پژوهشگر فرانسوی: درخواست ترامپ درباره تغییر برجام از منظر حقوق بین‌الملل اعتباری ندارد

نسیم آنلاین

پژوهشگر موسسه مطالعات بین‌المللی و راهبردی فرانسه در گزارشی به اعمال نظر شخصی دونالد ترامپ در مسئله توافق هسته‌ای ایران پرداخت.

به گزارش گروه بین الملل باشگاه خبرنگاران جوان؛ تیه ری کوویل، پژوهشگر موسسه مطالعات بین المللی و راهبردی فرانسه در خصوص راهبرد دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا مبنی بر درخواست ادغام موضوعات مختلف شامل برنامه بالستیک، حقوق بشر، جغرافیای سیاسی منطقه که از ابتدا جزو مذاکرات توافقنامه هسته ای نبودند، با اذعان به اینکه درخواست ترامپ از نظر حقوق بین الملل معتبر نیست، گفت: تصمیم گیری های او در خصوص تایید توافقنامه هسته ای ایران به نظر شخصی او درباره توافقنامه و حتی آنچه درباره ایران می اندیشند، بسیار وابسته است. بعید به نظر می رسد که وزیر امور خارجه یا مسئول امنیت ملی (آمریکا) اینگونه موضع گیری کرده باشند. آمریکا انتقاداتی از ایران دارد که به برنامه بالستیک، مسائل حقوق بشر و سیاست منطقه ای این کشور بر می گردد. با اصرار همیشگی بر خصومت خود با ایران و این که این کشور تهدیدی برای صلح و امنیت است، دونالد ترامپ گفتمان و موضعی تند اتخاذ کرده است. او از جنبه مثبت توافقنامه که منجر به امضای آن شد، حمایت نمی کند. 

اما این توافقنامه ای خوب میان ایران و گروه پنج به علاوه یک، یعنی (اعضای دائم) شورای امنیت و آلمان است. از یک سو، این توافقنامه به ایران این امکان را داد که اورانیوم را غنی سازی کند یعنی چیزی که این کشور می خواست و نکته اولیه موردنظر غربی ها نبود. از سوی دیگر، تضمین هایی ارائه کرد که این برنامه جنبه نظامی نداشته باشد.

به اعتقاد شمار زیادی از ناظران، این اراده برای زیر سوال بردن توافقنامه، در دایره گسترده تری قرار می گیرد که به عقب بازگرداندن هدفمند اقدامات اوباما به خصوص در عرصه بین المللی است. همانگونه که در چندین پرونده دیگر نیز شاهد آن بوده ایم، او می خواهد همه انتقاداتی که آمریکا از ایران دارد، در این توافقنامه لحاظ شود اما این درخواست از منظر حقوق بین الملل معتبر نیست. این توافقنامه در ژوئیه سال 2015 امضا شد و سپس با یک قطعنامه مورد تایید شورای امنیت سازمان ملل قرار گرفت یعنی مورد تایید رئیس جمهور آمریکا نیز قرار گرفت. همچنین نباید فراموش کرد که روند و سازوکاری وجود داشته است: اگر ایران تعهداتش را نقض کند، چندین سازوکار خودکار برای تحریم درنظر گرفته شده است. هرچند باید اذعان کنیم که آژانس بین المللی انرژی اتمی تایید کرده که ایران به توافقنامه پایبند است. اینجاست که جنبه تقریباً غیرقانونی آنچه ترامپ می خواهد، آشکار می شود. این احساس وجود دارد که هر توافقنامه یا پیمانی می تواند امروز یا فردا کنار زده شود.

احتمالاً آمریکا (با خروج از توافقنامه هسته ای) از نظر اعتبار متحمل پیامدهای سنگینی می شود. این در حالی است که آمریکایی ها هم اکنون نیز با بحران هسته ای کره شمالی روبرو هستند. اگر آنان از این توافقنامه خارج شوند، اعتبارشان درخصوص پرونده هسته ای کره شمالی صفر خواهد بود. دونالد ترامپ با ژست های دیپلماتیک خود و همزمان افزودن تحریم ها ضد ایران، چشم اندازی مبهم برای شرکت های خارجی خواستار همکاری با ایران ایجاد می کند و این ابهام را افزایش می دهد. بدین ترتیب ایران احتمالاً از امتیازات اقتصادی بهره مند نمی شود و احتمال دارد منجر به این شود که در واکنش پیش خود بگوید: «اگر مزایای این توافقنامه ملموس نیست پس بهتر است از آن خارج شویم.»

اینگونه پیداست هدف آمریکا این است که ایران را مجبور به اتخاذ موضعی تندتر کند و سپس مرتکب خطا شود. آمریکایی ها مخالف توافقنامه هستند اما به خوبی می دانند اگر پیش دستی کنند و از توافقنامه خارج شوند، امکان دارد اعتبار کشورشان به خطر بیافتد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

حضرت آیت الله خامنه‌ای در دیدار نخبگان علمی کشور:

در این جنگ پیروزیم

بازهم تحریم!

در ادامه سیاست‌های خصمانه علیه ایران، دولت آمریکا اعلام کرده که حداقل ۲۰ بانک و شرکت ایرانی را تحریم کرده است.

پاشنه آشیل عرضه نفت در بورس

نگرانی زیادی درباره امکان اجرایی بودن تسویه ارزی 80 درصد مبلغ نفت خام فروخته شده در بورس و تبعات آن وجود دارد و در نتیجه، ضرورت دارد وزارت نفت هر چه سریعتر امکان تسویه 100 درصد ریالی این مبلغ را نیز فراهم کند.

در منطق آمریکایی واژه توافق بی معناست / خروج امریکا از برجام برای امتیازگیری بیشتر است

کارشناس مسائل سیاسی گفت:طبیعی است که درهر توافق یکسری امتیازات به طرف مقابل داده و یک سری امتیازات هم گرفته شود، اما در منطق آمریکایی توافق مفهومی ندارد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

آب پاکی دبیر اجرایی FATF روی دست حامیان دولت
هیچ تضمینی برای خروج ایران از فهرست سیاه وجود ندارد
سید حسن نصرالله در نکوداشت مادر شهید عماد
برخی سران عرب به ترامپ جزیه می‌دهند
نماینده سازمان ملل متحد در یمن
قحطی جان ۱۳ میلیون یمنی را تهدید می‌کند
به امید حضور دوباره در سنگر مبارزه برای مجاهدی از جنس مقاومت و تفکر
رمضان عبدالله شلح؛ از قاهره تا فلوریدا: مقاومت توام با وحدت
ایزدی در تحلیل سفر روحانی به نیویورک مطرح کرد:
مذاکره، ابزار عملیات روانیِ آمریکا است
نگاهی به سپتامبر پر حادثه تاریخ فلسطین
چرا هزینه سازش بیشتر از مقاومت است؟
اولین مصاحبه بشار اسد با یک رسانه عربی پس از جنگ
سوریه بزودی نقش محوری عربی خود را بازخواهد یافت
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین