در گفتگو با مهر عنوان شد؛

مراجعه کمتر از ۲۵درصدخودروهای پلاک تهران به مراکز معاینه فنی

عنوان

مدیرعامل ستاد معاینه فنی شهرداری تهران گفت: در پایتخت بیش از ۳.۸ میلیون خودرو با پلاک تهران داریم که از این تعداد در سال گذشته ۱.۲ میلیون خودرو به مراکز معاینه فنی مراجعه کرد

سید نواب حسینی منش در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اهمیت فرهنگسازی درخصوص اجرای معاینه فنی، افزود: موضوعی که جدا از بحث های ایجابی و اجباری در بحث گرفتن معاینه فنی وجود دارد، مساله فرهنگسازی خانواده در راستای اجرای مسئولیت اجتماعی است که این وظیفه برعهده رسانه ها قرار دارد.

وی با بیان اینکه شهروندان نسبت به معاینه فنی بی توجه  هستند، گفت: متاسفانه شهروندان تا زمانی که اجبار وجود نداشت، اخذ معاینه فنی خودرو را ضرورت نمی دانستند. البته خانواده هایی هستند که معاینه فنی را الزام می دانند به طوری که در حال حاضر بیش از چهارصد هزار پلاک یونیک در تهران وجود دارد که هر ساله معاینه فنی خود را می گیرند و افراد منضبطی هستند که قانون را رعایت می کنند اما در مقابل اکثر افراد به مراکز معاینه فنی مراجعه نمی کنند.

وی افزود: در پایتخت بیش از ۳ میلیون و ۸۰۰ هزار خودرو با پلاک تهران داریم که از این تعداد در سال گذشته یک میلیون و ۲۰۰ هزار خودرو به مراکز معاینه فنی مراجعه کرده اند اما سایر خودروهایی که مشمول هستند اصلا مراجعه نکرده اند.

حسینی منش در ادامه با بیان اینکه خودرو عامل اصلی آلودگی هوای شهر تهران است، گفت: فرقی نمی کند خودروی سبک یا سنگین باشد. خودرو عامل اصلی آلودگی هواست و شهرداری تهران به جد نسبت به موضوع معاینه فنی حساس است و در دوره مدیریت جدید دستور داده شده تا خودروهای شهرداری از سلامت برخوردار باشد.

وی با اشاره به اینکه میزان خودروهای مردودی از جمله تاکسی ها و اتوبوس ها از نُرم مراکز معاینه فنی افزایش یافته است، گفت: برای حل آلودگی هوا مصوبه قانونی کشور را داریم که بابت خودروهای تولید داخل که بیشتر از ۸ لیتر بنزین مصرف می کنند، یک خودروی فرسوده از رده خارج شود اما چرا این موضوع توسط برخی افراد وتو می شود. از طرفی قانون فیلتر دوده را برای خودروهای سنگین داشتیم اما چرا اجرا نشد. قانون ها وجود دارد اما دستگاه ها اجرا نمی کنند.

مدیرعامل ستاد معاینه فنی شهرداری تهران در ادامه  با اشاره به ضرورت معاینه فنی موتورسیکلت های شهر تهران اظهارداشت: موتورسیکلت ها از لحاظ معاینه فنی و همچنین آلودگی صوتی دچار مشکلاتی هستند که نسبت به حل این مشکل بی توجهی می شود.

حسینی منش با بیان اینکه موتورسیکلت ها به هیچ نوع قانونی پایبند نیستند، گفت: موتورسیکلت ها هیچ قانونی اعم از ترافیک و قوانین راهنمایی رانندگی را رعایت نمی کنند و تا کنون برخورد مناسبی نیز با آن ها نشده است.

وی با بیان اینکه در حوزه معاینه فنی شهرداری تهران ۱۰ خط مکانیزه ویژه موتورسیکلت را در مراکز معاینه فنی ایجاد کرده است، افزود:  در سال گذشته از حدود ۴ میلیون موتورسیکلتی که در شهر تهران وجود دارد، فقط ۲۰۰ دستگاه موتورسیکلت به مراکز معاینه فنی شهر تهران مراجعه کردند.

حسینی منش تصریح کرد: عدم مراجعه موتورسیکلت ها به مراکز معاینه فنی نشان دهنده این است که اهمیتی برای موضوع سلامت موتور و معاینه فنی قائل نمی شوند. از طرفی در وزارت کشور تا به امروز دستورالعملی برای چگونگی اجرای معاینه فنی موتورسیکلت تهیه نشده است.

وی خاطرنشان کرد: البته شهرداری تهران دستورالعملی را طبق استانداردهای موجود در دنیا تهیه کرده که بر اساس آن موتورسیکلت هایی که نیاز به معاینه فنی دارند، نیازشان در مراکز برطرف شود.

حسینی منش در رابطه با طرح ترافیک موتورسیکلت ها نیز گفت: با توجه به اینکه قرار بود طرح ترافیک موتورسیکلت ها اجرا شود و الزام معاینه فنی برای این طرح بیش از هزار دستگاه موتورسیکلت به مراکز معاینه فنی مراجعه کردند. در مجموع باید گفت کار معاینه فنی در مراکز انجام می شود اما نه در سیمفا ثبت می شود و نه دستورالعملی در وزارت کشور برای آن وجود دارد.

منبع: مهر

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای:

معامله قرن هرگز محقق نخواهد شد

کاربران هاتگرام و تلگرام طلایی چند نفرند؟

انگونه که از صحبت‌های عبدالصمد خرم آبادی و سردار جلالی می‌توان استنباط کرد حدود ۳۰ میلیون نفر این روزها با استفاده از فیلترشکن یا تلگرام‌های جایگزین از این خدمات تلگرام استفاده می‌کنند.

لزوم تهیه نقشه راه اقتصاد باثبات

حضرت آیت الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی صبح امروز (یکشنبه) در نشستی که با دعوت ایشان از رئیس‌جمهور و اعضای هیئت دولت برگزار شد، با تأکید بر توانایی کشور برای عبور از مشکلات اقتصادی با برخورداری از روحیه انقلابی و مجاهدت، کار و تلاش شبانه‌روزیِ مسئولان و همکاری و همراهی آحاد مردم، شرایط و الزامات استمرار پیشرفت و حرکت پر شتاب به سمت اهداف را بیان کردند.

سرورهای هاتگرام و طلاگرام در ساختمان متعقل به وزارت ارتباطات قرار دارند

رئیس سازمان پدافند غیر عامل گفت متأسفانه کمترین حمایتی از شبکه‌های داخلی نشده و سرورهای تلگرام، در اختیار هاتگرام و طلاگرام قرار گرفته است؛ در صورتی که می‌توانستند آنها را به پیام‌رسان‌های داخلی بدهند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

مدیر مرکز مشاوره جهاد دانشگاهی دانشگاه الزهرا مطرح کرد:
مدگرایی، عامل موثر در خودزنی دختران نوجوان
معاون توسعه مشارکت‌های مردمی کمیته امداد امام خمینی (ره) خبرداد
کمک ۵۲۱ میلیارد تومانی مردم به کمیته امداد امام خمینی(ره) در سه‌ ماهه نخست امسال
گزارش مردمی متفاوت از آبادان-خرمشهر
آبادان برزیلته؛آبادان آب شورِته
رئیس کمیسیون حمل و نقل شورای شهر در گفت‌وگو با فارس:
شهرداری پاسخ نمی دهد که آرم های طرح ترافیک را چطور توزیع کرده است
التهابات اقتصادی اخیر به روایت حاج حسین یکتا
مستند "روایت مردم" - قسمت دوم
مدیر کل امور بانوان استانداری تهران مطرح کرد؛
تبصره بخشنامه تغییر ساعات کاری برای بانوان دارای شرایط خاص
رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر پایتخت خبر داد
۹ هزار و ۲۶۵ نفر معتاد و موادفروش پایتخت شناسایی و دستگیر شدند + عکس
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین