آموزش‌وپرورش در هفته‌ای که گذشت؛

آزمون استخدامی آموزش و پرورش به بهمن موکول شد/ آموزش‌های تخصصی نیاز اصلی معلمان خرید خدمات آموزشی

عنوان

آموزش و پرورش در هفته گذشته با رویداد های متنوعی مواجه بوده که به برخی از این اخبار اشاره می شود.

به گزارش خبرنگار حوزه آموزش و پرورش گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ آموزش و پرورش در هفته گذشته با اخباری همچون اعلام زمان آزمون استخدامی آموزش و پرورش و چگونگی جذب دانش آموزان در مدارس تیزهوشان همراه بوده است.

آزمون استخدامی آموزش و پرورش به بهمن موکول شد

اسفندیار چهاربند رئیس مرکز برنامه ریزی منابع انسانی و فناوری اطلاعات وزارت آموزش و پرورش در مورد وضع پیگیری آزمون استخدامی آموزش و پرورش اظهار کرد: مذاکراتی با سازمان اداری و استخدامی داشته ایم و پس از آنکه این مذاکرات به نتیجه برسد احتمالا پایان دی ماه یا اواسط بهمن ماه آزمون استخدامی را برگزار خواهیم کرد.

وی درباره تعداد پذیرش نیرو در این آزمون ادامه داد: هنوز به طور قطع نمی توان تعداد مشخص کرد اما با توجه به نیازسنجی که داشتیم و وضع موجود احتمالا 15 هزار نیرو جذب کنیم.

راهکار جایگزینی برای آزمون های ورود به مدارس تیزهوشان نداریم

فاطمه مهاجرانی سرپرست مرکز ملی پرورش استعدادهای درخشان درباره برگزاری آزمون های ورود به مدارس تیزهوشان گفت: آزمون های مدارس سمپاد با کمی استرس برای دانش آموزان همراه است اما تا زمانی که راهکار دیگری نداشته باشیم نمی توانیم آن را جایگزین کنیم و آزمون های دوره اول و دوم مصوب شورای عالی آموزش و پرورش است و بحث های کارشناسی مطرح شده و تا بخواهد به مصوبه برسد نیاز به زمان داریم.

مهاجرانی در خصوص مهاجرت دانش اموزان بیان کرد: بسیاری از دانش آموزان نخبه با مدرک کارشناسی از کشور خارج می شوند و مهاجرت دانش آموزان کمتر رخ می دهد و با توجه به اینکه وزارت علوم وظیفه تربیت نسل ماهر و عالم برای کشور را بر عهده داریم و افرادی که از کشور خارج می شوند بیشتر دانشجو هستند باید به این موضوع توجه بیشتری داشته باشیم.

مهاجرانی درباره کاهش مدارس تیزهوشان و مهاجرت دانش آموزان به مدارس غیردولتی با توجه به این کاهش اظهار کرد: جنس مدارس استعدادهای درخشان به دلیل پژوهش محور بودن متفاوت و لزوما یک مدرسه غیردولتی این توانایی را به طور کامل ندارد و تاکید دارد افرادی را جذب کند که توان علمی مناسبی دارند.

جزئیات اجرای طرح ایران مهارت در مدارس کشور

عظیم محبی مدیر کل دفتر آموزش متوسطه اول در خصوص اجرای طرح ایران مهارت در مدارس کشور اظهار کرد: بخشنامه این طرح به استان ها ابلاغ شده و در فاز اول کار 6 استان تهران، شهرستان های استان تهران، قزوین، البرز، سمنان و گلستان به طور آزمایشی کار را پیش می برند، البته هر استانی که ظرفیت این کار را داشته باشد می تواند برای اجرای طرح پیشنهاد دهد.

وی ادامه داد: روز سه شنبه در جلسه مشترک با سازمان فنی و حرفه و استان های مجری طرح جلسه توجیهی خواهیم داشت تا روند اجرای طرح برای استان های مجری به طور کامل تبیین شود.

محبی با اشاره به اینکه 500 مهارت برای طرح ایران مهارت در نظر گرفته شده است، گفت: در اجرای طرح با بخشنامه پیش بینی شده تا پودمان های کار درس و فناوری مبنای مهارت آموزی قرار گیرد البته سایر مهارت ها هم که به تأیید مدرسه رسیده باشد امکان اجرایی شدن دارد.

آموزش های تخصصی نیاز اصلی معلمان خرید خدمات آموزشی

فاطمه سعیدی عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در خصوص بحث استفاده از نیروهای خرید خدمات آموزشی برای تامین نیروی انسانی در مناطق محروم اظهار کرد: این طرح برای تامین نیروی انسانی قابل قبول بوده و از نبود معلم در کلاس های درس مناطق محروم جلوگیری می شود.

عضو کمیسیون آموزش تحقیقات مجلس گفت: با توجه به اینکه معلمان طرح خرید خدمات آموزشی، آموزش های تربیت معلم را ندیده اند و به همین جهت باید آموزش هایی حین کار به آنها داده شود تا یادگیری به دانش آموزان تخصصی شود.

سعیدی تصریح کرد: تعلیم و تربیت صرفا به آموزش های چند درس محدود نمی شود و باید تمام نکات مورد نیاز برای تربیت دانش آموزان مورد توجه قرار گیرد، همچنین یکی از مهم ترین مسائلی که باید روند تعلیم و تربیت لحاظ شود، توجه به مسائل اجتماعی است که معلمان وظیفه دارند چنین مسائلی را به دانش آموزان بیاموزند.

توجه به استاندارد کوله پشتی دانش آموزان در قالب برنامه های آموزشی

مهرزاد حمیدی معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش در برنامه گفتگوی خبر شبکه خبر درباره استاندارد بودن کوله پشتی های دانش آموزان اظهار کرد: در حال تدوین دستورالعملی هستیم تا دوره آموزشی برای اولیا داشته باشیم که کوله پشتی های استاندارد را برای دانش آموزان انتخاب کنند که این کار به کمک انجمن اولیا و مربیان مدرسه خواهد بود.

وی ادامه داد: بخشی از برنامه آموزشی برای انتخاب کوله پشتی استاندارد برای اولیا در نظر گرفته شده است که اگر این آموزش ها به طور فراگیر ارائه شود صنعت را هم تحت تاثیر قرار می دهد و کوله پشتی های استاندارد در بازار عرضه خواهد شد.

معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: در مدارس باید به گونه ای عمل شود تا دانش آموزان حجم کمتری از کتاب های درسی را با خود حمل کنند و کوله پشتی های آنها سبک باشد که در این مورد با توجه به اینکه بعضی مدارس به استفاده از وسایل کمک آموزشی تاکید دارند توصیه می شود تا از کمدهای شخصی برای دانش آموزان استفاده کنند علاوه بر آن سعی شود تا حجم کتاب های درسی کاهش یابد یا در دو جلد ارائه شود که وزن کمتری داشته باشد.

زمان پرداخت معوقات معلمان خرید خدمات آموزشی

علی الهیار ترکمن معاون توسعه و پشتیبانی وزارت آموزش و پرورش درباره پیگیری وضع پرداخت معوقات معلمان خرید خدمات آموزشی اظهار کرد: روز گذشته کارهای اداری در خزانه انجام شده تا معوقات معلمان خرید خدمات آموزشی طی روزهای آینده پرداخت شود.

وی ادامه داد: اعتبار در نظر گرفته شده برای پرداخت این معوقات 70 میلیارد تومان است که با توجه به طی شدن روند اداری به زودی به حساب معلمان واریز خواهد شد.

توضیح آموزش و پرورش درباره فعالیت مدارس غیردولتی فرسوده

عباسعلی باقری مدیرکل آموزش و پرورش تهران به موضوع تغییر کاربری مدارس در بودجه سال ۹۷ و انتقادات وارد بر آن اشاره و بیان کرد : هرگز چنین استنباطی از قانون درست نیست به عنوان مثال حدود ۶۰سال پیش در بازار تهران که مسکونی بوده مدرسه داشتیم اما کنون در این شرایط که فضای مسکونی برای آن منطقه وجود ندارد تغییر کاربری مدرسه را در نظر می گیریم و همواره این قانون مدرسه دایر و فعال را تغییر کاربری نمی دهد.

وی در مورد پرداخت عوارض شهرداری به آموزش و پرورش تصریح کرد : مطابق بند سه ماده ۱۳ قانون شوراهای آموزش و پرورش تا پنج درصد عوارض باید به آموزش و پرورش پرداخت شود که در شهر تهران این کار تا حدی اجرایی شده است.

باقری در خصوص تعطیلی مدارس و تغییر تقویم آموزشی یادآور شد : این تصمیم نیاز به کار کارشناسی دارد و در سطح کشور باید مطرح شود.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

مشکل تسویه ارزی نفت خام فروخته شده در بورس چیست؟

پاشنه آشیل عرضه نفت در بورس

در منطق آمریکایی واژه توافق بی معناست / خروج امریکا از برجام برای امتیازگیری بیشتر است

کارشناس مسائل سیاسی گفت:طبیعی است که درهر توافق یکسری امتیازات به طرف مقابل داده و یک سری امتیازات هم گرفته شود، اما در منطق آمریکایی توافق مفهومی ندارد.

برجام هیچ کمکی به باز شدن راه‌های بانکی و سوئیفت نکرد

ورود ارز به کشور دلیل عمده کاهش قیمت ارز بود و باعث شد تا بین عرضه و تقاضا تعادل برقرار شود و هر چه این تعادل بیشتر شود قیمت دلار هم متعادل تر خواهد شد.

پذیرش FATF خلاف انسانیت و اسلامیت و استقلال ایران است

 یکی از روش‌های آمریکا برای اداره جهان جعل قواعدی است که به جهان‌داری او کمک کند و دولت‌های آزادی‌خواه و استقلال‌طلب را تحت شعاع قرار دهد. FATF یکی از آنهاست که ملزم می‌کند کشورهای عضو اطلاعات شفاف را مبادله کنند

مهم‌ترین مطالب سرویس

در نشست خبری اولین کنگره ملی خانواده مطرح شد
کاهش آسیب ها و افزایش نشاط اجتماعی هدف کنگره خانواده است
با حکم دادستان کل کشور؛
خرم آبادی معاون نظارت بر دادسراها شد
مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت اعلام کرد
کاهش سوء تغذیه و افزایش چاقی در کودکان ایرانی
در نامه دبیرکل جامعه اسلامی دانشجویان مطرح شد
تقاضای جاد برای ایجاد تسهیلات دانشجویان عازم سفر اربعین
نقد سیدمحمود رضوی بر گزارش روزنامه فرهیختگان
دفاع تهییه کننده سینما از مدارس غیرانتفاعی
شکرگزاری وجود مسیح علی‌نژاد باشیم
از انصارحزب الله تا مسیح علی نژاد
زاهدی‌فر در امارات است یا گرجستان؟
پشت‌پرده کلاه‌برداری خانوادگی سکه ثامن
رئیس نهاد رهبری در دانشگاهها در گفتگو با نسیم آنلاین:
دستاوردهای انقلاب را در دانشگاه‌ها تبیین می‌کنیم
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین