هشی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان؛

ضرورت نظارت دقیق بانک مرکزی بر عملکرد موسسات مالی/از سرنوشت موسسات غیرمجاز درس بگیریم

عنوان

کارشناس اقتصادی گفت: مشکلاتی که از سوی موسسات مالی غیر مجاز در کشور ایجاد شد،ضرورت نظارت دقیق بر عملکرد موسسات را بیش از پیش نمایان ساخت.

 عباس هشی استاد دانشگاه و کارشناس مسائل اقتصادی در گفتگو با خبرنگار بورس،بانک و بیمه گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اقدام بانک مرکزی در تزریق خط اعتباری جدید به تعاونی های در معرض ورشکستگی اظهار کرد:اگر بانک مرکزی در قالب خط اعتباری به این موسسات کمک کند، که تغییری در وضعیت پیش نمی آید و اگر هم کمک نکند، باعث ورشکستگی این موسسات می شود. 

هشی با اشاره به نقش بانک مرکزی از حیث نظارت بر عملکرد بانکی،  گفت: بانک مرکزی مسئول نظارت بر حوزه مالی کشور است.یک بانک یا موسسه اعتباری از روزی که تاسیس می شود تا زمانی که شروع به فعالیت پولی-مالی می کند، تحت نظارت بانک مرکزی است.

این استاد دانشگاه بیان کرد: بانک مرکزی از طریق بخشنامه و گزارش های میدانی و...بر بانکها و موسسات اعتباری نظارت می کند.

وی گفت: اقتصاد هر کشور نیاز به منابع مالی دارد و منابع مالی جریان خون کشور است، بانک مرکزی هم جمع آوری سپرده های بانکی و اعمال نظارت بر فعالیت های بانکی را بر عهده دارد.

این اقتصاددان با تاکید بر اینکه مشکل پیش آمده در زمینه ورشکستگی موسسات اعتباری، حاصل عدم نظارت درست بانک مرکزی بوده است، گفت: سیستم گردشی بانکی دوبال دارد، یکی  سوده سپرده های که باید به مشتری بدهد و دیگری اقساطی که از گیرنده تسهیلات می گیرد.متاسفانه قسط های برخی بانک ها برنگشته و درنتیجه پولی برای تسویه سپرده ها ندارند.

این کارشناس مسائل اقتصادی گفت: اصولا فلسفه وجودی تاسیس بانک ها نیز، خدمت رسانی به مردم است؛ این در شرایطی است که طبیعتا، اگر سپرده گذاران به هر بانکی در دنیا مراجعه کرده و درخواست سپرده های خود را به یکباره داشته باشند، آن بانک دچار مشکل می شد؛ چراکه بانک منابع را جمع می کند و در قالب تسهیلات پرداخت می کند؛ البته میزان محدودی از وجوه نقد نزد خود نگاه می دارد.

این کارشناس بانک گفت: برخی از مدیران بانکی پول سپرده گذاری شده را خرج خرید ملک کردند و به زیرمجموعه های خود ندادند، تجربه شرکت های هرمی باید به مردم این امر را می فهماند که سود 40درصد غیرقابل توجیه است.

عباس هشی با اشاره به تزریق خط اعتباری 500میلیاردتومانی بانک مرکزی به تعاونی فرشتگان-از زیرمجموعه های موسسسه اعتباری کاسپین-گفت: این امر یکی سری تبعات خوب دارد و تبعات بد هم دارد. تبعات خوبش این است که یک عده را راضی می کند، اما این کسانی که راضی می شوند از تبعات و پشت بند این سیاست اقتصادی مطلع نیستند.

وی افزود:در اینکه مردم و همچنین بانک مرکزی که نظارتش را درست انجام نداده مقصرند، شکی نیست، ولی در دولت مردمی همیشه حق با مردم و مشتری است ودولت در این ماجرا طرف مردم را گرفته لذا کار به صورت کارشناسانه پیش نمی رود.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: مشکلاتی که از سوی موسسات مالی غیر مجاز در کشور ایجاد شد ، ضرورت شفافیت مالی و نظارت دقیق بر عملکرد موسسات مالی را بیش از پیش نمایان ساخت و سرنوشت این موسسات باید هشداری برای فعالیت های مالی افراد باشد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

به بهانه روز عرفه و کاهش ۵۰درصدی زائران ایرانی عتبات

تاثیر سقوط ارزش ریال بر اقتصاد عراق

ستاد تنظیم بازار عملا تعطیل است

ستاد تنظیم بازار که در دولت دوازهم و با وزیر صنعت شدن محمد شریعتمداری به او سپرده شده بود، در سخت ترین روزهای سال 97 به خواب عجیب زمستانی فرو رفته و عملا نظاره گر گرانی فروشی بی ضابطه بازار کالاهای اساسی مردم است و نشانی از تدبیر و تصمیمات مهم در این ستاد وجود ندارد.

سیاست آمریکا جنگ‌افروزی و کشتار مسلمانان بدست یکدیگر است

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در پیامی به حجاج بیت‌الله الحرام با اشاره به سیاست جنگ‌افروزانه آمریکا در میان مسلمانان، تأکید کردند: باید با هوشیاری این سیاست شیطانی را خنثی کرد.

واردات برخی کالاهای کره‌ای به کشور ممنوع شده است

د: بخشی از واردات ما از کره جنوبی شامل کالاهای مصرفی وارداتی بوده است که اینها در دو ماه گذشته مشمول محدودیتهایی شده است. کالاهای کره‌ای که اکنون از گمرک ترخیص می‌شود مربوط به مجوزهایی بوده که از قبل برای واردات آنها صادر شده است.

مهم‌ترین مطالب سرویس

انتقاد ۷عضو کمیسیون کشاورزی به گرانی‌
ستاد تنظیم بازار عملا تعطیل است
پاسخ رسمی دولت به عدم خرید نفت ایران توسط کره جنوبی
واردات برخی کالاهای کره‌ای به کشور ممنوع شده است
پیگیری‌ سرمایه‌گذاری خارجی ۱۰۰ میلیون دلاری
سرمایه گذاری IIIC در دیجی کالا انجام نخواهد شد حتی یک سنت
مدیرعامل اسبق شرکت پشتیبانی امور دام:
۶ دلیل گرانی گوشت و مرغ
گزارش نسیم آنلاین از یک راهکار مقابله با تحریم نفت
انحصار طلبی وزارت نفت، مانع اصلی فروش نفت در بورس
هدف آمریکا «کنترل افکار عمومی» است
پنج گزاره درباره تحریم‌های جدید آمریکا
گزارش کارشناسی شبکه کانون های تفکر ایران منتشر شد
فروش ریالی نفت در بورس، راهکار بی اثر کردن تحریم فروش نفت ایران
موسی الرضا ثروتی، نماینده سابق مجلس:
سیف بانک مرکزی را بی‌برنامه اداره کرد
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین