یوسف‌نژاد در نشست خبری مطرح کرد

اختصاص ۴۵۰ میلیارد تومان برای کاهش آسیب‌های اجتماعی/کمیسیون تلفیق تا اخر هفته به جمع بندی می‌رسد

عنوان

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۹۷ گفت: قطعا تا آخر هفته پیشنهادات مصوب در کمیسیون تلفیق به جمع‌بندی می‌رسد.

به گزارش حوزه مجلس گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛  علی اصغر یوسف نژاد سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۹۷ امروز شنبه (۲۳ دی ماه ۹۶) در نشست خبری خود که در مجلس شورای اسلامی برگزار شد، با اشاره به مصوبات کمیسیون متبوعش، اظهار داشت: قطعا تا آخر هفته پیشنهادات مصوب در کمیسیون تلفیق را به جمع بندی نسبی رسانده و گزارش خود را به صحن علنی تقدیم می کنیم.

وی با اشاره به تبصره ۹ لایحه پیشنهادی دولت خاطرنشان کرد: با توجه به اینکه بخشی از این تبصره درآمدی بود در جلسه امروز هزینه های آن هم مورد بحث و بررسی قرار گرفت که بر این اساس دانشگاه ها و موسسات آموزشی و پژوهشی و همچنین پارک ها علم و فناوری اجازه دارند که در سقف عملکرد درآمدهای اختصاصی سال ۹۶ نسبت به اخذ تسهیلات از بانک ها اقدام کنند که این تسهیلات در راستای تکمیل تملک دارایی و تاسیس خوابگاه های متاهلین اختصاص می یابد.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۹۷ همچنین به دیگر مصوبات کمیسیون متبوعش در نشست اخیر اشاره کرد و گفت: براساس دیگر مصوبه کمیسیون دولت به منظور تهیه و اجرا کردن طرح جامع کنترل بر کاهش آسیب های اجتماعی با اولویت اعتیاد، طلاق، حاشیه نشینی، کودکان کار، مفاسد اخلاقی و حمایت از زنان سرپرست خانوار ۴۵۰ میلیارد تومان هزینه کند.

به گفته یوسف نژاد، طبق مصوبه کمیسیون تلفیق کلیه درآمد های وزارت آموزش و پرورش و ادارات این وزارتخانه اختصاصی محسوب می شوند. به این مفهوم که درآمد های این بخش به خزانه واریز نشده و به اندازه درامد های خود هزینه خواهند داشت.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۹۷ با اشاره به مصوبه دیگر کمیسیون تلفیق بودجه ۹۷ عنوان کرد: وجوه اداره شده پرداختی به صندوق دانشجویان وزارت علوم و دانشگاه های آزاد به عنوان کمک در راستای افزایش منابع مالی صندوق رفاه دانشجویی تلقی می شود، همچنین وجوه حاصل از پرداخت وام های مذکور و سایر منابع تا سقف ۱۱۳۰ میلیارد تومان برای پرداخت به صندوق رفاه دانشجویان و برای دانشجویان به مصرف می رسد.

وی در ادامه تبصره ذکر شده یادآور شد: وزارت آموزش و پرورش اجازه دارد که براساس مصوبه کمیسیون برای ساماندهی کاربری بخشی از املاک و فضای آموزشی تربیتی خود و با ملاحظات آموزشی نسبت به احداث و بهره برداری از آن ها اقدام کند؛ گفتنی است تغییر کاربری این املاک هم از پرداخت عوارض شامل تغییر کاربری، نقل و انتقال املاک و عوارض شهرداری معاف هستند.

یوسف نژاد در توضیح دیگر مصوبه کمیسیون متبوعش اعلام کرد: کاهش اعتبارات برنامه های پژوهشی توسط دستگاه های اجرایی ممنوع است.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۹۷ ادامه داد: طبق مصوبه دیگر کمیسیون حداقل یک درصد از اعتبارات هزینه ای تخصیص یافته به استثنای فصل یک و شش به امور پژوهشی و توسعه فناوری اختصاص می یابد. البته شورای برنامه ریزی و توسعه ای استان هم مجازند اعتبارات این موضوع را از سر جمع اعتبارات استانی که با هماهنگی دستگاه های اجرایی استان و براساس اولویت ها مصوب می شود با کمک وزارتخانه های آموزش و پرورش و علوم و تحقیقات برای امور پژوهشی و توسعه فناوری به دستگاه های استانی مشخص کنند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: براساس یکی از مصوبه های جلسه اخیر کمیسیون، شرکت های بیمه ای مکلف شدند ۲۷۵ میلیارد تومان در اصل حق بیمه شخص ثالث دریافتی را در اختیار سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای کشور، نیروی انتظامی و سازمان اورژانس قرار دهند تا در امور منجر به کاهش تصادفات هزینه شود.

«همچنین وزارت اقتصاد و دارایی مکلف است از طریق سازمان خصوصی سازی، آن قسمت از سهام و دارایی های متعلق به موسسه صندوق بازنشستگی فولاد موارد زیانده و کم بازده را مطابق مقررات به فروش برساند و منابع حاصله را در اختیار سازمان مذکور قرار دهد.»

وی با اشاره به مصوبه دیگر مربوط به تبصره ۹ لایحه بودجه سال ۹۷ کل کشور عنوان کرد: دولت موظف است از منابع حاصله از سهام و منابع مذکور و تعهدات مالی صندوق بازنشستگان فولاد را تسویه و تهاتر کند.

یوسف نژاد همچنین با اشاره به مصوبه ای در خصوص دانشجویان دکتری و مقاطع بالاتر اعلام کرد: به منظور ارتباط دانشگاه ها و موسسات پژوهشی با بخش های اقتصادی و اشتغال و همچنین به کارگیری دانش آموختگان دوره کارشناسی ارشد و دکتری و پژوهشگران مقطع دکتری و جهت دهی در راستای پایان نامه های تحصیلات تکمیلی به سمت نیاز آن بخش ها شرکت های سودده به بانک ها، موسسات انتفاعی وابسته به دولت مکلف هستند علاوه بر درصد های قانون مربوطه، حداقل ۴۰ درصد از هزینه امور پژوهشی را در مقاطع ۳ ماهه به میزان ۲۵ درصد به خزانه داری کل واریز کنند تا در راستای حل مسائل و مشکلات خود از طریق موافقتنامه های دانشگاه ها و موسسات عالی و پژوهشی در قالب پروژه های کاربردی با عناوین پروژه های دانش آموختگان تحصیلات تکمیلی نیمه شاغل به مصرف برسانند.

وی در ادامه توضیح تبصره مذکور گفت: به مواردی که تا پایان سال مالی کل مبلغ را تسویه کنند حداقل سهم قابل پرداخت دانشجویان، دانش آموختگان پژوهشگر از مبلغ هزینه هر پروژه ۶۰ درصد خواهد بود که آیین نامه این تبصره به همکاری سازمان برنامه و بودجه، وزارتخانه های علوم، بهداشت، صنایع و کشاورزی به تصویب می رسد.

طبق توضیحات سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۷ کل کشور، به منظور جذب سرمایه گذاری و ایجاد اشتغال در مناطق محروم، صنایع کوچک مکلف هستند به منظور واگذاری زمین حداقل ۲۰ درصد به صورت نقد و مابقی آن را از واحد های تولیدی دریافت کنند.

یوسف نژاد با اشاره به مصوبه دیگر کمیسیون تلفیق بودجه ۹۷ افزود: بر این اساس دولت مکلف است ۰.۲۷ درصد از ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده را براساس قانون در اختیار وزارت آموزش و پرورش و وزرات ورزش و جوانان به (نسبت ۳۰ درصد برای وزارت آموزش و ۷۰ درصد برای وزارت ورزش و جوانان) قرار دهد که گفتنی است این نسبت در سال گذشته ۱۵ و ۸۵ درصد بوده است که می توان گفت: مبلغ کل اعتبارات مربوط به این بخش ۱۵۰۰ میلیارد تومان خواهد بود.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۹۷ در ادامه توضیحات خود درباره مصوبات کمیسیون متبوعش در جلسات اخیر یادآور شد: اسناد رسمی منازل مسکونی و املاک اداری و تجاری در شهر ها و روستا هایی که عرصه آن ها موقوفه است مانند سایر اسناد رسمی و بانک ها و موسسات مالی و اعتباری جهت اعطای تسهیلات و عملیات بانکی و ضمانت در محاکم دادگستری مورد قبول واقع می شود.

وی به دیگر مصوبه کمیسیون تلفیق بودجه سال ۹۷ نیز اشاره کرد و گفت: طبق یکی از مصوبات به دولت اجازه داده می شود که برای اجرای عملیات تکمیل و احداث شبکه های فرعی آبیاری و زهکشی، اجرای عملیات آب و خاک کشاورزی با تاکید بر یکپارچه سازی اراضی، احداث آب بندها، مرمت و بازسازی قنوات که توسط بخش های غیردولتی انجام می شود، تا ۸۵ درصد ا. عتتبار مورد نیاز را به عنوان کمک سهم بلاعوض هزینه کنند.

یوسف نژاد در ادامه تشریح مصوبه ذکر شده اضافه کرد: سهم باقی مانده که به عنوان سهم بهره برداران به صورت نقدی و یا تامین کارگر و مصالح و یا وسایل راهسازی و نقلیه قابل پذیرش است.

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه ۹۷ در بخش پایانی سخنان خود در این نشست خبری با اشاره به مصوبه بعدازظهر روز چهارشنبه هفته گذشته تصریح کرد: خودرو های فاقد معاینه فنی از طریق متوقف کردن و صدور قبض جریمه توسط نیروی انتظامی به شهرداری تهران و شهر های دارای آلودگی هوا برای اجرای طرح ناحیه کاهش آلودگی هوا و توسعه و همچنین بهره برداری حمل و نقل عمومی اختصاص می یابد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

رهبر انقلاب اسلامی در نشستی که با دعوت ایشان از رئیس‌جمهور و اعضای هیئت دولت برگزار شد:

لزوم تهیه نقشه راه اقتصاد باثبات

توافقنامه پاریس چیست؟

خاموشی‌های اخیر بار دیگر عنوان توافقنامه پاریس را سر زبان‌ها انداخته است. اما موافقتنامه پاریس چیست؟ آیا علت خاموشی ها و کاهش نرخ تولید برق در کشور از اثرات امضای این موافقت نامه به‌شمار می‌رود؟

مشکلات امروز کشور به خاطر خودتحریمی‌ است نه تحریم

رئیس کمیسیون حمایت از تولید ملی مجلس گفت: بخش قابل توجهی از مشکلات امروز کشور نه بر اثر اعمال تحریم بلکه به خاطر سوء مدیریت‌ها به وجود آمده و ما امروز به نوعی از خودتحریمی رنج می‌بریم.

دولت روحانی توسعه نیروگاه‌ها را متوقف کرده است

نامجو گفت برای پاسخگویی به نیاز مصرف کشور در برنامه پنجم توسعه اقتصادی پیش بینی شد سالانه 5 هزار مگاوات به ظرفیت نیروگاهی کشور اضافه شود حال آنکه به دلیل تحریم‌ها و افت رونق اقتصادی، دولت روحانی احساس کرد که رشد مصرف برق اتفاق نخواهد افتاد و این دولت خواهد توانست با مدیریت مصرف و تقاضا، رشد مصرف برق را مهار کند!

مهم‌ترین مطالب سرویس

گزارش نسیم آنلاین از فضای مجازی
توئیتری‌ها به دنبال حجامت نظام
اما و اگرهای برجام اروپایی
اروپا برای ادامه برجام چه خواهد کرد؟
مشاور وزیر راه و شهرسازی:
نمی‌توانیم از ایرباس جریمه بگیریم
بررسی دلایل وجوب قدرت موشکی برای کشور
موشن گرافیک یک معادله ساده
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین