رئیس سازمان نظام مهندسی کشور

در رعایت مقررات ملی ساختمان به نصیحت اکتفا نمی‌کنیم

عنوان

رئیس سازمان نظام مهندسی کشور با اشاره به اینکه شهرداری نباید هر چهاردیواری را خانه تلقی کند، گفت: برای رعایت مقررات ملی ساختمان، دیگر نباید به توصیه و نصیحت اکتفا کنیم.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری فارس ،فرج الله رجبی با بیان این پرسش که چرا وقتی یک زلزله رخ می دهد انگشت اتهام به سمت دیگری می رود، گفت: همیشه وقتی یک اتفاقی مثل زلزله و یا ریزش ساختمان مثل حادثه پلاسکو رخ می دهد، واکاوی ها صورت می گیرد، اما چون انگشت اتهام به سمت افراد دیگری می رود، به جایی نمی رسد.

وی با اشاره به اینکه مشکل آب در کشور نیز همانند وقوع حادثه و زلزله که موجب تخریب می شود و هیچ کسی مسئولیت این ریزش ها و تخریب ها را به گردن نمی گیرد، گفت: در حوزه انرژی مثل آب نیز هیچ کس وضعیتی که در حال حاضر در این بخش داریم را به گردن نمی گیرد.

رجبی تأکید کرد: نباید به جایی برسیم که 10 سال دیگر انرژی را به صورت قطره چکانی مصرف کنیم.

رئیس سازمان نظام مهندسی کشور ادامه داد: باید بپذیریم که در حوزه مصرف انرژی ساختمان نه مصرف بهینه، بلکه مصرف کمینه داریم.

وی افزود: معتقدم شرایط کشور مصرف کمینه و توأم با رضایت است، پس در این راستا باید مقررات ملی ساختمان اصلاح شود و در حوزه غیردولتی دیگر نباید به توصیه و نصیحت اکتفا کنیم.

رجبی با اشاره به اینکه باید در حوزه مقررات فضایی به وجود بیاید که مهندس و شهرداری مقید به یک سری موارد در ساخت وسازها باشند، تصریح کرد: در استان های خراسان رضوی، البرز و اصفهان به عنوان پایلوت برنامه های تعیین درجه مصرف انرژی و ارتقای فناوری در حوزه ساخت وساز در حال اجراست.

رئیس سازمان نظام مهندسی کشور تأکید کرد: در بحث انرژی نیازمند ضمانت اجرایی و حکمرانی خوب هستیم، بنابراین دولت باید بتواند ضمانت های اجرایی در زمینه مصرف بهینه انرژی را ایجاد کند و شهرداری ها باید بپذیرند که هر چهاردیواری را خانه تلقی نکند.

وی در مورد اصلاح آیین نامه کنترل ساختمان اضافه کرد: وزارت راه با رویکرد جدیدی برای اصلاح آیین نامه کنترل ساختمان ورود کرد، با این تصور که مشکلات ساخت وساز برطرف شود.

رجبی افزود: اما برداشت سازمان نظام مهندسی این بود که تغییرات این اتفاقات را رقم نمی زند و نظارت را تقویت نمی کند. پس این اقدام نه کیفیت ساخت وساز را بالا می برد و نه می تواند تضمینی برای مصرف کننده باشد.

رجبی اضافه کرد: اصلاح آیین نامه کنترل ساختمان به امور زیربنایی دولت رفت و کلیات آن به تصویب رسید.

رئیس سازمان نظام مهندسی کشور اظهار داشت: پس از این اتفاق نامه ای به جهانگیری معاون اول رئیس جمهور ارسال و اعلام شد، این آیین نامه نمی تواند مفید باشد که معاون اول رئیس جمهور این آیین نامه را به هیأت دولت برگشت داد. حال آیین نامه مزبور در هیأت دولت مطرح شده که وزارت کشور به آن ایراد گرفته است.

وی ادامه داد: آنچه در این آیین نامه آمده مربوط به حقوق سازندگان است و از آنجاکه سازندگان اقدام به ساخت وساز کرده و واحد مسکونی را به فروش می رسانند، باید یک نهاد و یا ارگانی حقوق بهره بردار را حفظ کند.

منبع: فارس

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

به بهانه روز عرفه و کاهش ۵۰درصدی زائران ایرانی عتبات

تاثیر سقوط ارزش ریال بر اقتصاد عراق

ستاد تنظیم بازار عملا تعطیل است

ستاد تنظیم بازار که در دولت دوازهم و با وزیر صنعت شدن محمد شریعتمداری به او سپرده شده بود، در سخت ترین روزهای سال 97 به خواب عجیب زمستانی فرو رفته و عملا نظاره گر گرانی فروشی بی ضابطه بازار کالاهای اساسی مردم است و نشانی از تدبیر و تصمیمات مهم در این ستاد وجود ندارد.

سیاست آمریکا جنگ‌افروزی و کشتار مسلمانان بدست یکدیگر است

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پیامی به حجاج بیت‌الله الحرام با اشاره به سیاست جنگ‌افروزانه آمریکا در میان مسلمانان، تأکید کردند: باید با هوشیاری این سیاست شیطانی را خنثی کرد.

واردات برخی کالاهای کره‌ای به کشور ممنوع شده است

د: بخشی از واردات ما از کره جنوبی شامل کالاهای مصرفی وارداتی بوده است که اینها در دو ماه گذشته مشمول محدودیتهایی شده است. کالاهای کره‌ای که اکنون از گمرک ترخیص می‌شود مربوط به مجوزهایی بوده که از قبل برای واردات آنها صادر شده است.

مهم‌ترین مطالب سرویس

انتقاد ۷عضو کمیسیون کشاورزی به گرانی‌
ستاد تنظیم بازار عملا تعطیل است
پاسخ رسمی دولت به عدم خرید نفت ایران توسط کره جنوبی
واردات برخی کالاهای کره‌ای به کشور ممنوع شده است
پیگیری‌ سرمایه‌گذاری خارجی ۱۰۰ میلیون دلاری
سرمایه گذاری IIIC در دیجی کالا انجام نخواهد شد حتی یک سنت
مدیرعامل اسبق شرکت پشتیبانی امور دام:
۶ دلیل گرانی گوشت و مرغ
گزارش نسیم آنلاین از یک راهکار مقابله با تحریم نفت
انحصار طلبی وزارت نفت، مانع اصلی فروش نفت در بورس
هدف آمریکا «کنترل افکار عمومی» است
پنج گزاره درباره تحریم‌های جدید آمریکا
گزارش کارشناسی شبکه کانون های تفکر ایران منتشر شد
فروش ریالی نفت در بورس، راهکار بی اثر کردن تحریم فروش نفت ایران
موسی الرضا ثروتی، نماینده سابق مجلس:
سیف بانک مرکزی را بی‌برنامه اداره کرد
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین