سفیر ایران در بغداد مطرح کرد؛

ایران در بازسازی عراق نقش بی بدیل خود را ایفا می‌کند/ بستر رشد تروریسم در عراق فراهم است/ مقابله با ریزگردها در دستور کار دولت‌های ایران و عراق

عنوان

مسجدی گفت: ایران در دوران بازسازی عراق نقش بی بدیل خود را مانند گذشته دنبال خواهد کرد.

به گزارش خبرنگار سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان، ایرج مسجدی سفیر جمهوری اسلامی ایران در بغداد در نشست بررسی «هزینه ها و منافع روابط ایران و عراق »که پیش از ظهر امروز در موسسه مطالعات راهبردی اندیشه سازان نور برگزار شد،اظهار کرد: قضیه کردستان اگر درست مدیریت نمیشد به یک بحران جدی و جنگ داخلی در عراق تبدیل می شد.

وی بیان کرد: ما با احزاب عراق نیز روابط خوبی داریم. هر چند در قضیه اخیر فترتی بین ما با برخی احزاب به وجود آمد، روابط ما با کردها بسیار عمیق و تاریخی است و در همین ایام هم تلاش می کنیم بین اربیل و بغداد روابط را برقرار کنیم به طوریکه منافع دو طرف تامین شود».

مسجدی اضافه کرد: حجم بازرگانی ما حدود 7 میلیارد دلار است که با نفت و گاز به 12 میلیارد دلار می رسد و بعد از چین دومین شریک اقتصادی عراق هستیم و بعد از ما ترکیه است.

وی با اشاره به قراردادهای زیاد بین ایران و عراق در بخش های صنعتی دفاعی کشاورزی و خصوصی گفت: «مرزهای ما بسیار امن و پرمبادله است. ما 1450 کیلومتر مرز مشترک داریم و این طولانی ترین و امنترین مرز دو کشور است و ایران به غیر از سفارتخانه در بغداد ، ۵ نمایندکی در سلیمانیه ،اربیل،نجف کربلا و بصره دارد و امرور ۴هزار دانشجوی عراقی در دانشگاه های ایرانی مشغول به تحصیل هستند.

مسجدی بیان کرد: بحران داعش جنگ با تکفیری ها که مناطق زیادی از عراق را اشغال کرده بود، تهدید بسیار مهمی برای این کشور و منطقه بود که دولت عراق با سربلندی از این تهدید عبور کرد.

سفیر ایران در بغداد با بیان اینکه جمهوری اسلامی نقش مهمی در حمایت از دولت عراق و مبارزه با داعش داشت، گفت:  دوران جدیدی فراروی سرزمین عراق است و آن هم دوران بازسازی است و جمهوری اسلامی در این راستا هم نقش بی بدیل خود را مانند گذشته دنبال خواهد کرد.

وی اظهار کرد: در قضیه کردستان چالش هایی بین ما و کردها بوجود امد اما با توجه به رابطه دیرینه ایران و اکراد ،به بهبود روابط بغداد و اربیل کمک می کنیم.

مسجدی افزود: ایران اقدامی در کاهش ورود آب های خود به عراق انجام نداده است و ما نمی خواهیم عراق محل کشمکش ما با دیگران باشد.

سفیر ایران در بغداد گفت: جبهه مقاومت به جبهه قدرتمندی تبدیل شده و عراق و سوریه و ایران و لبنان حزب الله در این جبهه همگرایی دارند.

وی ادامه داد: نگاه عراقی ها به جمهوری اسلامی مثبت است و آنان در معادلات بین المللی که علیه ایران باشد همراهی نمی کنند.

 مسجدی بیان کرد: موارد زیادی از قطعنامه ۵۹۸ مانند تبادل اسرا و...اجرا شد اما فرصت رسیدگی به موضوعات مربوط به خسارات جنگ به دلیل درگیر بودن دولت عراق در بحران های مختلف فعلا انجام نشده است.

سفیر ایران در بغداد تصریح کرد: حشدالشعبی یک نیروی بازدارنده و تضمین کننده امنیت در مقابل تهدیداتی است که فرارروی عراق قرار دارد.

وی افزود: تروریسم هنوز از بین نرفته و بستر رشد تروریسم در عراق فراهم است.

مسجدی با بیان اینکه انتخابات پارلمان و شورای استان های عراق در اواخر اردیبهشت برگزار خواهد شد، اظهار کرد: این مهمترین انتخابات کشور است که منجر به تشکیل دولت می شود.

سفیر ایران با اشاره به رقابت سیاسی در انتخابات برای کسب رای بیشتر گفت: ساختار حاکمیت با این انتخابات شکل می گیرد. ایران برای هرگونه همکاری و کمک برای یک انتخابات با شکوه آمادگی دارد.

سفیر کشورمان در خصوص ناراحتی تجار ایرانی گفت: «این موضوع بدلیل معطلی های آن هاست که هنوز کامیون های دو طرف اجازه ورود ندارند و مبادله در مرزها انجام می گیرد».

مسجدی افزود: عوارض گمرکی در برخی استان های عراق کم و زیاد می شود، مثل فرودگاه نجف و این مشکلات وجود دارد اما این مشکلات باعث چالش جدی در روابط دو کشور نشده است. فروش گاز ایران در یک قرار داد خوب تجاری از 6 ماه گذشته دنبال می شود.

وی در ادامه افزود: عراق بعد از سقوط صدام دچار بحران هایی شد، اما امروز روابط خوبی بین دو کشور وجود دارد. ممکن است در برخی پرونده ها توقعات ما بیشتر باشد، اما آن ها تلاش کردند و در هیچ نشست ضد ایرانی شرکت نکردند. نگاه عراقی ها به جمهوری اسلامی مثبت است و به نوعی تلاش می کنند در مناسبات بین المللی خواسته های ما را تأمین کنند. ما گفته ایم که نمی خواهیم سرزمین عراق محل کشمکش ما با آمریکا و سعودی باشد. عراق یک کشور مستقل است و روابط آن ها به خودشان بازمی گردد. اگر این مسایل در ضدیت ما نباشد مشکلی نداریم. روابط با ایران نباید کاهش یابد و ضعیف شود و عراقی ها نیز بسیار مراقبت دارند که سطح دوستی را ارتقا بخشند.

مسجدی گفت: جبهه مقاومت امروز یک جبهه قدرتمند شده و روز به روز قوی تر شده و دشمنانش ضعیف تر شده اند. عراق هم در این جبهه مقاومت با سوریه و لبنان و ایران همگرایی دارد. ممکن است اختلاف نظرهایی باشد که طبیعی است و در هر خانواده ای وجود دارد. صهیونیسم و استکبار از همین قدرت مقاومت می ترسند.

وی در خصوص خسارت های جنگ ایران و عراق گفت: این موضع به قطعنامه 598 بارمی گردد که موارد زیاد آن اجرا شد اما در موضوع خسارات جنگ هنوز فرصت رسیدگی به این موضوع نشده و این یک پرونده مفتوح است. ما از خسارات خود یک برآورد داریم و نحوه پرداخت آن بستگی به مذاکرات آینده دارد.

وی در خصوص نقش حشد الشعبی و فشار به دولت عراق برای انحلال آن گفت: حشدالشعبی یک نیروی قدرتمند مردمی داوطلب بود که صحنه نبرد را عوض کرد. تشکیل حشدالشعبی ناشی از فتوای آیت الله سیستانی و استقبال مردم و سازماندهی مردم بود. این یک نیروی دفاعی در مقابل تروریسم بود. امروز که عراقی ها جشن پیروزی می گیرند حشدالشعبی نقش مهمی داشت. حشدالشعبی در ساختار عراق قانونی شده و کسی نمی تواند با آن مخالفت کند یا آن را منحل کند. حشدالشعبی یک نیروی بازدارنده در مقابل تهدیدات فرار وی عراق است. تروریسم هنوز از بین نرفته و تهدیدات داخلی و خارجی ممکن است متوجه این کشور باشد.

وی در خصوص انتخابات عراق گفت: قضاوت و صحبت در این خصوص کمی زود است. احزاب در حال جلسات و یارکشی هستند و اینکه کدام حزب یا ائتلاف رأی بیشتری خواهد آورد کمی پیش دا وری است. درست است که بین دولت و کردها چالشی به وجود آمد، اما این بدان معنا نیست که آن ها از هم دور باشند زیرا آن ها به هم نیازمندند و پیش بینی می کنم همکاری آنها در اینده ادامه داشته باشد.

سفیر ایران در خصوص همکاری نظامی و مستشاری ایران و عراق در گذشته و آینده گفت: کمک های دفاعی و نظامی ایران به عراق در امر سازماندهی پشتیبانی لجستیک کارشناسی و سایر ابعاد بود و بسیار گسترده و جدی بود که با حضور سردار سلیمانی انجام می گرفت. اما در آینده روابط دفاعی و همکاری های نظامی ما در سطوح مختلف ادامه خواهد یافت. روابط دفاعی نظامی و امنیتی عراق با جمهوری اسلامی کماکان ادامه خواهد یافت. ما با وزارت دفاع کشور، ارتش، حشدالشعبی و پلیس عراق روابط خوبی داریم.

وی بیان کرد: موضوع ریزگردها در دستور کار دو دولت ایران و عراق قرار دارد و صحبت های زیادی در این رابطه با مقامات عراقی شده است. خشکسالی های اخیر در پدیده ریزگردها تاثیر داشته و این موضوع نیاز به برنامه جدی و هزینه زیادی دارد.

مسجدی بیان کرد: اینکه آمریکایی ها بخواهند برای سرزمین مقدس عراق خط و نشان بکشند تصور غلطی است و موفق نمی شوند.

سفیر ایران در عراق افزود: سطح روابط ایران و عراق انقدر عمیق است که نه امریکایی ها و نه هیچ کس دیگری نمیتواند جای آن را بگیرد.

وی در خصوص ارزیابی از روابط درونی شیعیان عراق و عملکرد حیدر العبادی از نگاه ایران گفت: «شیعیان از طیف های مختلفی هستند و در انتخابات گذشته هم ائتلاف های مختلفی داشته ایم و نفس این اختلافات هم بوده و مسئله مهمی نیست، مهم این است که نخست وزیر در اختیار فراکسیون اکثریت باشد که جریانات شیعه در پارلمان با یکدیگر ائتلاف کنند. مهم این است که این جریانات با یکدیگر نزاع نداشته باشند. تلاش ما این است که انتخابات به شکل حداکثری باشد و رقابت سالم باشد. آقای عبادی موفقیت های بزرگی بدست آورده و جایگاه خوبی خواهد داشت و شرایط مثبت و رأی خوبی دارد. اگر اکثریت پارلمانی عراق در اختیار شیعیان بود به هر نخست وزیری برسند مورد حمایت ایران خواهد بود و جمهوری اسلامی ایران هم به رأی قاطع و اکثریت شیعیان حتما احترام خواهد گذاشت. حیدر العیادی یا دیگری برای ما فرقی ندارد.

مسجدی در خصوص اظهار نظر رضایی درباره نقش اربیل در اغشتشات اخیر ایران گفت: من درباره صحبت یک مقام یا مسئول چه بگویم؟ باید از خود آن ها سوال کنید.

وی در خصوص توافقات بین دو کشور در حوزه ریزگردها گفت: این یک موضوع بسیار مهم است. ما صحبت های زیادی را داشته ایم که بخش هایی از آن اجرایی شده است. خشکسالی اخیر کمی تاثیر گذار بوده است. مهار این موضوع نیازمند اقدامات جدی تر است و عراقی ها بدلیل مشکلات امنیتی و نظامی نتوانستند در این حوزه سرمایه گذاری کنند و ایران نیز همینطور. این موضوع در دستور کار است. زمین بسیار وسیعی در عراق با این موضوع روبروست.

مسجدی در خصوص راهبرد امنیت ملی آمریکا در عراق گفت: آمریکایی ها و به خصوص ترامپ قلدری و زورگویی بدون هیچ وجاهت بین المللی را دنبال می کنند و به گونه ای رفتار می کنند که گویی مالک دنیا هستند اما این موضوع در عراق هیچ وجاهتی ندارد و مقامات و مردم عراق خط مشی خودشان را دنبال می کنند و خط و نشان برای آن ها غلط است. اگر روابط سالم و دو طرفه باشد می پذیرند در غیر این صورت اصلا نمی پذیرند. این موضوع هیچ تاثیری در روابط ایران و عراق ندارد و کسی نمی تواند جای این پیوند عمیق را بگیرد.

در حال تکمیل...

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

تمدید ۴ ماهه مهلت ایران برای اجرای برنامه اقدام FATF

بازهم لیست سیاه

آمار وحشتناک از قحطی، وبا و مرگ در یمن

آمار وحشتناک قحطی، وبا، گرسنگی و مرگ در یمن نشان دهنده مرگ وجدان عمومی در جامعه جهانی است که آزمون انسانیت را در معرکه یمن باخته است.

در این جنگ پیروزیم

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با بیان اینکه از نخبگان باید در برنامه‌ریزی برای مسائل کشور استفاده کرد، فرمودند: برخی نخبگان به همراه فکر بلند، قدرت مدیریت هم دارند که باید از آن استفاده بشود.

بازهم تحریم!

در ادامه سیاست‌های خصمانه علیه ایران، دولت آمریکا اعلام کرده که حداقل ۲۰ بانک و شرکت ایرانی را تحریم کرده است.

مهم‌ترین مطالب سرویس

حضرت آیت الله خامنه‌ای در دیدار نخبگان علمی کشور:
در این جنگ پیروزیم
بیانیه سپاه درباره ربوده شدن تعدادی از بسیجیان بومی و مرزبانان در نقطه صفر مرزی
خیانت و تبانی با گروهک ضدانقلاب علت حادثه میرجاوه/ پاکستان با اشرار و تروریست‌ها برخورد جدی کند
وزارت خزانه داری آمریکا لیست جدید تحریم‌ها را اعلام کرد
بازهم تحریم!
عماد، نخستین موشک دوربرد و قابل کنترل تا مرحله نهایی؛
کدام موشک ایرانی در ۷ دقیقه اسارئیل را نابود می کند؟
دولت چه زمانی می‌تواند سند الحاق را به FATF تحویل دهد؟
۴ گزاره حقوقی درباره تبصره لایحه الحاق به CFT
به‌خاطر وعده سرخرمن اروپا
۴ سوال مهم در خصوص تصویب CFT در مجلس
تحلیل مهدی محمدی از تصویب کنوانسیون‌های مرتبط با FATF
پس پرده اصرار دولت و حامیان آن به تصویب CFT
هشدار جامعه مدرسین حوزه علمیه قم به مجلس درباره FATF
کاری به زیان مملکت و نظام انجام ندهید!
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین