ماجرای عکاسی که یک مجروح را دو کیلومتر روی دوشش حمل کرد

عنوان

چهار تن از عکاسان جنگ طی یک نشست تخصصی به بیان خاطرات ناگفته و محدودیتهای عکاسی در دفاع مقدس پرداختند.

به گزارش خبرنگار فرهنگی باشگاه خبرنگاران پویا، نشست تخصصی «نگاهی به عکاسی جنگ، محدودیتها و ناگفته ها» با حضور عکاسان دفاع مقدس همچون علی فریدونی، بهرام محمدی فرد، ساسان مؤیدی و عربعلی هاشمی، عصر امروز در گالری سلام برگزار شد. این گالری هم اکنون میزبان نمایشگاه عکس «آتش سرد» با بیش از 100 عکس دیده نشده از دوران دفاع مقدس است.

در این نشست عکاسان دفاع مقدس به پاسخگویی به سوالات خبرنگاران و بازدیدکنندگان نمایشگاه «آتش سرد» پرداختند که در ادامه مشروح آن را از نظر می گذرانید:

سوال: عکاسان جوان چگونه می توانند کار خود را با عکاسی حماسی آغاز کنند؟

فریدونی: در شرایط امروز کشور لزومی ندارد که عکاسان جوان کار خود را با حماسه شروع کنند. عکاس مستندکاری است که موظف به ثبت همه صحنه هاست و هر فریم، زمان خودش را دارد اما انتخاب فریمها به عهده سردبیر یک رسانه است و از حیطه اختیارات عکاس خارج است. عکاس فقط وظیفه دارد که بدون اغراق به ثبت صحنه ها بپردازد. ما بنا بر گستردگی آن عملیات حدود 20 عکس به نشریه ارائه می دادیم و آنها 4 یا پنج فریم عکس را انتخاب می کردند.

مؤیدی: در زمان فعالیت ما در نشریات، عکاس عکس می گرفت و سردبیر و هیئت تحریریه به گزینش عکسها می پرداختند اما الان همه چیز عوض شده یعنی عکاس هم خودش عکس می گیرد و هم عکسها را انتخاب می کند و هم برای آنها کپشن می نویسد.

سوال: آیا از جنگ در سایر کشورها نیز عکاسی کرده اید؟

مؤیدی: من سابقه عکاسی از جنگ کردها در کوبانی را نیز داشته ام البته دردسرهای زیادی را نیز در عکاسیهای خارج از کشور متحمل شدم مثلا 48 ساعت در ترکیه بازداشت بودم. من در این سالها آنقدر درگیر عکاسی بودم که حتی بزرگ شدن بچه هایم را نیز احساس نکردم یعنی خانواده ما هم مثل خود ما در این راه رنج کشیدند.

سالیانه چند کودک در جهان به روی مین رفته و کشته می شوند؟ پس هنوز هم جنگ تمام نشده است. یک روز به آسایشگاه جانبازان اعصاب و روان بروید تا بفهمید که جنگ هنوز تمام نشدنی است.

فریدونی: من هم از جنگ عراق و کویت عکاسی کرده ام.

سوال: در شرایط بحرانی جنگ چگونه می توانستید تمرکز خود را برای عکاسی حفظ کنید؟

فریدونی: سال 60 که جنگ اوج گرفت «ستاد تبلیغات جنگ» شکل گرفت و در آنجا به عکاسان و خبرنگاران آموزش داده می شد تا برای کار در شرایط بحرانی جنگ آماده شوند؛ البته ما قبل از تشکیل این ستاد نیز در جبهه ها حضور داشتیم. باید این را نیز گفت که در طول سالهای جنگ هیچ گاه به عکاسان برای انتخاب منطقه حضور خود و یا انتخاب سوژه ها تحمیل نشد و تمامی عکاسان با جرئت و تمایل خودشان عکاسی می کردند؛ من با همان جرئتی که در جنگ پیدا کردم موفق شدم از ماجرای هواپیماربایی، عکاسی کنم که آن عکسها پس از 25 سال در خانه هنرمندان به نمایش گذاشته شد.

ما زمانی که در زمان ورود به مناطق جنگی متوجه شدیم که هیچ تفاوتی با رزمندگان نداریم و خواب و خوراک ما مشابه آنهاست فقط آنها سلاح به دست می گیرند و ما دوربین.

مؤیدی: تماشای صحنه های رشادت رزمندگان به ما انرژی می داد و باعث می شد ترس مان بریزد. تلخ ترین عملیاتی که در آن حضور داشتم کربلای 5 بود؛ در این عملیات برای هر متر آزادسازی خاک ایران خون دادیم.

محمدی فرد: من در سالهای جنگ با شهید چمران ارتباط نزدیکی داشتم؛ شهید چمران کسی بود که جلوتر از همه رزمنده ها حرکت می کرد و رزمنده ها به دنبالش می آمدند نه اینکه نیروها را عازم رزم کند و خودش بماند. البته بعدها بی انصافی های زیادی درباره شخصیت ایشان شد که بسیار زننده بود.

سوال: اگر خدای نکرده باز هم جنگ رخ دهد حاضر هستید به عکاسی از آن بپردازید؟

مؤیدی: البته اگر عکاسان جوان که ماشاالله پرتعداد هم هستند به ما فرصت بدهند.(می خندد)

فریدونی: بله قطعاً حاضرم این کار را انجام بدهم. من عکاسی را با درگیریها شروع کردم؛ از پیش از پیروزی انقلاب به ثبت تصاویر تظاهرات و درگیریهای خیابانی پرداختم و پس از انقلاب ابتدا در درگیریهای مرزی و سپس در جبهه های جنگ تحمیلی حضور داشتم. می توانم بگویم عکاسی از درگیریها برای من تبدیل به یک سبک شده است.

سوال: آقای هاشمی شما در حین عکاسی از صحنه های جنگ، جانباز شده اید؛ خاطره روزی که مجروح شدید را تعریف کنید:

هاشمی:در یکی از عملیاتها تانکی را دیدم که بی حرکت بود و من به گمان اینکه سرنشینان تانک کشته شده اند به بدنه آن تکیه دادم تا بتوانم از یک تانک دیگر عکس بیندازم که ناگهان شلیک کرد و موج انفجار مرا پرتاب کرد و باعث شد پرده گوشم پاره شود؛ سپس دوست عزیزم آقای فریدونی من را روی دوش خود گرفت و حدود 2 کیلومتر پیاده حمل کرد تا به بیمارستان صحرایی رساند. در آنجا چند آمپول تزریق کردم و وقتی که کمی حالم بهتر شد به بیمارستانی در تهران منتقل شدم.

من تا قبل از این مجروحیت که در سال 65 رخ داد در اکثر عملیاتها حضور داشتم و به ثبت تصاویری از حماسه آفرینی رزمندگان پرداختم که این تصاویر، ماندگار شد.

تصاویری از نشست تخصصی «نگاهی به عکاسی جنگ، محدودیتها و ناگفته ها» را مشاهده می کنید:

منبع: تسنیم

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

آیا طرح اعاده اموال نامشروع مسئولین گره گشا خواهد بود؟

۴ نکته درحاشیه ماجرای ویلای لواسان +فیلم

مطالبات ایران از آمریکا

بی اعتنایی به قوانین و مقررات بین‌المللی و تلاش برای تخریب هرگونه قانونمندی در نظام بین‌المللی یکی دیگر از وجوه بارز سیاست خارجی دولت کنونی آمریکا است. تا آنجا که حتی مطابق گزارشهای خبری، نمایندگان آمریکا در جریان مذاکره بر سر بیانیه نشست گروه 7 در کانادا، با ذکر عبارتی مبنی بر لزوم اعتلای "نظم بین‌المللی مبتنی بر قانون"  مخالفت کرده بودند. دولت ترامپ این رویه مخرب خود را با نفی اصل بنیادی "وفا به عهد" آغاز کرد.

۱۲ توصیه مهم رهبر انقلاب به مجلس

مجلس نباید نماد تردید و خودکم‌بینی، یأس و ناامیدی، و بی‌اعتنایی و بی‌مبالاتی به مسائل کشور باشد و نباید با دید مأیوسانه به ظرفیت‌ها و توانایی‌های ملی نگاه کند

اجاره‌نشین‌ها!

در این گزارش از مجموعه ویدئوهای "آوانت"، تلاش شده تا گوشه ای از مشکلات مستاجران پس از گرانی های اخیر مسکن زیر ذره بین قرار گیرد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

به مناسبت چهلمین روز از حادثه تروریستی در تهران؛
پخش تله تئاتر "بلندی های زیرپا" از شبکه چهار سیما
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین