گزارش «باشگاه خبرنگاران جوان» از بی‌اخلاقی و حاشیه‌های لیگ والیبال

از چاقوکشی در اردکان تا حمله به داور و پرتاب اشیا در ارومیه!/رخداد‌های دور از شان!

عنوان

لیگ برتر والیبال ایران در شرایطی که ۱۰ هفته خود را سپری کرده، آبستن حواشی متعددی است، حاشیه‌هایی که چهره این رشته را تخریب کرده است.

به گزارش خبرنگار توپ و تور گروه ورزش باشگاه خبرنگاران جوان؛ والیبال ایران همان قدر که در سال های اخیر اتفاقات خوبی را در رده ملی تجربه کرده است، اما در رده باشگاهی همواره با حاشیه هایی رو به رو بوده است که گویا تمامی ندارد و انگار قرار نیست به طور ریشه ای حل شود.

حضور در لیگ جهانی ، قهرمانی رده های پایه در جهان، حضور لژیونر در لیگ های اروپایی، کسب سکوی جهانی،حضور در المپیک و ... چندین و چند موفقیت دیگر در این رشته، هیچ گاه موجب نشده است، اتفاقات زشت در والیبال داخلی ایران به سمت بهتر شدن حرکت کند. به نظر می رسد فدراسیون نشینان این رشته در این چند سال تمام تمرکز خود را روی رده ملی گذاشته اند و از بررسی و ریشه یابی کردن مشکلات لیگ عاجزند. لیگی که هر سال به جار و جنجال کشیده می شود.

این یک جمله کلیشه ای و نخ نما شده در تمامی رشته هاست که «تیم ملی از دل لیگ رشد می کند»! جمله ای که هر چند کاملا کلیشه ای به نظر می رسد اما از واقعیت چندان دور نیست. به ویژه در رشته‎ای مانند والیبال. هر چند ستاره های امروز والیبال ایران که در رده ملی خوش درخشیدند، اغلب نه در باشگاه های خود که در تیم های ملی رده های نوجوانان و جوانان شناسایی شده و رفته رفته به تیم ملی بزرگسالان معرفی شدند. در این بین البته بودند بازیکنانی که در تیم های باشگاهی خود خوش درخشیدند و نظر مربیان تیم ملی را جلب کردند. بازیکنانی مانند حسن صنوبر، آرمین تشکری و ... که البته عمر چندان طولانی ای در تیم ملی نداشتند.

به نظر می رسید با توجه به وعده هایی که در آستانه برگزاری سی و یکمین دوره لیگ برتر از سوی سازمان لیگ و سرپرست فدراسیون داده می شد، در این دوره شاهد نظم بیشتری در مسابقات باشیم. اما این نظم نیز عمری چندان طولانی نداشت. هر چند در 9 هفته ابتدایی لیگ اخباری مبنی به انحلال تیم ها، پرداخت نکردن مبلغ قرارداد به بازیکنان، برگزار نشدن برخی مسابقات به دلیل اعتراض و اعتصاب و ... را شاهد بودیم. اما در آن هفته ها کمتر اتفاقی حاشیه ای در لیگ رخ داد. اما هفته دهم این مسابقات بار دیگر امیدها را ناامید کرد و شرایطی فراهم آورد که برای چندمین بار در سال اخیر صدای تاسف همگان از رخداد برخی اتفاقات در لیگ والیبال بلند شود.

کاپیتان ِ حاشیه ساز!

سالن غدیر ارومیه در هفته دهم اتفاقاتی در دل خود داشت که موجب شد تیم شهرداری ارومیه از ادامه بازی منصرف شده و زمین بازی را ترک کند. حرکات ناشایست و به دور از شان سعید معروف ، که عنوان کاپیتانی تیم ملی والیبال ایران را یدک می کشد، با داور بازی و اعتراضات گسترده اش از یک طرف فضای آن مسابقه را مشوش کرد و از طرف دیگر فحش ها و الفاظ رکیک از سوی تماشاگرانی که شهرشان به مهد والیبال ایران شهره است از طرف دیگر. پرتاب سکه و اشیا به داخل زمین که ممکن بود به آسیب های جبران ناپذیر منجر شود و در نهایت جار و جنجال هایی که لقب پرحاشیه ترین بازی لیگ را به نبرد پیکان و ارومیه داد.

از چاقوکشی در اردکان

صحنه هایی که در هفته دهم و در ارومیه شاهد آن بودیم، همان صحنه هایی که سعید معروف در کانون آن ها قرار داشت، نگران کننده است. وقتی کاپیتان تیم ملی توانایی تسلط بر اعصاب و رفتار خود را ندارد، چه انتظاری می توان داشت از بازیکنان کم تجربه تر و تازه کار تر که امثال سعید معروف را الگوی خود می دانند؟

سعید معروفی که از لحاظ فنی در جمع بهترین های جهان است و با استانداردهای جهانی برابری می کند و قطعا ستاره بی چون و چرای والیبال ایران در بعد فنی است، هنوز نمی تواند به عنوان یک کاپیتان در دیدار باشگاهی تیمش عملکرد خوبی داشته باشد. آیا به راستی سعید معروف در نبردهای بین المللی تیم ملی یا زمانی که در ترکیب تیم زنیت کازان روسیه به میدان می رفت، این اجازه را به خود می داد که به سمت داور مسابقه حمله ور شود و یا تماشاگران را با حرکات زننده تحریک کند؟

پاسخ این سوال واضح است. قطعا نه! اما این که چرا در لیگ داخلی ایران این اجازه به سعید معروف داده می شود، سوالی است که پاسخ آن واضح نیست. کمیته انضباطی فدراسیون والیبال هنوز تصمیم قطعی در خصوص دیدار دو تیم شهرداری ارومیه و پیکان که به دلیل ترک زمین توسط ارومیه ای ها نیمه تمام ماند، نگرفته است و همه منتظر هستند که نتیجه تشکیل کمیته انضباطی برای این دیدار را شاهد باشند.

**چاقوکشی آقای مربی در اردکان!

حواشی هفته دهم لیگ برتر والیبال به بازی دو تیم شهرداری ارومیه و پیکان ختم نشده بود. اردکان و سالن آیت الله خاتمی نیز شاهد رخدادهای دور از شان ورزش بود. اتفاقاتی که هنوز از سوی هیچ یک از دو تیم درباره آن صحبتی به میان نیامده و هنوز کسی به درستی نمی داند در اردکان چه رخ داد.

یکی از اعضای تیم سایپا که دوست نداشت نامش فاش شود، درباره این موضوع می گوید: «ما هم درست نفهمیدیم چه اتقاقی رخ داد فقط ناگهان متوجه شدیم که برخی بازیکنان تیم خاتم مربی سایپا را نقش زمین کردند و زد و خورد فیزیکی بین آن ها ایجاد شد.» البته این توضیحات از سوی این بازیکن سایپا چندان هم دقیق نیست زیرا مدتی بعد تصویری از سوی برخی رسانه ها منتشر شد که نشان از این می داد که مربی سایپا از جورابش چاقو در آورده است و برای دفاع از خودش از سلاح سرد استفاده کرده است!

از چاقوکشی در اردکان

البته ارائه تنها یک تصویر درباره اثبات این ادعا کافی نیست و قطعا کمیته انضباطی فدراسیون والیبال باید درباره این موضوع تصمیم گیری کرده و پیش از تصمیم گیری در این باره به طور دقیق موضوع را بررسی کند. چه درست و چه غلط ، این اتفاق بیش از حد ممکن ناراحت کننده و البته نگران کننده است. مسئولان باشگاه سایپا درباره این ادعا سکوت کرده اند و اردکانی ها نیز هنوز اعتراضی انجام نداده اند. باید منتظر ماند و دید کمیته انضباطی و فدراسیون و سازمان لیگ چه زمانی و از چه منظری این موضوع را حل خواهد کرد و به ابهامات پاسخ می دهد.

**دردی که درمان نمی شود!

 والیبالی که این روزها در زمره برترین های جهان است، چرا باید در لیگ داخلی خود درگیر اتفاقاتی باشد که به دور از شان ماهیت ورزش و پهلوانی است. آیا در لیگی که در نهایت با تمام شرایط – در صورتی که اتفاق خاصی رخ ندهد- تیمی قهرمان خواهد شد که با هزینه چند ده میلیاردی ، ستاره های والیبال را دور خود جمع کرده است، این حجم از حساسیت و تنش و جنجال ، طبیعی است؟

والیبال ایران این روزها درگیر یک معضل و دو معضل نیست و هر روز با گذشت زمان ، ریشه یک اتفاق جدید آغاز به رشد می کند و اوضاع را از قبل بیشتر به هم می ریزد. فدراسیونی که سرپرستش همزمان معاونت وزارت ورزش را بر عهده دارد و بدون شک با دغدغه های کوچک و بزرگ دست به گریبان است، این روزها نیاز به شوک دارد.

از چاقوکشی در اردکان

شوکی که این شرایط نامناسب را بهبود ببخشد. شاید باید منتظر ماند تا انتخابات فدراسیون والیبال هر چه زودتر برگزار شود و این فدراسیون از بی سر و سامانی خارج شده و با حضور رییس جدید، خونی تازه در رگ هایش جریان پیدا کند و بتواند برای همیشه و با ریشه کن شدن مشکلات به مسیر درست سابقش بازگردد. سوالی که باید آن را مطرح کنیم، این است که به راستی ریشه این بی اخلاقی ها و اعتراضات در والیبال ایران چیست.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

از بی نیازی به حمایت تا بی اعتنایی به مخاطب

اثر گلخانه‌ای در مدیریت فرهنگی

مشکلات امروز نتیجه اجرای سیاست‌های نیلی و دوستانش است

آقای نیلی باید پاسخگوی عملکرد خود در 5 سال اخیر باشند، ایشان توقع داشتند 100 درصد سیاست‌هایشان اجرا شود، در حالیکه 80-70 درصد سیاستهای فعلی اجرا شده نتیجه تصمیمات ایشان و دوستانشان است

چرا بی‌بی‌سی به پرونده قحطی بزرگ و نسل کشی ایرانیان پرداخت؟

عبدالله شهبازی مورخ و پژوهشگر در خصوص این گزارش بی‌بی‌سی درباره قحطی بزرگ در ایران نوشت:  دیروز انکار می‌کردند. حالا برای ترسانیدن ما مطرح می‌کنند.

قراردادهای فاینانس‌ سرکاری دولت روحانی

وزیر اقتصاد سوم دولت تدبیر و امید بعد از جلسه با هیات برزیلی اعلام کرد که برزیل یک خط اعتباری 1.5 میلیارد دلاری برای ایران در نظر گرفته است. این خبر خوبی است. ولی سابقه این اخبار در وزارت اقتصاد نشان می‌دهد که باید در مورد این خبر با احتیاط عمل کرد. چرا؟

مهم‌ترین مطالب سرویس

با تاکید بر احراز اشتباهات طاهری و معاونانش
عضو هیات مدیره پرسپولیس: مدیران سابق باید عذرخواهی کنند
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین