گزارش/

کوک شدن ساز دموکرات‌ها و جمهوری خواهان برای تغییر برجام

عنوان

بازگشت باب منندز به رهبری دموکرات‌های کمیته امور خارجی مجلس سنا راه آمریکا را برای اعمال فشار بیشتر برای تغییر برجام هموارتر کرده است.

به گزارش خبرنگار حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی  باشگاه خبرنگاران جوان، با روی کار آمدن باب منندز به رهبری دموکرات های کمیته امور خارجی مجلس سنا که قانونگذاری ضدایرانی و مخالف برجام است آینده این توافق در هاله ای از ابهام فرو رفته است.

بازگشت باب منندز سناتور تندرو به سمت قبلی خود به این دلیل معادلات پیرامون برنامه جامع اقدام مشترک را پیچیده تر می کند که او همواره از مخالفان سرسخت این توافق بوده است و حالا که بار دیگر رهبری دمکرات ها را به دست گرفته فضای بیشتری برای جلب موافقت نمایندگان برای اعلام خروج آمریکا از برجام در دست دارد.


این عضو مجلس سنا که سه سال پیش، به سوء استفاده از قدرت برای تأمین منافع شخصی و فساد مالی فدرال متهم شده بود از رهبری دموکرات ها در کمیته روابط خارجی سنا برکنار شد و به جای او بن کاردین این سمت را در دست گرفت. کاردین که کمی نرم تر با موضوع برجام رفتار می کرد در ماه های گذشته که دونالد ترامپ وظیفه اصلاح برجام را به کنگره محول کرده بود مخالفت خود را با تهیه هر گونه طرحی که به ایجاد تغییرات یکجانبه در این توافق منجر شود، اعلام کرد.

مخالفت های کاردین یکی از عواملی بود که باعث شد باب کورکر، رئیس جمهوری خواهِ کمیته روابط خارجی مجلس سنا طرح خود که خواستار متعهد کردن ایران به تعهدات جدید در توافق هسته ای بود را از دستور کار خارج کند. اما بازگشت منندز که هفته گذشته از اتهاماتش تبرئه شده بود می تواند به تلاش های کاخ سفید و متحدان جمهوری خواهش در کنگره، در خصوص بازنویسی و تغییر در برجام جانی دوباره ببخشد.

در حال حاضر کورکر در حال تهیه پیش نویس طرحی جدید برای اصلاح برجام است و تمام سعی او بر این است تا این پیش نویس را مطابق میل ترامپ تدوین کند. کورکر هرچند با فشارهایی از جانب تندروهای هم حزبی خود رو به رو است اما تلاش می کند تا این طرح را به گونه ای تنظیم کند تا بتواند نظر اعضای هر دو حزب را برای حمایت از این طرح جلب کند.

آمریکا به دنبال افزایش سرعت در روند تغییر برجام

با توجه به این تغییر در سنا که ابهامات در آینده برنامه جامع اقدام مشترک را افزایش داده است باید منتظر بود که آیا بازگشت منندز به رهبری دموکرات ها چقدر می تواند بر معادلات کورکر و آمادگی اش برای چرخش به سوی تندروهای حزب خودش تأثیر بگذارد.

واضح است اگر کورکر در روزهای آینده پیغامی از سوی منندز مبنی بر آمادگی او برای تغییر فضا به سمت نرمش در برابر مواضع سخت تر علیه ایران دریافت کند، ممکن است آزادی عمل بیشتری برای متمایل شدن به سمت تندروهای جمهوری خواه احساس کند.


لابی صهیونیست ها در پشت پرده تغییرات مجلس سنا


جعفر قنادباشی کارشناس مسائل بین الملل در گفت وگو با خبرنگار حوزه سیاست خارجی گروه سیاسی باشگاه خبرنگاران جوان؛ با اشاره تغییرات اخیر مجلس سنای آمریکا، گفت: از آنجا که باب منندز یک سناتور تندرو و ضدایرانی است بازگشت او به سمت رهبری دموکرات های کمیته امور خارجی مجلس سنا با هدف افزایش سرعت به روند اعمال تغییر در برجام صورت گرفته است.

آمریکا به دنبال افزایش سرعت در روند تغییر برجام
وی با بیان اینکه در پشت پرده تمام تغییرات کاخ سفید و مجلس سنای آمریکا، لابی صهیونیست قرار دارد، تصریح کرد: این تغییر در سنای آمریکا بدون حضور صهیونیست ها ممکن نبود، چرا که این رژیم با نفوذی که در ایالت متحده دارد ،همواره به دنبال این است تا دولت آمریکا را وادار به اعمال فشار علیه ایران کند.

قنادباشی با بیان اینکه دولت ترامپ و مجالس آمریکا در عرصه بین المللی همسو با خواسته های رژیم صهیونیستی عمل می کنند، افزود: در داخل کاخ سفید و حتی در خانواده ترامپ هم افراد نفوذی از این رژیم حضور دارند، از جمله داماد ترامپ که یهودی است و به طور علنی خواسته های رژیم اشغالگر قدس را دنبال می کند.

کارشناس مسائل بین الملل با اشاره به اینکه تغییرات در آمریکا با اهداف مختلف صورت می گیرد، تصریح کرد: صهیونیست ها به وسیله لابی هایی که دارند همواره به دنبال این هستند که یا آمریکا را از برجام خارج کنند و یا ایران را ناگزیر کنند که از برجام خارج شود.

وی با بیان اینکه باب منندز رهبر جدید دموکرات های کمیته امور خارجی مجلس سنا از ابتدا مخالف برجام بود، بیان کرد: تغییرات در این سطح از سنا با هدف افزایش سرعت در تغییر برجام صورت گرفته است.

قنادباشی اظهار کرد: همه تغییرات در کاخ سفید و مجلس سنا با هدف جلوگیری از قدرتمندتر شدن ایران و همچنین تلاش برای تضعیف آن صورت می گیرد و هدف نهایی آن ها براندازی نظام جمهوری اسلامی ایران است.

وی افزود: لابی صهیونیست ها در کنگره آمریکا حضور پر رنگی دارد و در آنجا نیز کسانی هستند که همسو با دولت ترامپ در اعمال فشار علیه ایران حرکت می کنند.

کارشناس مسائل بین الملل گفت: قابل پیش بینی است که رژیم غاصب اسرائیل و کسانی که باعث روی کار آوردن دونالد ترامپ شدند، در مواقعی که رئیس جمهور آمریکا بخواهد موانع قانونی علیه ایران ایجاد کند، راه او را هموار کنند.

قنادباشی خاطرنشان کرد: از آنجا که تغییرات در کاخ سفید و مجلس سنا با انگیزه های ضد برجامی صورت می گیرد، تغییر اخیر در سمت رهبری دموکرات های کمیته امور خارجی مجلس سنا می تواند زمینه های خروج آمریکا از برجام را فراهم کند.

به نظر می رسد روی کار آمدن باب منندز به عنوان رهبری دموکرات های کمیته امور خارجی مجلس سنا که از مخالفان برجام است و نفوذ زیادی در بین جمهوری خواهان دارد از نقشه های جدید ترامپ برای جلب نظر نمایندگان برای موافقت در اصلاح برجام است.

آن چه به وضوح پیداست تلاش های بی وقفه رئیس جمهور آمریکا برای تغییری هر چند کوچک در توافق هسته ای ایران با 1+5 به سود ایالات متحده است که تغییرات اخیر مجلس سنا گویای این واقعیت است.

گفتنی است دونالد ترامپ از ابتدای دوران ریاست جمهوری اش خود را مخالف برجام می دانست و همواره تلاش کرده است تا این توافق را از بین ببرد یا حداقل تغییراتی را در آن اعمال کند که با مخالفت دیگر کشورها رو به رو شده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

اگر چند متخصص با حقوق ناچیز بهت بِدن، چیکار میکنی؟

داستان ۳۰۰ هزار سال از عمر جوون‌ ایرانی!

مسئله تلگرام برای گیج کردن مردم نیست!؟

این قسمت از مجموعه ویدئوهای "آوانت" - شهرآرا؛ قرار بود با موضوع فیلترینگ تلگرام ضبط شود اما تغییر مسیر داد.

مزاحمت شیخ‌دُبی‌نشین برای دخترایرانی!

پیشنهاد نوروزی مجموعه "کبریت"، فیلم سینمایی "لاتاری" است و به همین مناسبت اقدام به ساخت دوربین مخفی با موضوع آخرین ساخته محمدحسین مهدویان کرده است. در این مجموعه واکنش شهروندان نسبت به مزاحمت شیخ دبی‌نشین و دستیارش برای دختر ایرانی به تصویر کشیده شده است.

نظرات جالب مردم پس از مشاهده فیلم به وقت شام

فیلم به وقت شام آخرین ساخته ابراهیم حاتمی کیا در اکران نوروزی به سر می برد و با استقبال خوبی روبرو شده است. "کلاکت" پس از تماشای فیلم به سراغ مردم رفته و نظرشان را درباره این فیلم جویا شده است.

مهم‌ترین مطالب سرویس

به منظور مذاکره درباره تحولات مربوط به خلیج فارس و قطر
وزیر خارجه عمان وارد تهران شد + برنامه سفر
قاسمی در واکنش به اظهارات وزیر دفاع آمریکا:
نظام آمریکا و "متیس" خود مظهر تروریسم و نقض حقوق بشر هستند
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین