را برای خودروهای سنگین داشتیم اما چرا اجرا نشد. قانون ها وجود دارد اما دستگاه ها اجرا نمی کنند.

مدیرعامل ستاد معاینه فنی شهرداری تهران در ادامه  با اشاره به ضرورت معاینه فنی موتورسیکلت های شهر تهران اظهارداشت: موتورسیکلت ها از لحاظ معاینه فنی و همچنین آلودگی صوتی دچار مشکلاتی هستند که نسبت به حل این مشکل بی توجهی می شود.

حسینی منش با بیان اینکه موتورسیکلت ها به هیچ نوع قانونی پایبند نیستند، گفت: موتورسیکلت ها هیچ قانونی اعم از ترافیک و قوانین راهنمایی رانندگی را رعایت نمی کنند و تا کنون برخورد مناسبی نیز با آن ها نشده است.

وی با بیان اینکه در حوزه معاینه فنی شهرداری تهران ۱۰ خط مکانیزه ویژه موتورسیکلت را در مراکز معاینه فنی ایجاد کرده است، افزود:  در سال گذشته از حدود ۴ میلیون موتورسیکلتی که در شهر تهران وجود دارد، فقط ۲۰۰ دستگاه موتورسیکلت به مراکز معاینه فنی شهر تهران مراجعه کردند.

حسینی منش تصریح کرد: عدم مراجعه موتورسیکلت ها به مراکز معاینه فنی نشان دهنده این است که اهمیتی برای موضوع سلامت موتور و معاینه فنی قائل نمی شوند. از طرفی در وزارت کشور تا به امروز دستورالعملی برای چگونگی اجرای معاینه فنی موتورسیکلت تهیه نشده است.

وی خاطرنشان کرد: البته شهرداری تهران دستورالعملی را طبق استانداردهای موجود در دنیا تهیه کرده که بر اساس آن موتورسیکلت هایی که نیاز به معاینه فنی دارند، نیازشان در مراکز برطرف شود.

حسینی منش در رابطه با طرح ترافیک موتورسیکلت ها نیز گفت: با توجه به اینکه قرار بود طرح ترافیک موتورسیکلت ها اجرا شود و الزام معاینه فنی برای این طرح بیش از هزار دستگاه موتورسیکلت به مراکز معاینه فنی مراجعه کردند. در مجموع باید گفت کار معاینه فنی در مراکز انجام می شود اما نه در سیمفا ثبت می شود و نه دستورالعملی در وزارت کشور برای آن وجود دارد.

منبع: مهر

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

۶۲ درصد یمنی‌ها از فقدان امنیت غذایی رنج می‌برند

آمار وحشتناک از قحطی، وبا و مرگ در یمن

در این جنگ پیروزیم

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با بیان اینکه از نخبگان باید در برنامه‌ریزی برای مسائل کشور استفاده کرد، فرمودند: برخی نخبگان به همراه فکر بلند، قدرت مدیریت هم دارند که باید از آن استفاده بشود.

بازهم تحریم!

در ادامه سیاست‌های خصمانه علیه ایران، دولت آمریکا اعلام کرده که حداقل ۲۰ بانک و شرکت ایرانی را تحریم کرده است.

پاشنه آشیل عرضه نفت در بورس

نگرانی زیادی درباره امکان اجرایی بودن تسویه ارزی 80 درصد مبلغ نفت خام فروخته شده در بورس و تبعات آن وجود دارد و در نتیجه، ضرورت دارد وزارت نفت هر چه سریعتر امکان تسویه 100 درصد ریالی این مبلغ را نیز فراهم کند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

در نشست خبری اولین کنگره ملی خانواده مطرح شد
کاهش آسیب ها و افزایش نشاط اجتماعی هدف کنگره خانواده است
با حکم دادستان کل کشور؛
خرم آبادی معاون نظارت بر دادسراها شد
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت اعلام کرد
کاهش سوء تغذیه و افزایش چاقی در کودکان ایرانی
در نامه دبیرکل جامعه اسلامی دانشجویان مطرح شد
تقاضای جاد برای ایجاد تسهیلات دانشجویان عازم سفر اربعین
نقد سیدمحمود رضوی بر گزارش روزنامه فرهیختگان
دفاع تهییه کننده سینما از مدارس غیرانتفاعی
شکرگزاری وجود مسیح علی‌نژاد باشیم
از انصارحزب الله تا مسیح علی نژاد
زاهدی‌فر در امارات است یا گرجستان؟
پشت‌پرده کلاه‌برداری خانوادگی سکه ثامن
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین