هشی در گفتگو با باشگاه خبرنگاران جوان؛

ضرورت نظارت دقیق بانک مرکزی بر عملکرد موسسات مالی/از سرنوشت موسسات غیرمجاز درس بگیریم

عنوان

کارشناس اقتصادی گفت: مشکلاتی که از سوی موسسات مالی غیر مجاز در کشور ایجاد شد،ضرورت نظارت دقیق بر عملکرد موسسات را بیش از پیش نمایان ساخت.

 عباس هشی استاد دانشگاه و کارشناس مسائل اقتصادی در گفتگو با خبرنگار بورس،بانک و بیمه گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اقدام بانک مرکزی در تزریق خط اعتباری جدید به تعاونی های در معرض ورشکستگی اظهار کرد:اگر بانک مرکزی در قالب خط اعتباری به این موسسات کمک کند، که تغییری در وضعیت پیش نمی آید و اگر هم کمک نکند، باعث ورشکستگی این موسسات می شود. 

هشی با اشاره به نقش بانک مرکزی از حیث نظارت بر عملکرد بانکی،  گفت: بانک مرکزی مسئول نظارت بر حوزه مالی کشور است.یک بانک یا موسسه اعتباری از روزی که تاسیس می شود تا زمانی که شروع به فعالیت پولی-مالی می کند، تحت نظارت بانک مرکزی است.

این استاد دانشگاه بیان کرد: بانک مرکزی از طریق بخشنامه و گزارش های میدانی و...بر بانکها و موسسات اعتباری نظارت می کند.

وی گفت: اقتصاد هر کشور نیاز به منابع مالی دارد و منابع مالی جریان خون کشور است، بانک مرکزی هم جمع آوری سپرده های بانکی و اعمال نظارت بر فعالیت های بانکی را بر عهده دارد.

این اقتصاددان با تاکید بر اینکه مشکل پیش آمده در زمینه ورشکستگی موسسات اعتباری، حاصل عدم نظارت درست بانک مرکزی بوده است، گفت: سیستم گردشی بانکی دوبال دارد، یکی  سوده سپرده های که باید به مشتری بدهد و دیگری اقساطی که از گیرنده تسهیلات می گیرد.متاسفانه قسط های برخی بانک ها برنگشته و درنتیجه پولی برای تسویه سپرده ها ندارند.

این کارشناس مسائل اقتصادی گفت: اصولا فلسفه وجودی تاسیس بانک ها نیز، خدمت رسانی به مردم است؛ این در شرایطی است که طبیعتا، اگر سپرده گذاران به هر بانکی در دنیا مراجعه کرده و درخواست سپرده های خود را به یکباره داشته باشند، آن بانک دچار مشکل می شد؛ چراکه بانک منابع را جمع می کند و در قالب تسهیلات پرداخت می کند؛ البته میزان محدودی از وجوه نقد نزد خود نگاه می دارد.

این کارشناس بانک گفت: برخی از مدیران بانکی پول سپرده گذاری شده را خرج خرید ملک کردند و به زیرمجموعه های خود ندادند، تجربه شرکت های هرمی باید به مردم این امر را می فهماند که سود 40درصد غیرقابل توجیه است.

عباس هشی با اشاره به تزریق خط اعتباری 500میلیاردتومانی بانک مرکزی به تعاونی فرشتگان-از زیرمجموعه های موسسسه اعتباری کاسپین-گفت: این امر یکی سری تبعات خوب دارد و تبعات بد هم دارد. تبعات خوبش این است که یک عده را راضی می کند، اما این کسانی که راضی می شوند از تبعات و پشت بند این سیاست اقتصادی مطلع نیستند.

وی افزود:در اینکه مردم و همچنین بانک مرکزی که نظارتش را درست انجام نداده مقصرند، شکی نیست، ولی در دولت مردمی همیشه حق با مردم و مشتری است ودولت در این ماجرا طرف مردم را گرفته لذا کار به صورت کارشناسانه پیش نمی رود.

این کارشناس اقتصادی تصریح کرد: مشکلاتی که از سوی موسسات مالی غیر مجاز در کشور ایجاد شد ، ضرورت شفافیت مالی و نظارت دقیق بر عملکرد موسسات مالی را بیش از پیش نمایان ساخت و سرنوشت این موسسات باید هشداری برای فعالیت های مالی افراد باشد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

جزئیات حادثه سقوط هواپیمای تهران-یاسوج

۶۶ مسافر و خدمه هواپیما جان باختند

ناگفته های بازشماری آرا در انتخابات 88

علی آقامحمدی درباره مجوز رهبر معظم انقلاب برای بازشماری تمام آراء پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸ و نپذیرفتن نامزد شکست خورده انتخابات صحبت کرد.

شعار علیه حضور ایران در سوریه، مزخرف بود!

بهروز افخمی با حضور در برنامه "ققنوس" اظهارات جالبی را درباره داوری های جشنواره فجر و علت حذف لاتاری و همچنین تحلیل آخرین ساخته ابراهیم حاتمی کیا بیان کرد.

شخصی که بخاطر کوپن به راهپیمایی رفت!

در این دوربین مخفی، بازیگر به میان راهپیمایان 22 بهمن اصفهان رفته و طوری وانمود میکند که برای دریافت کوپن خود پا به راهپیمایی گذاشته است. منبع:آدرنالین

مهم‌ترین مطالب سرویس

همکاری یک شرکت ایرانی با آلمانی‌ها و فرانسوی‌ها
دانش فنی تولید قطعات کلیدی قوای محرکه خودرو به کشور منتقل می‌شود
معاون سابق سازمان تامین اجتماعی مطرح کرد؛
آمار واقعی بیکاران ۷ میلیون نفر است نه ۳ میلیون و ۲۰۰ هزار!
یک اقتصاددان: دولت، مخاطب اصلی در حرمت شرعی برای واردات کالاهای مشابه به کشور است
چینی ها از قاچاق کالا به ایران خوشحالند!/ مطمئن باشید دشمن در سازمان دهی تیم‌های قاچاق در کشور نقش جدی دارد
دولت حسن روحانی یک رکورد جدید برای خود به جای گذاشت
بانک مرکزی: ۲۷ درصد از خانوارهای ایرانی فاقد حتی یک فردِ شاغل هستند!
مشاور وزیر صنعت: ما به آنچه می‌خواستیم مثل خرید هواپیما و شراکت با توتال رسیده‌ایم
دلیلِ کند شدن ورود سرمایه خارجی به ایران بعد از برجام، متصل نبودن سوئیفت است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین