نماینده پارلمان لبنان در گفتگو با مهر:

پیروز انتخابات پارلمانی لبنان مشخص نیست/نظام طائف نیازمند اصلاحات

عنوان

نماینده پارلمان لبنان با تاکید بر به وجود آمدن تغییراتی در ساختار پارلمان این کشور طی انتخابات ماه می و ورود افراد جدید به آن از امکان اصلاح توافق نامه «طائف» خبر داد.

خبرگزاری مهر، اداره بین الملل- فاطمه صالحی: گروه ها و احزاب مختلف لبنانی با توجه به نزدیک شدن زمان برگزاری انتخابات پارلمانی در این کشور در تاریخ ۶ می(۱۶ اردیبهشت) لیست ها و برنامه های انتخاباتی خود را اعلام می کنند به طوریکه احزاب اصلی لبنان یعنی حزب الله، جنبش أمل و جریان المستقبل تاکنون برنامه های انتخاباتی خود را اعلام کرده اند.

به نظر می رسد با نامزدی افراد جوان و نمایندگان جامعه مدنی در این انتخابات شاهد به وجود آمدن تغییراتی در ساختار کنونی پارلمان لبنان باشیم.

«أمل ابو زید» نماینده پارلمان لبنان در خصوص نظام انتخاباتی لبنان به خبرنگار مهر گفت: کشور ما دارای احزاب، اقشار و طوایف مختلفی است و تمام این احزاب با نسبت های مختلف و گوناگون در انتخابات شرکت می کنند.

وی افزود: با توجه به اینکه انتخابات کنونی در لبنان بر اساس نظام جدید یعنی سیستم انتخاباتی نسبی به همراه رای بیشتر صورت می پذیرد در خصوص تعیین احزابی که شانس بیشتری در انتخابات ۶ می نمی‌توان مشخصا صحبت کرد؛ چرا که برخی احزاب ممکن است کرسی های خود را همچنان داشته باشند و برخی دیگر با افزایش و یا کاهش این کرسی‌ها در برخی حوزه های انتخاباتی روبه رو شوند.

وی در خصوص اینکه آیا در انتخابات پارلمانی آتی تغییری در نظام طائف به وجود خواهد آمد گفت: معتقدم که هیچ کسی مترصد فرصت برای سوء استفاده از انتخابات پارلمانی با هدف کودتا علیه نظام سیاسی نیست.

ابوزید در ادامه تصریح کرد: تمام احزاب و گروه‌های سیاسی به توافقنامه طائف احترام می‌گذارند و براساس آن عمل می‌کنند گرچه این توافقنامه ممکن است به برخی اصلاحات در خصوص تمییز دادن میان قوا و توازن و همکاری بین آنها نیاز داشته باشد.

نماینده پارلمان لبنان تاکید کرد: نظام موجود در لبنان مرکب است؛ چرا که جامعه ما بر مبنای وجود ۱۸ طایفه تشکیل شده که قدرت را در میان خود تقسیم کرده اند. تا زمانی که شرایط مناسب برای ایجاد یک حاکمیت مدنی که دین را از دولت جدا کند به وجود آید طوایف مختلف لبنانی همچنان در پارلمان این کشور بر اساس میزان قدرت شان حضور خواهند داشت.

وی افزود: ما معتقدیم که وجود طوایف مختلف در لبنان یک نعمت برای این کشور به شمار می‌آید تا نشان دهد که می توان در کنار هم زندگی مسالمت آمیزی داشت.

أمل ابو زید یادآور شد: همانطور که گفتم سیستم انتخاباتی نسبی در انتخابات پارلمانی آتی به نوعی در عرصه پارلمان تغییر خواهد کرد به طوری که برخی فراکسیونهای پارلمانی بزرگ‌تر و برخی کوچکتر خواهند شد.

وی تأکید کرد: نمی توان گفت چه کسی پیروز خواهد شد و چه کسی شکست می خورد تمام این مسائل به ائتلاف های پارلمانی بستگی خواهد داشت. «سعد الحریری» نیز به عنوان رئیس جریان المستقبل در سالگرد ترور پدرش گفته بود که در انتخابات شرکت خواهد کرد.

ابوزید در پایان گفت: اسامی لیست های انتخاباتی و نامزدها نشان می دهد که افراد جدیدی وارد پارلمان خواهند شد و ما شاهد نامزدی افرادی از سوی جامعه مدنی هستیم و تمایل داریم که نخبگان جوان و افراد با تجربه نیز در پارلمان نمایندگانی داشته باشند.

منبع: مهر

مسئولیت صحت اخبار ارائه شده به عهده منبع خبر بوده و این رسانه صرفاً رسالت اطلاع‌رسانی خود را در این رابطه انجام می‌دهد.

کلمه های کلیدی

ارسال نظر

آیا طرح اعاده اموال نامشروع مسئولین گره گشا خواهد بود؟

۴ نکته درحاشیه ماجرای ویلای لواسان +فیلم

مطالبات ایران از آمریکا

بی اعتنایی به قوانین و مقررات بین‌المللی و تلاش برای تخریب هرگونه قانونمندی در نظام بین‌المللی یکی دیگر از وجوه بارز سیاست خارجی دولت کنونی آمریکا است. تا آنجا که حتی مطابق گزارشهای خبری، نمایندگان آمریکا در جریان مذاکره بر سر بیانیه نشست گروه 7 در کانادا، با ذکر عبارتی مبنی بر لزوم اعتلای "نظم بین‌المللی مبتنی بر قانون"  مخالفت کرده بودند. دولت ترامپ این رویه مخرب خود را با نفی اصل بنیادی "وفا به عهد" آغاز کرد.

۱۲ توصیه مهم رهبر انقلاب به مجلس

مجلس نباید نماد تردید و خودکم‌بینی، یأس و ناامیدی، و بی‌اعتنایی و بی‌مبالاتی به مسائل کشور باشد و نباید با دید مأیوسانه به ظرفیت‌ها و توانایی‌های ملی نگاه کند

اجاره‌نشین‌ها!

در این گزارش از مجموعه ویدئوهای "آوانت"، تلاش شده تا گوشه ای از مشکلات مستاجران پس از گرانی های اخیر مسکن زیر ذره بین قرار گیرد.

مهم‌ترین مطالب سرویس

دی میستورا در گفتگو با روزنامه الشرق الاوسط:
تجزیه بخشی از آینده سوریه نخواهد بود
با انتشار بیانیه‌ای
ترامپ آزادی موصل را تبریک گفت
  • پر بیننده‌ترین
  • پر بحث‌ترین