توسط محققان دانشگاه امیر کبیر صورت گرفت؛

تولید سیمان و ملات و بتن‌های ژئوپلیمری

عنوان

پژوهشگران دانشکده مهندسی عمران و محیط زیست دانشگاه صنعتی امیرکبیر بتن ژئوپلیمری بدون استفاده از سیمان پرتلند عرضه کردند.

به گزارش  حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی باشگاه خبرنگاران جوان؛ محسن جعفری ندوشن مجری طرح کاهش انتشار گازهای آلاینده، افزایش مقاومت و افزایش دوام بتن در محیط های خورنده را مهمترین مزایای سیمان ها و ملات های ژئوپلیمری عنوان کرد و گفت: بتن در معرض خرابی های متعددی قرار دارد و این امر باعث تحمیل هزینه های نگهداری زیادی می شود.

 

وی اضافه کرد: از سوی دیگر تولید سیمان "پرتلند" فرآیندی بسیار انرژی بر است و این انرژی عموماً با استفاده از سوخت های فسیلی تأمین می شود از این رو تولید سیمان با انتشار گاز دی اکسید کربن همراه است و صنعت سيمان به عنوان يکی از اصلی ترين منابع توليدكننده گازهای گلخانه ای شناخته می شود به گونه ای که به ازای توليد هر تن سيمان، تقريبا يک تن گاز دی اكسيد كربن در هوا منتشر می شود.

جعفری ادامه داد: این نگرانی های زیست محیطی باعث شده است که در سه دهه گذشته پروژه های تحقیقاتی متعددی روی "پوزولان" های مختلف به عنوان جايگزين بخشی از سیمان پرتلند در بتن در محل مرکز تحقیقات تکنولوژی و دوام بتن دانشگاه صنعتی امیرکبیر انجام شود.

 

وی از اجرای پروژه "تولید سیمان و ملات و بتن های ژئوپلیمری" در این مرکز خبر داد و یادآور شد: هدف اصلی این پروژه توليد بتن بدون استفاده از سیمان پرتلند و بهبود خواص مکانیکی و دوام بتن بوده است.

 

مجری طرح با بیان اینکه در این تحقیق، بررسی خواص مکانیکی، نفوذپذیری و دوام ژئوپلیمرها به عنوان روکش سازه های بتنی در محیط های کلرایدی و محیط های اسیدی مورد توجه و بررسی قرار گرفت، یادآور شد: نتایج این تحقیقات نشان می دهد که امکان تولید سیمان ها و ملات های ژئوپلیمری با مقاومت حدود 2 برابر ملات های سیمان پرتلندی با استفاده از سرباره کوره آهن گدازی و مواد فعال ساز وجود دارد.

 

وی با اشاره به شرایط آب و هوایی سواحل و جزایر خلیج فارس و وجود شرایط مساعد برای تخریب و انهدام سازه های بتن مسلح، خاطر نشان کرد: زیاد بودن دما به دلیل نزدیکی به خط استوا، تغییرات زیاد دما در طول شبانه روز و نیز در طول سال، زیاد بودن املاح موجود در آب خلیج فارس نسبت به آب های آزاد به دلیل جدایی نسبی آن از آب های آزاد، برخی از دلایل این امر است و تحقیقات گذشته نشان می دهد بیش از 90 درصد از خرابی های سازه های حاشیۀ خلیج فارس و دریای عمان ناشی از نفوذ یون های كلرید در بتن است.

 

جعفری اضافه کرد: نتایج استفاده از ملات های ژئوپلیمر ی به عنوان روکش سازه های بتنی در محیط خلیج فارس نشان می دهد با استفاده از این نوع مصالح می توان ضریب انتشار یون های کلراید را تا 4 برابر کاهش داد و به عبارت دیگر دوام بتن در برابر خوردگی های کلرایدی را تا 4 برابر افزایش داد.

 

به گفته وی دو برابر شدن دوام ملات های ژئوپلیمری تولید شده، در برابر حملات اسیدی نسبت به ملات سیمان پرتلند را می توان از دیگر دستاوردهای این تحقیقات نام برد و اضافه کرد: علاوه بر این تحقیقات انجام گرفته نشان می دهد ملات های ژئوپلیمری چسبندگی مناسبی به بتن های موجود داشته به طوری که نتایج مقاومت چسبندگی ملات های ژئوپلیمری از چسبندگی بسیاری از ملات های تعمیراتی بیشتر بوده است. همچنین از ژل ژئوپلیمری تولیدی می توان برای ترزیق در ترک های سازه های بتنی استفاده کرد که نسبت به نمونه های خارجی با فشار کمتر و سرعت بیشتر تزریق می شود.

 

به گفته وی ملات ژئوپلیمری تولیدی در مقایسه با ملات های تعمیراتی در بازار ایران ارزان تر بوده و این موضوع نشان دهنده پتانسیل مناسب ملات های ژئوپلیمری برای رقابت با ملات های ترمیمی پایه پلیمری و سیمانی است.

 

این پژوهش از سوی محسن جعفری ندوشن و با راهنمایی پروفسور علی اکبر رمضانیانپور، عضو هیئت علمی دانشگاه و رئیس مرکز تحقیقات تکنولوژی و دوام بتن اجرایی شد.

 

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

در گفتگو با عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس مطرح شد:

قانون شدن لایحه حفاظت از خاک زمینه‌ساز فساد است

امیرحسین فردی؛ آینده‌ساز استراتژیست

نیاز امروز ما به تصویر روشن از اینده برای نسل‌های جدید است.

سیطره امارات بر کانال سوئز و گلوگاه‌های دریایی مصر

امارات پشتیبان اصلی کودتا در مصر بود تا دولتی بر سر کار آید که ابوظبی وابسته باشد. اسناد دخالت امارات در کودتای السیسی پرشمار بوده و به صورت تدریجی اسناد جدیدی نیز در این مورد فاش می‌شود. به عنوان نمونه دیوید کیرکپاتریک، خبرنگار نیویورک تایمز می‌نویسد: «در فوریه ۲۰۱۳ یک هواپیما از امارات به قاهره آمد که مملو از دلارهای نقدی و قرص‌های ترامادول بود.

اسناد غیر رسمی عامل سرگردانی مردم در دادگاه‌ها

اسناد غیر رسمی یا دستنویس در هیچ سامانه‌ای به ثبت نمی‌رسند و به همین دلیل حکومت هیچگاه از آن‌ها مطلع نمی‌شود اما با اعتباری که در نظام قضایی و حقوقی کشور دارند باعث افزایش زمان دادرسی شده‌اند.

مهم‌ترین مطالب سرویس

در گفتگو با عضو کمیسیون صنایع و معادن مجلس مطرح شد:
قانون شدن لایحه حفاظت از خاک زمینه‌ساز فساد است
مدیر طرح و برنامه و تدوین سیاست شورای فرهنگی اجتماعی زنان و خانواده:
آمار دختران فراری ما بیش از دخترانی است که در کودکی ازدواج می‌کنند/ پایین آمدن سن فحشا وحشتناک است
معاون حمل و نقل ترافیک شهرداری تهران در گفت‌وگو با فارس:
برای ورود غیرقانونی به محدوده طرح ترافیک جریمه نمی کنیم؛ عوارض می گیریم
سخنگوی شرکت کنترل کیفیت هوای تهران خبر داد
هوای امروز تهران در شرایط «اضطرار»
فارس من/ جانشین سازمان وظیفه عمومی ناجا:
حقوق سربازان کمک‌ هزینه است تا حقوق/منتظر تأمین اعتبار هستیم
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین