یادداشت مجید یراق بافان پیرامون انتقال پایتخت رژیم صهیونیستی به قدس

تجارت سیاسی؛ تاکتیک ترامپ

حضور مجید یراق بافان در خبرگزاری نسیم

دقت کرده‌اید که طی این چند ماه ترامپ از چه شیوه‌ی مشترکی استفاده می‌کند؟ او موضوعات مهم را «دومرحله‌ای» می‌نماید. ابتدا تابوشکنی و سپس در صورت فرونشست امواج اعتراضی و کسب قدرت روانی، اجرا. 

به گزارش «نسیم آنلاین»، مجید یراق بافان، دانشجوی دکتری جامعه شناسی فرهنگی و از مجریان رسانه ملی، طی یادداشتی در کانال تلگرامی خود به بررسی موضوع انتقال پایتخت رژیم صهیونیستی به قدس توسط ترامپ پرداخت. متن یادداشت به این شرح است:

دقت کرده‌اید که طی این چند ماه ترامپ از چه شیوه‌ی مشترکی استفاده می‌کند؟ او موضوعات مهم را «دومرحله‌ای» می‌نماید. ابتدا تابوشکنی و سپس در صورت فرونشست امواج اعتراضی و کسب قدرت روانی، اجرا. 
برای روشن‌تر شدن مدعا لطفا به این مصادیق توجه کنید: 
*قانون منع ورود مهاجران و مسلمانان
*کشیدن دیوار مرزی با مکزیک
*مقابله با کره‌ی شمالی
*تهدید به خروج از برجام
و حالا؛ 
*انتقال پایتخت رژیم صهیونیستی به قدس

او یک روش مشترک را برای اجرای اهدافش به کار می‌گیرد. ابتدا با طرح موضوعی چالشی در عین شکستن تابوها در بیانیه‌ها، بلافاصله با اعلام تعویق در اجرا، به ارزیابی روانی و فرهنگی جامعه‌ی بین الملل می‌پردازد. البته عده‌ای معتقدند این تعویق افکنی‌ها به جهت پیکره‌بندی تصویب قانون در امریکاست لکن با اندکی تامل بیشتر، به خوبی «تعمیم دهی» این شیوه کشف می‌شود. پاسخ دیگر این که؛ چرا روسای جمهور قبلی امریکا از این شیوه استفاده نمی‌کردند؟ مگر پروسه‌ی تصویب و اجرایی شدن قوانین در آن کشور تغییر کرده است؟ خیر ... پس به یقین این «تاکتیک ترامپی» در حوزه‌ی کسب قدرت اجرایی از مسیر همراه‌سازی فرهنگی و روانی در جامعه قابل تحلیل است. 

وحالا «تاجرسیاسی شده» _ که همه چیز را مثل معامله‌ای تجاری در بوته‌ی آزمون سود و زیان اقتصادی قرار می‌دهد _ به دنبال ارزیابی اعلان طرح انتقال پایتخت رژیم اشغالی به قدس شریف است. بر اساس همان تاکتیک، ابتدا اعلام می‌کند و فورا به تعویق می‌اندازد. به نظر می‌رسد این بار باید هوشیارتر عمل نمود. علاوه بر این که اعلام موضع شجاعانه، صریح و گسترده ضروری است، توجه به دونکته نیز بسیار حائز اهمیت می‌باشد: 
۱) این موضع گیری‌ها نباید مقطعی و کوتاه مدت باشد و بایستی آن قدر ادامه یابد تا جرأت چنین حماقتی به «ارباب زر و زور» داده نشود. 
۲) با طراحی صحیح و اتخاذ تاکتیک متناسب، می‌توان این تهدید را به فرصتی بی‌بدیل، بدل نمود و گامی بلند در جهت تحقق این جمله‌ی حکیمانه برداشت: 
 «رژیم صهیونیستی، بیست و پنج سال آینده را نخواهد دید» 

مجید یراق بافان 
دانشجوی دکتری جامعه شناسی فرهنگی

ارسال نظر

روایت عباس شاکری از تبعات چند برابر شدن قیمت دلار در ماه‌های اخیر

هیچ چیز از افزایش قیمت دلار عایدمان نشد!

تفکر بسیجی، الگوی وحدت ملی و امنیت پایدار

شکاف های نسلی، جنسیتی، قومی، مذهبی، طبقاتی، تَرَک هایی هستند که به عنوان نقاط آسیب پذیر، می توانند جامعه ی یکپارچه را دچار تزلزل نمایند و وحدت ملی را تضعیف کنند. منازعات بی ثمر و تفرقه افکن سیاسی و جناحی نیز بر ایجاد شکاف اجتماعی و تضعیف وحدت ملی و در نتیجه زوال امنیت ملی نقش به سزایی دارد.

اکنون هم تحریم خارجی هستیم هم داخلی

محمدرضا نجفی منش گفت در دوره اول، ما مشکلات داخلی نداشتیم و سیاستگذاران این صنعت را همراهی می‌کردند ولی در دوره جدید علاوه بر تحریم بین‌المللی شاهد تحریم داخلی هم هستیم. بارها این موضوع را هشدار داده‌ایم اما هیچ کس صدای ما را نمی‌شنود.

یادداشت مدیر شبکه ۳ در تقدیر از دکتر کدخدایی

آن هایی که در روزهای اخیر بیننده برنامه جسورانه "بدون توقف" از شبکه سه بوده اند، حتما شاهد پرسش و پاسخ جسورانه و بدون سانسور نفر دوم شورای نگهبان (آقای دکتر کدخدایی) با منتقدان جوان خود از طیف های مختلف بوده اند. به ویژه که شورای نگهبان همیشه از کانون های حملات رسانه های منتقد و البته معاند بوده است. اما ایشان با جسارتی مثال زدنی، بسیار صادقانه، با متانت و با سعه صدر پاسخ سوالات و مطالبات جوان ها را دادند

مهم‌ترین مطالب سرویس

نگاهی به گزارش «صد سال پیش در ایران چه خبر بود» بی‌بی‌سی
چرا بی‌بی‌سی به پرونده قحطی بزرگ و نسل کشی ایرانیان پرداخت؟
در واکنش به قطعنامه ضدایرانی شورای حقوق بشر
نقوی حسینی: شورای حقوق بشر رفتار دوگانه دارد
دکتر جلیلی در دیدار با انجمن تولیدکنندگان اسباب بازی کشور:
مساجد فضای بازی کودکان داشته باشند/ برنامه‌ریزی برای تولید اسباب‌بازی یک ضرورت است
دکتر ابومحمد عسگرخانی در گفتگوی تفصیلی مطرح کرد
اروپا زندانبان برجام است
آیت‌الله العظمی مکارم شیرازی:
رفتار آمریکا از دوره جاهلیت عرب هم بدتر است
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین